build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Споменици и скулптури (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 197198199200201 206>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13977
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3961 Posted: 10-Jun-2017 at 13:11
Претставуваме неколку фотографии од новата урбана акција наречена Бакнеж.

Се работи за скулптура изработена од пенушка од исечено дрво кое беше исечено откако под притисок на снегот и ниските температури се скрши и се сруши во текот на зимата.

Со оваа интервенција и скулптура направена од пенушка уште еднаш сакаме да ја потенцираме важноста и корисноста од возрасните дрвја во Скопје кои дури и доколку се скршат или уништат по природен пат и понатаму можат да го украсуваат градот во нови форми и да го збогатуваат урбаниот пејзаж.

Скулптурата е дело на истакнат скулптор од средната генерација македонски скулптори кој воедно е член на екипата на урбаните акции.

Локацијата на скулптурата е во Франкофонскиот парк.

https://okno.mk/node/64658За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2586
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #3962 Posted: 10-Jun-2017 at 13:24
Супер!
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2541
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #3963 Posted: 10-Jun-2017 at 14:40
Originally posted by Staro Skopje

Супер!


+1
Back to Top
Jonski View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-Jun-2017
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Jonski Quote  Post ReplyReply #3964 Posted: 13-Jun-2017 at 10:19
Многу интересна замисла, многу невпечатлива изведба. Исто така имам прашање... Кој е тој истакнат автор, толку е истакнат што ни името не му се истакнува?
Сервилноста е лоша болес
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13977
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3965 Posted: 13-Jun-2017 at 10:51
Тоа е дел од герила-акција, обично авторите го кријат своето име од многубројни причини. Како и да е, според мене тоа е позитивен потег, облагородување на пенушка што најверојатно би завршила во некое чергарско ќумбе како огревно дрво.
За сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 706
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #3966 Posted: 16-Aug-2017 at 22:15

Ете така, живот бидна и снебидна:


Заев ќе го догради споменикот на Субрата Рој

Министерството за култура ќе го догради споменикот на Мајка Тереза на Плоштадот Македонија во Скопје, кога ќе обезбеди околу 4 милиони евра, колку треба да се доисплати за неговата изградба. Досега на фирмата „Бетон Скопје“, која го гради споменикот, исплатени ѝ се само 30 отсто од договорената цена, односно од 5.5 милиони евра колку што чини споменикот, заклучно со 1 јуни, 2017 платени се само 1.7 милиони евра.

Министерството за култура планира да го доврши споменикот бидејќи, како што велат од кабинетот на министерот Роберт Алаѓозовски, тој е во завршна фаза.

„Споменикот на Мајка Тереза е веќе готов, останува уште малку работа за да се доврши. Но, годинава нема пари за него ниту во буџетот на министерството, ниту со ребалансот на буџетот на РМ. Во септември кога ќе се прави буџетот за наредната 2018 година, ќе видиме дали ќе се обезбедат пари и за овој проект”, велат од Министерството за култура.

Споменикот на Мајка Тереза беше најавен како донација на фирмата „Сахара Индија“, сопственост на контроверзниот индиски бизнисмен Субрата Рој. Тој заедно со тогашниот премиер Никола Груевски во јануари 2013, го најавија проектот отварајќи ја спомен плочата на Мајка Тереза на Плоштадот Македонија, на местото каде ќе се гради споменикот. Откако Рој отиде во затвор оти не платил оштета на измамени инвеститори во Индија, Владата на Груевски преку Министерството за култура го презеде проектот. Официјалниот старт на градежните работи беше во октомври, 2015.iPortal.mk
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 779
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #3967 Posted: 16-Aug-2017 at 22:52
Originally posted by hcitrS


Ете така, живот бидна и снебидна:


Заев ќе го догради споменикот на Субрата Рој

Министерството за култура ќе го догради споменикот на Мајка Тереза на Плоштадот Македонија во Скопје, кога ќе обезбеди околу 4 милиони евра, колку треба да се доисплати за неговата изградба. Досега на фирмата „Бетон Скопје“, која го гради споменикот, исплатени ѝ се само 30 отсто од договорената цена, односно од 5.5 милиони евра колку што чини споменикот, заклучно со 1 јуни, 2017 платени се само 1.7 милиони евра.

