build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Пешачки зони и помали плоштади (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пешачки зони и помали плоштади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1819202122 50>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #381 Posted: 11-Feb-2014 at 17:18
Originally posted by Џолеfokus.mk


Мислам дека и Мостот на уметноста и мостот на цивилизациите требаа да добијат вакви канделабри наместо оние црно-златни со 5 чашки.

Edited by HugoGoulding - 11-Feb-2014 at 17:57
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #382 Posted: 11-Feb-2014 at 18:13
denes pominav od kaj kejot kaj goce delcev. ovoj del e bukvalno pretvoren vo parking i ulica, vozat luge, shibaat po samiot kej se do ministerstvoto za zemjodelie. bruka nevidena. mnogu "interesno", kako se zgolemuva brojot na katni garazi vo gradov, taka se namaluva i brojot na peshacki zoni i trotoari... vo gratski park isto mnogu cesto luge vozat niz parkot, bidejki nekoj od nadleznite namerno ja ostava sekogas rampata otvorena. se sramat od sopstvenata zemja
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12955
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #383 Posted: 13-Feb-2014 at 17:10
Поставен камен темелник за новиот плоштад пред општина Крива Паланка

Проектото за изградба на плоштадот опфаќа партерно уредување и оформување на просторот, со вкупна површина од 700 метри квадратни.За сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3873
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #384 Posted: 26-Feb-2014 at 20:37
реконструкција на улицата 8ма Ударна бригада и Лермонтова (кај Италијанска Амбасада) prezemeno od opstina centarCheersCheersBack to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12955
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #385 Posted: 27-Feb-2014 at 09:52


ПЕШАЧКА ЗОНА ОКОЛУ ИТАЛИЈАНСКАТА АМБАСАДА

Двете улици кај италијанската амбасада ќе бидат поплочени на едно ниво

Со градежните зафати на улиците „Осма ударна бригада“ и „Лермонтова“ кај италијанската амбасада, општинарите од Центар почнуваат пролетна градежна офанзива.

По улиците кај амбасадата во иднина нема да возат автомобили, туку овој дел ќе стане пешачка зона. Веќе е почнато поплочување на двете сврзани улици при што е опфатена површина од 1.600 квадратни метри, а за „Осма ударна бригада“ се планирани и 20-ина садници, ново улично осветлување, урбана опрема, подземни инсталации и површинско одделување на атмосферските води. Целиот потег ќе биде на едно ниво, без нивелации, со што би се овозможило непречено движење на пешаци, велосипедисти и на лица со посебни потреби.

„Општината ќе ја реконструира и улицата ’Костурски херои’ (бивша ’29 Ноември’) на потегот од ’Партизански одреди’ до ’Орце Николов’, а ќе се преземаат зафати и на ’Ѓорѓија Пулевски’. Многу битна активност е и обновата на фасадите на зградите на ’Илинденска‘ со напомена дека секоја ќе го задржи примарниот лик“, рече вчера градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски.

Дел од градежните активности што ги планира Општината се и изградба на нова градинка, како и темелни зафати на улицата „Аминта Трети (бивша „Ленинова“), на делот од „Партизански одреди“ до Клуб на пратеници.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=BA46307BDE367342BAA8358DF1C1D9C2
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12955
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #386 Posted: 28-Feb-2014 at 18:29
Пуштен во употреба пешачкиот надвозник над битолската пругаДенес во употреба беше пуштен изградениот пешачки надвозник над железничката пруга Велес-Битола. Во присуство градоначалникот Славчо Чадиев, пратениците во македонското собрание Илија Димовски и Ѓорѓи Коџабашиев, претседателот на Советот Александар Колев и останати советници, свештениците на Повардарската епархија го извршија чинот на осветување на надвозникот.На 9 Ноември 2013 година на ова место, во рамките на обележувањето на Денот на општината беше положен камен темелник на овој инфраструктурен објект – Пешачки надвозник на железничката пруга Велес – Битола.
Од двете страни на пругата патот води кон градинката, две основни училишта, кон сите средни училишта, кон факултетите, кон железничката станица и кон многу работни места на нашите сограѓани. Потребата од скратувањето на патот беше потребна години наназад. Граѓаните во спроведените анкети изградбата на овој надвозник ја посочија како еден од врвните приоритети.

