build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 301302303304305 328>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [53.93%]
83 [43.46%]
5 [2.62%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #6041 Posted: 10-May-2016 at 16:21
Јас мислам дека ќе било подобро да претстават една врамена слика од Груевски наместо портата. Целата земја на тој начин достојно ќе биде претставена, сето културно богатство што израснало во центарот на Скопје.
Back to Top
Spiridon View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 03-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 70
  Quote Spiridon Quote  Post ReplyReply #6042 Posted: 10-May-2016 at 19:17
Originally posted by King


Има ли некој објект во светски рамки кој заслужува да се пофали, кој е тој и зошто, ебати прашањето од колега архитект!


Ti si arhitekt???
Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #6043 Posted: 10-May-2016 at 20:20
Кај е лажен антикумов уште па од хартија објекти...
Плав, не црвен.
Масон, не комунист.
Критичар, не поттрчко.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15108
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #6044 Posted: 12-May-2016 at 08:07


извор: твитер
За сè има вторпат
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #6045 Posted: 19-May-2016 at 16:53
Реткост е нешто асално да дојде од МАНУ, но за се има и исклучок и прв пат, па така ваквиот начин на размислување на академик Георги Константиновски доаѓа како здив на свеж воздух.
 
Добро би дошло да заиграат багерите и динамитот врз скопскиот кичерај, исто како што заиграа и на објектот Космос на Фијат Цаноски, на крајот на краиштата, и други луѓе можат да имаат идеи од типот "еј Миле ми текна".
 
http://www.telma.com.mk/vesti/konstantinovski-bi-go-rushel-toa-shto-ja-degradira-sovremenata-arhitektura
 

Константиновски: Би го рушел тоа што ја деградира современата архитектура

 
19 May, 2016 - 15:24
 
 
 
Би го рушел тоа што е направено, што ја деградира современата архитектура во Скопје, истакна архитектот Георги Константиновски, во врска во реакциите дека фрлањето боја врз објектите од проектот „ Скопје 2014“ од учесниците во Шарената револуција, е скрнавење на културното наследство. Според него тој проект претставува срам за архитектите и бришење на многу значаен историски период за нашата земја.
 
Целата светска стручна јавност ни  се смее за градбите од проектот „ Скопје 2014“. Тој е срам за државата. Треба да се засрамат архитектите што се продадоа за пари, а произлегле од нашиот Архитектонски факултет, вели новиот почесен член на МАНУ, архитект Георги Константиновски. Според него не е скрнавење што демонстрантите од Шарената револуција врз тие градби фрлаат боја.
 
Јас мислам дека воопшто не е скрнавење. Дури јас би бил и поостар, дури би го рушел тоа што е направено , што ја деградира современата архитектура во Скопје. Тоа е бришење на еден многу значаен историски период за нашата земја и ова што се прави сега е тотално недозволиво. Цел свет се смее, цел стручен свет, вели академик Георги Константиновски.
 
Авторот на студентскиот дом „ Гоце Делчев“, на меморијалниот комплекс „АСНОМ“ во Пелинце и добитник на наградата за животно дело „ Андреја Дамјанов“ од Асоцијацијата на архитекти на Македонија, смета дека Шарената револуција ќе остави белег врз она што не е архитектонски издржано.
 
Шарената револуција ќе остави белег на она што не чини. И тоа е добро. Тоа ќе зборува дека народот не го признава тоа, дека архитектите не го признаваат тоа и секој што ќе дојде , ќе се праша зошто е ова бојадисано? Ќе знаат зошто, смета академик Константиновски.
 
Како што рече тој, пред денешната свеченост во Музејот на град Скопје, по повод неговиот прием за почесен член на МАНУ, за рушењето на објектите од „ Скопје2014“ , изградени во рекреативната зона на брегот на Вардар, тој пишувал во неговите поранешни статии, уште додека зградите се граделе.

