build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Турски театар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 5>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5606
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Турски театар
    Posted: 22-Jan-2020 at 21:44
Žalno ama očigledno nikoj nema plan što ke pravi so objektov ke ostane vaka ruglo,div parking,deponija i po 2-3 godini ke kažat deka objektot e nefunkcionalen,propadnat...a spored gradbava teško e i da se prenameni za druga namena.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12976
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 22-Jan-2020 at 09:33
МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА НЕМА ПЛАН ЗА ДОВРШУВАЊЕ НА ТУРСКИОТ ТЕАТАР, КАРАБИНАТА СТОИ ШЕСТ ГОДИНИНовиот објект на Турски театар шест години е карабина, а ако наскоро не се преземе нешто, ќе почне да пропаѓа, вели в. д. директорката Несрин Таир.

Театарот на локацијата во близина на Железничката станица во Скопје, почна да се гради во 2014, како еден од капиталните проекти на тогашната Влада со премиерот Никола Груевски и министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска. Според тогашните најави, карабината на театарот ќе ја финансира Министерството за култура, а за втората фаза пари ќе даде Турција.

Таир, која е актерка, а на оваа функција е од јануари 2019, на неодамнешната прес-конференција за новата премиера, кажа дека уште кога дошла на фунцијата, прашала во Министерството за култура и во Владата до каде е процесот.

„Колку што ми дозволува надлежноста, праќав писма. Одговорија дека се прави сè за да продолжи изградбата на Турскиот театар и да може да се реши дупката од две и пол години што ништо не се правело поради потрошените средства дотогаш, затоа што во изградба работите се менуваат. Потрошени се средства за кои, веројатно, некој друг одлучува. Јас не одлучувам. Во тоа немам увид, но според моите сознанија, за следната фаза за изградба се потребни 115 милиони денари за фасада и за покрив. Очекувам државата тоа да го реши и Владата да одвои пари, барем за наредната фаза, затоа што во спротивно ќе почне да пропаѓа“, рече в. д. директорката. Таа додаде дека претходно имала средба со поранешниот министер за култура Асаф Адеми, но со актуелниот, Хусни Исмаили, немала можност за средба.

Редакцијата на САКАМДАКАЖАМ.МК испрати прашања до Министерството за тоа во која фаза е изградбата и кои се идните планови и активности на Министерството за Турскиот театар, а оттаму кусо ни одговорија: „Во врска со прашањата упатени до Министерството за култура околу проектот за изградба на Турскиот театар, ве информираме дека завршена е фазата карабина, а во наредниот период ќе се разгледуваат начините за поефиксно финанисирање за продолжување на проектот за изградба на Турскиот театар“.

повеќе на

https://sdk.mk/index.php/kultura/ministerstvoto-za-kultura-nema-plan-za-dovrshuvane-na-turskiot-teatar-karabinata-stoi-shest-godini/
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5606
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 01-Nov-2019 at 16:31
Ова скорз го заборавија,незнам зошто воопшто почнуваат објекти кога немаат пари и сега вака ќе чмае и ќе го нагрдува просторот плус ќе креира див паркинг со години.Не сум слушнал најава дека во скоро време ќе го доградуваат...

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5606
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 14-Oct-2018 at 16:45
Срамота.Објектов ќе стои вака со години пошто е заглавен во некаков си судски процес и којзнае дали некој ќе му го најде крајот.Но би било добро просторот некако да се огради со цел да се спречи вселување на бездомници кои во текот на денешниот ден предизвикале пожар од насобрано ѓубре и стар мебел.Патем ако некако не ја решат ситуацијава зимоска којзнае колку ќе се населат во објектот(ќе потсетува на бившата Југобанка која долги години стоеше недовршена и ги имаше сличните проблеми но таа барем се пренамени во нешто театаров според она што гледам како е граден незнам во што би можел да се пренамени освен да се почека да биде завршен)

