build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Технологии на храна

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 4>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Технологии на храна
    Posted: 25-Mar-2014 at 09:32
знаење кое кај нас го покриваат Земјоделскиот и Технолошкиот факултет а кое денес е механизирано до степен - сервисер на машина, за и со максимално механизираното примарно производство на суровина цел овој процес да премине ко интегрирани ЗИК-ови (земјоделско индустриски комбинати) во еден ЕУ концерн за прехрана, но кој колку и да ветува потенцијал за планско средување на секторот за храна [1] просто нема да биде ни блиску до здрава а не па органска храна [2] настрана што малиот (средниот) земјоделец е колатералка на ова каде уште сега 3% од европските фарми имаат во посед 50% од обработливата европска земја, истото пополека се префрлува и во секторот за обработка на храна, за воедно и во двата (производство и преработка) сектора преку условена стандардизација да се стимулираат монополите ко функционален модел со оглед дека не секој има капацитет да инвестира во стандардизација не дека ова е лошо но не оди брзо нит лесно макар имале и промотор зад себе кој е неопходен за комуникација со дистрибутивните ланци [3]
Edited by +Protagorist - 25-Mar-2014 at 09:34
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 25-Mar-2014 at 11:21
велам технологии а не технологија, за да не се сведе топиков само на индустриската преработка на храна, туку да опфати и добри земјоделски практики (современи ил традиционални) кои би биле одговор нa се позабрзаниот гмо пристап кој дури и во контролирани услови не е рентабилен а не па хуман, камо да е се толку едноставно околу манипулацијата на цела планетарна екологија, пристап кој преку trial&error брзо не турка кон сигурен светски прехрамбен колапс кој зависи и од други променливи освен самата клима, најнапред современиот инстант way-of-life кој ни се сервира ко нормална опција [1] споредбата од видеото во линков за витките јапонци и надуените американци

најбезболна алтернатива кон која треба да се фокусираме е правилната распределба на храна (никако по памет на либералните капиталисти) а која е условена од нејзиното правилно Пакување и Складирање [1]

тоа и тука има еден куп простор за отфрлање разни негативни пракси на пр. ко PET пакувањата односно пластиката ко единствена исплатлива алтернатива за пакување храна, а не па да се прифатиме GMO ко пандан за локална органска храна, просто мора народ да се одврати од градовите и погубниот гетоизиран пивот на егзистенција, освен ако не се сведи народот на бројлер во инкубатор со функција на несилка за економски раст на грст технократска елита, она думите на орвел и хаксли иако и двајцата не гледаат на секојдневната храна ко главна спона за nwo устрој иако таа и навистина е тоа во костец со навиките за комфор без граници па макар и по цена на природниот начин на живот

www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1730&PID=162799#162799 [1][2][3]HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 25-Mar-2014 at 16:16
од клипов горе лесно се влече заклучок дека генетиката и не е толку ифрит работа, но народ има склет таксират од корпорациите, иако кабаетот е на подмитливите бирократи и нивните ситнопаланечки регулативи подобни само за во книга

не дека науката е за фрлање но мора да се има граница до каде се треба да оди легално и масовно, но таа и до сега бидна здраво злоупотребена [1] а не па потака, та не ни гинат сф сценaрија ко имортал на енки билал, a до тогај најверојатно ќе се радувамe на лаф муабет ко оној на хестон блументал [1]

посекако сме го обрале било директно или индиректно

www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1609&PID=128545#128545
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 05-Apr-2014 at 23:39

lanski tekst no postojano aktuelen, velat pestici pa toa kolku gi ima i na limonot i na bananite toa e chudo, iako najjaka prskanica bez konkerencija mislam deka e jabolkoto, kaj nas prespanskoto i nad 16 pati godishno go tretiraat, a radi shto se sluchuvalo i celi kontingenti da ni vratat, iako sega so ova otkupnite punktovi nema prostor za opushtanje

a shto e do konzerviranata hrana pa to na choek kosa da mu se krene po tro informativna edukacija a ne pa nauchen pristap, kjuti si traj si e muabetov ta kako za site taka i za mene e rabotava, pardon mozhe da se uteshi choek so ribiti i pticite koi se na pobeter deredzhe, ribite plivat vo zakiseleni morinja a pticite letat zachadeni oblaci

http://mkd-news.com/po-mlekoto-i-tunata-eve-shto-vo-prodavnitsite-e-opasno-lista-na-rizichni-proizvodi/
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 24-Apr-2014 at 12:10


potrebno e "i organska i lokalna ekonomija voopsto" a ne samo zemjodelie, no bidejki posredi se eksperimenti ko mamonisticki kapitalizam ili socijalizam [1] vakviot decentraliziran idealizam vo momentov e pod znak prasanje nasekade okolu nas, osven ako ne zdrma nekoja kataklizma pa da se otvori prostor istiot da se trasira no i togas dokolku genetski se izmajtapime so se odokolu preku nasata slobodna volja, neznam dali i sto kje kurtuli od eugenicarskite kosmari, prosto tie i sega nema koj da gi timari bidejki se potpreni eksperimentalna na neontoloska etika duri i nihilisticka ako se ima predvid kapitalistickiot tabiet greskite da se pikaat pod tepih kako firmata (farmata) sistemot bi se odrzele vo zivot bez razlika dali i koj se kolateralka vo istiot, neli se dodeka preku istiot moze da se kontrolira i sproveduva odredena mokj, kapak sto cesto na celo na perjanicata zavrsuvaat isfrustrirani lugje bez kapka chovecka chest za koi masite se brojka koja treba samo dobro da se shtima i polzuva kon utopistickata iksacija za materijalisticki raj na zemjata