За сè има вторпат
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #387 Posted: 01-Mar-2014 at 15:07
свештениците на Повардарската епархија го извршија чинот на осветување на надвозникот

Среќа у Велес не изградија некој шопинг мол, ондак сигурно пола Македонија со автобуси ќе беше донесена и цел религиски врв у земјава ќе беше повикан... аман веќе од ваква гнасна пропаганда за еден обичен надвозник, плус доле денар не фрлиле да го средат свлечиштето, сликава делува као да е праено пред 40 години. Мизерно е на какви проекти спадна Велес, град после Скопје, Битола и Охрид со најмногу урбани целини, град кој мораше да биде втор, најмногу трет град по развој у државава според она што го нуди.
23ka.wordpress.com
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12955
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #388 Posted: 01-Mar-2014 at 19:39
Штипјани добија ново шеталиште покрај Брегалница и најголем паркинг

Денес беше промовирано новото шеталиште за штипјани покрај реката Брегалница, и новиот паркинг, кој според површина е најголем во Штип. Проектот опфаќаше конструкција на тротоар за пешаците, паркинг простор кој освен за паркирање, заради големината може да биде искористен и за настава во природа за децата од градинката „Астибо“, конструкција на атмосферски одвод, скалила и пешачка патека на брегот од реката Брегалница како и поставување на канделабри, клупи и целосно хортикултурно уредување.

За сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3873
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #389 Posted: 07-Mar-2014 at 16:16
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3873
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #390 Posted: 07-Mar-2014 at 16:31
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #391 Posted: 07-Mar-2014 at 18:32
овој дел треба подобро да се уреди,не личи вака
Back to Top
ѓорче View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 28-Feb-2014
Online Status: Offline
Posts: 57
  Quote ѓорче Quote  Post ReplyReply #392 Posted: 07-Mar-2014 at 20:13
Па ќе се уреди, нели Бетон доби некој тендер за средување на двете страни од коритото (од Камени мост до мостот кај МНР). Или па тој тендер да не го поништија!?

Edited by ѓорче - 07-Mar-2014 at 20:13
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12955
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #393 Posted: 08-Mar-2014 at 12:05
Во Охрид се гради некое плоштадченценценценценце...

Градоначалникот Бакрачески ја посети изградбата на мини плоштадот на крстосницата меѓу улиците “Питу Гули“ и “Марко Нестороски“ во Горна Влашка мала, чија изградба ЈП “Градски Гробишта“ и останатите општински претпријатија ја финализираат. Овој простор хорти -културно ќе биде уреден и ќе бидат поставени клупи и фонтана.За сè има вторпат
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1742
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #394 Posted: 08-Mar-2014 at 13:04
Izbrisete go ako sakate, no moram ova da go napisam.
Doktor (i toa kako sto velat vrven Doktor) se svede na toa da gradi plostadcinja, ulicki, trotoari, vodovod i sl.
Se ezam koga ke vidam Doktor vo politikata!

Edited by Denko - 09-Mar-2014 at 01:17
Back to Top
WhyNot View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 114
  Quote WhyNot Quote  Post ReplyReply #395 Posted: 08-Mar-2014 at 16:50
ајде човекот треба да најде жена кардиологија му идат само стари баби

Edited by WhyNot - 08-Mar-2014 at 16:51
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7313
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #396 Posted: 08-Mar-2014 at 18:56
Originally posted by gjoko

овој дел треба подобро да се уреди,не личи вака
мирисам плажа... и бродови нормално, не смее да се заборават Stern%20Smile
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12955
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #397 Posted: 20-Mar-2014 at 15:45
Originally posted by Џоле

ПЕШАЧКА ЗОНА ОКОЛУ ИТАЛИЈАНСКАТА АМБАСАДАDSC03138 by george k. 1981, on Flickr


DSC03139 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #398 Posted: 20-Mar-2014 at 18:00
Убаво што Општина Центар почна да ја средува оваа улица, само морам да си ја кажам мојата забелешка. Едни исти плочки се ставаат различни локации во општината, можеби требало да се обрне поголемо внимание на изборот, врз основа на намената на просторот, објектите што се во нејзина околина или едноставно да се разбие монотонија.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12955
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #399 Posted: 20-Mar-2014 at 20:32
Еве уште една фотографија, преземена од фејсбук страницата на Општина Центар...

За сè има вторпат
Back to Top
Lerin View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Feb-2014
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote Lerin Quote  Post ReplyReply #400 Posted: 20-Mar-2014 at 22:10
Фала богу им текна малку да асвалтираат тоа хаосот пред италијанска. Уште фасада да им сменат на зградите во околина,тоа кратерот да почнат да го изградат да не стои така срамота е веќе,и таа "палтата" како и да се викаше да добие лик,да не зеат циглите.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1819202122 50>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.