Еве фотки од денешниот пожар превземени од долниот линк

https://a1on.mk/archives/961893
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5606
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 16-Aug-2018 at 10:22
Просторов околу театарот е ужас,купишта отпад расфрлани наоколу а денес забележав и неколку импровизирани живеалишта каде се собираат бездомници.Којзнае до кога ќе трае ваквата ситуација,исто така просторот е претворен и во паркиралиште за автобуси,минибуси и автомобили.Патем треба да се тргне и кранчето од нишкава бидејќи повеќе од една година проектов тапка во место.Еве две денешни фоткиBack to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12976
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 19-Apr-2018 at 19:11
Карабината на Турскиот театар градена дилетантски и со пробиена финансиска конструкција и рок за градба

Наместо стаклена фасада, бетон и цигли. Вака изгледа карабината за новиот објект на Турскиот театар, петта година по почетокот на градежните зафати. Иако беше најавено од претходната власт дека ќе биде готова до крајот на 2015, карабината е завршена неодамна. Појава на подземни води поради кои морало да се менува проектната документација, а со тоа и цената на чинење од 4 на 5 милиони евра, но и политичката одлука на претходната власт, турската заедница да биде маргинализирана, се причините за оддолжување на изградбата на објектот, рече министерот за странски инвестиции, Аднан Ќахил.

„20 илјади метри квадратни со една катна гаража. Апсолутно, тоа кажува дека дилетантски е работена работата. И втора работа, дека тука има подземни води. Секој што испитувал геолошки знаел. И зошто баш тука се градело кај што има подземни води, да направат на овој начин? Мислам дека таквите работи се објаснети без објаснување“, кажа Аднан Ќахил- министер за странски инвестиции.

Според министерот за култура, сега се расплеткуваат заостанатите долгови околу изградбата на карабината.

„Дали се правилно исплатени одредени фактури, дали одредени барања, дадени на суд се исправни и објективни? Така што се надеваме дека во многу скоро време и тоа ќе го расчистиме. За да можеме во втората фаза да стартуваме со чиста ситуација“, кажа Роберт Алаѓозовски – Министер за култура.

Поради ваквата ситуација, македонската и турската страна на ново ќе постигнат договор за доградување на објектот, а финансиската конструкција ќе биде направена до крајот на јуни. Готовност за соработка, за довршување на новиот Турски театар, изрази директорот на генералниот директорот на Државни театри на Турција, Мустафа Курт. Тој рече дека едвај чекаат да соработуваат со Турскиот театар и на уметнички план.

https://telma.com.mk/karabinata-na-turskiot-teatar-gradena-diletantski-i-so-probiena-finansiska-konstruktsija-i-rok-za-gradba/
За сè има вторпат
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 12-Nov-2017 at 22:24

чекај сега, Грчев до тука не стигнал со ревизија, а дека ќе го завршат објектов не е спорно, вака или онака ќе му најдат капаче можеби пренамена ... навистина збутување на културен објект во стамбено деловна зона тоа само на МилеТиРеков проаѓа ... нормално заради меѓуградска и железничка, тука би било логично да има простории некое министерство ко Транспорт и врски, илити Пасошко + ПС Пролет, но во тој случај и еднонасочен сообраќај по бул.Никола Карев ...
Турскиот Театар можеби најдобро би било да го паркираат некаде горе на Кале а со што би се одало индиректно почит кон османлиите што ни го зачувале православно Скопје, кое во спротивно ако не биднало католичко посекако ќе биднело протестанско .. нејсе, за сега Театар КОмедија нека го прешалтаат во Драмски, а овој нека го преадаптираат за Турски, настрана дали ќе добијат нови објекти ...

хм, имаше ли некоја јавна дебата за ова, бар да обзнанеа дека турците се согласиле за ваков поклон, вака делува ко да се потценети и негде успут збутани, од овој аспект достојно би било Турски театар пр. да кренат до МРТВ, има тука до мостот една стара мислам поранешна школска зграда, која не ни мора да ја бутнат, само нека ја преадаптираат и нека и доградат по некоја сала, купола, видиковец итн.