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 26-Apr-2014 at 17:57

interesno otkritie ima okolu poleznosta od svezi no neprocesirani ili rafinirani ovosja i zelencuci, koi ko takvi imaat sposobnost preku svojata struktura t.n. dietalni vlakna (od cii fenoli se aktiviraat metabolitite vo krvta koi vprocem gi neutraliziraat otrovite) da gi vrzuvaat za sebe teshkite metali i otrovi, taka nedozvoluvajki da se apsorbiraat vo krvotokot a vo isto vreme gi osloboduvaat ostanatite polezni minerali i vitamini, pa po ovaa logika i prskanite zemjodelski plodoi teoretski ne bi bile opasni za konzumacija, sepak razlicni plodoi se filtri za razlicni metali, ta mnogu mnogu ova ne mi lici na ekstra revolucionerno resenie osven sto malku od malku ja olabavuva paranojata okolu prskanata hrana pod uslov istata da se konzumira ko celosna i sveza... druga korisna rabota od ova bi bilo sto ko fakt MRF moze da se iskoristi ko antidot za prljavite vakcini koi dokolku bi se vnesuvale oralno vo kombinacija primer so svezi jabolka bi go skrotile eventualnoto prisustvo na teski metali v niv zaradi sto istite i se na tapet [1] no da e samo toa kabaet kaj niv arno iako i samiot toj da se otkloni volku lesno toa e idealno

http://truerebelsgoraw.com/tag/mike-adams/ [1][2]izleguva deka konzerviranata hrana nadrobena v metalna ambalaza potencijalno e najopasna, a se ona po vrekji i kutii e pozdravo, kolku i na oko toa da ne deluva sterilno, konzumeristicko-opticka mamka do nemajkade :-)

Edited by +Protagorist - 03-Oct-2015 at 09:17
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 08-May-2014 at 11:05

poslednoto video od postov e poafirmativno za razlika od prvite dve
no komu e gajle dali neshto e shtetno ako ushte od dete e navlechen na nego [1][2][3]

According to Statistics Canada, the average Canadian consumes 26 teaspoons of sugar per day. That works out to 40 kilograms per year —– or 20 bags.

The American Heart Association is suggesting men consume no more than nine teaspoons a day. For women, the recommendation is a maximum of six teaspoons.
...
Also, sugar is measured in grams on labels, instead of more consumer-friendly teaspoons. For someone trying to keep track of intake, four grams of sugar equals one teaspoon.

In a can of Coke, for example, there are more than 10 teaspoons of sugar.
The popular “Healthy Choice” microwave chicken dinner has 5½ teaspoons.
...
Lustig says that sugar, which is made up of glucose and fructose molecules, is a poison because of the way our bodies break it down.

“When you metabolize fructose in excess, your liver has no choice but to turn that energy into liver fat and that liver fat causes all of the downstream metabolic diseases.”
...
http://www.cbc.ca/m/news/#!/content/1.1894262Addicted to Pleasure - Episode Two: Sugar - (BBC Documentary)

~


sigurno ima pomalku opasni vestacki alternativi na beliot seker, no veshtachki sheker znachi veshtachko zdravje, a veshtacko zdravje veshtachki zivot, no zar za ova nekoj e svesen koga kupuva bomboni, slatki, i sekakvi blagi, ima li nekoj navistina aber deka i vo najdobar sluchaj seto ova ne usporuva a vo najlosh ni gi ubiva chuvstvata zavisno komu shto mu e pobitno pokraj zavisnichkoto endorfinsko slastenje

https://en.wikipedia.org/wiki/Isomalt

https://draxe.com/xylitol-side-effects/

http://www.dw.com/en/how-healthy-is-marzipan/

[1][2] https://naturalsociety.com/newly-discovered-side-effect-of-high-fructose-corn-syrup-is-alarming/Edited by +Protagorist - 23-Dec-2020 at 23:42
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 08-May-2014 at 21:40

