build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Градење куќа во Македонија - услови и комбинации

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 15>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
dandi View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 15-Dec-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote dandi Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 15-Dec-2015 at 19:55
Dali nekoj moze da mi kaze kolku zakonski treba da se oddaleci kukata od medjata i dali smeat da se ostavaat prozorci na zadnata strana?Inaku kukata sto se gradi,a za koja prasuvam nema gradezna dozvola bidejki ne e dozvolena gradba.Tuka postoese stara kuka koja ja srusija i sega pocnaa nova koja nitu e na istite temeli i e dupla po kvadratura.Koi se zakonite za rekonstrukcija dali nekoj e zapoznaen?
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 30-Aug-2015 at 21:02
За загадено е загадено, овој дел на Скопје има и секогаш погуста магла. 
Back to Top
antigona View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 16-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote antigona Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 30-Aug-2015 at 19:03
Џоле, фала ти. Сношти баш шетав низ населбата и да, мирисаше на запалено...си реков, ај можеби е само случајно, ама очигледно не е...затоа изгледа има толку многу бараки за продажба во населба Лисиче, на преубави локации, а за доста ефтини пари...народот наместо да реагира бурно како во секоја нормална земја со толкаво загадување, решава да се исели и продаде се за мали пари...тоа е нашиот менталитет, наведната глава демек сабја не ја сече...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15196
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 30-Aug-2015 at 16:49
Од февруари годинава живеам во новата населба Лисиче, така што мислам дека можам да коментирам. Загадувањето е огромно. Зимно време воздухот има кисел мирис. Летно време навечер постојано смрди на изгорено. Не можеш да отвориш прозорец (а лето е, да му се невиди). Мислам дека е најзагадениот дел на Скопје. Урбанистички можеби е најдобрата населба за живеење (мислам на општина Аеродром како целина, но посебно Ново Лисиче и населбата Лисиче, не селото), но џабе е тоа кога загадувањето е огромно и се чувствува. Јас сум привремено населен, и воопшто не мислам да останам да живеам и ќе се селам на друго место. Секаде е подобро од таму, верувај ми на зборот. Им се чудам на луѓето што живеат таму и на смрдеата што секојдневно ја поднесуваат.
За сè има вторпат
Back to Top
antigona View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 16-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote antigona Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 30-Aug-2015 at 16:38
@daci92: а кое е твоето искуство и мислење за наводното големо загадување на воздухот во населба Лисиче (делот околу трговскиот)?

Edited by antigona - 30-Aug-2015 at 16:47
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 30-Aug-2015 at 16:14
Целиот живот живеам во Лисиче и доколку некогаш се одлучам да сменам тоа би било само за Јака во Илинден но со услов да имам услови постојано да користам возило за до работа и назад. 
Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 30-Aug-2015 at 13:57
Според мене Козле, Тафталиџе, Жданец. Трнодол се убавиот дел на Скопје веднаш под Водно. Иако многу бргу ќе се урбанизираат сеуште се мир а се веднаш до центар. Ако зборуваме за тој дел подобро Сопиште и Сончев Град евтини земјишта со голема квадратура се подобра оплција според мене.
Back to Top
antigona View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 16-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote antigona Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 30-Aug-2015 at 12:30
phenomenon, фала ти и за твоите коментари. Се ова што го велиш се причините поради кои разгледувам опции да се преселам во населба Лисиче која многу ми се допаѓа. Но, џабе сите урбанистички и сообраќајни предности на таа населба кои се неспорни, ако навистина има енормно загадување на воздухот. Според мерачот на загадување чии резултати можат редовно да се следат на сајтот на Министерството за животна средина, во населба Лисиче и до 6 месеци во годината има надминување на дозвленото загадување на воздухот. Е сега, мерната станица во н. Лисиче се наоѓа околу 900 метри воздушна линија од бараката/плацот кој сакам да го купам. Мерната станица е лоцирана на многу прометна раскрсница (помеѓу Бул. Србија и бул. 12та Македонска бригада), веднаш до крстот, така да можно е параметрите да се полоши поради сообраќајните загадувања...така да се уште сум под голема дилема, бидејќи компромис со здравје нема...инаку, дополнителен сомнеж за можно големо загадување дава фактот дека бараките во населба Лисиче се барем 1/3 поефтини од сличните во Тафталиџе...
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2652
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 30-Aug-2015 at 10:09
Originally posted by antigona



