build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Софтвер

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 6>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Софтвер
    Posted: 06-May-2020 at 23:12

хаха месните заедници и ДУП-овите, летс гет креатив, но кога, ако збрчи СЕК

c-through-a-prototype-for-interactive-3d-urban-planning-analysis-on-the-webhttps://github.com/Esri/c-throughBack to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 06-May-2020 at 22:44

овие одлепиле, да не ти се верува што сториле со програмов после 10 години, тогај точно требаше супер-компјутер за Чоек да си игра со програмов, но сега муабетов не само што е песна, туку песната е во Џубокс па можеш брзо да си ја миксаш со анриал-е. и худини, та потенцијално не само брза алатка за урбанизам туку и анимирање урбани сцени [1] дефакто утре фора би било по месните заедници да имаат вакво нешто та децата да им одлучуваат креативно што и каде би се пеглало урбаниститички во маалото и оштината!

ќе беше фора некој да стореше плагини за посреди Сообраќајниот Лабос на ТФБ да може да се интегрира CityEngine, та сите идни автопатски и регионални делници подобно да се симулираат и низ ArchGIS, не ми е познато дали ваква алатка имаат Esri но логично ако немаат ќе ја сторат натака, практично можностите кои ги нудат CE + A-G се за сега без конкуренција!

Esri Events ~ CityEngine

CityEngineTV

CityEngine for Planners 1: Introduction [1][1] CityEngine 2018.1 [1]

~

https://www.esri.com/en-us/arcgis/products/arcgis-urban/overview

https://learn.arcgis.com/en/paths/try-arcgis-urban/

https://blog.mapillary.com/update/2020/02/21/mapillary-in-arcgis-urban.htmlи VR му акнале, овие спијат ли
да не сакаат да подготват турбо-урбана-мапа
онака за циа фби деа итн.

https://www.spar3d.com/news/vr-ar/cityengine-for-urban-design-and-creating-vr-ar-experiences/


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 06-May-2020 at 01:40

на прашањето на dWb на кое SS одговори вечерва [1] би надоврзал фин абер и тука т.е.

A. ако лаички може во Фотошоп речиси се’ да се исцрта врз мапа,

B. интермедиејт може се’ да се скицира како 3д нивелација во СкечАп

C. тогај експертски топтан се’ може да се втера во ArchGIS

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=2577&PID=223168#223168

веројатно софтверов не е лесен за изучување, уште помалку за експертско жонглирање, та би рекол Паметно е доколку постои некое Здружение на Граѓани (несуденото Билд можеби утре) да инвестира Време Волја и нормал Средства за да се создадат услови Народ да може да се едуцира во однос оваа суштна Урбанистичка но и Научна Платформа вклучително и сите слични опен сорс gis програми за да утре брзо и лесно би почнале и Студенти по сите факултети да ја вклучуваат во својата работа, одете во линкоите од линков за да ги ѕирнете видеата ... реално ова се скапи играчки за некој кај нас индивидуално и по фирми да ги теќерави а не пак подома, сепак можностите кои ги нудат ваквите GIS платформи се ендлес опортунити за истражувачи на Природните Науки, а би рекол комотно и на Општествените во однос експериментирање со Социолошки Појави како Урбано Живеење интеракција на околината со заедницата и обратно посредни секакви варијабили од постоење и живеење ... не дека вака побрзо би се решавале проблеми, но бар низ поинтерактивна анализа ќе се бараат сеопфатни општествени решенија ...

[1] https://www.esri.com/content/dam/esrisites/sitecore-archive/Files/Pdfs/library/bestpractices/social-sciences.pdf


со аберов тро претерав во низата АБЦ горе правилно би било ГуглРТ место АрчГИС да стои, односно народна алтернатива за АрчГИС си ет ГуглРТ, сепак за професионална визуелизација виртуелно инситу АрчГИС е далеку понастеган со опции за анализа и разработка ВЕЌЕ И на БИМ воркфлоу пример во архитектурата и урбанизмот додека ГуглРТ прилично каска на овој план, хм и зад двете платформи стои стои сАд како супер-стејт кој го финансирал нивното создавање најнапред научно универзитетски а потоа го исфорсирал низ приватно субвенционирање за да платформите преку соработка и со приватниот сектор се развиваат во недоглед, иако деафакто таквиот модел е врзан со еден куп тантиеми па им погодува на корпоратистите попрво него на Народ, што денес од спунт и нам ни е норма бидејќи ваквиот про-софтвер е скапа играчка и за Државните Институции тука (катастар фрлаа радости откако го имплементираа) а не пак за Факултетите а да не говорам за Народ да го впрегне пр. општински, но ето алтернатива бидна ГуглРТ иако и него го затнале озбилно, на страна што е светлосни години сеуште од АрчГИС ...

