build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плоштад Скендербег

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 7891011 38>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2443
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #161 Posted: 09-Dec-2010 at 10:43

Originally posted by <Fresno>

Бришењето на двете маркици би било одлично. Може и Филхармонијата треба да се сруши, за плоштадот да се поврзе со Вардар. А и дефинитвно ќе има поголема квадратура од Македонија така.

А кога ќе стигнат до Вардар може и него да го поплочат па цел центар да биде еден огромен плоштад. Crazy

Многу поубаво беше она решение „во Г“. Во некои побогати услови на ова решение би додал и рушење на онаа грдана станбена до Илинден.

Back to Top
Bulldozer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Jul-2010
Online Status: Offline
Posts: 149
  Quote Bulldozer Quote  Post ReplyReply #162 Posted: 15-Dec-2010 at 23:06


Сликава од Дневник нема многу врска со плоштадот ама убаво се гледаат објектите за кои има маркици во ДУП за малиот ринг а општина Чаир бара нивно бришење за да се гради плоштад од 20.000 метри квадратни.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3864
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #163 Posted: 06-Apr-2011 at 12:27
Vo albanskiot vesnik pisuvase deka naskoro kje pocni izgradba na plostadot skender beg, od cair do centar, pa sega nesto cudno sto seuste kaj noviot dup na centar ne se briseni objektite.Mozebi kje se gradi plostadot bez brisenje na markici.

ps. inace se dogovorile so gradot skopje za prosiruvanje na plasticna ulica....
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #164 Posted: 06-Apr-2011 at 12:31
Originally posted by my Macedonia

. inace se dogovorile so gradot skopje za prosiruvanje na plasticna ulica....


Ама дали се договориле со пластичарите?
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #165 Posted: 06-Apr-2011 at 12:47
Ако се проширува Пластичарската (или правилно Никола Карев не сум сигурен) фала богу. Дај Боже да е точно ова и што побрзо да се оствари.
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3864
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #166 Posted: 06-Apr-2011 at 13:07
Originally posted by krale

Originally posted by my Macedonia

. inace se dogovorile so gradot skopje za prosiruvanje na plasticna ulica....


Ама дали се договориле со пластичарите?


Ne znam, a inace razgovarele i za prosiruvanjeto na cvetan dimov.
Jas mislam deka najvazno e da se prosiri plasticarata otkako cvetan dimov
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #167 Posted: 06-Apr-2011 at 13:19
Originally posted by my Macedonia

Originally posted by krale

Originally posted by my Macedonia

. inace se dogovorile so gradot skopje za prosiruvanje na plasticna ulica....


Ама дали се договориле со пластичарите?


Ne znam, a inace razgovarele i za prosiruvanjeto na cvetan dimov.
Jas mislam deka najvazno e da se prosiri plasticarata otkako cvetan dimov


Не би се согласил баш. Цела населба Чаир, а особено и Бутел и Радишани зависат од Цветан Димов. Додека пак од пластичарската улица (поточно речено Булевар Никола Карев не зависи никој директно. Камионите и другите кои ја користат имаат одлична алтернатива во северната обиколница.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #168 Posted: 06-Apr-2011 at 13:30
Поврзано е.

Проширувањето на пластичарската ќе разубеди некои да одат по Цветан Димов и ќе свртат накај Палас, наместо да одат на Мавровка.

Најдобро и двете да се прошират со класично булеварско решени. Фала Богу за децантрелизацијата, иначе ќе имаше меѓуетнички немири некој друг да пробаше да става таму ред.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7155
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #169 Posted: 06-Apr-2011 at 13:34
Previous
сепак пластичарската улица треба да се прошири, без разлика на прометот на возила, бидејќи булевар од шест ленти нагло се стеснува на две, што е лошо во секој случај

Проширување на Цветан Димов треба да е само привремено решение за да се растерети сообраќајот, но не треба да се заборави дека причината за гужвата на тој булевар е што е единствен булевар што го поврзува централно со северно скопје и мора да се изградат нови булевари, како продолжувањето на Климент Охридски и доизградбата на Северен Булевар
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7155
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #170 Posted: 06-Apr-2011 at 13:45
воедно, мене ми останаа прашалниците во глава за одредени работи

