build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плоштад Скендербег

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 910111213 38>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #201 Posted: 25-Apr-2011 at 21:15
Spored mene ideata e odlicna, toj plostad ke bide eden mnogu znacaen most za povrzuvanje na edniot so drugiot del od gradot.
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #202 Posted: 25-Apr-2011 at 23:51
Не ми е јасно зошто кога веќе има два плоштади во непосредна близина, која е логиката да има и трет и тоа енормно поголем од двата по своите димензии, најлогично е да си остане како што си е моментално, во рамките и во стилот на старата чаршија! И да се средува ок но да остане во тие димензии затоа што реално нема потреба од плоштад со такви димензии.

Edited by HugoGoulding - 25-Apr-2011 at 23:58
Back to Top
Superman View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 154
  Quote Superman Quote  Post ReplyReply #203 Posted: 12-Jul-2011 at 12:40
Каде може да го најдам урбанистичкиот план за тој дел? Која верзија е влезена, помалата или поголемата?! На сајтот на општината нема ништо, барав и во Министерство за локална самоуправа и преку преводи со google translate од албански и ништо. Мистерија...

Edited by Superman - 12-Jul-2011 at 12:40
The One Whose Name Cannot Be Spoken...
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #204 Posted: 12-Jul-2011 at 21:46
Интересно е да се добијат информации до каде е овој проект.
Мое видување за проектот е воглавном позитивно.
Како голем љубител на чаршијата мислам дека со овој проект таа уште повеќе ќе биде отврена како за туристи така и за оние од левата страна на Вардар, кои во последно време се повеќе ги има.Секако таа отвореност ќе овоможи и циркулација на луѓе во спротивен правец па одтука навистина не и се јасни тврдењата дека овој проект е некаква поделба на Скопје. Напротив за мене е тоа бришење на граници и бариери кои беа создадеби од од булеварот и од мрачниот и непоканувачки влез одкај црквата Св.Димитрија и Стоковната Мост. Од друга страна истите кои за проектот тврдат дека е поставување некакви граници посакуваат градење на објекти паралелно со булеварот Гоце Делчев што не само што е поделба туку е и кинески ѕид помегу двата дела на Скопје.
Втора предност е што булеварот Гоце Делчев ќе биде ослободен од пешаци со што ќе му се зголеми проточноста. Е сега забелешката за предолг тунел и негово одржување може да се реши со повеќе мостови. Но дали тоа би било практично сепак е предмет на дополнителна анализа. На крај ќе ја спомнам само и поголемата искористеност на мостот ОКО и мостот на уметноста , затоа што во овој случај би добиле уште два природни коридори кон чаршијата.
Да не ја должам многу само ќе кажам неколку детаљи кои не ми се допаѓат.
Прво не ми се допаѓа како е решен амфитеатарот бидејќи ги покрива околните дуќачиња, второ идејата со водоскоците е прекрасна но јас мислам дека треба да бидат поцентрално и да зафаќат поголема површина. Како трето не ми се допаѓа затоа што таков каков што е полоштадот се добива ефект на огромна плоча а јас сум секојпат за содржини на вакви плоштади па би било интересно тука да се размислува едно идеја секако би била поместување на амфитеатарот малце поцентрално потоа интересно хортикултурално уредување и катчиња со клупи.


Edited by kultuzin - 12-Jul-2011 at 21:48
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3646
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #205 Posted: 18-Aug-2011 at 11:40

Ќе се прави проширената верзија на плоштадот „Скендер-бег“


Единствен услов за да се прави поголемата верзија на плоштадот е општината Чаир да се договори со приватните сопственици на парцелата до објектот на Македонска филхармонија да го откупи земјиштето

 
 
%20  

На плоштадот не е предвидено да се градат нови споменици

Општините Центар и Чаир одлучија да се направи проширената верзија на плоштадот „Скендер-бег“, со која тој, наместо 12 илјади, ќе зафаќа површина од 28 илјади квадратни метри и ќе се прошири до објектот на Македонската филхармонија. Од Чаир потврдија дека општината Центар се согласила со нивното барање да се направи проширената верзија на плоштадот, под услов да постигнат договор со приватните сопственици на земјиштето, каде што, според деталниот урбанистички план „Мал ринг“, се наоѓа станбена зграда.