https://www.spar3d.com/blogs/all-over-the-map/bim-and-gis-together-at-last-next-arcgis-pro-release-to-add-revit-support/

https://www.geofields.com/services/pipeline-data-model-consulting/

https://pro.arcgis.com/en/pro-app/help/data/revit/adding-revit-data-to-arcgis-pro.htm~


И ок Ревит е токму за Архи гурабии по АрчГИС-от, но за Урбани спектакли тоа е СитиЕнџин, едно време го ч’чнав, абер во вторио пост од нишкава, но сепак далеку од тоа дека сум го користел практично, чисто бркав полесен начин како да го инкорпорирам за процедурал 3Д пајплаин со Синема4Д и Худини кога се думав да тркалам анимирани муабети конечно, Но без студиски машини воа ет само супер изгубено време за урбанистичко а не пак уметничко фрлање визуелизации ...

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/CityEngine

https://doc.arcgis.com/en/cityengine/

[1] https://www.esri.com/en-us/arcgis/products/esri-cityengine/overview

Чоеков го постирам за да имате претстава колку заразна работа е алаткава!https://hed.esri.ca/resourcefinder/data/files/CityEngine_CompleteStreets.pdfEdited by Zelenikovo - 06-May-2020 at 03:10
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 13-Jul-2018 at 12:12

https://www.architectureanddesign.com.au/features/comment/running-facial-recognition-on-buildings-to-unlock

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=936

~

би било убо Микросам да можеа во соработка со ЕТФ да извадеа отсек за оптоелектроника, а ако не друго и вака да ја џаојружеа понудата за цнц, бар сеуште пазарот не е заситен на ова поле, а ако не дриго бар европа ќе можеа да бидат со сличен хендхелд скенер суперконкурентни

~

http://www.promech-eg.com/product?pdt=MetraSCAN3DandHandyPROBE

https://www.creaform3d.com/en/metrology-solutions/coordinate-measuring-machines-handyprobe

https://measurement-solutions.co.uk/portable-metrology/https://3d-scanners.www1.ireviews.com/creaform-handyscan-700-review

Creaform is a business unit of Ametek Ultra Precision Technologies, a division of Ametek Inc., a leading global manufacturer of electronic instruments and electromechanical devices with annual sales of $4 billion.
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 12-Jul-2018 at 11:11

да имаше засебен подфорум за Софтвер ова ќе одеше во нишка Нацрти и планои ... но овде на Билд ко генерален градежен форум најнапред треба да се појави интерес кај членоите та сетне се зголемуваат подфорумите за да биде што помалку натрупано доколку нема интерес! во спротивно ќе имаше десетина нишки во ваков подфорум во ккој само Омбре ќе си пишует и ќе бидне муабетот егоцентричен наместо друштво центричен ... фала им на админите и за постојното трпение ...

~


https://www.archispace.pl/category/tp/det?_num=16

https://www.the-blueprints.com/vectordrawings/

http://dingler.culture.hu-berlin.de/journal/pj276

http://dviz.co/category/blueprints/

~

димензиите ќе си ги извадите со Adobe DC Pro

https://www.clubic.com/telecharger-fiche431723-acrobat-reader-dc.html


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 25-Oct-2017 at 16:46
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 21-Sep-2016 at 05:23
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 21-Sep-2016 at 05:00

еве интересна комбинација за е-тапацирање иако лично наместо ц4д јас би одел со Збр [1] како поинтуитивен [2][3] може бидејки со него бев на Ти, но велат и во ц4д текстилот е добар иако чинам далеку од едноставен [3] вака нафатиран само за дизајнери но не и за аниматори, зш со волку потрошена енергија на моделирање за анимирање ви останва сила колку да фрлите флека на чаршав, но не и од чаршавот да направите свет за себе во кој ќе прошета цело соѕвездие од енергии

сепак има некоја интересна новина за која немав абер MаDе а која во комбинација со октански рендер и припомош дал од 3бр [1][2] или ц4д вади прилично реални сцени, патем идеална алатка и за модни дизајнери освен мебел дизајнери, таман домашно фешн~вик хоби за следните поколенија навлечени на фини набориhttp://www.marvelousdesigner.com/community/forum/ShowoffandLearn/2813/
[1] http://cgpress.org/archives/tuts_subjects/marvelous-designer

http://www.ronenbekerman.com/3d-modeling-how-to-the-bohemian-sofa-marvelous-designer/

[1] https://www.artstation.com/artwork/XgZQD


Edited by beTon - 21-Sep-2016 at 05:05
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 29-Jun-2016 at 09:59
...