1. Зошто со сила се формира плоштад на простор кој воопшто не претставува раскрсница или плато кое поврзува важни објекти?
2. Која е потребата  од плоштадов од аспект на пешачките коридори и општо движењето на пешаците
3. Зошто плоштадот има толку неразумно голема површина и зошто ни се претставуваат вакви скапи решенија кога реално гледано нема потреба од нив?
4. Што всушност треба да претставува плоштадов, од каде идејата за него и поради кои причини се прави? (од урбанистички аспект се разбира, не политички)
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3864
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #171 Posted: 06-Apr-2011 at 13:52
Originally posted by zabegan

воедно, мене ми останаа прашалниците во глава за одредени работи

1. Зошто со сила се формира плоштад на простор кој воопшто не претставува раскрсница или плато кое поврзува важни објекти?
2. Која е потребата  од плоштадов од аспект на пешачките коридори и општо движењето на пешаците
3. Зошто плоштадот има толку неразумно голема површина и зошто ни се претставуваат вакви скапи решенија кога реално гледано нема потреба од нив?
4. Што всушност треба да претставува плоштадов, од каде идејата за него и поради кои причини се прави? (од урбанистички аспект се разбира, не политички)


Moj sovet e, da si go vides videoto uste ednas, pa mozebi kje ti tekne...Smile
Toa mesto e chaos, stavi semafori stavi sto sakas, pak nema da vrsi rabota.
A gore pesacka zona(za da se odi kaj drugata strana) i dolu kolite e dobro resenije, a istotaka kje zaversi problemot so parkinzite(podzemen parking)
A najvaznoto e, sto kje se ureduva toj prostor.
Kolku za goleminata, ne mislam deka kje bide tolku golem posto najverojatno sepak kje niknat tie 2 gradbi, sto znaci poversinata kje se namali, nesto sto nema vrska(dali e golem ili mal)


Edited by my Macedonia - 06-Apr-2011 at 13:53
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7155
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #172 Posted: 06-Apr-2011 at 14:10
Previous
ех сега коментаров ти е сакам кажам не знам речам, за која пешачка зона ми збориш? единствена пешачка зона на тие простори е старата чаришија, а старата чариша си е веќе поврзана со стоковната куќа со плоштад македонија
не знам кој сака да преминува преку булеварот, кога ако оди од стара чаршија кон центар, веднаш го удира ѕид задници од објекти, а проодна пешачка улица нема никаде
плус, оправдувањето за изградба на плоштад е дека под него ќе имало паркинг? па подземна гаража се гради со или без плоштад, сеедно, не зависи од плоштадот тоа BashBig%20smile
плус и не ми е јасно за кој хаос збориш, хаосот се простира до булеваро Гоце Делчев и не подалеку, најлчогично ќе беше, доколку се градеше плошад да се изградеше на просторот на паркингот пред Скендербег, ќе претставуваше едно убаво отворање на тој влез кон чаршијата и толку
и површината е голема со или без тие две згради, едноставно кажано, нема потреба од таа површина

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3864
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #173 Posted: 06-Apr-2011 at 14:17
Zabegan bev tamu i znam sto kako e. Vo ovaa sostojba ne moze da prodolzi, znaci ni treba resenie, sekoje resenije e daleku podobro od segasniot neurbaniziran prostor.

Edited by my Macedonia - 06-Apr-2011 at 14:18
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9092
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #174 Posted: 06-Apr-2011 at 14:20
Originally posted by my Macedonia

Zabegan bev tamu i znam sto kako e. Vo ovaa sostojba ne moze da prodolzi, znaci ni treba resenie, sekoje resenije e daleku podobro od segasniot neurbaniziran prostor.


Решението секако не е мегаломански плоштад кој не поврзува ништо.

Средување на просторот пред Мавровка и стоковната куќа, ДА.
Можеби градење подземен паркинг во тој дел ДА.

Но, расфрлање пари за едно огромно непотребно плато кое ќе се држи на столбови, ќе прави голем тунел (едно е преминот под мост, но подолги тунели веднаш носат трошоци за одржување) каде не е потребен итн...