- До крајот на идната недела би требало да биде готов основниот проект, а за еден месец и изведбениот проект за плоштадот. Во тек се и преговорите со приватните сопственици на земјиштето зад објектот на филхармонијата. Сметаме дека наскоро би требало да почне и изградбата на плоштадот - ни објаснија од општината Чаир.

Од Центар не одговорија дали ја одобриле поголемата верзија на плоштадот, иако, според најновата верзија на деталниот урбанистички план, за централното градско подрачје, во кој навлегува и плоштадот, сé уште стои маркичка за изградба на друг објект. Тоа значи дека откако официјално ќе се прифати предлогот за проширената верзија на плоштадот, ќе треба да се направи уште една измена на малиот ринг, со која ќе се избрише маркичката за станбената зграда.

Плоштадот ќе се гради по идејно решение на фирмата „Архигруп“ од Тетово, со кое е предвидено да се направат паркиралиште во подземните делови, градска тераса над веќе постојните дуќанчиња, хортикултурно да се уреди целиот простор, да се изградат и фонтана и амфитеатар во рамките на Даутпашиниот амам. Исто така предвидено е и улицата до стоковната куќа „Илинден“, која сега служи како паркинг, да се претвори во пешачка зона. Изградбата на плоштадот од страната на Македонската опера и балет и филхармонијата ќе се прави со премостување преку булеварот Гоце Делчев.
На плоштадот не е предвидено да се градат нови споменици.

Според надлежните од општината Чаир, има три причини за изградба на плоштадот „Скендер-бег“. Првиот е дека на градот му требало уште еден централен плоштад, потоа отворање на уште еден влез кон чаршијата, а со тоа и нејзино заживување и, трето, ако се пробие сообраќајница зад стоковната „Илинден“, ќе се забрани влегувањето со автомобили во тој дел од градот.


http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=81811854593&id=14&prilog=0&setIzdanie=22359
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7368
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #206 Posted: 18-Aug-2011 at 15:33
значи го прогураа и овој феноменално забеган и нелогичен проект, чисто ради нечиј кеиф... ах Скопје, до кога ќе страдаш ваканавистина не ми е јасно...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
ebivetre View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 183
  Quote ebivetre Quote  Post ReplyReply #207 Posted: 18-Aug-2011 at 15:52
Originally posted by zabegan

значи го прогураа и овој феноменално забеган и нелогичен проект, чисто ради нечиј кеиф... ах Скопје, до кога ќе страдаш ваканавистина не ми е јасно...


E stvarno ne si mi jasen. Sto e tuka tolku zabegano? Nastrana politickite propukuvanja komu mu e pogolem i tapoglavoto pokrivanje na dukjancinjata so t.n. pesacka zona, ostanatoto e sosem vo red.

So premostuvanjeto (pokrivanjeto) na bulavarot kje dojdat do izdraz i Daut Pasiniot Amam, pa i filharmonijata. Amamot sega lici totalno zabutan tamu nekage na strana pod mostot. Sardisan od site strani so bulevar i tesni ulicki. A pretstavuva istoriski i arhitektonski biser! Kje se dobie setaliste ( do duse nepotrebno ogromno), no so prekrasen vidik na starata carsija i tvrdinata.

Zosto si protiv pokrivanje na bulevarot?
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #208 Posted: 18-Aug-2011 at 16:02
не знам, ова премостувањево на булеварот....Една од „најрустичните“ динамични визури во градот, понирање, па мал тунел, паизронување, па кале, па мостот, овој потег ми беше онака за ќеиф кога го возам. Ај тоа, него со затворање на уште 300-500 метри булевар, дефинитивни ќе се пресече пешачкиот коридор тука,мислам на постоечкиот, а за кого ги прават тротоарите сега????!!!!!
Башка и 3Д-во и презентациите ми се некако партерна плочка у две боје, повели народе, што знам, скептик.
Се добива нешто,ново пешачко плато, но повеќе се губи според мене, јас сум за едно НЕ.

