build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2021222324 328>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [53.93%]
83 [43.46%]
5 [2.62%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #421 Posted: 14-Feb-2010 at 19:50
Кажи лсл ќе се лути!

Народот и власта се во взаемно-корелативен сооднос. Народот ја бира власта, власта го стопанисува народот кој после тоа пак ќе треба да бира власт и така во круг. Тука нема ниеден фактор паднат од небо со имунитет да биде сменет. Е сега улогата на власта е да ги одслика потребите на граќаните, нормално тоа да биде спакувано во колку што е можна поприфатлива верзија на народот. Не само прифатлнива туку и пожелна. Ако овој народ нема можност да искуси некои стилови кои неговиот комшилук ги искусил многу поодамна, апсолутно сега има право тоа да го направи, па и кога и да сакал, без разлика колку секој поединец поединечно ги има искусено и надраснато. Количински е премногу, но неможеме освен филхармонијата све друго да го фрлиме. Мене ме зачудува тоа што со толкава леснотија така лесно се пласираат толку тешки обвинувања и тоа кон цел народ и само затоа што не по негова вина немал прилика да надрасне некои работи многу порано.

Од каде воопшто го црпите "достоинството" да обвините се околу себе зашто народнато образовно-имотно-културлошко ниво не одговара на вашите естетски дострели?!
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3664
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #422 Posted: 14-Feb-2010 at 19:57
ненад, а да те прашам сега не ти е срам низ ваков центар да се шеташ!?! и јас сум за сосем друг пристап, но посекако го одобрувам и овој заради никаквата иницијатива која тераше досега! само колку се израдував кога ја преместија градска под железничка, па тоа беше едно невидено ругло кое и ќе си останеше така да не излезеше руле турс со иницијативата пред пенов, па наврат нанос му ја пуштија идејата... просто ме радува фактот дека центарот на скопје ќе се преслечи во ново руво, а дали на истото некој ќе свршува или ќе повраќа тоа не ме интересира, мене кога ми е за ќеиф и доколку сакам да бидам во простор каде ќе има она што јас сакам, патот под нозе и одам онаму каде што мислам дека треба, и јас сакам изворна градба на плоштад, ама ете за тоа ќе морам да се прошетам до крушево или охрид, па и некое село, но тоа незначи дека во недостаток на она што мене ми е по ќеиф треба да се чека на погоден момент за да се изгради ова или она! јасно е како ден дека со ова ќе поминеме ефтино а атрактивном и ти гарантирам и те како со ова ќе се заживее потурбо центарот, а за модернизам па имате бре луѓе цел град и комотно сто нови плоштади на кои подобро ќе легне модернизам него тука, сакате пред гтц, сакате кај нбм, сакате зад рампа, сакте пред пред капиштец, сакате до парк, сакате околу мтв, сакате на газибаба, па не е до толку отепан градов да нема простор за модерна естетика!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #423 Posted: 14-Feb-2010 at 19:59
Originally posted by lslcrew

Кажи лсл ќе се лути!

Народот и власта се во взаемно-корелативен сооднос. Народот ја бира власта, власта го стопанисува народот кој после тоа пак ќе треба да бира власт и така во круг. Тука нема ниеден фактор паднат од небо со имунитет да биде сменет. Е сега улогата на власта е да ги одслика потребите на граќаните, нормално тоа да биде спакувано во колку што е можна поприфатлива верзија на народот. Не само прифатлнива туку и пожелна. Ако овој народ нема можност да искуси некои стилови кои неговиот комшилук ги искусил многу поодамна, апсолутно сега има право тоа да го направи, па и кога и да сакал, без разлика колку секој поединец поединечно ги има искусено и надраснато. Количински е премногу, но неможеме освен филхармонијата све друго да го фрлиме. Мене ме зачудува тоа што со толкава леснотија така лесно се пласираат толку тешки обвинувања и тоа кон цел народ и само затоа што не по негова вина немал прилика да надрасне некои работи многу порано.

Од каде воопшто го црпите "достоинството" да обвините се околу себе зашто народнато образовно-имотно-културлошко ниво не одговара на вашите естетски дострели?!


Непотрбно влегуваш во некакви чудни социолошки анализи. Незнам што има врска со достоинство со тоа човек да даде свој осврт за како што ти го нарекуваш "народнато образовно-имотно-културлошко ниво" кога тоа е само еден осврт врз реалноста.

Едно е да идентификуваме зошто одредена состојба е таква каква е (на ова ниво и можам да се сложам со добар дел од твоите констатации од типот имунитетен систем, реакционизам, неизживеаност итн) а друго е да се помириме со таа состојба. Под "ние" подразбирам било кој самосвесен образуван Македонец кој треба да е носител на развојот на оваа земја.


