build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Видеоарт

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1516171819>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #321 Posted: 27-Jun-2016 at 08:20


своевиден поздрав за референдумската победа на британските антиглобалисти [1] кој би можел да биде и поретро спакуван [2] но за да бидеме мелозвучни нека оди пoиспегланиов исечок од хгтг

http://www.dailydot.com/geek/towel-day-42-geeky-towels/единствен блокбастер со видеоарт шпица

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #322 Posted: 01-Jul-2016 at 05:01

еве добра предожба како даден момент може убаво да се искалапи, последниот цитат е фора, ве поздрави Борис нели вчера крена раце од кандидат за премиер, фалеа на крај уште исечоци од говори, или некоја зелена од монти пајтон со тро оптимистички зачин [1][2] иако новиве генерации сигурно ќе бараат и нешто по 3д за да си амортизираат трпението [3][4]абре англичанче се спремаш можда и за бекстејџ
Edited by beTon - 01-Jul-2016 at 05:03
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #323 Posted: 01-Jul-2016 at 10:20


абре македонче лапај земја на село, сади јаткасто овоштие [1] та идилично дреми и чекај ја следната светска рецесија, бидејки ко што ѕвони аберот од првиов фус горе, дури и со сила да те молат, ко не си свесен за ова бадијала, нели од легач копач не се станува со милина, освен ако не те присилат [2] можеби со малина, особено во Мариово, каде ако не наши бар нечии деца да видат аирот [3] и така местото е мелем за душа ем би било штета сета таа убаина да осамува [3]

не за џабе Брегзитџиите афтерпарти ќе прават на ламанш, нели отсекогаш се плашеле преку истиот да не ги колонизираат [1][2][2] нешто што Кале потенцијално и го ветува [3] но за сега англичаните немаат толку склет од афричките колку европските мигранти, кои доааѓајки во порастеретен возен ред за разлика од третосветските па не делуваат опасно   

[1] http://www.bbc.com/news/world-europe-35076976 [1]наравоучение анти-еу реферндумов колку и да е анти-глобалистички пред се е мотивиран од напливот на мигранти во еу, односно ова беше џокер за мотивирање на англиските гласачи да не му поверуваат на Камерон околу ветувањата, ем и самиот тој ова го потврди, дури чинам чистењето на џунглата кај Кале беше почнато токму како спин апропо брегзитот, иако Кале и сличните мигрантски кампови отсекогаш ќе постојат [1] исто не помогна нит силувачката-фобија протуркана од ултрашите во европа, небаре арапите дојдоа и се ќе избербатат, нормално мижејки пред постојната бела статистика [1][2] како беше она - фиар ис јор онли гад [3] а уствари


   

Edited by beTon - 01-Jul-2016 at 10:30
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #324 Posted: 01-Jul-2016 at 10:50

ако сонот почнува кај Кале кошмарот завршува кај Лезбос, Лампедуза илити Саута и Мелиља

http://www.migreurop.org/article1241.htmlhttp://www.connectedwalls.com/en/home


Edited by beTon - 01-Jul-2016 at 10:55
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #325 Posted: 02-Jul-2016 at 10:22

Совеста е чудна работа, некогаш ви работи ~ а некогаш не, дури и кога идеолошки сте закачени од емпатија ... но како и се така и емоциите треба да се освежуваат правовремено, ако успеете да ги изолирате од тираните на трезвеноумноста како што се материјализмот или комформизмот ... сигурно и то хемиите по храната помагаат, но дефинитивно главен збор има декадентниот веј оф лајфемпатија, која и во мојот случај можеби кога највеќе требаше изостана, веројатно бидејки не ја одржував литургиски некаде пола година [1] а претходно уште пола емоционално бев сотрен од јаглехидрати [2] заради икс причини, за да просто кога изби мигрантската криза лани зимата, затекнат во Македонија а на пат за Азија добивајки понуда индиректно преку УНХЦР да помогнам околу прифатот на бегалците, истата инстант да ја одбијам, хм своите интереси ги ставив над колективните, иако потајно имав и неколку дилеми, дали со тоа ќе помогнам екс-терористи, зошто не им прават парафински ракавици на мажите, кому ќе му помогнам а кому одмогнам ако ставам пазл во мозаикот на империјалистичките олимписки игри, оправдувања кои требаше да ми ја смират совеста, но капак беше кога ми понудија компензација од 300 евра со што сконтав дека ако не јас посекако ќе се најде некој друг за пари да подаде рака, сигурно со леснотија и најдоа во такви околности кој да волонтира, претпоствувам се до пролетва кога како држава кренавме жица на граница, ако е за утеха не сме први туку трети по ред кои го направија тоа, но веднаш по највата на Србија и Хрватска покрај Австрија и Унгарија дека ќе го напрват тоа ... све филантропи со широка насмевка, може знаат нешто што не е за на маса [1][2][3] за на крај најхристијански да си го оберат само в Грција иако ним ваквата берба им е судена милениумски како средоземна земјанавистина од досада трачевите можат да ве нафураат дрско да се самоизолирате, осебичите или параноичите ... та зар и егејците не ги гледале како вишок во вардарска кога биле своевремено бегалци по ГВГ, зар косоварите исто меѓу албанците не беа паузирани крајот на деведесетите, а и нешто претходно зар краишниците меѓу србите беа најсрдечно прифатени ... просто секој се плаши од другиот па макар му бил и прилично сличен, а сред капитализмов од крај в крај, комшо бегај не ми го земај лебот, но почекајте да не закачи некој глобален трач па да видиме сите како е да си напуштен и сам, ве поздрави темава од експрес-ов, ова во контекст видеоарт пророштвото погоре само што во ова дигитронот му трокирал на медиумот, или пак му е од друга или закаснета реалност, ех да беше објавена во М-експрес сигурно и ќе се оствареше

http://www.express.co.uk/news/weird/621486/New-Nostradamus-Prophet-claims-WWIII-start-JUNE-six-months-after-Europe-closes-borders