interesna pojava e forata za kafeav kristaliziran seker koj se prodava ko priroden a vsusnost e istiot bel seker samo oboen so melasa ili ushte polosho i najchesto so boja za hrana http://www.zdravakrava.hr/mobile/hrana/bijeli-secer-smedi-secer-ili-stevija-3259 sepak najeftin spin so ogled deka nema narod standard za poarno [1] a duri i da ima po navika zaradi socioloshki prichini pribegnuva kon sherbet muabetishto da se kazhe osven denes retko komu pileto mu pee rano na sabajle, prosto rafiniraniot sheker vo seto izobilstvo shto go vnesuvame gi ubiva umrtvuva chuvstvata vo choveka - so ogled deka duhovno e low-frequency namirnica slichno ko i kafeto - davajki momentalno odreden bust no dolgorochno umoruvajki go organizmot navlekuvajki go vo kjorsokakot na sladostrastie, a da e samo toj gajleto vo hranata denes ajde i nekako bi progledale niz prsti a kade sezasitenite asti no i solta vo izobilstvo no tuka se i site aditivi popat za koi i da imame aber nemame gajle shto komu kako i koga mu remetat, no cim coek vlegol u bubanj duri i da saka lesno ne se izleguva

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=559&PID=165646#165646Edited by +Protagorist - 09-May-2014 at 11:14
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 09-Jun-2014 at 12:50

потенцијално решение за сите нас е форсирање на рурален наспроти урбан живот и преку него самоодржливост со здрава исхрана,бар додека не е касно [1]
а дека размислува некој на оваа тема тоа е точно но кучината си лајат а карванот си врви ем животот си тече во празно, додека народ се бори за парче леб

CIDA global food security - http://www.acdi-cida.gc.ca/acdi-cida/acdi-cida.nsf/eng/FRA-31515911-QGB

еве опции кои изгледаат доволно општо за да повлечат внимание и од неупатените, со оглед дека упатените ја глават в некој ќумез на профит успат па најчесто изгледаат ко утепани него упатени, та најверојатно играорците ќе мора да ги надиграат музикантите а во тоа од помош ќе им бидат слични насоки

http://www.atkearney.com/documents/10192/4408373/FG-Feeding-a-Billion-People-1.pngEdited by +Protagorist - 23-Nov-2014 at 22:51
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 19-Jun-2014 at 12:05

dokolku se saka reshenie sekogash ima, no nekomu toa ne mu e milo, slichno i kaj vinarite ima nachin kako da se intervenira lesno sepak vinoto seushte se mitologizira, vprochem pravite informacii skrzavo se chuvaat ili zamagluvaat so sporedni, ta ako i obichno vino moze da se oprai so magneti shto fajde narod da troshi ekstra energija za posebni uslovi i tehnologii

http://www.tehnologijahrane.com/enciklopedija

http://www.tehnologijahrane.com/tehnologijaalkoholnihpica/bistrenje-vina

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1730&PID=136290#136290
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 03-Jul-2014 at 10:22

e sega ova postov gore kolku i da zvuchi korisno koga kje se polie so doktorskite fakti od videoto na linkov [1] jasno deka kje go distorzira zdravo istiot, ushte povekje onie fenomeni koi ne vo vinoto ami vo rakijata gledaat angel chuvar

mozebi dokolku na alkoholot vaka mu se pristapi ko seopshto zlo, kolektivno da doterame do povekje vreme, volja i sredstva za reshavanje na problemi ko siromashtijata ili gladta vo svetot, za pochetok pousrdno neka go pravat toa edukativnite instituciite po uchilishtata kade ko mantra bi im se povtoruval predmet sekoja nekoja za zdravje i zdrava ishrana kade glaven akcent bi bil na borbata so zavisnotsi, shto utopiski bi dovole do pozdravo opshtestvo [2] a definitivno ko idealno reshenie bi bilo bazdaren alko-starter vo sekoe vozilo > posledniot link od linkov [3]

[/tube]
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 16-Aug-2014 at 18:20

sigurno ne e lesno chovek da vidi kurtul od alkohol, no moez bi bilo polesno dokolku go miluva ko medicinsko vino, ta ako veke resil da gori jetra bar da ne pregori i srce ili mozok

kaj nas zegin sega neshto pochna da proizveduva medicinsko vino, a shto kako e posredi seushte nema javno aber

inaku velat deka tradicionalno ko medicinsko vino na istok go smetale Sake-to [1] koe vsushnost po gradacija e megju vino i rakija [2] no bidejki se pie na sitno plus so se eventualni lekoviti bilki posredi istoto sigurno e poefektivno nego poznatite nasi travarici megju koi pelnovata rakija e najizvikana (tradicionalen absint)

http://www.prakticanzivot.com/ljekovito-bilje-u-alkoholnim-otopinama-263

http://winemaking.jackkeller.net/request146.asp

http://winemaking.jackkeller.net/dandelion.asp [1]

http://www.winemakingtalk.com/forum/f5/horse-radish-wine-12892/

http://www.prevention.com/food/healthy-eating-tips/6-fruit-wines-you-must-try?s=2Edited by +Protagorist - 01-Oct-2015 at 20:42
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 31-Oct-2014 at 10:19


