build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плоштад ВМРО - Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4567>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2001
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 03-Aug-2015 at 10:48
За греота се...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 360
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 03-Aug-2015 at 11:33
Дечки ова е само една чиста случајност да се спојат седиштето на култот, плоштадот и лавот... Ова е сосема нормална појава и се случува секаде низ светот.. нема потреба од никаква паника..
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 03-Aug-2015 at 11:33

зависи, ко народ сме природно надреални, та и ваква психоделија ќе ни пројде и појде од рака па ако можеа на прометеј да му облечат гаѓи можат и на симба да му натнат крила тро поголеми за да бидне поасолна симетрија во однос столбот

абе ова нема крај мајтапов со Кољо пошто сега и претпорти ќе треба да пази кај гази, да не му скокне лаво на плеќи, иако тој одамна му има одрано кожата и си ја има префрлено преку рамена

интересно да го накриват уште малку нагоре и симетријата ќе ја запазат а и понументална ќе биде позата

Edited by Max - 03-Aug-2015 at 11:33
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 11-Sep-2015 at 15:13
Град Скопје ќе потроши 237.000 евра за осветлување на улицата пред седиштето на ДПМНЕГрад Скопје ќе потроши 237.000 евра за поставување на осветлување на пристапната улица до новиот плоштад на „ВМРО“, јави Фокус.

Договорот градот го склучил со фирмата „Урбан инвест“ од Кавадраци, која треба да ги постави новите канделабри кои треба да го осветлат просторот што води кон новото барокно седиште на владејачката партија на ВМРО-ДПМНЕ.

За пристапната улица до плоштадот на „ВМРО“ од градскиот буџет веќе се потрошија над 244.000 евра на почетокот на мај.

http://plusinfo.mk/vest/39553/grad-skopje-kje-potroshi-237000-evra-za-osvetluvanje-na-ulicata-pred-sedishteto-na-dpmne
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2526
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 29-Sep-2015 at 20:59
Делов и не испадна до толку лош
20150925_122549 by staro.skopje, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 29-Sep-2015 at 22:32
Ако не замериш, малку ја обработив сликата за подобро да видиме што се случува таму

Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2526
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 29-Sep-2015 at 22:37
Нема зошто да замерам. Инаку, знае некој кога е изградена зградата на Лотарија?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2501
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 30-Sep-2015 at 00:45
Не сум сигурен, ама ко се отвори казиното мислам беше рани 90ти... и као прв панорамски лифт. Постарите може знаат повеќе.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1918
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 30-Sep-2015 at 10:53
inaku, tuka bez nikakov problem si izgradija podzemna ulica, bidejki se raboti za VMRO neli. ali zatoa na kej bilo neizvodlivo i skapo i sea ke bapnat nadzemna
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 30-Sep-2015 at 22:35
мислам дека 91-92 веќе беше изградена лотаријата. секогаш кога сум врвел тука била изградена и беше хит тој лифтот со прозирно стакла
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 23-Oct-2015 at 18:01
Канделабрите..

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13511
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 23-Oct-2015 at 18:16
Плоштадот, а и уличката што води до него, се поплочени со мермер. Баш пред некој ден го забележав тоа. Мислам дека е квалитетен мермер, не се разбирам многу во мермери, но зимно време тука ќе се кршат глави при лизгање на стопен снег.
За сè има вторпат
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 360
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 23-Oct-2015 at 18:31
Одвратно, првиот збор што ми дојде кога ја видов сликава, ако ова се нарекува и би требало да биде плоштад тогаш изгледа живејам во некој парелелен свет... Како е можно до толку да се нема креативност не ми е јасно. Ако веќе ми е наложено да направам план за "плоштад" во барок(ако постои таков израз) ќе се потрудам максимално да биде по креативно и интересно. Мисалм се вади приказна од ВМРО и се прави ова чудо, што нема никакво значење! Еден лав и тоа е.
А за канделабрите, ми личат како да се извадени од некоја евтина кинеска RPG игра, мислам јас на MineCraft подобро ќе ги направам.. Мизерија во раскош..

ПС, можат објектите од спроти црн барок да ги направат па да одговараат со тоа светилките..
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7514
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 23-Oct-2015 at 20:16
единствена добра страна на ова плато, е што го отвори просторот кој порано беше во вид на лавиринти
е сега, тоа што ќе им се намерачат на фасадиве во околината, тоа е друга работа... ќе го уништат главниот шарм на местово и тоа што дојде до израз со расчистувањето на просторот, а тоа се разноликоста на фасадите во еден простор, која за чудо едно, е прилично хармонична
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 23-Oct-2015 at 21:21
овие ептен натепале фетиш кон ваквите фонтани...
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 23-Oct-2015 at 22:04
Мене највеќе ми се допаѓа рекламата на кладилницата. Одговара со овој квази барок.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 24-Oct-2015 at 00:03
Originally posted by Џоле

Плоштадот, а и уличката што води до него, се поплочени со мермер. Баш пред некој ден го забележав тоа. Мислам дека е квалитетен мермер, не се разбирам многу во мермери, но зимно време тука ќе се кршат глави при лизгање на стопен снег.

И јас поминав пред некое време, мислам дека се работи за запален гранит, не би требало да се лизга, нешто во стил на претходниот гранит на плоштад.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7514
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 24-Oct-2015 at 01:00
Originally posted by daci92

овие ептен натепале фетиш кон ваквите фонтани...

не е фетиш, бизнис е, некој од нашиве уметници лапа добра пара за тоа и си ги штанца ко у фабрика... да беше фетиш добро ќе беше
затоа и сите споменици од целава работа се скоро идентични еден на друг...

уште со сета дрскост, ако ви текнува, донираат споменици... демек многу хуманитарни биле... уште толку секс у здрав мозок

ама нема везе, може стварно е фетиш... некако фонтаниве фалусоидна форма имаат
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13511
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 30-Oct-2015 at 08:15
УШТЕ ПОЛОВИНА МИЛИОН ЕВРА ЗА ПЛОШТАДОТ „ВМРО“

Градската власт планира идната година да потроши дополнителни 500.000 евра за новиот плоштад „ВМРО“. Иако просторот е речиси уреден, сепак, во градскиот нацрт-буџет има предвидено уште пари за таа намена. Што точно ќе се доуредува таму, дали ќе се градат уште пристапни патеки, можеби втора фонтана, или, пак, нов споменик, од Градот не откриваат.

„Со тие пари ќе се доуредува просторот, односно партерот. И тој плоштад, како ‘Филип Втори‘ и ‘Пресвета Богородица‘, ќе стане нова атракција. А, мислам дека нема да се потроши наведената сума, тоа е проектирана сума, која најверојатно на аукција при избор на изведувач на зафатите ќе биде намалена“, рече вчера Александар Јанакиески, раководител на Секторот урбанизам во Град Скопје, на прашањето на опозицијата со која цел се предвидени нови трошоци за овој плоштад.

„Сметаме дека тоа се премногу пари. И, апсолутно, е нелогично да се трошат толку средства за простор кој, според нас, веќе е уреден. Ќе инвестирате во нешто што и онака е раскош и луксуз“, забележа Дамјан Манчевски, координатор на СДСМ во Советот на Скопје.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=F75D6A665FAFC841BEA00E758CB3D5E4
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7514
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 30-Oct-2015 at 20:12
ќе ставаат канделабри на канделабрите гарант... и златната боја на овие повеќе ќе свети

и жалосно е тоа што „од градот не откриваат“ стана стандард шема кај нас, како да се работи за роденденско изненадување, а не сериозен проект од сериозен политички орган
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4567>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.563 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.