Edited by Gradinarot - 18-Aug-2011 at 16:05
.....   .......
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 319
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #209 Posted: 18-Aug-2011 at 16:42
http://youtu.be/lxgGGZ4fsF4

top e proektov i mi se dopaga sto ke se realizira


Edited by blejdsk - 18-Aug-2011 at 16:46Back to Top
Дарко View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 12-Jul-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Дарко Quote  Post ReplyReply #210 Posted: 18-Aug-2011 at 17:17
во основа и мене ми се допаѓа, ќе дојдат до израз филхармонијата и амамот, само би сакал да има повеќе фонтани и слично...вака некако ептен празно ми изгледа
Back to Top
Mjölnir View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 21-Jul-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Mjölnir Quote  Post ReplyReply #211 Posted: 18-Aug-2011 at 17:47
Личи на плоштадот во Тирана, ако тоа им е целта успешен е. Огромен празен простор веројатно за да се каже е овој плоштад е поголем. Плоштадот што е на сликата од веста тој би го поддржал - подземен паркинг а горе кај паркинзите пешачка зона, така ми личи, а ова премостување до филхармонија за што ќе служи не знам. За брканици.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3886
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #212 Posted: 18-Aug-2011 at 17:55
Originally posted by Mjölnir

Личи на плоштадот во Тирана, ако тоа им е целта успешен е. Огромен празен простор веројатно за да се каже е овој плоштад е поголем. Плоштадот што е на сликата од веста тој би го поддржал - подземен паркинг а горе кај паркинзите пешачка зона, така ми личи, а ова премостување до филхармонија за што ќе служи не знам. За брканици.

1. Vidi gi aktuelnite promeni vo Plostadot vo Tirana, imas nesto stara slika v glava
2. Prazen prostor e daleku podobro od butkanje na Spomenici bez nikakva logika(glavniot Plostad Makedonija)
3. Ne znam dali si prosetal niz svetot ama mozam da ti kazam deka takvi plostadi so golema povrsina i prazen ima sekade.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #213 Posted: 18-Aug-2011 at 18:11
my Macedonia пиши некој линк за плоштадот во Тирана,не сум бил од 2005
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3886
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #214 Posted: 18-Aug-2011 at 18:19
Vo momentov se raboti, eve najdov edna malku postara slika(1 mesec), ovde najdobro se gleda se
http://static.panoramio.com/photos/large/55014285.jpg
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #215 Posted: 20-Aug-2011 at 10:53
мене ми се допаѓа идејата со плоштадов, центарот на скопје ке добие уште една содржина, делот под кале полека но сигурно се враќа во живот како што било стотици години. Еден проблем како што напомнаа и другите членови е што е премногу голем без многу содржини, би било убаво да се направи некој мини парк и слично, вака изгледа ептен празен
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #216 Posted: 20-Aug-2011 at 11:33
Треба повеќе зеленило за сенка, саксии со цвеќе и водоскокот ко е замислен да биде на страна да биде поголем и во централниот дел на плоштадот. Мислам дека водоскоците се одлична забава, а највпечатлив водоскок имам видено во Берн каде што имаше куп луѓе кои се разладуваа, можам само да го замислам ефектот кај нас на 40 степени...
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7368
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #217 Posted: 20-Aug-2011 at 19:17
Originally posted by ebivetre

Originally posted by zabegan

значи го прогураа и овој феноменално забеган и нелогичен проект, чисто ради нечиј кеиф... ах Скопје, до кога ќе страдаш ваканавистина не ми е јасно...


E stvarno ne si mi jasen. Sto e tuka tolku zabegano? Nastrana politickite propukuvanja komu mu e pogolem i tapoglavoto pokrivanje na dukjancinjata so t.n. pesacka zona, ostanatoto e sosem vo red.

So premostuvanjeto (pokrivanjeto) na bulavarot kje dojdat do izdraz i Daut Pasiniot Amam, pa i filharmonijata. Amamot sega lici totalno zabutan tamu nekage na strana pod mostot. Sardisan od site strani so bulevar i tesni ulicki. A pretstavuva istoriski i arhitektonski biser! Kje se dobie setaliste ( do duse nepotrebno ogromno), no so prekrasen vidik na starata carsija i tvrdinata.