 • свежа риба
 • Fish: Before refrigerating a piece of fish, dry it completely and wrap it in waxed paper. It will usually keep in the coldest part of your fridge for up to two days, but make sure to check the smell before you cook it. If it smells too fishy or has an off color, throw it out. For bonus points: store wrapped fish on a bed of ice [1]


 • сушена риба
 • How do you store dried fish... Wrap it in paper. Put in a basket and hang the basket in a cool but dry place. This is what I have learned from my grandmother.


  http://www.drdobbin.co.uk/health-dangers-smoked-and-cured-products [1]

  пушени риби или конзервирани во солило имаат кабет од хистамини доколку веднаш при уловот не се замрзнуваат, а тоа ретко е случај, обично на крај од уловот што се вели пред пристаниште се сортира и става на мраз рибата

  HISTAMIN U RIBI - http://hah.hr/index.php?id=352

  HISTAMINSKO TROVANJE - Karakterističan je za plavu ribu: tunjevina, skuša, srdela, inćun; Oblikuje se post mortem bakterijskom dekarboksilacijom esencijalne aminokiseline histidina
  ...
  Bijela riba (npr.oslić) sadrži tek neznatne količine slobodnog histidina. Razine slobodnog histidina variraju od 1 g/kg u haringama do 15 g/kg u mesu tunjevine затоа харинга е чаре http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=2945&PID=177612#177612
  ...
  Kada se histamin jednom stvori ne može biti uništen ni zagrijavanjem, niti
  hlađenjem. Toksično djelovanje histamina pojačavaju biogeni amini putrescin i kadaverin. Određene bakterije proizvode enzim histidin-dekarboksilazu kao nusprodukt svoga rasta, a taj enzim reagira sa slobodnim histidinom u mesu ribe pri čemu nastaje histamin

  Vrste bakterija povezane s nastajanjem histamina su uglavnom prisutne u slanoj vodi. Prirodno su im stanište škrge i crijeva živih riba i te bakterije ni na koji način ne ugrožavaju ribu

  Nakon uginuća obrambeni mehanizmi u mesu ribe više ne mogu inhibirati rast bakterija te bakterije koje su naročito aktivne u stvaranju histamina rastu i produciraju ga. Najveći proizvođači histamina su: Morganella morganii; Klebsiella pneumoniae; Hafnia alvei. Kada jednom nastane histidin-dekarboksilaza može nastaviti producirati histamin u ribi i u slučaju da bakterije nisu aktivne. Enzim može biti aktivan i na temperaturama konzerviranja hlađenjem, a vrlo vjerojatno je stabilan i kod smrzavanja

  Histamin, prema nekim autorima, izdržava čak i temperaturu od 200 ˚C
  Toksičnost biogenih amina dolazi u obzir u početni stadijima kvarenja ribe kada nisu izražene uznapredovale promjene na ribi
  Organoleptička svojstva ribe nisu dobro mjerilo za procjenu njezine
  održivosti, a ni za p j roc enu toksične količine histamina

  U ljudskom organizmu se histamin detoksificira u probavnom sustavu uz pomoć enzima diaminoksidaze (DAO) i N- metil-transferaze (HMT). Ovaj zaštitni mehanizam prestaje djelovati, ako je unos histamina visok ili ako su navedeni enzimi blokirani drugim tvarima

  PERIOD INKUBACIJE: Od 5 minuta do sat vremena
  TRAJANJE SIMPTOMA: Od nekoliko sati do 24 sata
  SIMPTOMI:
  1. Mučnina, povraćanje, proljev
  2. Osjećaj pečenja u ustima; papren i metalni okus u ustima, blago do jače utrnuće jezika i čitave usne šupljine
  3. Osip, svrbež (crvenilo)
  4. Hipotenzija, lagana glavobolja, vrtoglavica ili nesvjestica

  Prvi slučaj trovanja histaminom prijavio je Henderson- 1850 godine. Kod nas: Prvo trovanje opisano 1973 god u Prvo trovanje opisano 1973. god. u jednoj bolnici za tuberkulozu- trovanje konzervama sardina u biljnom ulju

  Studije pokazuju da su na histamin osetljivi pojedinci kojima u sluznici tankog crijeva manjka enzim diamin-oksidaza (DAO) što uzrokuje smanjenu razgradnju i povećanu apsorpciju histamina u probavnom sustavu

  HACCP:
  - Vizualni pregled ribe i mjerenje temperature u središtu ribe pri dolasku u hladnjaču tvornice (analiza na histamin prema potrebi)
  - Kontrolirati temperaturne režime hlađenja i smrzavanja Pregledavanje ribe nakon odmrzavanja, a prije puštanja u proizvodni proces (analiza na histamin prema potrebi)
  - Uvozna smrznuta riba (analiza na histamin se vrši uvijek, bez obzira na certifikate porijeklom iz zemalja iz kojih smrznuta riba dolazi)


  Jedina učinkovita metoda sprječavanja
  histaminskog trovanja je skladištenje
  ribe na temperaturi nižoj ili jednakoj
  4,4 ˚C u svakom trenutku od ulova (na
  brodu) do potrošnje