се на се, секој ќе си најде оправдување, а и ќе си даде мислење, но ретко кој и ќе се зафати да помогне, иако сите би требало да помогнат во рамки на своите можности штоM бидне некоја хуманитарна катастрофа, но ретко кој се задумал (колективно ил индивидуално) дека такви нешта се' повеќе и повеќе ќе има во иднина, а камо истите да ги осуетиме и пресретнеме подобно - човечки, во тој контекст е и тоа мојот предлог за Мариово како еко-камп за прифат на мигранти и бегалци, каде организирајки ги аграрно би имале поголем и понезависен квалитет на живеење доколку сакаат да останат тука, но ним ко и на сите освен британците паметот им е у Фортрес Јуроп

https://www.truetube.co.uk/film/fortress-europe

Edited by beTon - 02-Jul-2016 at 10:33
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #326 Posted: 02-Jul-2016 at 17:17as Ww and Cold war proved, u cant fence the world out


но да видиме, со ова дроновите, сензорите и ботовите(политички) не е чудно и ова да го сторат, и тоа набргу, еве да речеме попрецизно според пророштвото ADF во 2022 а тек по тој пивот дасенабљудува другото претходно посочено пророштво односно следот на настани после херметичкото затворање наевропските граници, бидејки сега се сеуште само подзатворени, а и според некои толкувања на ведите трите фуса подоле кулминацијата на армагедонот треба да биде токму тогаш
Originally posted by beTon

слично е пр. и со Откровението каде иако се предочуваат след од настани сепак не се дава фиксна рамка, ко што е тоа случај пример кај источните мистицизми ко будизам односно хиндуизам [1][2]~(3) просто битна е суштината Љубовта како спасителен патоказ, а не циклусите како нејзино сведоштво

предожбиве се чисто легитимни само за во видеоарт и не би тврдел дека временски се токму такви, иако неретко во моите сеќавања од иднината луцидно ми се има репетитирано убав огномет, можеби од комета ако не астероид, но знаејки дека се е толку променливо и непостојано дури и во пророштвата, кај секој еден пророк илити познавач на пророци
1 А за времињата и периодите, браќа, нема потреба да ви се пишува;
2 зашто самите вие добро знаете дека Господовиот Ден ќе дојде како крадец во ноќ.
3 Кога ќе велат: "мир и безбедност", тогаш ненадејно ќе падне погибел врз нив
(1 Сол., 5) Богопознание

просто би рекол 'Не е Битен нит настанот нит времето Ами Битен е Контекстот' и како ем зошто некој го набљудува настанот! за скепсата постојано да му е сред ум, та да не се опушти и поверува дека или нема веќе време за спасување или дека веќе е спасен, што би рекле махаравистите ане-канта-вада [1][2] а така и бегалците ~ кој истрае до крај тој и ќе се спаси, нема опуштање нема отпуштање, делфини секогаш има наокулудефинитивно ако удри астероид истиот треба да биде општествена катарза, само се плашам така еугеничарите дека молскавично ќе го протуркаат новиот светски поредок, со се новиот претседател на истиот [1][2] да се надеваме тоа нема да биде Срџан Керим, иако ко морален наследник на Киро Глигоров што би рекле еднооки ништо чудно и него да го сторат киборг, та зар репрограмирањето на нашите прецедници не ет контиунирана месонска намера [3]

...

Edited by beTon - 03-Jul-2016 at 04:40
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #327 Posted: 03-Jul-2016 at 04:40
...


но во тие времиња апдејтирањето одеше сеуште споро во наши услови, а апдејтираните немаа екстра време стапиците да ги стаписаат правовремено, иако на сите надвор им било јасно дека ќе бидне Атентатот на Киро [1][2] ден потоа само музиката може да посведочи што [3] и зошто било [4] такво нешто дозволено од БС ко дбк или ар, но и ним не им било лесно [5][6][7]

впрочем нам кој ни е крив!? и не само нам, нели сите се фатени во матриксот на индустриската револуција како кулминација на француската, чии мецени и порано [1] но и денес [2][3] палат и гасат по еволуцискиот семафор, а кои нормално и при астероид у глава ќе гледаат како да го одржат во живот робовладетелството и моќта

http://hitchensblog.mailonsunday.co.uk/2011/11/the-hidden-persuaders-and-the-menace-of-tv.htmla патем нам кај ни е место, дали треба да ги следиме широките прегратки на вазалите на кнезот од овој свет или да се одречеме од "заштитата", богатсвата и статусот кои како награда ни се ветуваат во замена за служење и приклонување кон оние што го носат белегот на ѕвездата деница на своите чела и рамена?

Или да продолжиме заедно со "останатите" слободоумни народи да се бориме, трпиме и страдаме се до доаѓањето на Човекољубивиот Спасител ГОСПОД ИСУС ХРИСТОС а ако можевме 5 века поробени да издржиме, слободни можеме уште повеќе па макар биле изолирани и пак разделени па и повторно поробени... само Верата да не ни избледи !