Сотир Трајков
 
http://www.telma.com.mk/sites/default/files/vesti/video/sotir_-_gorgi_konstantinovski_19.05.mp4



Edited by Dexter26 - 19-May-2016 at 16:54
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2650
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #6046 Posted: 19-May-2016 at 17:18
Originally posted by Dexter26


   Би го рушел тоа што е направено, што ја деградира современата архитектура во Скопје, истакна архитектот Георги Константиновски, во врска во реакциите дека фрлањето боја врз објектите од проектот „ Скопје 2014“ од учесниците во Шарената револуција, е скрнавење на културното наследство. Според него тој проект претставува срам за архитектите и бришење на многу значаен историски период за нашата земја.  Целата светска стручна јавност ни  се смее за градбите од проектот „ Скопје 2014“. Тој е срам за државата. Треба да се засрамат архитектите што се продадоа за пари, а произлегле од нашиот Архитектонски факултет, вели новиот почесен член на МАНУ, архитект Георги Константиновски. Според него не е скрнавење што демонстрантите од Шарената револуција врз тие градби фрлаат боја.  Јас мислам дека воопшто не е скрнавење. Дури јас би бил и поостар, дури би го рушел тоа што е направено , што ја деградира современата архитектура во Скопје.


Но затоа би ги оставил Маџир Маало, Ново Маало, Крњево, Ќерамидница, Бит-Пазар... како места што претставуваат гордост за архитектите и ја воздигнуваат современата архитектура во Скопје.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #6047 Posted: 19-May-2016 at 18:15
Previous
 
Тие населби не се опфатени од ваквата форсирана анти-архитектура на пастирот - барем засега.


Edited by Dexter26 - 19-May-2016 at 18:15
Back to Top
ja_licno View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 11-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 110
  Quote ja_licno Quote  Post ReplyReply #6048 Posted: 19-May-2016 at 22:38
Би го прашал лепотанов..А што современо има изградено он? Пелинце?? Гоце Делчев??
Кили би рекол,ма немој да ме ј..ш бре!
Штета,штета што лустрацијата не успеа.
Back to Top
ja_licno View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 11-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 110
  Quote ja_licno Quote  Post ReplyReply #6049 Posted: 19-May-2016 at 22:41
Би го прашал лепотанов..А што современо има изградено он? Пелинце?? Гоце Делчев??
Кили би рекол,ма немој да ме ј..ш бре!
Штета,штета што лустрацијата не успеа.Ама од 45-та до денес.Да се фатат сите паразити што на народен грб живееле.

Edited by ja_licno - 19-May-2016 at 22:41
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2602
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #6050 Posted: 19-May-2016 at 23:48
Можеш да му плукнеш под прозор.

https://en.wikipedia.org/wiki/Georgi_Konstantinovski

Edited by fichot - 19-May-2016 at 23:55
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 875
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #6051 Posted: 20-May-2016 at 00:04
Originally posted by ja_licno

   Би го прашал лепотанов..А што современо има изградено он? Пелинце?? Гоце Делчев??
Кили би рекол,ма немој да ме ј..ш бре!
Штета,штета што лустрацијата не успеа.Ама од 45-та до денес.Да се фатат сите паразити што на народен грб живееле.



Мислиш од Колишевски до Грујо? Со две раце се потпишувам. Само предлагам да почнеме од назад, од Грујо, оти со Колишевски можи да имаме мал проблем со апсењето.... 2016 е АЛОО!!

Започни ја промената од себе - пресели се во сегашноста.
Можеби ќе разбереш што сакаше да кажи авторот од погоре.

Edited by hcitrS - 20-May-2016 at 00:05
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2650
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #6052 Posted: 20-May-2016 at 10:28
Originally posted by fichot

Можеш да му плукнеш под прозор.

https://en.wikipedia.org/wiki/Georgi_Konstantinovski


Не е тоа проблемот. Тој се залага за рушење на нешто веќе изградено, а знаеме дека секоја будала може да сруши, скрши и запали, но не секој може нешто да изгради.

Мене, многу објекти од Скопје 2014 не ми се допаѓаат, но тоа не значи дека треба да сè срушат (освен оние грдосии во коритото на реката Вардар, но тие и не може да се класифицираат како објекти).

