build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Пешачки зони и помали плоштади (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пешачки зони и помали плоштади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2930313233 50>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #601 Posted: 22-Jul-2015 at 13:43
Пешачка патека околу Мавровско езеро.
Vlado Misajlovski
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #602 Posted: 24-Jul-2015 at 12:49
СО ПЛОШТАТЧИЊА ЌЕ СЕ РАЗУБАВУВА ДЕБАР МААЛО

Неколку локации кои сега се слепи улици или улици претворени во паркинг, општината планира да ги претвори во место за одмор на граѓаните. Пјацетите ќе се покријат со павер-елементи, ќе се постави модерна урбана опрема, зелено и ново осветлување

Со мини плоштади т.н. пјацети Општина Центар ќе го разубавува Дебар маало. Неколку локации кои сега се слепи улици или улици претворени во паркинг, општината планира да ги претвори во место за одмор на граѓаните. Пјацетите ќе се покријат со павер-елементи, ќе се постави модерна урбана опрема, зелено и ново осветлување.
Прва локација каде што се гради ваков мини плоштад е уличката спроти Соборниот храм "Свети Климент Охридски", односно онаа кај кафулето "Сото".
"Вакви мини плоштади има во сите големи европски градови. Идејата ни е и овие улички кои досега биле слепи или затрупани со возила, да ги отвориме, односно да бидат еден вид порта кон општината", рече градоначалникот Андреј Жерновски.Покрај мини плоштади, летово ќе почне изградба и на поголеми плоштади и тоа еден во близина на кафулето "Кино Карпош" во Дебар маало, а вториот на булеварот Партизански одреди, зад автобуската постојка кај новата зграда на "Граве".
"Во Дебар маало не остана празен простор од толку многу згради, но ние најдовме еден дел кој сè уште е неизграден и тој ќе го претвориме во плоштад. Исто важи и за просторот зад автобуската станица на Партизанска, кој сега поради градежните работи за околните згради е крш", додаде Жерновски.
Средствата за изведба на плоштадите ќе се обезбедат од буџетот на Општина Центар.

http://www.vest.mk/default.asp?ItemID=802E6AEEBC0CD349BFD037DC4F942528
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3881
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #603 Posted: 24-Jul-2015 at 15:18
Нема тука што, жерновски топ е.
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #604 Posted: 24-Jul-2015 at 16:05
Prav maderfaker!
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3881
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #605 Posted: 24-Jul-2015 at 17:11
Учи англиски хаха
Back to Top
Tzar_28 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 07-Jun-2014
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote Tzar_28 Quote  Post ReplyReply #606 Posted: 25-Jul-2015 at 15:12
Патеката околу Беровското езеро со камен е далеку подобра за разлика од бекатонот на таа на мавровско езеро ...
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #607 Posted: 09-Aug-2015 at 22:24
Парк-шумата „Гази Баба“ доби нови трим-патеки

Во парк-шумата „Гази Баба" се изградени нови трим-патеки.


http://vecer.mk/skopska/park-shumata-gazi-baba-dobi-novi-trim-pateki
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #608 Posted: 09-Aug-2015 at 22:43
Пешачката патека околу езерото Младост.

Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #609 Posted: 13-Aug-2015 at 15:14
МИНИ ПЛОШТАД И НА НАУМ НАУМОВСКИ - БОРЧЕ

Општина Центар ја почна реконструкцијата на улицата Наум Наумовски - Борче, на потегот од булеварот Партизански одреди до улицата Аминта Трети, поранешна Ленинова.

Во првата фаза ќе биде реконструиран водоводот во должина од 100 метри, а за првпат на дел од оваа улица ќе се постави и атмосферска канализација. Во втората фаза, Општина Центар ќе уреди плоштад на крајот на улицата, кон Партизански одреди, на површина од 400 квадратни метри, поплочен со павер-елементи и со природен гранит. На плоштадот предвидени се две големи жардиниери со зеленило, нова урбана опрема, клупи, осветление, а ќе има и површинско одводнување, како и ниско и високо зеленило.
Реализацијата на овој проект е дел од акцијата "Работното лето 2015" на Општина Центар.http://www.vest.mk/default.asp?ItemID=971BE7DFFB519840B81E7BFA9D3143E0
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #610 Posted: 02-Sep-2015 at 12:01
Скопјани ќе добијат нова модерна пешачко-рекреативна патека

Општина Илинден отпочна со активности за реализација на проектот „Изградба на пешачко-рекреативна патека Марино-Кадино“ во должина од 1500 метри. Овој проект ќе се рализира во соработка со Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделието и руралниот развој.За таа цел изговена е целосна техничка документација и во моментов во тек е јавната набавка за избор на најповолен екномски оператор односно фирма изведувач на градежните работи.