ако нешто е сигурно тоа е дека нечестивиот отсекогаш се трудел (не само во последните два века) на секој начин да го докусури веќе паднатиот човечки род та што помалку луѓе да се спасат, и иако е ограден од БОЖЈАТА СИЛА сепак успева да ги зароби луѓето. посебно денес преку неконтролираното сервирање и оправдување на страстите преку визијата на телето [1][2]кога човек не би се зрачел со тв бар три месеца, веднаш ќе почне да се буди и да се ослободува од еден цел систем на контролирано ропство, составено од секакви потсвесни пораки и фантазии кои го држат во темница, состојба на непознание на ВИСТИНАТА заради инфо-оверлоад, а и да ја спознае вистинската реалност тешко се одржува на СВЕТЛИОТ ПАТ штом повторно дозволи да биде врзан од некаква ненаситна страст, без исклучок, колку и да е просветлен!? 

 

на секој подразбуден, единствено што му останува е да заземе цврст став и да се победи себе си преку отфрлање на гревот-како нормална состојба која денес е прифатена за cool или in ~ знам неверојатно и нелогично сред нудистичка плажа во бурка да шета,  но бар нека стави наочари за сонце или уште подобро сонце под нив та да бегаат од него сите запрепастено,  налик сосила улавење заради смирение ко што правеле  јуродивите порано ... нејсе, страдаме токму бидејки не се челичиме околу идеалите  [1] ако воопшто и ги имаме,  едноставно  дури и во поодминати години млако  се поставуваме кон се што е неправедно и извитоперено на овој свет,  а ова особено важи  за оние кои треба да ни бидат даскали односно се нафатиле на таков подвиг сред кој и малку опуштање фрла во летаргичност  хм особено се самоосудуваме заради млакоста  ~ бидејки развратот  (како еден од главните противници на Христијаните)  ако некогаш бил полегален/вгнезден тоа е денес кога истиот е добро исфилтриран преку современите технологии како интернетот и телевизијата,  а кои ги промовираат декадентните вредности преку адвертајзингот на нај префинет начин во изобилство на форми, бои и звуци  ... АХ тешко нам ако минливото ни стане приоритет, ако веќе и не е ... ако кока-кола-та ни стане послатка од водата! [1][2][3][4]

...Edited by beTon - 03-Jul-2016 at 10:01
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #328 Posted: 03-Jul-2016 at 10:01

...

Originally posted by +Protagorist

11) да ги испитува вистинитите и лажните пророштва;

 
и Tоa да има и чудење и скепса и кај проверен бренд

Originally posted by Max

а ако на ваквата претпоставка се надоврзе и старозаветното пророштво на Ездра кој укажува дека на Орелот крилата ќе му паднат од рикот на Лавот [5]

... Пропаста на светот би можела да биде идеално решение за грчко-македонскиот спор. Проблем е само што оние милиони луѓе што успеаја да добијат бројче за томболата за новата арка на Ное, тоа го направија на лажниот интернетски сајт на наводниот Институт за континуитет на човештвото. Во суштина, станува збор за рекламен сајт на филмското студио „Сони“, направен, се разбира, за потребите на рекламната кампања за нивниот ужасно скап производ (се нагаѓа дека е поскап од „Титаник“, односно дека продукциската цифра далеку ги надминува двестоте милиони „титанишки“ долари, а дека уште барем толку се дадени за маркетиншка промоција на филмот).

Роналд Емерих, човекот за кого се вели дека е своевидно отелотворување на германската одмазда за сите воени порази од Американците во текот на двете минатовековни светски војни, режисерот кој, во своите холивудски филмови („Денот на независноста“, „Годзила“, „Ден потоа“), со големо задоволство и со прилична доза садизам го уништуваше американскиот начин на живот, особено американските градови, со посебен акцент на Њујорк (за волја на вистината, и низа други светски метрополи), сега се реши да ја уништи целата цивилизација. Зошто? Одамна е констатирано дека Холивуд, односно американската филмска индустрија, е најдобар проектант на настаните ~ хм [1]

...

Конечно, како што би рекле во Холивуд, сите ужасно скапи филмови од таканаречената Б-продукција, во суштина се одраз, не на авторите и нивните евентуални уметнички кредоа, туку на времето и на вкупната општествена атмосфера. Така на пример, „Ајкула“ на Стивен Спилберг е филм што го отсликува времето на ладната војна – има некоја, речиси невидлива опасност, од која се гледа само челуста, што безмилосно ги распарчува чесните и невини американски граѓани. Затоплувањето на односите меѓу двете тогашни светски веле-сили, СССР и САД, резултира со, на пример, „Е.Т.“. Вонземјаните, за волја на вистината, се грди, но сепак се добри и имаат хумана димензија во себе. Нив најдобро можат да ги разберат децата, односно новата генерација која не е оптоварена со предрасуди за архетипските непријатели. Спилберг ја креира и „Војната на световите“ по сличен принцип како и „Ајкула“. Непријателот е долго време невидлив. Тој е подземен, зачмаен и реагира на одреден знак. Јасно, „Војна на световите“ се појавува во времето на големиот страв од тероризмот и на американските интервенции во Авганистан и Ирак. Многумина ќе се потсетат и на славната радио-драма на Орсон Велс, работена според „Војна на световите“, во предвечерието на Втората светска војна. И тогаш Марсовците беа Марсовци, а не Руси или Американци, но радио-драмата успеа да предизвика сериозна паника меѓу обичните слушатели.

...