Ти благодарам на мислењето. На линија е на тоа што го слушам од други лица. Усје и новите погони накај Драчево чинам не се главниот проблем - вториве во најголем дел се незагадувачки објекти (магацини), а Усје инсталираше какви-такви филтри. Проблемот е нискиот терен кој наводно ги прибирал сите околни загдувања (возила, дрва за греење и сл.). А штета, за мене населба Лисиче е една од поубавите во Скопје, правилно урбанистички решена, со одлична сообраќајна поврзаност...



Eве јас како кумановец мислам дека можам да дадам најнепристрасно мислење. А тоа е дека населбата Лисиче спаѓа во најпогодните места за живеење во градската зона на Скопје. Има булевар и плански улци кои се вкрстуваат под прав агол. Има одлична сообраќајна поврзаност и ноќни линии. Етнички мислам дека е чиста. Единствено не знам какво е загадувањето и дали дотаму доаѓа правот од Цементарница.

Која би била подобра населба од Лисиче?

1. Кобајаги елитната населба Јака која се наоѓа во непосредна близина на автопат, електрифицирана пруга и предаватели!?
2. Припор со единствената тесна и стрмна уличка која ги поврзува со Кисела Вода?
3. Кисела Вода која нема простор за паркирање, која е лошо поврзана со автобуски линии и која нема ноќни линии? И нема директна врска со соседната општина Аеродром, туку мора да кружиш или откај Транспортниот Центар или откај Џеваир?
4. 11. Октомври со трошни бараки и со енормно загадување од Цементарница?
5.Пинтија исто така со трошни бараки и без тротоари на главната улица?
6. Драчево кое е поврзано со Скопје со тесна, фреквентна, раскопана и каллива улица без тротоари?
7.Капиштец и Козле со тесни улички, уште потесни и узурпирани тротоари, без простор за паркирање?
8. Трнодол и Жданец поврзани со по една стрмна уличка кон главната и без автобуски превоз?
9. Водно каде што за многу брзо време ќе дојде до свлекување на земјиштето поради ерозија, кое е поврзано со еден тесен булевар со Центарот кој со изградбата на Сончев Град ќе стане уште потесен, и која се наоѓа во нездрава осојница бидејќи лежи на северните падини на планината Водно!?
10. Даме Груев со никакви и тесни улички и со кучиња скитници?
11. Бутел и Радишани за кои за да стигнеш дома треба да поминуваш преку небезбедниот Чаир полн со криминалци од секаков вид, нецивилизирани луѓе и вехабисти?
12. Ќерамидница која нуди услови супстандардни и за едно просечно скопско село?
13. Автокоманда опкружена со индустриски погони и со шума, а со самото тоа не влева чувство на сигурност?
14. Железара која е во непосредна близина на Чаир, објаснив погоре зошто?

Многу битна работа е да испиташ дали во бараката која ја купуваш има Хартманови јазли кои се многу штетни по здравјето. Лично имам слушано неофицијален муабет дека овие јазли ги има на дури 80% од територијата на град Скопје!

Еве повеќе за тие јазли:

http://www.igape.edu.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=22&Itemid=29&lang=mk[url">

http://www.soncevzrak.com/index.php?option=com_content&view=article&id=53&Itemid=76&lang=mk

Edited by phenomenon - 30-Aug-2015 at 10:36
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
antigona View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 16-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote antigona Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 29-Aug-2015 at 23:24
Ти благодарам на мислењето. На линија е на тоа што го слушам од други лица. Усје и новите погони накај Драчево чинам не се главниот проблем - вториве во најголем дел се незагадувачки објекти (магацини), а Усје инсталираше какви-такви филтри. Проблемот е нискиот терен кој наводно ги прибирал сите околни загдувања (возила, дрва за греење и сл.). А штета, за мене населба Лисиче е една од поубавите во Скопје, правилно урбанистички решена, со одлична сообраќајна поврзаност...

