build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Пешачки зони и помали плоштади (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пешачки зони и помали плоштади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3031323334 50>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
СК View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Feb-2014
Location: СКопје
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote СК Quote  Post ReplyReply #621 Posted: 04-Sep-2015 at 19:44
нормално дека не се извадени тие плочи и си стојат
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #622 Posted: 04-Sep-2015 at 20:01
Originally posted by xnx

ne, ne e normalno. normalno e koga nesto ke se napravi da izdrzi poveke od edna godina. ako se stavea vistinskite sloevi pod plockite i cisterna da pomine nema da propadnat.

Добро ако ти така викаш, така нека биде.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7347
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #623 Posted: 06-Sep-2015 at 17:31
Originally posted by СК

нормално дека не се извадени тие плочи и си стојат
па дури и да ги остават тие плочи, која е логиката во тоа да се смени плочнкот на црквата?
еднаш барем да се даде логичен одговор на логично прашање, поттикнато од нелогична идеја...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #624 Posted: 06-Sep-2015 at 20:47
Само покажаа уште еднаш дека ништо не им е свето. Кој ѓавол ги тераше да ги кршат старите мермерни плочи во црквата стварно не ми е јасно.
Back to Top
СК View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Feb-2014
Location: СКопје
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote СК Quote  Post ReplyReply #625 Posted: 07-Sep-2015 at 23:34
Originally posted by Petar Skopje

Само покажаа уште еднаш дека ништо не им е свето. Кој ѓавол ги тераше да ги кршат старите мермерни плочи во црквата стварно не ми е јасно.


ај по 2 пут --- плочи стари од црквата не се пипнати а најмалку кршени....читајте малце.....
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2457
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #626 Posted: 23-Sep-2015 at 19:57
На Кејот 13-ти Ноември ќе се гради пристапна улица со режим на сообраќај. Одлуката ја изгласаа советниците на Град Скопје. Улицата ќе биде наменета за потребите на новите гради на плоштадот Македонија, но и за тие околу плоштадот. Договорот за изградба на улицата Градот Скопје го потпиша со компанијата „Дивелоп груп“.

http://faktor.mk/2015/09/23/skopje-odluchi-kejot-na-vardar-ke-stane-ulitsa/


Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #627 Posted: 23-Sep-2015 at 21:59
Kade e sega Zernovski da internvenira vo dupot i da ja spreci uzurpacijata na kejot so ulica... neli ke rabotese za graganite... abe foteljata e sekogas poslatka...
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #628 Posted: 23-Sep-2015 at 22:00
Иди па ќе видиш дека ги нема плочите.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2457
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #629 Posted: 23-Sep-2015 at 22:17
Originally posted by Baze

Kade e sega Zernovski da internvenira vo dupot i da ja spreci uzurpacijata na kejot so ulica... neli ke rabotese za graganite... abe foteljata e sekogas poslatka...Може да се слика. Кејот е под надлежност на градот. Впрочем се гледа од тоа кој ја донел одлуката.
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #630 Posted: 23-Sep-2015 at 22:52
No DUP-ot mal ring e na centar...
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #631 Posted: 23-Sep-2015 at 23:23
Originally posted by Baze

Kade e sega Zernovski da internvenira vo dupot i da ja spreci uzurpacijata na kejot so ulica... neli ke rabotese za graganite... abe foteljata e sekogas poslatka...

Немој за Жерновски те молам.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7347
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #632 Posted: 24-Sep-2015 at 01:49
Originally posted by fichot

Originally posted by Baze

Kade e sega Zernovski da internvenira vo dupot i da ja spreci uzurpacijata na kejot so ulica... neli ke rabotese za graganite... abe foteljata e sekogas poslatka...Може да се слика. Кејот е под надлежност на градот. Впрочем се гледа од тоа кој ја донел одлуката.
ах, па демек ако беше од Жерновски одлуката ќе беше нешто поразлична и поцивилизирана...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2457
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #633 Posted: 24-Sep-2015 at 06:16
Не би знаел. Тоа е во делот „шта би било кад би било“.

Во секој случај, едно време требаше да биде подземна улицата. Тоа беше пред Коце.
Back to Top
ebivetre View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 183
  Quote ebivetre Quote  Post ReplyReply #634 Posted: 24-Sep-2015 at 12:41
Znaci nevidena stoka se! Debili nepismeni sto nemaat ni trunka cuvstvo i odgovornost!

I Zernovski i Koce i site tie maloumnite goveda okolu niv sto klimaat so glava.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1913
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #635 Posted: 24-Sep-2015 at 15:35
zenrovski e isto gjubre kako i ostanatite. eve videte parkingot na trotoari sto go smisli "genijalecot" todorovic kako si prodolzi da si go raboti so isto tempo. zosto mislite deka ne bi ja odobril ulicava na kej?
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #636 Posted: 24-Sep-2015 at 15:44
Originally posted by fichot

На Кејот 13-ти Ноември ќе се гради пристапна улица со режим на сообраќај. Одлуката ја изгласаа советниците на Град Скопје. Улицата ќе биде наменета за потребите на новите гради на плоштадот Македонија, но и за тие околу плоштадот. Договорот за изградба на улицата Градот Скопје го потпиша со компанијата „Дивелоп груп“.

http://faktor.mk/2015/09/23/skopje-odluchi-kejot-na-vardar-ke-stane-ulitsa/Ova bese predlozeno od Cacko uste od damna!
https://www.youtube.com/watch?v=1AKyFLjECZM

Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #637 Posted: 01-Oct-2015 at 22:09
Intervju so avtorot na mozaicite na maloto plostadce vo Ohrid.

http://vecer.mk/kultura/rajskite-reki-techat-na-novata-fontana-vo-ohrid
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13088
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #638 Posted: 21-Oct-2015 at 10:17
На пешачката улица "Никола Вапцаров", во најстрогиот центар на градот, има место за сите освен за пешаците.

Иако е забрането паркирање, секој ден по должина на целата улица се паркирани возила, кои според регистарските таблички, најголем дел се од другите градови во државава.

Не помагаат нити повремените акции на пајак-службата која се обидува да стави ред, нити високите глоби од сообраќајците за непрописно паркирање.http://vecer.mk/skopska/foto-ne-znam-nisam-odavde
За сè има вторпат
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #639 Posted: 21-Oct-2015 at 15:27
Па според сликите ова не спаѓа во пешачки зони...
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #640 Posted: 21-Oct-2015 at 16:05
Originally posted by Џоле


Не помагаат нити повремените акции на пајак-службата која се обидува да стави ред, нити високите глоби од сообраќајците за непрописно паркирање.

http://vecer.mk/skopska/foto-ne-znam-nisam-odavde


Da raboti pajak sluzbata onda ovde nema da ima koli.
Jas negledam ni eden policaec ovde da dava kazni....

Ili kazni, ili eden golem klin i cekic i na site gumite da im se izdupat... pa da vidime dali ke parkiraat ovde sledniot pat... goveda
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3031323334 50>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.