Единствената холивудска „грешка“ во ова пророштво е што Маите не го најавуваат судниот ден, туку обновата на времето и нивното повторно надоаѓање.

...

http://www.globusmagazin.com.mk/?ItemID=197B1FEBF1738D4C9C84A1398A1466F2

дали ако доањето на илузионистите е во 2012 нивното востоличување е во 2022 а нивното истребување ден потоа, незнам, но да видиме, живееме во време на дофатлива надреалност [1]

...
 

Edited by beTon - 03-Jul-2016 at 11:11
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #329 Posted: 03-Jul-2016 at 18:41

но не се залетувајте гологлаво по 11)-ката посочена погоре, истата е повеќе акцент околу скептичноста апропо кое и да е денешно пророштво отколку некаква мотивација за тимарење пророштва! да нема забуни Пророците вдахновени од Бога одамна си имаат кажано што им било допуштено да кажат, а според православните Отци речено е дека со Откровението веќе нема што да се испитува или докажува [1]

зошто го велам ова, бидејќи духовите кај ќе не припитомат доколку им дозволиме, а што најчесто е случај, та сетне и мајтап си играат со оние кои ги текерават, а дури и кога некој си ја продал душата и се восојузил сонив пак бадијала бидејки реално ним на паднатите духови им е познат само пола циклус нанапред, та дури и сесрдно почнале да ви пророкуваат за да ве придобијат, а потем вие ко медиум да им се најдете од рака додека другде и на други преку вас конци замрсуваат, сепак има исклучоци пример на нотердамскиот Михаил виденијата му се страмонично преснимени и преточени во стихозбирка, додека пример Баба Ванѓа имала токму виор у вијуги кој дури кога испуштила на крај душа в болница рикнал во полна сила што е посведочено и од докторите кои таму се затекнале, вели рокнала сета струја а рикотот се чул в цела болница каде преминувала итн., но да нема забуни индивидуално на секого можеби ангелот чувар доколку му е допуштено ќе ве предупреди за настан во иднината, но прво ним не им е дозволено да комуницираат отворено со луѓето а потем и она што ќегообјават може да биде само запрепастувачко значи како предупредување, бидејки нели оној кој им верува на соништата колку и да се истите пророчки е како оној кој си ја брка сенката [2][3]муабетов е ЧОвек го чисти скопје од вампири [1] само што воа вампирите толку се покондурија да сега им гори под нозе само кога ги занесеш на Црковна церемонија, не заборавајте нели и ако еден изгоните од пазуви, истиот се враќа со неколку посилни за да си поврати миленичето [2] затоаи неопходни се упатсва, поуки, пророштва иако Апостолот убаво вели ' не им верувајте на духовите, а доколку се собазните Испитувајте ги дали се од Бога' [3] така да не верувајте никому та нит себе си, дури и кога е очигледно, а како што велам понапред за бар данеолабаите и се дефокусиратесепак имајте акал дека живееме во последните времиња, и додека некој очекува тие да потрајат, нам како Христијани нека ни бидат мотивација за поусрдно спасение, та макар и да не сме ревносни, да не сме млитави за недај Боже до очај да дотераме, иако и тогаш има начин како да се избавуваме [1] иако според сите религии и сите свети книги посекако ке не свирне еден ден и комета и астероид 2 та ако по утрото се познава денот, тогаш да побрзаме во исполнувањето и учеството во Светите Христови Тајни ... Исповед а потем и Причест Ако ги исповедаме гревовите свои, Он е верен и праведен за да ни ги прости гревовите [3]

«Кад видите да се једни селе на југ, други север – значи да је близу.»

http://borbazaveru.info/content/view/8151/34/ [1][2]

http://www.preminportal.com.mk/content/view/1175/54 [1][2]

http://www.endtime.com/prophecy-news/remember-doomsday-plane/
Edited by beTon - 14-Nov-2016 at 20:51
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #330 Posted: 04-Jul-2016 at 16:00

 многу нормално
[1][2] уште едно научно пророштво    

2036 - http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1719&PID=213817#213817

 

во контекст поубава аналогија има ситносецкано ем немо [1] ам формлес, комбинација од нивниот флоу и оваа двосмисленост  би извадила екстра симболика, можеби на музика од ОМ [2] или уште поарно ТО [3] комотно прикладни и за минатиот клип со оглед дека толкав астероид никогаш нит не има нит ќе не здрма, не дека помал нема да ни спржи гетоизиранио модернизам  ут секунда до ... место рижото може требаше да оди  хокаидо сомун у свемиру, но ајт битно да потенцираме оти на  видео гурманите  им се одбројани деноите    

  

     

Edited by beTon - 11-Mar-2018 at 15:15
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #331 Posted: 04-Jul-2016 at 22:00

[1] https://www.facebook.com/events/1490233351241818/?active_tab=posts [1]

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=429&PID=124480#124480

знае ли некој некаков детски летен камп по планињево или енѕерава

Edited by beTon - 04-Jul-2016 at 22:02
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #332 Posted: 07-Jul-2016 at 14:14


донесено однесено, вистина кога ми треба брзо канализирање енергија а која понатакa би ми останала како потсетник за тој период или таквото време, неретко се фаќам за клепање калење или пеглање кулинарски видеа со нешто поспецифична мелодија, не дека тоа ми е пасија но ето се подсобраа неколку [1][2][3][4][5][6][7][8]

