build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пешачки зони и помали плоштади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1920212223 51>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #401 Posted: 09-Apr-2014 at 19:39
Денес започнаа работите на улицата 'Ѓорѓи Пешков', која до средината на летото треба да биде нашата Боемска улица. Улицата и тротоарите ќе бидат поплочени со три различни димензии и бои природни гранитни коцки, просторот ќе биде хортикултурно уреден, жардињерите ќе бидат полни со цвеќе, а ќе бидат посадени и дрвја. Оваа улица ќе биде пешачка зона, а во договор со Паркинзи, возилата ќе се паркираат на паркингот над улицата. Целта е да се обезбеди максимална удобност и простор, и за угостителите, и за гостите.

Ова се денешните фотографии од улицата на која се работи. За неколку месеци веќе нема да изгледа вака запуштено и неуредно. Ќе има за што да разговараме кога ќе ги споредиме фотографиите 'пред' и 'потоа'.За сè има вторпат
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1913
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #402 Posted: 10-Apr-2014 at 09:53
na nekoj sto mu smeta pravenje pesacka ulica vo debar maalo ocigledno niti nekogas bil vo skopje niti go interesira nesto za ovoj grad.
Back to Top
anti-modernista1 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 01-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote anti-modernista1 Quote  Post ReplyReply #403 Posted: 10-Apr-2014 at 12:22
Originally posted by xnx

na nekoj sto mu smeta pravenje pesacka ulica vo debar maalo ocigledno niti nekogas bil vo skopje niti go interesira nesto za ovoj grad.
na gradot mu fali poveke pesacki ulici pogotovo niz centar.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1913
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #404 Posted: 10-Apr-2014 at 18:16
tocno, a najpogotovo u debar maalo
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #405 Posted: 10-Apr-2014 at 19:09
Овие улички се душата на Скопје, и на секој град.Јас многу сум сакал да пешачам во попладневните саати низ вакви улички и низ Дебар маало,Козле...и ми биле голема релаксација во паузите од учењето.

Да се направат тротоарите ,мислам дека секоја вечер ќе има повеќе луѓе како шетаат ,него низ Сити мол
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #406 Posted: 14-Apr-2014 at 17:06
Улицата Ѓорѓи Пешков во Скопје, која е во полн ек на рекоснтрукција и ќе го смени личниот опис. Ќе стане пешачка зона, рај и за угостителите и за гостите, и за минувачите и за креативците и музичарите.Извор: Фејсбук страницата на општина Центар
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #407 Posted: 23-Apr-2014 at 07:18
Фала богу!

СЕ ПОПРАВА УЛИЦА „МАКЕДОНИЈА“Општинарите од Центар ја реконструираат улицата „Македонија“. Ги менуваат гранитните плочки, кои, како што велат од Општината, се уништени од тешката механизација која се користи за изградба на црквата „Свети Константин и Елена“. Од Општина Центар најавуваат дека кога ќе завршат работите околу црквата, целосно ќе ја реконструираат улицата. Ќе постават нова урбана опрема, клупи, канделабри и корпи за отпадоци.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=3D80CC92D798BA4292D866DE0EBB6930
За сè има вторпат
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1913
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #408 Posted: 23-Apr-2014 at 09:35
uste ne mi e jasno sto e nadleznost na centar sto na skopje. mnogu e izmeshana celava rabota.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #409 Posted: 24-Apr-2014 at 06:38
Мини плоштад со игралиште во населба Кисела ВодаНов простор за игра за дечињата и мирно катче за одморање, добија жителите на населба Кисела Вода.Комплетно се завршени градежните активности околу изградбата на мини плоштад со детско игралиште во близина на економското училиште “Васил Антевски Дрен” кои течеа во изминатиов период.Просторот од околу 400 квадратни метри е целосно хортикултурно и партерно уреден, со клупи, канделабри и парковско зеленило, а во паркот има фонтана – чешма . Детското игралиште, пак, е снабдено со сите реквизити кои им се потребни на најмладите жители на општината, со кои, во безбедно опкружување, ќе можат да го поминуваат своето слободно време , дружејќи се со врсниците.