Министерството за култура планира да го доврши споменикот бидејќи, како што велат од кабинетот на министерот Роберт Алаѓозовски, тој е во завршна фаза.

„Споменикот на Мајка Тереза е веќе готов, останува уште малку работа за да се доврши. Но, годинава нема пари за него ниту во буџетот на министерството, ниту со ребалансот на буџетот на РМ. Во септември кога ќе се прави буџетот за наредната 2018 година, ќе видиме дали ќе се обезбедат пари и за овој проект”, велат од Министерството за култура.

Споменикот на Мајка Тереза беше најавен како донација на фирмата „Сахара Индија“, сопственост на контроверзниот индиски бизнисмен Субрата Рој. Тој заедно со тогашниот премиер Никола Груевски во јануари 2013, го најавија проектот отварајќи ја спомен плочата на Мајка Тереза на Плоштадот Македонија, на местото каде ќе се гради споменикот. Откако Рој отиде во затвор оти не платил оштета на измамени инвеститори во Индија, Владата на Груевски преку Министерството за култура го презеде проектот. Официјалниот старт на градежните работи беше во октомври, 2015.iPortal.mk

А чекај немаше да ги рушат сите градби од Скопје 2014?
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #3968 Posted: 16-Aug-2017 at 22:56
Цел СК2014 изграден со цигли од фирми на Заев. Ќе го рушеле.

Edited by HugoGoulding - 16-Aug-2017 at 22:56
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13977
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3969 Posted: 16-Aug-2017 at 23:01
Јас предлагам да се надгради со уште еден кат со кафана на врвот, од каде ќе ечи турбо-фолк музика и ќе се точи алкохол до бесвест. На тој начин инвестицијата ќе се врати за помалку од една година. Може да се викне и Цеца на отворањето.
За сè има вторпат
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #3970 Posted: 17-Aug-2017 at 17:46
Originally posted by skopskodete

Originally posted by hcitrS


Ете така, живот бидна и снебидна:


Заев ќе го догради споменикот на Субрата Рој


iPortal.mk

А чекај немаше да ги рушат сите градби од Скопје 2014?


Kakvo rusenje covek?! SDSM treba sega pari da pravi, izlegoa od golgota, sega na niv im e redot!
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 779
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #3971 Posted: 18-Aug-2017 at 10:08
Originally posted by iGi_PoP


Originally posted by skopskodete

Originally posted by hcitrS


Ете така, живот бидна и снебидна:


Заев ќе го догради споменикот на Субрата Рој

iPortal.mk

А чекај немаше да ги рушат сите градби од Скопје 2014?
Kakvo rusenje covek?! SDSM treba sega pari da pravi, izlegoa od golgota, sega na niv im e redot!

Па не знам...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13977
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3972 Posted: 13-Sep-2017 at 09:28
Споменикот на Александар Турунџев стигна во БитолаСпоменикот на македонскиот револуционер и учесник во македонското револуционерно движење Александар Турунџев денеска пристигна во Битола.

Споменикот е во висина од три метри, а чини околу 25 илјади евра.

Поставувањето на споменикот на Турунџев на новиот кружен тек кај Ат-пазар во Битола деновиве е одложено, откако жителите од околните згради се побунија да не се сечат дрвјата пред нивните влезови и да се намали дијаметарот на кружниот тек, кој според првичното решение е на само два метра од нивните влезови.

Името на војводата Турунџев е длабоко врежано во меморијата на битолчани. По Илинденското востание, турскиот суд го осудил на смрт, а тој бил јавно обесен на битолскиот Ат-пазар на 29 август 1905 година. Неговиот гроб се наоѓа на Светонеделските гробишта во Битола.http://tvorbis.com.mk/?p=523
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2541
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #3973 Posted: 14-Sep-2017 at 23:55
да ни е жива википедија.

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13977
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3974 Posted: 15-Sep-2017 at 08:31
Кај Аџибадем-Систина

За сè има вторпат
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #3975 Posted: 11-Nov-2017 at 17:27

Грчев апансаз најави напор за селење на Ќосето од пред суд, и ајт ок, но каде, навистина хардкор споменик за да се паркира лесно другде, колку и да е терсене сега онде ... хм ако не пред золошка, нека го паркираат пред гинекологија, чисто ко оштроумен спунт за локалната културна потсвест ...