Edited by pbanks - 14-Feb-2010 at 20:00
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3664
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #424 Posted: 14-Feb-2010 at 20:03
Давид ја разбирам твојта исфрустрираност, но чоеку ако ти немаш доволно осет за тоа дали твоето истресување некого на форумов вреѓа, а администрација те толерира, тогаш што да ти порачам оди лечи си комплекси на психијатар!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #425 Posted: 14-Feb-2010 at 20:05
Originally posted by pbanks

Под "ние" подразбирам било кој самосвесен образуван Македонец кој треба да е носител на развојот на оваа земја.

Може и тука се разликувамево основа, ти подразбираш 2М поединци, јас подразбирам едно тело колективитет.

Проектот Скопје 2014 беше прашање на време кога ќе се пласираше. Дали сега дали за некоја година, но еднаш мора да се случи ова. Мислам, мора да случи ако сакаме да имаме квалитетна школа и афтентична домашна современа и секаква архитектура. Мораше да се случи за конечно да го почнеме процесот на стварање домашен систем на архитектонски вредноти. Ова не е SI систем на единици мерки па да го увеземе, како што на пример постои заблуда дека сме имале домашна школа а всушност се работи за "увезена" југословенска школа со која сме се залажувале и не залажувале дека е наша. Е сега таков систем ни е очајно потребен, за да плаво стакло веќе не биде модернизам, а ниту гипсени лебеди не бидат барок.


Edited by lslcrew - 14-Feb-2010 at 20:07
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #426 Posted: 14-Feb-2010 at 20:10
Originally posted by Max

Давид ја разбирам твојта исфрустрираност, но чоеку ако ти немаш доволно осет за тоа дали твоето истресување некого на форумов вреѓа, а администрација те толерира, тогаш што да ти порачам оди лечи си комплекси на психијатар!

MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #427 Posted: 14-Feb-2010 at 20:11
Originally posted by lslcrew


Може и тука се разликувамево основа, ти подразбираш 2М поединци, јас подразбирам едно тело колективитет.


Па лсл, јас тебе навистина не те разбирам, од една страна си прв да се противиш на едноумие, а од друга страна само во тоа едноумие има еден коелктивитет и сите сме еднакви. Да те потсетам ние не сме Боргови (The Borg), и секоја единка носи своја одговорност и е должна да даде свој придонес а сумарниот "output" е тоа што ние како држава/нација ќе го имаме како наше постигнување на било кое поле.

Originally posted by lslcrew


Проектот Скопје 2014 беше прашање на време кога ќе се пласираше. Дали сега дали за некоја година, но еднаш мора да се случи ова. Мислам, мора да случи ако сакаме да имаме квалитетна школа и афтентична домашна современа и секаква архитектура. Мораше да се случи за конечно да го почнеме процесот на стварање домашен систем на архитектонски вредноти. Ова не е SI систем на единици мерки па да го увеземе. Е сега таков систем ни е очајно потребен, за да плаво стакло веќе не биде модернизам, а ниту гипсени лебеди не бидат барок.


Крајно лаичка и неоснована теза во која не препознавам никакво познавање на македонското градителство, традиционално но и модерното кое е поприлично богато но и автохоно и не му требаа квази барок и турбо романтизам за да конечно се создадел систем. Всушност реалноста е дијаметрално спротивна, целиот систем се потценува, гази и руши со ова што се случува.


Edited by pbanks - 14-Feb-2010 at 20:36
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #428 Posted: 14-Feb-2010 at 20:23
BTW сите одиме офтопик. Свесен сум дека сите овие социолошки, идеолошки, политички и незнам какви аспекти имаат голема поврзаност со проектов и дека на одредени форумаши им се ускратува можност да го искажат својот став низ некоја од тие призми. Но вжештениве дискусии кои никако да стивнат, и кои доведуваат до ситуации да се делат лични навреди и комплетно да се деградира нивото на дискусија само ја потврдуваат нашата ориентација да ги цензурираме овие разговори и да ја насочуваме дискусијата повеќе на техничко, естетско и процедурално ниво, или со други зборови да дискутираме низ мерливи и споредливи а не низ апстрактни и субјективни категории. 
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #429 Posted: 14-Feb-2010 at 20:40
Не зборам јас за никакво Fascio, од италјинаски сите сме едно и слични значења. Не би сакал да ми биде импутирана фашистичка теза. Зборам за ова општество колективно да ги надмине некои појави заедно со цел народ, сите партии, сите фактори, сите струки и слично. Диверзитет и демократија према сами себе. Стварно не би сакал да ги шириме на широко сега социолошко-антрополошко-етнолошки тези, ионака се офтопик, но проектот е симптом на антрополошки проблем и е многу логична последица.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #430 Posted: 14-Feb-2010 at 20:42