  PRAVILNIK O MIKROBIOLOŠKIM STANDARDIMA (NN 74/08), točka
  1,26 i 1, 27: Metoda za utvrđivanje histamina je metoda visoko učinkovite tekućinske kromatografije (HPLC)
  - za analizu na histamin se iz svake serije uzima 9 uzoraka
  - 2 uzorka mogu sadržavati više od 100, a od 200 /k hi i d 200 mg/kg histamina
  - niti jedan uzorak ne smije sadržavati više od 200 mg/kg histamina


  Histamin je biogeni amin koji prema nekim autorima izdržava temperaturu od čak 200 ˚C, što znači da ga temperature sterilizacije ne mogu uništiti. Enzim histidin dekarboksilaza može biti aktivan i na temperaturama konzerviranja hlađenjem. Vrlo je verovatno da enzim histidin-dekarboksilaza ostaje stabilan i kod temperatura konzerviranja smrzavanjem te da se može vrlo brzo reaktivirati nakon odmrzavanja

  FAO zone ribarenja Ustanovljeno je 27 glavnih zona ribarenja
  8 glavnih zona pokriva unutrašnje vode kontinenata
  9 glavnih zona obuhvaća ribarstvena područja Atlantskog, Indijskog, Tihog oceana s njihovim pripadajućim morima

  Jadransko more pripada u 37- u glavnu zonu ribarenja, ali svaka od glavnih zona
  se djeli na podpodručja i divizije. Jadransko more iz tog razloga možemo okarakterizirati s brojem 2 1 okarakterizirati s brojem 2.1
  Samo u 3 FAO zone nije napravljena podjela na podpodručja (FAO 61, 67 i 77)


  http://www.ptfos.unios.hr/pdf/dkt/Histaminsko%20trovanje%20ribom_Nosi%C4%87.pdf
  Edited by +Protagorist - 26-Nov-2016 at 00:25
  HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
  Back to Top
  +Protagorist View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 01-Nov-2012
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 31-Oct-2014 at 15:51


  излегува дека многу што од проблеми кај чоека може да се реши со DAO суплементи, од депресија преку мигрени [1] па се до психози ko што вели др.волш во интервјуво [2] - бреј мањак цинк а вишок хистамин и ето чоек е спремен за шверц, рекет и остали криминалии

  нејсе др.валш со неговиов пристап од Nutrient Power ето има добар абер и за аутизмот и за алкохолизмот, сепак да не излезе дека Хистаминот е зло напротив [1] него премногу или премалку хистамин е кабаетот http://www.diagnosisdiet.com/histamine-intolerance/ [1]


  Edited by +Protagorist - 31-Oct-2014 at 15:52
  HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
  Back to Top
  +Protagorist View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 01-Nov-2012
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 15-Nov-2014 at 17:14

  затоа берете памет како складирате намирниците можеби и ова ќе ви помогне

  The Seven Major Mistakes in Food Storage

  A month or two ago I met a cute little gal who was talking to me about her newly begun food storage. You know, she began, I've dreaded doing my storage for years, it seems so blah, but the way national events are going my husband and I decided we couldn't put it off anymore. And, do you know, it really hasn't been so hard. We just bought 20 bags of wheat, my husband found a place to get 60 pound cans of honey, and now all we have to do is get a couple of cases of powdered milk.

  Could you tell me where to get the milk? After I suggested several distributors, I asked, Do you know how to cook with your Wheat? Oh, she laughed, if we ever need it Ill learn how. My kids only like white bread and I don't have a wheat grinder. She had just made every major mistake in storing food (other than not storing anything at all). But she's not alone, through 14 years of helping people prepare, I found most peoples storage starts out looking just like hers.

  So whets wrong with this storage plan?

  There are seven serious problems that may occur trying to live on these basics:

  1. Variety - Most people don't have enough variety in their storage. 95% of the people I've worked with have only stored the 4 basic items we mentioned earlier: wheat, milk, honey, and salt. Statistics show most of us wont survive on such a diet for several reasons.

  a) Many people are allergic to wheat and may not be aware of it until they are eating it meal after meal.

  b) Wheat is too harsh for young children. They can tolerate it in small amounts but not as their main staple.

  c) We get tired of eating the same foods over and over and many times prefer to not eat, then to sample that particular food again.

  This is called appetite fatigue. Young children and older people are particularly susceptible to it. Store less wheat than is generally suggested and put the difference into a variety of other grains, particular ones your family likes to eat. Also store a variety of beans. This will add variety of color texture and flavor. Variety is the key to a successful storage program. It is essential that you store flavorings such as tomato, bouillon, cheese, and onion.

  Also, include a good supply of the spices you like to cook with. These flavorings and spices allow you to do many creative things with your grains and beans. Without them you are severely limited. One of the best suggestions I can give you is buy a good food storage cookbook, go through it, and see what your family would really eat. Notice the ingredients as you do it. This will help you more than anything else to know what items to store.