инаку ова стимпанков горе пред Систина нема да биде лошо да го оплеменат со мов или ползавци, бреј кој и да ја нарачал симболиката сокрш, бујрум на сајборг третман ..
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #3976 Posted: 15-Nov-2017 at 13:19

Скопје ќе рече некој заслужува повеќе, и' да, среќа сдсм дојде на власт, па ко град и' ќе дочекаме каков таков баланс вака, бидејќи тиа ко историски минималисти ќе удрат турбо со лѐс-ѝс-мòр максимата ... еве почнувајќи со ЌосЕто како навидум поконтроверзан дизајн, иако и ним ко и мене некогаш најмногу им боде очи принтот на алЕКс'а [1][2][3] но повторно ко и дпмне, ваквите рокади ги оправдуваат само од внатрепартиски порив, намЕсто да наметнат активна јавна дебата покрај нивната оштроумност да најдат гачка како да осуетат некоја појава од колегите им од сегашната опозиција ... камо да им пРесечеше на арно паметот та место по телевизии и фејкбуци, да речеа народе бујрум имаме форум ко билд, ајде сите заедно да дојдеме до ендо нзс што каде како трЕба да биде и останЕ од споМЕницит, нејсе еве и од ова малку луѓе што смЕ активни тука нека берат памет ко и до сЕга, ноРмално препишувајки место дебатирајќи, ко и до сега, а потем нека му речат на народ евала нашите совети дојдоа од еден креативен сокак само што не би му одале почит за да не ни се удри некако истиот од глава ...
1. Алекс доколку сакаат да го шалтаат, тоа треба да биде во пакет со Јустинијан и Самоил, кои заедно така топтан би направиле една херојска целина, или на Кале или на Водно, хм, да ги прашаат грци ним само топење ќе им одговара, но ова кај нас на толку народен камен и бронза фрлени за овие три споменика, народ ни на сон нема да го дозволи, макар Грујо го пикнале и во удбашки зандани, нели наводно така ќе нема кој да таласа маси и столици по дебати, кои пак ќе речам иако ги бараа ко опозеционери 24/7, денеска од позиција на власт ги нема ни ко 7/31 да ги протуркаат ... ха, сликајте се со време пред фонтаната, но и сцената на Јустин Камени и Архивот вонпозадина ...

конечно, логично и корисно би било да до епицентарот на плоштадот се понови ликови од нашата историја, само заборавете особено на тито па и кај гимназијата подолу, но и на Киро, Борис и сите останати македонски современи политичари, додека не постхумно не наполнат бар 50 години од нивните политички кариери ...2. Историските паметници по мостовите и одоколу, нека ги распоредат по кеј како алеја на великани, како најцелисходно и економско решение и претходно [1] а особено во моментов [2] но воедно нека внимаваат и околу пејсажното уредување, бидејќи ова навистина би можело оригинално да се реши, можеби со паркинг жардињери со скриени тркала, а кои паркови и зеленило сезонски би ги ротирал, и пејсажно но и ко пазл доколку нивниот дизајн е фрактален или пак разиграно закачен на една ваква алеја ... битно да остават простор да може пејсажната архитектура да не е фиксна него саксиско-скулптурна како елемент кој постојано штом здосади да се ротира, можеби со нова пејсажна донација на пример од збратимен град држава континент планета па и сончев систем ... хм вака и Врбите вардарски ВЛН ќе дојдат особено до израз, а уште повеќе доколку во нивните жардињери стават и пи некое зрно песок од Сахара, Антартик, Гренланд и Австралиските прерии за туристичката САГА и понатака да продолжи ...