Не ти импутирав ништо ЛСЛ, само сметав дека ти е контрадикторен ставот. Да прекратиме тука.
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 729
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #431 Posted: 14-Feb-2010 at 21:13

многу филозофирање и личи навреди, веке не се снаогам во дискусииве. Но се повлекувам пред мнозинството. Се залагав за референдум, но изгкеда дека неа да биде потребен. Само се плашам дека природнот стремеж на граганите да се изгради нешто убаво и функционално ке биде искористен за нешто шт воопшт нема да биде тоа. само се надевам дека тоа што ке почне да се гради брзо ке биде завршено и нема да се влече со години.   

Иначе, не дека уживам во плоштадот но мислам дека доволно е нагрден, посебно со онаа болва од трговски центар пред ГТЦ, така да не му требаат уште поголеми зафати. Евентуално би дозволил градби на левата страна од Вардар. Не верувам дека со новиот плоштад ке пополниме некакви историски дупки или ке развиме некоја домашна и автентична архитектонаска школа. Се работи за многу поповршна работа. 

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3664
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #432 Posted: 14-Feb-2010 at 22:21

не треба чоек да се повлече доколку нешто не му чини, напротив тоа треба да го направи штом се смири, но не треба ни нервозата непотребно ниско да ја канализира! а за брзината и градењето доколку фасадите тераат како што посочив со готови изолациони профили тоа и навистина ќе бидене брзо и лесно изведено!

ова на сто панелите се особено атрактивни бидејќи се изведуваат во сите форми, текстури и бои, без многу замарање, а воедно и се еластични http://www.bybest.de/bilder/00-sto/faq-vws/biegetest.jpg но и цврсти http://www.sto.co.uk/evo/web/sto/69954w_EN.wmv во спродивно доколку се тера занатлиски, нема ни до 2020 да ја завршат проекцијава!

а за тоа дали и што требало, морало, не смеело, за тоа се одговорни прво научните институции кои ама буквално ништо не разработиле од проекција се до сега, па евентуално да се спротивстават повеќе идеи, но и во тој случај убеден сум дека ова патинирањево повторно ќе беше за нас најбезболниот пристап, и економски и естетски, колку што можам да видам проектот на инвестбанка на форумов има најмногу гласои, потребно е само таквиот експеримент да се изведе професионално и конзистентно, затоа и се израдував кога разбрав дека во еден стил го затвораат плоштадот! во спротивно ќе беше килав муабетов, додека сега е една целина која на места ќе треба да се пегла пример есм за претопот олдскул њускул да легне со лезет, а особено платото пред моб... исто битен момент е во иднина ул. Димитрие Чуповски во делот од собрание до палома бјанка да се направи пешачка зона, а и зградите од околу донекаде да се патинираат за да спојката тера сетне по улица Македонија...

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #433 Posted: 15-Feb-2010 at 17:42
луѓе повторно премногу навлегувате во непотребни дискусии, а ги заборавате битните прашања!
како прво, никој веќе не ни гледа на функционалноста за жал, сите сте се свртеле кон општество и естетика, епа се работи за целовкупен план на централно градско подрачје, кое воопшто не е за играње и за детски муабети од типот, убаво е - не е убаво, мојата идеја е подобра од твојата и т.н. Тука треба да настапат експерти во тие области, а не урбаната структура да ја креира некој политичар... тоа е исто како на адвокат да му дадеш да изврши хируршки зафат
што ќе ми е убав град, ако е дисфункционален, па на неколку наврати рековме дека живееме во време каде објектите и урбаните средини треба да имаат еколошка, економска, социолошка и функционална ефективност и т.н. и дека најмалку зависиме од уметноста во архитектурата

што се однесува до ставовите, мислам дека кристално јасно се гледа кој дава стручни и издржани мислења, а кој дава некои аматерски и лични мислења, барем јас како лаик можам да го забележам тоа


Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1172
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #434 Posted: 15-Feb-2010 at 19:11
Посебно внимание треба да се обрне милениумски крст поточно што до него има LOLLOL
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2602
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #435 Posted: 15-Feb-2010 at 20:34

Од аспект на функционалност мене не ми е јасно што бараат на таква скапа и маркантна локација објекти кои ќе вршат функција: МНР, Суд, Обвинителство, АЕК и слично. Поготово што истиот простор уште од градењето на МОБ е замислен како културен центар. (???)