еве уште една сино-портокалова, оти зелените ми се нешто мањак у арсенал ... та и така немоиме да се отанизираме, а и да успееме то сојузот не е за нас, пошто сме преслободоумни да неречам тврдоглаво скичмени / денес преферирајки органски пиперки наместо инкубаторски [2] плескавици [1] та не е лошо ко неутрални, бидејки нели брикс ни е далеку а неврзаните нешто не добацуваат дотука, да се прогласиме и официјално за Оаза на Мирот нормално трефната со енергетска цевка сестрано [1] монтирани како и секогаш за милениумски континуитет и тоа преку ред ... затоа размислувајте со своја глава за и стрефени да преживеете, слободата е пред се' идеал во глава а не на хартија, дури и кога мора да и се предадете на хартијата, плус истата ако трпи се трпи и бришење, а така и видеоартот, па ако не можете да се освежите антиотанизирачки поинаку тоа слободно сторете го виар-товски [1][2] додека се може, бидејки оној момент кога и кај нас технократите ќе ги заменат сиентократи ондак чорба веројатно по косовски рецепт а нормално денес со заливски мирудии, нели сега не уценуваат само кога сме непослушни/слободоумни а посетне и од чиста мира ќе се обидат да се мајтапат еугеничарски, може ќе ни пуштат кафемати со нанороботи за дневно штимање на јавно мислење, а за почеток фрлена е донација за шејпшифт службена дресура [2] затоа секогаш имајте при рака пипс што би рекол де'грас пипс е сленг за пипл ... бидејки јасно народот секогаш е во право дури и кога греши не замерајте за ова зеленава на крај, но во склет времина не е на одмет склет оправдуване ... да не ме разберете погрешно политички сето ова е само коректно видеоартовски посочено таман рецепт како би требало сите да олабавуваат од своите но и од туѓите стравови, што би рекле антикозметички само смеј се и пеј ... додека се трезниш уметнички од сите возможни земни ризици

Edited by beTon - 07-Jul-2016 at 14:21
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #333 Posted: 16-Jul-2016 at 07:37

ајде уште тро арпаџик опис нема да пречи ... па како што за рурална реемиграција неопходни се општински/народни машински кругови [1] но и комуни/стичко обновени куќи [1][2][3]~[4][5] така и за дигитален видеоарт неизбежни се популарни звукои но и фри-сток видео материјал, ако основата вака е поставена импровизирањето околу монтажата и ефектите оди како мелем на рана, во спротивно треба екстра шминка и бреикденс упади за да се испегла фино муабетот, но секогаш можете да позајмите проверени фори штосои или трикои ко миле на тошо што му допушта да му шмека невеста а како би пополнил празен ход меѓу две полувремиња, пр.колаж од нечија ки.типографија [1] или типографија од нечиј колаж [2][3] нормално само за полувреме како не би ве обвиниле дека импровизирате строго плагијаторски, небаре нешто на светов е толку автентично да не ет производ на колективното несвесно

во принцип, дури и идеите се шаблон од знаења и трендови, та снобовскиот идеал дека позајменото е видео ерес ќе да е претерсене во овие времиња а особено во однос видеоартот, кој напротив позајменото може и поубаво да го жонглира режисерски како процес на креирање креација ... ашколсун, сето ова е налик рецепти за убаи јадења, пред се' битно е муабетот да е вкусен, а дали и како е склепан помалку или повеќе е работа на сеир илити чалам, плус ако некако или некој ви изгоре архивата - бидејки импровизација та нема посесивно да очајувате заради инвентивно потрошеното време ... мое скромно искуство е дека полезет дигитално хоби од ова здравје, испустен вентил кој ни блог нит ручек може да ви го приушти, бидејќи ко ништо друго можете на рипит или на шафл да си вртите својот аудио/видео зарзават, налик мемо-честитка или енерџи-дринк за безидејност, само внимавајте да го комбинирате со некое друго поактивно хоби за да не ве зароби пр. планинарење,велосипедизам или веслање ...

http://www.g-riot.com/Video.Art.A.Guided.Tour.eBook-EEn.pdf


видеоартот ќе речам е Психо Еко и Емо Сведок за нечие постоење во овој век, та нели и така грото млади или не формираат семејство, или пак ако и' го формираат гледаат само како да олабават од истото, она нели како општество се бара и отповеќе за одржување на истото, та сето слободно време сите си го губат на тенекево [1] речено-сторено нормално додека им се може, чинам според пророштвата погоре само уште некое време, затоа од овој аспект помило ми е цвеќарство, биљарство или градинарство, но ето градски сиџими та сеуште сум претежно дигитално изврзан, се надевам не и за долго, уште 300-тини поста си ветивив како повод за да се отштопам, многу веројатно овој последен во оваа нишка, макар нешто и ме повекло за јазик пак со кеиф животот да си денгубам во четири ѕида, првиот пат сида, потем другарка и лимонка, а последниов пат комшиката овошна, хм потака тука едино би се активирал само за колективно и јавно да ви честитам почетокот од крајот на истата, нашата неодминлива колективна невеста која гта апо'и на калипсо музика, или можеби на балкнски фадо билки од некоја мариовска планина [1]

ако децата растат во нормални функционални семејства истите ќе ги усвојат навиките на родителите, односно ако се' е во ред и постои доверба односно ви веруваат, внимавајте на ваков куршлус да не ги навлечете, иако подобро и ова него видеоигри, илити ефтина улична дрога, бар сами да ја одгледуваат па и да не им е криво ако се отрујат, општествено зло за кое подоста илач-абери ќе најдете во нишката за Инивидуален квалитет на живеење или пак Емоционална Интелигенција за кои со оглед дека се во офтопик ќе ви требаат некои 20+1 пост за да ги отворите, хм солидирајте се со форумов додека и офтопик подфорумот јавно да оживее, фрлите некоја фотка од некое свое патешествие, можеби сведоштво од својот комшилук, или некоја с'клет недоумица од под керамиди ... ОСЗ Сите

https://vimeo.com/channels/postindustrialcinema/http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=312&PID=209068#209068Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #334 Posted: 16-Jul-2016 at 09:55