  2. Extended Staples - Few people get beyond storing the four basic items but its extremely important that you do so. Never put all your eggs in one basket. Store dehydrated and/or freeze dried foods as well as home canned and store bought canned goods. Make sure you add cooking oil, shortening, baking powder, soda, yeast and powdered eggs. You cant cook even the most basic recipes without these items. Because of limited space I wont list all the items that should be included in a well-balanced storage program. They are included in the The New Cooking With Home Storage cookbook, as well as information on how much to store, and where to purchase it.

  3. Vitamins - Vitamins are important, especially if you have children, since children do not store body reserves of nutrients as adults do. A good quality multi-vitamin and vitamin C are the most vital. Others might be added as your budget permits.

  4. Quick and Easy and Psychological Foods - Quick and easy foods help you through times when you are psychologically or physically unable to prepare your basic storage items. No cook foods such as freeze-dried are wonderful since they require little preparation, MRE's (Meal Ready to Eat), such as many preparedness outlets carry, canned goods, etc. are also very good. Psychological Foods are the goodies - Jell-O, pudding, candy, etc. - you should add to your storage.

  These may sound frivolous, but through the years I've talked with many people who have lived entirely on their storage for extended periods of time. Nearly all of them say these were the most helpful items in their storage to normalize their situations and make it more bearable. These are especially important if you have children.

  5. Balance - Time and time again I've seen families buy all of their wheat, then buy all of another item and so on. Don't do that. Its important to keep well-balanced as you build your storage. Buy several items, rather than a large quantity of one item. If something happens and you have to live on your present storage you'll fare much better having a one month supply of a variety of items than a years supply of two to three items.

  6. Containers - Always store your bulk foods in food storage containers. I have seen literally tons and tons of food thrown away because they were left in sacks, where they became highly susceptible to moisture, insects, and rodents. If you are using plastic buckets make sure they are lined with a food grade plastic liner available from companies that carry packaging supplies. Never use trash can liners as these are treated with pesticides. Don't stack them too high. In an earthquake they may topple, the lids pop open, or they may crack. A better container is the #10 tin can which most preparedness companies use when they package their foods.

  7. Use Your Storage - In all the years I've worked with preparedness one of the biggest problems I've seen is people storing food and not knowing what to do with it. Its vital that you and your family become familiar with the things you are storing. You need to know how to prepare these foods. This is not something you want to have to learn under stress. Your family needs to be used to eating these foods.

  A stressful period is not a good time to totally change your diet. Get a good food storage cookbook and learn to use these foods!

  Its easy to solve these food storage problems once you know what they are. The lady I talked about at the first of the article left realizing what she had stored was a good beginning but not enough. As she said, Its better to find out the mistakes I've made now while there's still time to make corrections. This makes a lot more sense.

  If you're one who needs to make some adjustments, that's OK. Look at these suggestions and add the things you're missing. Its easy to take a basic storage and add the essentials to make it livable, but it needs to be done. As I did the research for my cookbook, I wanted to include recipes that gave help to families no matter what they had stored.

  As I put the material together it was fascinating to discover what the pioneers ate is the type of things we store. But if you have stored only the 4 basics, there's very, very little you can do with it. By adding even just a few things it greatly increases your options, and the prospect of your family surviving on it. As I studied how the pioneers lived and ate, my whole feeling for food storage changed. I realized our storage is what most of the world has always lived on. If its put together the right way well be returning to good basic living with a few goodies thrown in.
  HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
  Back to Top
  Max View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 07-Jun-2009
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote Max Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 22-Nov-2014 at 05:50


  skladiranjeto navistina e umetnost, no samata priprema ushte pogolema, bidejki malku treba pr. dzemot da stane pekmez ili obratno, sigurno toa na domakinkite im e jasno, no ima mnogu nevesti koi za ova voopshto nemaat aber, a za toa da ne bidne postojan sluchaj eve podoben lokalen prirachnik - neka ne ve buni naslovot na kafanata bidejki neli ne e bitno imeto ami kakov e chovekot, inaku so tajfava lani druzevme fino ali zaradi nepocituvanje kukjen red i ostali flertoi morashe da olabaime - kamo site da si znaeja koga e dosta

  http://www.pijanitvor.com/threads/pekmezi-dzemovi-i-slicno.7376/page-5

  Ova e taman inspiracija za onie koi im se razvodnilo esenskoto blago-slatko, ta da poitaat da spremat zimsko samo v zima tnko stojat rabotite so organsko ovoshje, a ushte potnko so egzotichno organsko a eftino i dostapno, sega za kilo svezo o.mango treba vo krv da plati choek a ne pa za vrekja i od dusha altan kje mu baraat, mozebi tikva so orevi da bidne dobra kompenzacija no istata treba da e napola pechena i taka skladirana a potem pred sluzenje da se dopodpekuva neli i jasno da se dozacini dal so cimet, rum ili vanila, lichno toa ruskite tikvi mi se najomileni iako denoive imav prilika da pomirisam i nekoj avstraliski hibrid, sepak izvorno si e izvorno makar trebalo po nego i do izvor da se odi...