Edited by antigona - 29-Aug-2015 at 23:26
Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 29-Aug-2015 at 22:38
Погледни на Гугл Земја прво тој дел е блато многу е ниско како што е цел Аеродром второ нема баш некоја добра иднина тој дел на Скопје од проста причина што со проширувањето на Првомајска до Драчево околу индустриската зона само ќе расте. Плус Цементара нема никогаш да престане со работа а таа мислам дека е најголем загадувач.
Back to Top
antigona View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 16-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote antigona Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 29-Aug-2015 at 22:32
Се двоумам дали да купам стара барака со плац во населба Лисиче во близина на стариот трговски центар, на Улица Митре Влаот. Ве молам, дали може некој да ми каже дали навистина во тој дел на Скопје загадувањето на воздухот навистина е најголемо? Било какво мислење за тој дел на Скопје многу би ми значело. Благодарам!
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 22-Aug-2015 at 20:10
се познавам со еден што им беше директор на еден од погоните, кога ќе го сретнам(а ми треба нешто лично) ќе го прашам
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3664
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 22-Aug-2015 at 19:18

дали некој чул Прототип да кренале некому индивидуален објект [1] она комплет од темел до кров, претпоставувам немаат време но не би ме чудело ко бонус вакви објекти да им препуштаат на свои мајстори
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 16-Mar-2015 at 20:48

освен овие фирми знаете ли кој би можел во реонот на Пелагонија да работи со метални конструкции?
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 10-Mar-2015 at 10:38

со оглед дека се големи фирми, знае ли некој дали Факом-Скопје, Искра-Куманово или Металец-Прилеп работат и на индивидуални објекти, она испорака со монтажа на метални конструкции за куќи и пластеници
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 13-Feb-2015 at 20:05

распоредот делува интересно, сепак јас би им ги заменил местата на кујната и купатилото, дури во таков случај од сите страни би ја отворил со кружен шанк на кој би ставил ролетни или капаци за по потреба да се затвора одредена страна, плус би и отворил врата и кон трпезаријата
Back to Top
Geordie Boy View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 12-Feb-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Geordie Boy Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 12-Feb-2015 at 11:53
Здраво дечки, ова ќе биде мој прв пост на форумов, иако само како посетител и читатеч сум многу одамна.
Вака, не знам дали е правилниот топик, но ме интересира ваше мислење. Сакам да градам куќа, па во прилог е слика од тоа како ќе изгледа распоредот на собите. Би сакал да чујам друго мислење, дали мислите дека некаде треба да се скрати, некаде да се додаде. Секако, имајте на ум дека горе и десно има други куќи, така да мислам дека е добро искористен просторот.
Би ви бил особено благодарен доколку дадете ваше мислиење.


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 22-Dec-2014 at 16:51

ako vo ovaa cena e vlezena i izolacijata pretpostavuvam ne e skapo, eve edna gruba procenka od pred nekoja godina ko orientir za sporedba - alternativna [1] i klasichna [2]




Back to Top
pan View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 21-Dec-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote pan Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 22-Dec-2014 at 00:17
Здраво, луѓе, секоја чест што го полните форумов!

Ќе правам поткровје за живеење на пролет, проектот е поднесен, комуналиите платени, чекаме градежна дозвола. Во меѓувреме барам понуди од мајстори и фирми.

115 квадрати е просторот, плоча веќе имаме. Треба да се демонтира кровот и да се гради. Ќе се направат и надворешни скали.

Понудиве што досега ги добив се движат околу 14 илјади евра за карабина и околу 32 илјади евра за клуч на рака.

Дали мислите дека цениве се во ред? За работите после карабина знам дека тешко може да се процени и зависи од желбите (може да кажам дека ние бараме некое средно ниво, ни оскудно, ни луксуз). Но, барем за карабината? Некако ми делува скапо 14 илјади евра за поткровје (нема потреба да се прави ископ, темели, стопи, плоча)?

Таа цена е со комплет нов кров (без користење на постојни греди, керамиди) и не се земени предвид постојните странични ѕидови од куќата кои се прилично високи. Но и за се ново пак некако делува скапо?


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 15>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.859 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.