3. Портата исто чинам може да се потстилизира [1] па ако навистина се естетски засегнати околу визурите в Центар, новите во Мин.заКул. нека думаат и потака та комши капиџик да се транспонира фрактално а модерно [2] за да се надоврзи и на Лумикс, но и во најава новите модерни фасади на ЕВН, ГТЦ и плоштад, т.е. тоа модерно може да биде некоја неонска инсталација од ел.жица, која ко таква денски би се спастрила на кровот, кој пак сега каков што е со тоа недоносената настрешница од браварски галиматијас бар ќе има и оправдување за својот неестетски упад, па дури и во неокласичниот на портата тука, бреј ја затворија визура со капијата наместо ако веќе сакаа да стават слична, требаше ко онаа кај едниот влез на чаршија да ја паркираа на другиот кај Филипа, дури и него нанеа па пак немаше ко сега да ја утнат, она мотивација плус за спортски двокатни автобуси да минуваат под неа ... инаку Филип и Олимпија не би требало да ги гибаат од таму, бидејки колку толку држат вода, за разлика од толчникот на Алекс'а или капијата, но Алекс ајде ќе го прошетаат но капијава, 'тнка работа, вака пак ме чуди што со толчникот откако би го преселиле Александар, може ќе срушат некогаш тоа арматурата со експлозија на плоштад а, заради што одма ќе мораат да думаат за некое компромисно решение кое би било достојно а лесно протуркано како некој посттранзиционен браварско-витражен Македониум ил слично [1]

3. заради конекцијата со ГТЦ кој сега би биднал модерен ако не футуризам, ова го велам идеолошки да не ве збуни архи правец, се отвора простор да има ревизија кај НИКА Победоносните Кони и Прометеј, кои без постаментот и огнениот септум т.е. колонадите, би се трансферирале пр. ко донација во Битола, а каде јас би го додал и Херкулес, но и еден немејски лав, таман супер би се вклопиле некаде под Тумбекафе, а и на Битола ко втор град би било фер нешто да и се донира од скулптуријадава, со оглед дека сличен естетско-реформски порив ко на дпмне и патнирањево, а после рецесијата која ни е во најава, мислам дека ниедна наредна влада ќе нема ... би било смешно и нив да ги паркираат на калето до Алекс Јустин и Самоила ...

4. вака видено може има простор и други градови да добијат од споменичниот колач во Жена Парк, евентуално да ги разместат сите тие споменици низ Скопје или Македонија, а тука да го остават обеликсот и колонадата т.е. а на нив нека стават еден јарбол и знаме, на постаментот од Прометеј можеби грбот, или грбот над колонадата, а на постаментот Химната на Р.Македонија ...

се на се има простор и за Панорамското тркало некаде кај МСУ па и над него, како постмодерен галиматијас во метрополава, ако некому му е до лечење фрустрации та да му улепшам ден со ваквата етикета, а преди се бидејќи жално е да за вакво панорамско тркало се фрлат 19 милиони евра, а истите да завршат некаде забитачени во градски парк како детска клацкалка, наместо она што е Панорамско Тркало ... плус и доживувањето на Александар на Кале а панорамско кај МСУ би било и повеќе од добредојдено ...


Edited by Zelenikovo - 15-Nov-2017 at 14:29
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2451
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #3977 Posted: 15-Nov-2017 at 14:38
Како на европејските гејци и нивните гладијајатори им пречи споменик на Александар во Скопје, кој патем и не е Александар, а не им пречат скулптурите на Вигеланд во Осло?

https://www.google.com/search?biw=1280&bih=630&tbm=isch&sa=1&ei=vEEMWsqNCumMgAaQ9rygBw&q=vigeland+park&oq=vigeland+park&gs_l=psy-ab.3..0l10.181284.189436.0.189786.38.29.9.0.0.0.176.2873.0j24.24.0....0...1.1.64.psy-ab..7.31.2706...0i30k1j0i10i30k1j0i19k1j0i10i19k1j0i30i19k1j0i5i30i19k1j0i67k1.0.oW0Xtxb0PRI
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 834
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #3978 Posted: 29-Nov-2017 at 04:20
В Тетово вчера
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 706
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #3979 Posted: 29-Nov-2017 at 14:12
Убаво. И бонус: не диши орелов, ќе трај.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3982
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #3980 Posted: 29-Nov-2017 at 15:33
Ах ништо страшно, и така не се гледа во некое ќош/село. 😳😂
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 197198199200201 206>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 1.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.