  ...

  Slobodno prelistajte go cel forum kje ve iznenadi kako toa postojat i vakvi mesta dovolno izolirani a sepak eksplozivni, na momenti toa stariot interfejs beshe i prilichno napaden, no sega rabotite se rechisi poezija, dobro i proza vo ribarskite podforumi, bitno opasno dobro mesto za visenje, da znaete samo kako e na forumskite druzbi po prirodno zdravje, posle fejsbuk konekting pipl - abe ajde - u isto vreme kako gi konektira taka i gi diskonektira shto bi rekle egejci - eksik od andartski marifeti

  Back to Top
  Max View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 07-Jun-2009
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote Max Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 23-Nov-2014 at 22:44

  Originally posted by Max

  се загледав некои кулинарски видеа [1][2][3][4][5]

  ова последниот линк инспиративен и за џемови освен кафиња, налик уметнички спастрено слатко, можеби во средина со симбол од цреши - а од околу со прелив од смокви или некое друго зелено овоштие, но посекако да се доволно хомогени смеси како не би се направил карамбол, иако донекаде и тоа е ок слично ко кај кафената уметност, бар ефектот да се нагласи при служењето ако не при складирањето не дека е ова тригонометрија но треба волја за да се жонлгира со правилни комбинации пример не секоја пена или шлаг ќе пројде кај капучиното а сликата да остане и цел ден на сонце и отворено  ова навистина е вкусна уметност и тоа секому достапна само треба малку тренинг и правилен сооднос, иако умешноста може да затера и вон филџанот [1] единствено вишак е што ко појава кафето е кисела работа сама по себе, та ќе дојде де факто кисело-весела уметност за будење адреналин во недостаток од природен [2]

  Cappucino is made from 1/3 espresso, 1/3 hot milk and 1/3 foamed milk.
  ...
  A lot of the smoothness can be attributed to the milk, which is steamed to perfection, velvety, sweet, and frothy. Overall, this roast is a lighter, sweeter flavor combination that lends itself well to a midafternoon cup of coffee.  http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3140&PID=199978#199978  According to legend, the word cappuccino comes from the Capuchin monastic order. In 1683, soldiers fighting for Marco d'Aviano, a monk from the order, found a hoard of coffee following a victory over the Ottomans in the Battle of Vienna. The coffee was too strong for the European's tastes, so they diluted it with cream and honey. The resulting brown beverage matched the robes of the monk, and was dubbed cappuccino after the order
  ...
  http://coffee.wikia.com/wiki/Cappuccino  Edited by Max - 22-Aug-2015 at 23:21
  Back to Top
  Max View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 07-Jun-2009
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote Max Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 29-Nov-2014 at 15:51

  иако молекуларната гастрономија звучи одбивно за в кујна, а уште повеќе во костец технократскиот пристап за гмо експерименти, сепак во умерени количини упразнета истата може да биде навистина корисна, макар што колку поголемо проникнување во нештата толку помалку наивна љубопитност, која на крај може да прејде и во разочарување штом се спознаат ред појави и пројави кај дадена супстанција, пр. тоа акриламидот и кафето или пак оксалатите кај блитвата и ај кафе пијам и се тешам дека е само навика во прашање но веќе блитвата лесно можам да ја елимирам од исхрана а како не би закачил некој скапоцен камен в бубрег НО ето сеуште официјално не сум ја ставил на мојата кулинарска црна листа на која ни пофритот сеуште не е но бар напола е пржен...

  донекаде интересна е историјата на молекуларната гастрономија [1] која реално е и постара (The ancestors of Molecular Gastronomy) иако според мене и пред среден век научно се експериментирало со вкусоите и полезноста на храната, пр. Хипократ кај егејците, или мудреците кај кинезите [2] и јасно индусите [3] а од сите нив синкретизирале подоцна и арапите [4] сепак акцентот кај сите нив повеќе отпаѓа на лековитоста него на органолептичкиот момент, но тоа незначи дека во тие времиња не придавале значење и на вкусоите напротив епикурејците се накалемиле токму во раната антика

  ако нешто корисно имам научено од оваа област тоа е како да ги сочувам витамините и минералите кај приготвената храна, единствено со Стимер! сеуште ми фали првиот и последниот лонец за Готвење на Пареа што сум го купил, беше од северин ем од медицинска пластика извајан, единствено беше проблем да се обезбеди ефтини органски зарзават за него, но за ова подробно во друга прилика...
  бидејќи минатиот пост беше речиси цел посветен на капучино, во контекст истиот а во прилог на овој еве и абер за - молекуларно подобно Турско кафе

  http://citizensciencequarterly.com/2011/05/molecular-gastronomy-turkish-coffee-foam/