А што се однесува до вкусовите јасно е дека се разликуваат, но личниот вкус на 2-3 највисоки функционери не би требало да го диктира изгледот на градот и државата. Барем не во едно современо уредување за какво се сметаме. Зарем мисли некој дека Обама, Меркел, Саркози можат да си дозволат да го преуредат главниот град по свој ќеиф? Тоа се знае само каде може, во С.Кореја, Х-стан и сличните (+ Македонија, за жал).

Туку, (можда е пишано ама не сум видел) ме интересираше кој е градски архитект? (ако има таков)

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3664
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #436 Posted: 15-Feb-2010 at 21:36

од анализи и демистификации воопшто не боли глава, проблем е кога површно се бара оправдување или суд за некоја појава! има премногу факти кои велат дека проектов е закаснет или невклоплив и урбанистички и естетски, но во основа е добра импровизација која и те како ќе ја смени на подобро перцепцијата за постојниов центар на скопје! дефинитивно подобра импровизација тешко дека ќе се истераше и урбанистички и естетски, за жал на ова дереџе сме бидејќи се до сега приоритет на владејачките гарнитури беше елката на плоштад! и јас доста пати имам истакнато преку старио лик дека воопшто не сум импресиониран од возобновувањето на српските монументи, но сега од оваа перспектива гледам дека само за ваков пристап имаме капацитет а тоа брзо да помине, без долготрајно да заглавиме во сред скопје со градилиште, а за сметка на што како иницијална каписла но и оправдување се земаат возобновувањето на театарот и офицерскиот дом! на оваа линија се радувам што е чипан, но камо неговиот авторитет да беше главна алка градскиот архитект кој за волја на вистината освен во гупот нема големи ингеренции во дуповите, но сепак може да влијае на одговорните...

,,Ова е беден галиматијас и српска традиција,, вели Борис Чипан, најстариот професор на Архитектонскиот факултет во Скопје, во интервјуто во неделникот ,,Сега,, за проектот ,,Скопје 2014,,. Ова што е презентирано е ниту класицизам, ниту барок, ниту рококо, ниту пак академизам, смета тој. Неделникот потсетува дека Чипан е автор на зградата на МАНУ и конзерватор на црквите Света Софија во Охрид и Свети Пантелејмон во Нерези. Секоја власт сака зад себе да остави нешто по што ќе биде запаметена, но треба да се внимава да се направи нешто добро, заклучува професор Чипан во интервјуто за ,,Сега,,. http://www.makdenes.org/content/article/1956869.html
 

сепак доколку чове размислува реално, експериметов е издржан повеќекратно, само ќе треба во одредени размисли на креаторите и да се ревидира, пример триумфалната капија... сепак сега како што се предвидени содржините кај моб, прилично ќе го раздвижат тој дел од градот, а тоа па ќе отвори можност пополека да се анимира и чаршијата... инаку инфраструктурно повеќе од јасно е декa чаре за центарот е тунелот под плоштад, што не ми се верува да се отпочне ни во 2020, а делот кај моб посекако че тера исто со подземни коридори, кои попрво тие ќе се изградат него тунелот под плоштад, за другото потребно е една подземна катна гаража кај паркингот на моб и јасно вињети за сите кои сакаат да минат низ центар, односно да се наплаќа екстра камен доколку некој сака да мине со кола низ ценар, освен за автобусите и таксистите (да не цртам ова и те како наскоро ќе биде изводливо)...

а за спиновите, недостатокот од дебати, амбициозноста, надмоќта и што уште не, тоа е нормален процес во секоја демократија со долга традиција, а не па во транзициона земја која сеуште дебело е заглавена со комунистичкото минато, та во секоја партија има рецидиви кои не дозволуваат целосно либерализирање на процесите! што до некаде е разбирливо бидејќи живееме и во невротично време, и во претерано егоистично општество, полно ниски страсти и дебела суета, та повеќе од јасно е најефтин, најлесен и најбезболен пристап е туркање на проектите на мала врата! истото е и со името, и со еа-интегрирањето, и со пеглањето на законите, и со се останато, за жал тоа е реалноста во која живееме, а гледано така и јас сум против ваквиот пристап а особено за името и барам пример неспорен и обрзувачки референдум прво не за какво име туку дали народот воопшто сака промена на име, а дури потоа доколку народот е за, да се оди со референдум кое име е прифатливо! но ова ниту ќе го биде а уште помалку да се види! иако власта најави дека ќе се почитува волјата на народот, и од тој аспект навистина позитивно би се изненадил доколку ни сервираат референдум и му дозволат на народот сам да одлучува за својата судбина!!! за жал и урбанизмот и многу други процеси во државава најреално е да се протнат на мала врата во спротивно треба да бидеме спремни на долгорочна и самосвесна жртва, пример центарот на скопје земено како ткиво кое ќе се пеглаше минимум 20 години во иднина, не дека и сега нема да се пегла, но тоа пеглање ќе биде далеку позаокружено и дефинитрано... 