Лесно е да срушиш што направил некој друг, но како архитект за мене е неверојатно дека не ги гледа овие две круцијални работи што веднаш треба да се изградат во Скопје.

Првата е изградба на терминал за автобусите на ЈСП кај Клинички Центар. Уведоа неколку нови линии, а почетната/крајната станица на автобусите е на самата улица, со што се создава неверојатна гужва.

Втората е железничко поврзување на скопскиот аеродром со постоечката пруга со изградба на мизерни два километри пруга и воспоставување на градско-приградска железница во Скопје на линиите Волково-Т. Центар-Драчево, Ѓорче Петров-Автокоманда-Аеродром А.Велики и Драчево-Т.Центар-Аеродром А.Велики, со тоа што би се изградиле по една лева и десна бетонска рампа за качување и симнување на патници на предвидените станици по овие траси.


Edited by phenomenon - 20-May-2016 at 11:12
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2650
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #6053 Posted: 20-May-2016 at 10:57
Originally posted by ja_licno

Би го прашал лепотанов..А што современо има изградено он? Пелинце?? Гоце Делчев??
Кили би рекол,ма немој да ме ј..ш бре!
Штета,штета што лустрацијата не успеа.


И Меморијалниот Центар АСНОМ е изграден така што Пчиња на секое поголемо надоаѓање го поплавува, бидејќи експертиве заборавиле да ѝ го регулираат коритото покрај споменикот.

https://www.google.com/webhp?client=aff-maxthon-maxthon4&channel=t18&gws_rd=ssl#channel=t18&q=%D0%BF%D1%87%D0%B8%D1%9A%D0%B0+%D1%81%D0%B5+%D0%B8%D0%B7%D0%BB%D0%B5%D0%B0+%D0%BA%D0%B0%D1%98+%D0%B0%D1%81%D0%BD%D0%BE%D0%BC
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
ja_licno View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 11-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 110
  Quote ja_licno Quote  Post ReplyReply #6054 Posted: 20-May-2016 at 11:02
Originally posted by hcitrS

Originally posted by ja_licno

   Би го прашал лепотанов..А што современо има изградено он? Пелинце?? Гоце Делчев??
Кили би рекол,ма немој да ме ј..ш бре!
Штета,штета што лустрацијата не успеа.Ама од 45-та до денес.Да се фатат сите паразити што на народен грб живееле.



Мислиш од Колишевски до Грујо? Со две раце се потпишувам. Само предлагам да почнеме од назад, од Грујо, оти со Колишевски можи да имаме мал проблем со апсењето.... 2016 е АЛОО!!

Започни ја промената од себе - пресели се во сегашноста.
Можеби ќе разбереш што сакаше да кажи авторот од погоре.

Ич Грујо не ме интересира,а Колишевски тоа што е умрен не треба да го изземе лустрацијата.На прва страна во од историските учебници треба да стои срамот што го има направено он за Македонија.
Back to Top
ja_licno View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 11-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 110
  Quote ja_licno Quote  Post ReplyReply #6055 Posted: 20-May-2016 at 11:06
Originally posted by fichot

Можеш да му плукнеш под прозор.

https://en.wikipedia.org/wiki/Georgi_Konstantinovski


Ja не му љубоморам,му се дивам. Да изградиш такви велелетни зданија како Пелинце и студенстски..имаш право да рушиш после се што сакаш.Браво.
Back to Top
ja_licno View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 11-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 110
  Quote ja_licno Quote  Post ReplyReply #6056 Posted: 20-May-2016 at 11:10
Originally posted by phenomenon

Originally posted by ja_licno

Би го прашал лепотанов..А што современо има изградено он? Пелинце?? Гоце Делчев??
Кили би рекол,ма немој да ме ј..ш бре!
Штета,штета што лустрацијата не успеа.