Edited by Zelenikovo - 12-Nov-2017 at 22:24
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5606
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 12-Nov-2017 at 20:01
Inaku ovoj objekt slobodno moze da se oznaci kako stopiran. Prasanje e dali voopsto nekogas ke se zavrsi.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5606
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 03-Jul-2017 at 12:58
Еве една фотка и од предната страна.Веќе подолго време ништо не се работи,којзнае објектов дали некогаш ќе се заврши.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5606
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 15-Jun-2017 at 12:00
Сите тараби околу објектот се отстранети на градилиштето освен расчистување нема некои позначајни активности.Еве една денешна.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5606
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 28-May-2017 at 18:34
Кранот го демонтираа пред 10-тина дена,на градилиштето нема посериозни активности.Мислам дека Бетон веќе нема тука многу што да работи бидејќи они требаше само карабината да ја направат а за ентериерот треба соработка со Турција.

Еве подолу во текстот информации за капацитет на салите и сл.


Нова зграда ќе добие и Турскиот театар, која се гради спроти Железничката станица во Скопје. Ќе се протега на површина од 10.000 метри квадратни и поседува две сали - едната со 340, а другата со 120 седишта. Инвестицијата е тешка 4,5 милиони евра.
Директорот на Турскиот театар Наџи Шабан вели дека ова е најважниот храм на турската култура во Македонија и затоа, како што рече, нема позаслужна институција за ваква капитална инвестиција.
Дректорот Наџи Шабан нагласи дека за три години Турскиот театар слави 70 години и очекува до тогаш да влезат со претстава во новиот театар.
Груевски истакна дека Скопје со изградбата на Турскиот театар ќе добие уште еден убав објект и место за култура, а турската заедница место каде ќе се собираат често и ќе уживаат.

- Првпат во Република Македонија се гради посебен објект за Турскиот театар. Се работи за модерен објект што ќе биде културно сврталиште за турската заедница во Македонија. Простор што турската заедница го заслужува и и е потребен и ние како влада со задоволство го започнавме, изјави Груевски.
По реконструирањето самостојно ќе работи Албанскиот театар, а ансамблот на Турскиот ќе добие свој матичен театар. Пред да почнат новите објекти, овие театри работеа во една зграда, и мака мачеа со претставите.
Инаку, зградата на Албанскиот театар почна да се реконструира во 2014 година, а темелите на Турскиот театар се удрија исто така пред три години.

http://www.vesti.mk/read/news/13211245/4555136/so-polna-parea-napreduvaat-gradezhnite-raboti-na-albanskiot-i-na-turskiot-teatar
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5606
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 10-Apr-2017 at 05:49
Pa edno vreme negde okolu noemvri dekemvri 2016 ne se rabotese nisto no od mart negde pocnaa pointenzivno da rabotat. Inaku osven ova so zidanjevo ne se desava nisto drugo. Od zadnata strana kon bulevarot veke se e sodzidano.Ke vidime kolku ke im treba vreme za vnatresnoto ureduvanje koe mislam deka treba da go rabotat vo sorabotka so nekoja firma od turcija.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12976
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 09-Apr-2017 at 20:42
Се работи ли тука нешто? Имам впечаток дека подолго време градежните работи стагнираат.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5606
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 09-Apr-2017 at 17:16
Еве една денешна од подалекуBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5606
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 19-Mar-2017 at 12:15
Еве една денешна фотка

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5606
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 03-Mar-2017 at 19:07
Во последно време се работи турбо на театаров споредено со претходните неколку месеци особено ноември и декември кога имаше малку работници.Претежно се работи на редење цигли.Еве една денешна фотка.

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12976
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 23-Feb-2017 at 18:47
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5606
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 10-Nov-2016 at 19:19
Денешна фотка.Работат секојдневно но со прилично слабо темпо и со мал број на работници на терен.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7315
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 23-Sep-2016 at 22:09
Originally posted by kiriOK

Турски театар во Пролет???
требаше да биде на друга локација (не се сеќавам каде) и го преместија тука, како и да е, подобро театар, културна содржина, отколку кокошарници збирштина на стока народ
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 22-Sep-2016 at 21:55
Турски театар во Пролет???
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.184 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.