Изградбата на новата пешачко-рекреативна патека, покрај тоа што ќе ги поврзе населените места Илинден, Марино и Кадино кои вкупно бројат повеќе од 10.000 жители, ќе овозможи и нови можности за рекреација, комуникацијата, заедничкото дружење и рекреативен спорт.

Со проектните активности покрај изградбата на патеката, ќе се изгради и велостипедска патека, патека за ролерки и скејтборди, ќе се постават реквизити за спортување и рекреација, ќе се постави урбана опрема и ќе се изврши уредување на зелени површини во должина на патеката.
Вкупната вредност на овој проект изнесува 14,5 милиони денари и се планира активностите да бидат завршени до крајот на годината.

Со реализацијата на овој проект ќе се придонесе во подобрување на безбедноста на учесниците во сообраќајот, особено на пешаците како и поголема безбедност на децата од училишна возраст кои се движат од зоните на домување кон детската градинка, основното и средното училиште како и ќе се придонесе во подобрување на квалитетот на живеење на граѓаните во општина Илинден.

http://www.skopjeinfo.mk/opstini/1153055097/skopjani-ke-dobijat-nova-moderna-pesacko-rekreativna-pateka-
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #611 Posted: 03-Sep-2015 at 16:04
Просторот кај Св ДимитријаBack to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1913
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #612 Posted: 03-Sep-2015 at 16:14
ne znam dali nekoj pominal od plostadot karposovo, ali veke e vo faza na raspagjanje
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #613 Posted: 03-Sep-2015 at 17:16
Јас поминав, утрово. Не видов ништо да се распаѓа.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #614 Posted: 03-Sep-2015 at 19:17
Јас пак слушнав дека северната трибина почнала да се навалува
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1913
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #615 Posted: 03-Sep-2015 at 19:20
Originally posted by Navigator

Јас поминав, утрово. Не видов ништо да се распаѓа.


normalno deka ti ne vide

ama nekoj drug od forumov slobodno neka pomine da vidi vo koja sostojba se plockite i neka napravi nekoja slika
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #616 Posted: 03-Sep-2015 at 19:46
Originally posted by xnx


Originally posted by Navigator

Јас поминав, утрово. Не видов ништо да се распаѓа.
normalno deka ti ne vide ama nekoj drug od forumov slobodno neka pomine da vidi vo koja sostojba se plockite i neka napravi nekoja slika


Јас поминувам стално има неколку оштетени плочки, ама далеку е од распаѓање.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13066
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #617 Posted: 03-Sep-2015 at 22:21
Дворот на црквата се поплочува со истите плочи како и плоштадот. А кога сме веќе кај плоштадот, таму на одредени места плочите се пропаднати, најчесто околу шахтите, но и на други места. На доста места е така.
За сè има вторпат
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #618 Posted: 03-Sep-2015 at 23:28
Originally posted by Џоле

Дворот на црквата се поплочува со истите плочи како и плоштадот. А кога сме веќе кај плоштадот, таму на одредени места плочите се пропаднати, најчесто околу шахтите, но и на други места. На доста места е така.


Нормално е тоа, само не е нормално што тие неколку плочки не се заменети.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1913
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #619 Posted: 04-Sep-2015 at 11:36
ne, ne e normalno. normalno e koga nesto ke se napravi da izdrzi poveke od edna godina. ako se stavea vistinskite sloevi pod plockite i cisterna da pomine nema da propadnat.
Back to Top
kliment View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 18-Sep-2012
Online Status: Offline
Posts: 55
  Quote kliment Quote  Post ReplyReply #620 Posted: 04-Sep-2015 at 11:45
Не сум поминал долго време од кај Св. Димитрија а тука читам се поплочувал дворот на црквата. Се надевам не се до толку забегани да ги извадат старите камени плочи со црковни натписи со кои е поплочен делот околу самата црква?
Знам не е нормално да се поставуваат вакви прашања меѓутоа се изнагледавме чуда по Скопје па човек веќе не е сигурен во ништо.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2930313233 50>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.