И Меморијалниот Центар АСНОМ е изграден така што Пчиња на секое поголемо надоаѓање го поплавува, бидејќи експертиве заборавиле да ѝ го регулираат коритото покрај споменикот.

https://www.google.com/webhp?client=aff-maxthon-maxthon4&channel=t18&gws_rd=ssl#channel=t18&q=%D0%BF%D1%87%D0%B8%D1%9A%D0%B0+%D1%81%D0%B5+%D0%B8%D0%B7%D0%BB%D0%B5%D0%B0+%D0%BA%D0%B0%D1%98+%D0%B0%D1%81%D0%BD%D0%BE%D0%BC


А внатре си влегол сигурно..за надвор нема што да се дискутира..Ама внатре кај   му текна за плочките.. ПА по мраз да одиш посигурен ќе си него по тие плочки..Али експерт е човеков нема што.
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #6057 Posted: 20-May-2016 at 13:17
Архитект Константиновски е заслужено доајен на македонската архитектура, со завидна оставштина зад себе, пионер на брутализмот на овие простори. На некој можеби му се допаѓа неговиот опус, на некој не, но не можеме да ја негираме оваа величина. Човекот е резигниран од политичкиот и социјален момент во државава и често има енергични испади, но го дефинираат како активен субјект и на скоро 90тина години. Се сложувам околу неговите последни дела дека се со сомнителен квалитет и под сомнителни околности доделени, но тоа воопшто не може да му ја намали вредноста на неговите дела во 70-тите и 80-те и на него самиот како автор. Политички, човекот не е фактор и не мора да го читате од тој аспект, тој многу повеќе е дефиниран како автор-архитект, професор......
.....   .......
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #6058 Posted: 20-May-2016 at 15:51
Им се допаѓало тоа или не на апологетите на ВМРО, архитект Константиновски има меѓународни признанија за своите творечки дела што ги оставил зад себе.

А се прашувам кој ли тоа на меѓународен план ги вреднувал овие шест-седум будали сврзани околу големиот Николае Груеску.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2602
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #6059 Posted: 20-May-2016 at 17:39
Originally posted by phenomenon

Originally posted by fichot

Можеш да му плукнеш под прозор.

https://en.wikipedia.org/wiki/Georgi_Konstantinovski


Не е тоа проблемот. Тој се залага за рушење на нешто веќе изградено, а знаеме дека секоја будала може да сруши, скрши и запали, но не секој може нешто да изгради.

Мене, многу објекти од Скопје 2014 не ми се допаѓаат, но тоа не значи дека треба да сè срушат (освен оние грдосии во коритото на реката Вардар, но тие и не може да се класифицираат како објекти).

Лесно е да срушиш што направил некој друг, но како архитект за мене е неверојатно дека не ги гледа овие две круцијални работи што веднаш треба да се изградат во Скопје.



Значи ако некој изгради ќенеф (буквално, не фигуративно како сега) на сред плоштад тоа мора да остане за век и веков?
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2602
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #6060 Posted: 20-May-2016 at 17:44
Originally posted by phenomenon

Originally posted by ja_licno

Би го прашал лепотанов..А што современо има изградено он? Пелинце?? Гоце Делчев??
Кили би рекол,ма немој да ме ј..ш бре!
Штета,штета што лустрацијата не успеа.


И Меморијалниот Центар АСНОМ е изграден така што Пчиња на секое поголемо надоаѓање го поплавува, бидејќи експертиве заборавиле да ѝ го регулираат коритото покрај споменикот.

https://www.google.com/webhp?client=aff-maxthon-maxthon4&channel=t18&gws_rd=ssl#channel=t18&q=%D0%BF%D1%87%D0%B8%D1%9A%D0%B0+%D1%81%D0%B5+%D0%B8%D0%B7%D0%BB%D0%B5%D0%B0+%D0%BA%D0%B0%D1%98+%D0%B0%D1%81%D0%BD%D0%BE%D0%BC


Не разбирам каква врска има архитектот на МЦ АСНОМ со излевањето на реката? Ако викнеш архитект да ти испроектира куќа да не очекуваш и кеј и брана на реката покрај куќата да ти направи? фак лоџик.


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 301302303304305 328>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 1.016 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.