ми текна, ако човек може да издржи да бара инспирација на секоја раскрсница, дури и ловење прашина во воздух може да биде инспиративна работа за видеоарт, особено ако мушички ја разбиваат со морзеова азбука, камо сето тоа врз дефокусиран патерн од калдрмата на е-селото [1] за на сите да им стане јасно дека иако нашите планински села се од збиен тип, сепак музејски експонат треба да има доволно простор околу себе за и од далеку да може да се набљудува, иако и наџиџани витрини добро прилегаат за луѓе сред инстант време и табиет, ним нели битно им е само да ојдат-дојдат од негде ~ ту травел мор енд си лес ... се прашувам дали ќе успее некој да медитира и кај Свети Пантелејмон сега ко што е архи-дефокусиран, а и така Манастирот е музеј та медитирањето ќе бидне едитирано дал од туристи дал од свадбари, а неретко и кози по авлии [1]http://www.e-books.mk/sodrzini01_all.asp?lang=engсајлент шорт мувис ароуз фром сајлнт шорт сторис, ол ендап ноувер

http://blesok-shop.mk/en/171-katica-kulavkova-ed-caesarean-cut-macedonian-short-stories-9989928215.html

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #335 Posted: 18-Jul-2016 at 14:31

ако не ви ет јасна сликава горе, тоа ет фоајето на една МоМа - за да потсетам на крај колку кршлив а проѕирен иако модерн муабет е видеоартот, внимавајте некој да не се исече ако почне да брца каде треба и нетреба, секогаш држете се до светлата страна на фоајево, а залутавте ли у то ќумезите внимавајте може сешто да ве опраи, изгледа затоа и МСУ стакленик, за сите кои заглаиле по современава уметност да можат отворено да му ја скубнат, нека им пуштат и една купла за и повисоко избеглиштво да имаат опција ...

таман нека заврши локално муабетов, иако едвај е разбирлив и за грото локалци, настрана и оние што го контаат колку му се замараат, битнобиднаблага обланда со шорт тјуб и шорт пенсил зарзават ... најдобро послужена со домашен дигитален чај [1][2][3]

иако имаме неколку фестивали [1] специјализиран за видеоарт илити шортови немет, а за што не треба повеќе од обичен видеобим, и простор ко кај Кула, плус тамошниот градскиот паркинг е црна дупка, па може при инвазија да се користи како плато за проекции и дебати, таман креативно додека да насадат таму то даунтаун-облакодерите [1] а доколку се паметни организаторите цел град би го впрегнувале редовно во сезонски сеир налик колективна честитка 'in a day' пр. за секој позначаен празник [1]

~

[1] http://www.elephantpaths.net/intro/tagyourplace.html [1]


I did compose every shot with tryptich in mind. I make these videoclips for Elephant Paths -project. I stand in one spot, make three clips and mark the longitude and latitude coordinates of this spot. (Later on, I put everything together for a map.) So it is a way of showing three point of views to this spesific location - exploration of what you see at once or what you pay attention to [2][1]


за фокус кон обејкт наместо околина треба контра кадар - од надвор кон внатре, од три локации да се набљудува одреден центар, можеби со 360 панорама [1][2] идеална репортажа за то Остенијадата [3]

...

исто и 360ка добро би дошла [1][2][3]Edited by beTon - 24-Jul-2016 at 21:24
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #336 Posted: 18-Jul-2016 at 18:41


овој пристап би требало да е токму свадбарски, уште да им пабнуваат на младоженците гопро на чело, или подискретно на тил, а зошто и самите камермани да не ги пазат тространо, арно ама студијава ни се ван-мен-шоу па оправдано ... каква споредба на Остенијада со Свадба, и во однос остенот, но и во однос карикатурите ... нејсе, свадби немам снимано, но имам заприметено подоста простор за промена во овој век, пр. ме чуди зошто не ставаат на секој столб и секој ќош по едно камерче и да баталат да бидат то камерманите или фотографите центар на пажња, за вајтбаланс или експозиција и да не бамборам, а за зум и панорма нит пак да думам воопшто ... речиси без исклучок сите муабетот си го тераат занаетлиски и ништо повеќе, бар да го освежуваат одвреме навреме [1] а не пак да го корегираат [2][3] грото гледајки само како да се есапат [4][5]

но да признаам иако со закаснување, сепак следиме то светските трендои, пример околу свадбени видео честитки, покани, спомени, а спакувани како видеоарт предожби [1] особено за пофалба се битолци, имет бре и стедикем, а едино би им препорачал да убацат и тро отповеќе импровизација, пошто постојниов комформизам веќе накај супер клише повлеквит, исто ко и то веселбите кои место на отворено под шатор - се' до една затворени в сала, што да кажам зар ѕвездено зајдисонце не ет супер миг за почеток на нечие славје, а месечина и фенери со светулки побајковито него рефлектори и келнери, но чинам сеуште никој не издава кај нас циркуски шатори, иако и церада ќе заврши работа [1] а ако имат синоптички акал нит покрив нема да им треба за веселбата, освен подзапалена жалфија или свеж босилок за комарци, а нели бегат и од лаванда и од рузмарин ...