Проектот го изработи проектантската куќа “Инпума“. Се работи за комплетна инвестиција на општина Кисела Вода во износ од околу 3 милиони денари, која произлезе од барањата на жителите на овој дел од градот.http://kiselavoda.gov.mk/index.php/naslovna/novosti/542-2014-04-23-11-51-18
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #410 Posted: 24-Apr-2014 at 08:39
Imenjak-kako uspevaš tolku rano da staniš od spienje i da postiraš?Mnogu često ušte site spijat ti postiraš
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #411 Posted: 28-Apr-2014 at 16:02
СЕ ПОПЛОЧУВА БОЕМСКАТА УЛИЦАОпштина Центар го започна поплочувањето на улицата Ѓорги Пешков.
Улицата која веќе меѓу жителите на Центар се нарекува Боемска улица ќе биде пешачка патека. Плочките се од природен гранит.Улицата ќе биде на едно ниво и ќе заврши со мал плоштад. Каблите ќе бидат под земја и ќе се постави посебен систем за одводнување со поцинкувани челични решетки.

opstinacentar.gov.mk
За сè има вторпат
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1913
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #412 Posted: 28-Apr-2014 at 17:09
lele ajde ubrzajte, do sega celo debar maalo trebase da stane pesacko
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #413 Posted: 28-Apr-2014 at 19:03
ми се допаѓаат оние решетките за дрвата-ем е поплочено со нив ем има простор за вода за дрвото
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #414 Posted: 30-Apr-2014 at 16:42
Нов плоштад кај Италијанска амбасадаУлиците 8-ма Ударна бригада и Лермонтова во строгиот центар на Скопје сега завршуваат со нов мал плоштад по реконструкцијата на плочките која ја изведе Општина Центар. Тротоарот и коловозот од улиците е поплочен со вештачки гранитни плочки и направен е нов паркинг, а новиот плоштад е опремен со модерна урбана опрема, чешма и паркинг за велосипеди.Улиците ги красат и 12 индиски јорговани и три лиродендрони, дрвја слични на јавори, а просторот кој се отвори со плоштадот ќе може да се користи за одржување на културни настани.Веќе од наредната недела, велат од Општината, овој простор ќе биде отворен за граѓаните, а од таму додаваат и дека подготвуваат изненадување за граѓаните со еден необичен детаљ од урбана опрема.http://www.plusinfo.mk/vest/135228/Nov-ploshtad-kaj-Italijanska-ambasada
За сè има вторпат
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1913
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #415 Posted: 30-Apr-2014 at 16:48
zadovolen sum od ovaa ulica, se nadevam deka nema da ja pogrebame kako sto ja pogrebavme nikola vapcarov, mi se place koga ke pominam po nea. sepak, dzipovite i "elitata" pobedija.

edna sugestija od mene: ulicata maksim gorki da se napravi pesacka. toa e bide vrven poteg za postina centar. vlezot za katnite garazi kaj postata moze slobodno da se odviva po sosednata ulica(orce nikolov)

Edited by xnx - 30-Apr-2014 at 16:50
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #416 Posted: 30-Apr-2014 at 18:56
Originally posted by xnx

zadovolen sum od ovaa ulica, se nadevam deka nema da ja pogrebame kako sto ja pogrebavme nikola vapcarov, mi se place koga ke pominam po nea. sepak, dzipovite i "elitata" pobedija.

edna sugestija od mene: ulicata maksim gorki da se napravi pesacka. toa e bide vrven poteg za postina centar. vlezot za katnite garazi kaj postata moze slobodno da se odviva po sosednata ulica(orce nikolov)


Апсолутно се согласувам со горенаведеното.
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7415
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #417 Posted: 30-Apr-2014 at 21:07
сфаќам дека секоја улица треба да има свој карактер, ама улициве се на толку мал простор и физички неразделни, што можеа да бидат и унифицирани
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #418 Posted: 21-May-2014 at 08:32
НОВ УРБАН ПРОСТОР ВО ЦЕНТАРВо строгиот Центар на Скопје, на аголот спроти Папагал зградата веќе се наѕира нов уреден урбан простор.

Општина центар го уредува просторот со бехатон кој е распределен во ленти и секоја од нив е изполнета со бехатон различно реден за да се постигне ефект на patchwork.

Во средината има круг кој ќе биде исполнет со бусен а истотот ¼ е пресечен со надолжна линија исполнети со ризла.

На местото ќе се постави и долга линиска клупа без наслон.

http://centar.gov.mk/novurbanprostor.aspx
За сè има вторпат
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #419 Posted: 21-May-2014 at 10:30
А со шахтава што правиме ?

Скопје мислам дека е единствениот град во светов во кој надлежните не знаат да ги вклопат шахтите, дали станува збор за тротоар, улица, булевар, секогаш се 10тина цм. пониски или повисоки од нивото.
Насекаде се како чирови.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #420 Posted: 21-May-2014 at 20:09
Боемската улица

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1920212223 51>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.171 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.