Едноставно нема квалитетни аргументи зошто овој проект треба да се реализира во онаа форма во која е усвоен.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3864
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #175 Posted: 06-Apr-2011 at 14:22
Argumentite se tuka, no vie ne sakate da razbirate, sepak toa e vaseto mislenje...
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7155
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #176 Posted: 06-Apr-2011 at 14:24
Originally posted by my Macedonia

Zabegan bev tamu i znam sto kako e. Vo ovaa sostojba ne moze da prodolzi, znaci ni treba resenie, sekoje resenije e daleku podobro od segasniot neurbaniziran prostor.
епа што е де толку лошото во тие простори што се решава со овој плоштад? ако се работи за обична урбана опрема, паркинг или одржаност на просторот, за тоа не треба плоштад...
тебе можеби ти е убав на око плоштадот, ама треба да се размисли дали воопшто има потреба од такво нешто кога веќе трошиме пари

јас плоштадов го рамнам со СК2014, забегување од реалноста, потребите и условите поради нечии лични фантазии и визии за тоа како требало да биде Crazy


Edited by zabegan - 06-Apr-2011 at 14:25
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9092
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #177 Posted: 06-Apr-2011 at 14:25
Originally posted by my Macedonia

Argumentite se tuka, no vie ne sakate da razbirate, sepak toa e vaseto mislenje...


Каде се? Еве јас ти ги дадов моите.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #178 Posted: 06-Apr-2011 at 14:29
Originally posted by my Macedonia

Argumentite se tuka, no vie ne sakate da razbirate, sepak toa e vaseto mislenje...

ММ дај едно по едно. Зашто има потреба од толкав плоштад тамо. Врска нема со движење, не е пресек на ниедни два природни коридора, со што ќе се полни тој плоштад. Иста ваква глупост е и плоштадот на раскрницата во аеродром каде што никој не припарува. Целата конструктивност што си ја покажал во други ништи, тука неможеш да одолееш на мотивите со кои овој плоштад е предложен, па стануваш само поддржувач на некој обична глупост. Особено што најавиве сега не се ништо освен предизборно повторување што се правело и што се планира.


Edited by lslcrew - 06-Apr-2011 at 14:30
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #179 Posted: 06-Apr-2011 at 14:31
Originally posted by lslcrew
Originally posted by my Macedonia

Argumentite se tuka, no vie ne sakate da razbirate, sepak toa e vaseto mislenje...
ММ дај едно по едно. Зашто има потреба од толкав плоштад тамо. Врска нема со движење, не е пресек на ниедни два природни коридора, со што ќе се полни тој плоштад. Иста ваква глупост е и плоштадот на раскрницата во аеродром каде што никој не припарува. Целата конструктивност што си ја покажал во други ништи, тука неможеш да одолееш на мотивите со кои овој плоштад е предложен, па стануваш само поддржувач на некој обична глупост. Особено што најавиве сега не се ништо освен предизборно повторување што се правело и што се планира.


За Скендербег плоштадот си во право. Ама никако да не се споредува со тој во Аеродром (не е тоа темава па нема да пишувам).

Плоштадов би требало само да се изведе во делот каде што сега си е, со нивелација на подземен паркинг и толку според мене. Другото е се непотребно и некорисно мегаломанство.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3864
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #180 Posted: 06-Apr-2011 at 14:32
Originally posted by pbanks

Originally posted by my Macedonia

Argumentite se tuka, no vie ne sakate da razbirate, sepak toa e vaseto mislenje...


Каде се? Еве јас ти ги дадов моите.


1.Urbaniziranje na toj prostor
2. Direkten povrsnost od segasniot parking do drugata strana, sto znaci ne treba ni avtomobilite, ni lugjeto da cekaat.
Ako se zema prvata varijanta, toa ne e resenie posto pak kje ima chaos, lugjeto i kolite pak trebaat da cekat.
3. Pak kje kazuvam, sekojA opstina ima pravo za plostad, cair e vednas do centarot i zosto da nema plostad
4. Mostot kaj stokovnata kukja, se naogja nesto pogore i podaleku od parkingot vo cair sto znaci, nevozmozno e, da se pominuva vo drugata strana, a i nesto glupavo koga treba da odime to stokovnata kukja(most) za da pomineme kaj drugata strana...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 7891011 38>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.266 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.