Zosto si protiv pokrivanje na bulevarot?
не сум генерално против плоштад, според мене идеално би било да се направи плоштад на местото на паркингот и споменикот со подземен паркинг, како пешачки нормален влез во чаршијата
а за тоа дали треба да се покрива булеварот, дискутирано е поназад во темава и објаснето е убаво зошто не е потребно... можеше единствено да се прошири платформата на стоковната куќа, ако веќе се работеше за Даут Пашин амам, со што просторот околу него ќе стане пешачки, а до чаршијата ќе се добие пристап и од амамот...
покрај другото, не знам како намераваат да го изведат тоа покривање, треба да се потроши баснословна сума за непотребен и нереален проект, реално гледано, а и навистина е неозбилно да трошиме време, пари и материјал само за да се отворел подалечен поглед кон амамот и чаршијата (кој веќе го има и онака)
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
WNBARCH View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 15-Apr-2011
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote WNBARCH Quote  Post ReplyReply #218 Posted: 19-Oct-2011 at 14:38

Објавен е огласот за изградба на плоштад Скендер-бег,прва фаза.Критериуми за доделување 70% цена 30% квалитет....ОГЛАС ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ НА ДОГОВОР ЗА ЈАВНА НАБАВКА

Број на оглас: 05-1802/2011
ДЕЛ I: ДОГОВОРЕН ОРГАН
I.1) Податоци за договорниот орган
I.1.1) Назив на договорниот орган: Општина Чаир
I.1.2) Адреса: ул.,,Христијан Тодоровски Карпош,, бр.5
I.1.3) Град и поштенски код: Скопје 02
I.1.4) Интернет адреса: www.cair.gov.mk
I.1.5) Лице за контакт: Вене Тасев    Адреса на е-пошта: venetsv@cair.gov.mk    Телефон/Факс: 2603019/2603019
I.1.6) Дополнителни информации и тендерската документација може да се добијат:
На горната адреса
I.2) Категорија на договорен орган, негова главна активност или дејност:
Органи на единиците на локалната самоуправа и на Градот Скопје-Општи јавни услуги
ДЕЛ II: ПРЕДМЕТ НА ДОГОВОРОТ ЗА ЈАВНА НАБАВКА
II.1) Предмет на договорот за јавна набавка:
Изградба на објект Плоштад ,,Скендер Бег,, - прва фаза
II.2) Вид на договорот за јавна набавка: Работи - Реализирање, со какви било средства, утврдени од договорниот орган
Место на испорака на стоките или извршување на услугите, или локација на извршување на работите:
Територија на Општина Чаир
II.3) Дали договорот е од опфатените дејности (секторски договор):
II.4) Дали постапката ќе ја спроведе Централно тело: Не
II.5) Групна набавка: Не
II.6) Подетален опис на предметот на договорот за јавна набавка:
Во тендерската документација
II.7) Референтна номенклатура за долелување на договор за јавна набавка (ОПЈН):
II.8) Дали предметот на набавката е делив: Не
II.9) Рамковна спогодба: Не
II.10) Дозволено е поднесување на алтернативни понуди: Не
II.11) Времетраење на договорот:
Период во месеци: 12
или 365 денови
Или се планира да започне: 28.11.2011
се планира да заврши: 28.11.2012
ДЕЛ III: ПОСТАПКА
III.1) Вид на постапка: Отворена постапка
III.2) Постапката за доделување на договор за јавна набавка ќе биде со скратени рокови: Не
III.3) Критериум за доделување на договор за јавна набавка: Економски најповолна понуда
Елемент     Бодови
Цена     70
Квалитет     30
III.4) Дали постапката за доделување на договор за јавна набавка ќе биде со користење на електронски средства? Не
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #219 Posted: 20-Oct-2011 at 18:55
Се' ок, ама не ми е јасно која е потребата на толква пешачка површина ??? Огромен слободен простор без никаква функција
Back to Top
tomi_z View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Oct-2010
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 196
  Quote tomi_z Quote  Post ReplyReply #220 Posted: 20-Oct-2011 at 20:36
Previous

Како не ти е јасно? Па толкави плоштади служат само за политички митинзи и говоранции. Едниве имаа каде, сега ќе имаат и другиве. Тоа е тоа за жал.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 910111213 38>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.