[1] https://vimeo.com/groups/shortfilms/search:wedding/

https://en.wikipedia.org/wiki/Wedding_videography#Typical_stylesова горе личи попрво на Веридба, но нели секогаш има и други околности, Јубилеј, можеби изгубен прстен, или отлачени од Црква итн. само на арно нека им е, ето симболично на отворено прославиле ако ништо друго, иако многу сонуваат и за повеќе [1]
претпоставувам и кај нас Поп би можел да ги венча младите надвор од Црковниот Храм со оглед дека Антимисот служи на отворено за тоа, воопшто без него канонски Свештеникот не може да служи нит во Црковниот Олтар, слично како кога се прават Литургии надвор од Храмот, но за да се удостојат за вакво нешто Младенците добро би било да бидат приморани најпрво утрото да учествуваат на Литургија и Причесна во Црква, нормално потем и опход околу Олтар, а дури на крај чисто церемонијално Прстенувањето и Крунисувањето [1] да бидат напревени пред надворешен олтар ... може ова делува нетипично, но по цена на враќање на нормалниот венчален ред чинам е добредојдено - она да почне денот Литургиски, наместо Младите ко што најчесто прават чисто формално да се Венчаат в Црква на полсаат ем веќе на полден најадени да бидат Причестени заеднички од Путир... после се чудат каде и зошто им шкрипело а редот го сториле!

земено попрво практично него традиционално навистина негледам зошто да не се направи отстапка како награда за оние кои целосно го испочитувале редот а сакаат да имаат Свадба на отворено со се' цела Црковна церемонија на исто место ... иако традицијата живот значи [1] но кој е денес свесен за тоа ... јасно за ова Благослов може да даде само Епископ и пак ќе повторам само како исклучок за оние кои се навистина доследни во Благочестивоста исполнувајки ги Светите Тајни потполно односно пред самото венчавање Исповедани и Причестени ...

понекогаш комформизмот може навистина да им биде на сите од Спасение, бидејки грото Млади и пристапуваат на Светата Тајна Брак чисто формално од црковен аспект, додека главниот акцент е на фештата, но многу многу не се надевајте, во основа ова би било подвиг за Црквата да прифати нешто што не е типично, посекако нема поубо човек да е сред Храм каде и воздухот и прашината се осветени од мноштвото Литургии, но исто така подвиг е и за Младите да прифатат Светотаински во потполност да и пристапат на Церемонијата та да речеме отстапка за атер на подвигот, навистина Блажени се оние кои пред Бога застанале свесно и свето со чисти (очистени/исповедани) срца за со таков завет на Верност да го Сведочат Христа [1]
   Edited by beTon - 16-Jul-2020 at 20:33
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #337 Posted: 18-Jul-2016 at 20:40ова горе би го споредил со Носија, порано едно било носење ради реда плетена скутина, а сосем друго Младата што морала да си ја исплете својата свадбена облека, така и Исповедта пред Причест особено во очи Вечниот Завет на Љубов, уште повеќе бидејќи Христос ни ја посочи токму таа добродетел како најнеопходна за наше Спасение, но зар е можно на старо и распарано срце да се пришие крпче, а тоа за навек да додржи, сепак да не судам, оти многу во незнаење испуштаат да се очистат пред да се осветат, а истото нормално секогаш може да се направи накнадно, Господ е Милостив и кон отстапници а не пак традиционални верници ... настрана што самата Исповед доколку е искрена не само што очистува туку и обновува, та и самата Среќа потем се умножува, само растоварено срце успева да се пробие и над облаци, затоа и многу иако Причестени сепак не биваат просветлени од Благодатта ...

Originally posted by Max

може да се каже дека нашите Баби својот копнеж по идеална љубов фрактално го плетеле преку орнаментите на своите носии, а ова и дефинитивно било случај бидејќи момите сами морале да си ја исплетат свадбената носија... а и бовчите во добар дел биле нивна акробација...

https://mk.wikipedia.org/wiki/Категорија:Македонски_народни_носии

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=373&PID=127883#127883


на крај кога истите на оро со својата креативност ќе се фателе та сигурно и ко рефлектори светеле, после се чудиме како ништо не им било тешко, просто тие биле народни гении ко уметници, та кај се сами си произведувале уште преку мелозвучност можеле творбите интерактивно да ги изложат на виделина сред бел ден со оглед дека квечерините биле само за салонско тимарење на празничното дефиле, што би рекле денес фешн'вик сред'село...

моми поучете се од својте Баби момци одете јавајте којни нам нели во тоа ни е чаламот - кој колку добро ауто има паркирано в двор, само што денес овие подалеку од урбани стази не стигнуваат, иако чоек не треба да е акробат за да може по земјен пат да се качи на блиската планина иако треба уба музика да му пее касетофонот за што повеќе птици се насоберат па глетката горе да биде чиста поезија, зависи има моменти кога знаат птиците и да досаѓаат [1] но тоа ретко е случај


да не думам околу традиционална сценографија и костимографија по Свадби, со исклучок на Галичката како музејски ендем, а и пополека биднува и ретро ако не етно тренд кај невестите [1] евентуално по некој револуционерен иселеник, а кој и главните гости би ги испратил топтан по етно-шнајдери ... хм да се немало акал нит сценски да се потсетат на коренот, бар везени пиперки да стават во вазна ако не на таван, а не пак да тераат со свечена изворна носија, иако за Свадби на отворено ова е и добредојдено како маркација за само оние со свадбено елече да бидат послужувани, нели неминовно на такви веселби улетува кој стигне и му се може, ем би ви било драго сите гости да ги испратите со некаков спомен по дома, дал елече, појас или скутина, можеби пафта или везена марама ...
Edited by beTon - 19-Jul-2016 at 20:00
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #338 Posted: 19-Jul-2016 at 20:00