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #437 Posted: 16-Feb-2010 at 02:09
Originally posted by fichot

Туку, (можда е пишано ама не сум видел) ме интересираше кој е градски архитект? (ако има таков)
Јас колку што знам, таа функција е укината. Не сум 100% сигурен, ама веќе со години немам слушнато за градски архитект како функција или конкретна личност  Dunno
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #438 Posted: 16-Feb-2010 at 09:24
Мислам дека проектов ќе помогне Скопје да заличи на нешто. Можеби се пропушта прилика да биде уште поубаво, но со оглед на реалните финансиски можности, ова е сосема солидно решение.

Се разбира дека ќе има и многу незадоволни. Тие најнапред ќе бидат од два профила:
-политички опоненти кои ќе гледаат да го обезличат се она што го прави другата партија за своја лична политичка промоција
- извисени архитекти, градежници, „надежни“ кадри итн., кои гледајќи дека нема да добијат од финансискиот колач ќе се втурнат во борба за подобри позиции во иднина кога ќе се прави некој друг проект (од оваа или друга власт)

Се разбира ќе има и такви кои ќе бидат против од „чисти мотиви“, но препознавањето меѓу овие три групи ќе оди доста тешко.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #439 Posted: 16-Feb-2010 at 09:44
Па не дека е нешто посебно тешко да се разликуваат. Единствено дистинкцијата е нарушена поради тоа што меѓусебно си маневрираат во полињата на аргументација, што заедно со еуфоријата која сега дигна во сите до еден медиуми дава дополнителен ефект на предизвикување забуна меѓу луѓето кој од која група е всушност.

Но еве веќе втора недела тече, работите ќе се искристализираат уште повеќе, веќе почнаа одредени фактори да се насукуваат на суво како што впрочем се насукаа некои активисти кои беа оставени на сред бојно поле без муниција после веста што траеше два саата дека наместо Александар ќе има Филип и слични бламажи. Како што впрочем и од про-страната имало аргументи кои паѓаат во вода уште не кажани до крај. Ќе биде интересно за следење уште некое време, да спаднат страстите, политиката да се одлепи малку, па очекувам да се движат работите во сосема конструктивни (градежни, па и конструктивни ) насоки.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #440 Posted: 16-Feb-2010 at 11:35
Originally posted by krale


Се разбира дека ќе има и многу незадоволни. Тие најнапред ќе бидат од два профила:
-политички опоненти кои ќе гледаат да го обезличат се она што го прави другата партија за своја лична политичка промоција
- извисени архитекти, градежници, „надежни“ кадри итн., кои гледајќи дека нема да добијат од финансискиот колач ќе се втурнат во борба за подобри позиции во иднина кога ќе се прави некој друг проект (од оваа или друга власт)

Се разбира ќе има и такви кои ќе бидат против од „чисти мотиви“, но препознавањето меѓу овие три групи ќе оди доста тешко.
 
Се прашувам Крале, како можеш после толку дебати и 22 страници надолго и нашироко споменати аргументи од двете страни така црно бело да гледаш на работите. Еве јас сум против проектот, или да речеме во преку 75% не ми се допаѓа. Во која категорија спаѓам? Политички опонент? Криво ми е бидејќи нема да добијам дел од колачот?
 
На форумов има 550 члена. според анкетата на која учествувале 50 члена 27 гласале против. Дали тоа значи дека сите ние сме опозиционери или промашени архитекти и инженери? Овој македонски комплекс на самоуништување, самопрогласување на предавници и спасители е повеќе од очигледен. И што има молим те лошо во сите аргументи кои ги дадоа толку членови зошто се против? Зарем треба веднаш да се сатанизираат? Еднаш веќе се случи тоа пред 1 година. Сите кои што укажаа дека парцелата на црквата е неприродно и незаконски донесена беа означени како неверници, предавници, педери, наркомани....


Edited by UrbanFreak - 16-Feb-2010 at 11:38
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2021222324 328>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.931 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.