  внимавајте да не се искомплексирате Хемиски со муабетов бидејќи ќе излезе дека се е хемија а уствари има и поприлично екстра физика посреди, бидејќи хемијата ко појава лесно може да се спинува со малку физички know-how само експериментирањето да не прејде во навика, та на крај и чај од гуарана да се комбинира со кафе од наут...

  http://blog.khymos.org/tag/coffee/

  http://www.molecularrecipes.com/flavor-pairing/carrot-coated-coconut-coffee/

  http://www.pastemagazine.com/blogs/lists/2013/06/10-easy-molecular-gastronomy-recipes.html  Edited by Max - 29-Nov-2014 at 20:02
  Back to Top
  Max View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 07-Jun-2009
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote Max Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 30-Nov-2014 at 14:51
  просто речено МГ е 'мудро кулинарство" кое има за цел од Клин Чорба да направи специјалитет пр. мојот грашок со крем-супа, јогурт, компир, печурки, коприва, зачини и масло да бидне послужен со натопени или наполнети лепињи а уште полесно ко прилог на домашни тестенини па и равиоли... или пак моето фолирање вкус на сирење во посни денови едноставно со пребран Овес и свеж Купус јасно и нешто масло или соја сос колку да не е сув миксот...

  друг аспект на МГ е здравата исхрана и начинот како истата да биде што поедноставно постигната преку малите тајни на големите мајстори дали, од крап да излезе јунешко месо, или уште посликовито како од печен пипер без пржење да се направи добар ајвар...

  инаку од се што имам експериментирано на овој план единствено ми се табу тема сеуште тоа јапонската и кинеската кујна, а особено ми е криво што никогаш не користам јаглен при готвењето иако ми е јасно дека е неопходен во овие времиња, него традиционално екстра го ползувале азијците во кулинарството [1]
  Binchō-tan has found uses other than as a fuel. Because it has numerous small pores, it can absorb chemical substances. Bits can be added to rice during cooking to remove the chlorinated tap water taste, placed in shoe-cabinets to absorb odors, and put in rooms to freshen the air. There are many more supposed benefits and health values of white charcoal. [1]


  исто битна работа која тука би ја издвоил е мојата скорешна дилема околу пушените (чадените) меса, а кои ко такви велат биле прилично канцерогени, та колку и да ми била убава некогаш пршутата или сеуште ми е чадената пастрмка ова донекаде ме замислува [1] нормално има и побетер она скараџиското месо кое е тешка артилерија за организмот [2] иако повеќе од јасно е дека има техники како истата и да се демобилизира [3]
  но доколку народ нема можност како да си сочува месото ова е навистина неопходна појава а која може да се наштима и соодветно здраво http://en.wikipedia.org/wiki/Smoking_%28cooking%29#Types
  http://chefsblade.monster.com/training/articles/966-how-to-smoke-meat?page=3 [1]

  та милувале чадени, зачаурени или запушени муабети сепак always look on the bright side of life [1] и гледајте бар лимон во екстра количина да фрлите на сето тоа - дал при маринирањето или уште подобро при сервирањето, та бар да бидне мезалакот ко алкална бомба сервирана на асталот, која евентуално ко таква бар би ги неутрализирала останатите (директни и индиректни) стравови [2][3] од кои мене најголем ми е елитизмот да неречам ресторанскиот снобизам а по него и сите хедонисти кои ко трендсетери се спремни да ја одржат во живот молекуларната кујна затворена за обичните маси [4]

  ~

  морам да си признаам дека на оваа тема сум навистина бос, ајде и така никој нема кусур од тоа освен моето его а можеби и волјата за импровизација, таман jернст ранглин да го викнам на помош кога спремам црвено-банана-фрапе со мед и бадеми [1]

  како добро тв-шоу освен кичен кемистри на хестон блументал би го препорачал на оваа тема и Good Eats на алтон браун, веројатно добар абер има и во неговите книги иако сето тоа е повеќе со опуштен пристап презентирано слично како и тв-шоуто [1]

  спакувајте си видеово додека го има [1][2] http://www.foodnetwork.com/videos/switched-on-baklava-0123016.html
  Edited by Max - 09-Apr-2016 at 19:14
  Back to Top
  Max View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 07-Jun-2009
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote Max Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 01-Dec-2014 at 01:35

  ko za 20ti post kje si dozvolam mala kulinarska digresija so Heston samo za da se potencira deka molekularnite gastronomi ne se voopshto nekoja tabu pojava, naprotiv kolku poeduciran e nekoj kuvar tolku povekje ima kapacitet da iznenadi so vkusovite, iako ova ne e pravilo bidejki znam i nepismeni kuvari koi primer sred manastiri vadat super vkusni prilozi a osobeno za vreme na post koga i so oskuden izbor namirnici jadenjata im se fenomanalni

  Edited by Max - 01-Dec-2014 at 01:36
  Back to Top
   Post Reply Post Reply Page  123 4>

  Forum Jump Forum Permissions View Drop Down  This page was generated in 0.156 seconds.

  Copyright ©2007 - 2021  build.mk

  Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.