инаку штета немаат навика Младите и студијата и' пост-свадбен-рикап (рекапитулар) да прават, брз прелет низ сите позначајни моменти од свадбата, а и тоа да го сторат подалеку од радио-рос тешко да заминат, бар да удрат антологиски новокомпонирано, со нешто ко трендафилчето кара каранфилчето, или шекерџиче јабанџиче, итн. евентуално апла современо етно, иако и коктел од мелозвучја добро би легнал ...

туку за сеир покасно оригинален момент е, со оглед дека сите гости денес снимаат, заедничките фотки и видеа да се измонтираат во еден здив, и нормално сето тоа пуштено на крај и на целулоид, чинам 8ца поубава атмосфера ќе извади од 16мм, ко што велам во последниот пост на минатата страна ~ за спомените да ве надживеат и вас и вашите внуци, макар што енергијата ќе ви остане тро подзаробена нешто подолго, бар оние кои ќе ја ползуваат тоа за арно да го чинат ... а освен генетски по чашите, духовен по сликите, посекако можете да оставите и електромагнетен отисок во песни по видеата, а можете комотно и бодипеинт да си приуштите, бар скромно ко кај индусите [1] нешто слично ко што имаат тука обичај власите [2] иако чинам најнапред треба сите да се попрскаат со пепел [3] пред да се опуштат

Edited by beTon - 19-Jul-2016 at 20:40
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #339 Posted: 19-Jul-2016 at 20:40


да не излезе дека имам нешто против урбани и фитуристички свадби, напротив бар за позирање сигурно се вадат уникатни кадри [1] само констатирам колку сите заглавиле ресторански, наскоро сигурно и хоризонтално барокно [2]

a ako терате модерно терајте до болка фестивалски ~ ко за на 1 јануaри, 1 април, а зошто не и 1 мај во предворје на некоја фабрика, нешто крш ко Стаклара в Скопје, или Шекерана в Белград, само осигурајте се околу статиката на објектот, нормално се' што е вишок спакувајте со леснотијa [1] и уште понормално уживајте неповторливо [2]

http://mywarehousehome.com/6-incredible-warehouse-wedding-venues/понекогаш си мислам колку само доволно е и убаво темпирано слајд-шоу доколку фотографот имал раскажувачки акал, а младенците фотогенична воља, за и со неколку идеа-лни кадри и лине-арни сцени излезе едноставна а невозможна ретроспектива за денот кога сте решиле на светот да му објавите радосна вест ... пример преку анимото [1][2]

на крај иако сеуште не се кај нас тренд тоа кат-аут декорациите по свадбарски маси [1][2][3] пробајте бар со оние декорации кои ги имате ~ да си ги средите/накитите и видео телопите, одјавниот со чашка од најстарото домашно вино или ракија што се отворила на свадбата, за секогаш кога ќе го изгледате повторно видеото да се сетите колку и како сте откачиле во таа прилика, хм кај нас цела свадба чини колку на запад видеото [1][2][3] иако и нашиве не се нешто многу поевтини пример земено како економски сооднос, сепак поевтини но и позанатлиски него авторски, бар млади и достапни да не им се замори око за одзумирано-подвижни кадри, уште да работат фамилијарно пардон брачно и посекако ќе добиете антологиска снимка можеби мотив плус и сами да си ја снимите веселбата

...

пробајте и сончев хартиено-свадбен видео-енформел [1][2][3]
се прашувам што би било кога се' би било ненадејно случајно импровизирано


    

Edited by beTon - 06-Nov-2016 at 22:28
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #340 Posted: 19-Jul-2016 at 21:43

http://www.everafterguide.com/wedding-traditions-around-the-world.html

кај нас беше кумот со центрифуга на раме, а неретко и фрижидер ко бекап
а на сите им треба само бисер од школка [1]

симплисити рулз, дури и без зетот

first prize at the Japanese Wedding Movie Competition 2013
https://www.facebook.com/happilmи зошто ваков луксуз та свадбарски видео избор, некој ќе рече бизнис промо идеа, но по се изгледа ова е државно спонзорирана мотивација за урбаните белогардејци, оние нафурани на трендот за т.н. бела смрт, иако ним и бесплатна свадба да им е на мени [1] та и луксузно искичарена [2] пак бадијала, просто маркетинг времињава ги искомплексираа сите, фертилити фестивал [3] мањак одговорност, вишак идеализам, ниваму нитаму егзистенција, а неретко и притисок од тривијалност и безидејност заради потсвесна ако не отворена аморлност, нели со насмевка да и аплаудирате на керката за добро стегнатото бикини, јбг, склет судбина да живееш во овие последни времиња
More Japanese people are living alone now, for various reasons including an aging population, urbanization, waiting to marry and increasing divorce rates, according to the Japan Times. And Japan's government is concerned about the country's low marriage rate, which it hopes to address because of a declining population. [3]


не дека им фали инспирација [3][2][1]

http://www.japan-talk.com/jt/new/17-Japanese-flower-meanings

Edited by beTon - 20-Jul-2016 at 09:06
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1516171819>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.