"If you wanted a 1000 GPUs on a single process, Octane scales linearly with each GPU you added," explains Jules Urbach, OTOY chief executive officer. "We are looking at thousands and down the line tens of thousands of GPUs for offline rendering - that will be one way that it will work. There will also be a live version, there are iterations we have shown with Autodesk of Max already running Octane without any local GPU and that is one of our core competencies," he adds.

...

https://www.fxguide.com/featured/octane-render-realtime-ray-tracing/Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 27-Jun-2016 at 09:59со октан владината зграда лесно би се стопила во спеј-шатл со мултиверс самосвест, но кому му треба ваков луксуз

[1] https://www.youtube.com/user/kshanedesign/videos

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 25-Jun-2016 at 07:51

барајки контакт со реалноста, за ова анимираниве рефлексии некако полесно да ги преточам во вистина, а со оглед дека за последен пат оставам простор да брцнам у царската тегла, се надевам чудово ќе профункционира, иако на мисла сум дека и овој пат ќе кренам раце од се' со оглед дека реалноста што ја посакувам во овие околности и со вакви тенекиња кои ги имам на располагање е далеку од дофатлива а не пак во неа и да уживам ~ и продукциски и постпродукциски ... колку само ќени се смејат идните генерации на нашиов бинарен табиет, ајде бар сме свесни за тоа [1]

инаку не ми замерајте, она бидејки подолго време не сум се навратил на муабетов па и ваков рендер ми делува ко откровение, а преку истиот стигнав и до абер за то новиот ауториг на mixamo [1]
OctaneRender is the world's first and fastest GPU-accelerated, unbiased, physically correct renderer.

[1]https://render.otoy.com/forum/


ако овој пат курблата завергла ко што сакам, моторов навистина може пак да проработи, и нормално повторно да му се навратам со љубов на видеоартот ко некогаш во минатото ...

Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 20-May-2016 at 01:40
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 10-May-2016 at 18:51јес да за сега програмов е претежно експлоатиран како естетски хирург за CGI моделирањево, сепак штом биднат 3д принтерите секојдневие чинам естетски и во дизајнот и во ентериерите ќе го има главниот збор, сигурно иден хит и во кондиторската индустрија

http://www.digitaltutors.com/tutorial/215-Architectural-Detailing-in-ZBrush


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 05-Mar-2016 at 16:16


ко што фемапот е квака за сателити, така зибрашот за е-вајање, а за оние со попластични идеи и дополнителна можност за чаламење, а што има полезет од дигитално извајан муабет да бидне и 3д испечатен
но има една гачка со тоа трисовите на зб-то т.е. додека полигоните не се испеглаат соодветно бидејки напумпан резултатот при трансфер може да разочара, во овој контекст користам едноставен пајплајн кој верувам би им се нашал на многумина од полза ... прво моделот го реметам во зибрашот, а потем ув-ата ги пеглам односно редуцирам во окино политранс [1], а на крај обиџеjот го реформатирам подобно во 3д свифт - вадејки векторски екстензии за логоа и видеа [2] а потенцијално и 3д принтови

уште да знае народ да ги калапи моделиве па и да се сврти на сериско прозиводство сувенира, грнчарија, свеќи ... незнам но чинам вака ги имаат извадено тоа репликиките за ск'14, а ако не, вака би можело да бидат и милиметарски прецизни - јасно доколку калапењето и печењето на керамиката е перфектно, а потем и со Фимо би одело сето тоа лесно иако поскапо
http://www.zbrushcentral.com/showthread.php?23092-New-User-with-first-piece-and-printed-model

постов апропо зибраш го пуштам баш на задушница, бидејки програмов поприлично може да ве зароби во креирање суштества и фантазмагории, од кои нус ефект се екстра кошмари, што ај мене ами и на многу други вајари им се случува, проверено и потврдено, за некои инспиративно додека да прегорат, но немора да значи, програмов е толку органик да кај вистински уметник може и жива туршија да извади


поназад во нишкава има абер и за з-пеинт плагинот, кој до толку ми крена инспирација да почнав со програмов и да медитирам

убеден сум ова дизајнерски би можело да биде екстра можност за секој декоратер на екстериери и ентериери, кој фасадно по ѕидови би можел да вади орнаменти и скулптури, па и ко масивни пазли, капак сето тоа на крај намако и хидрографскиEdited by +Protagorist - 06-Mar-2016 at 11:12
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 25-Feb-2016 at 09:20

i ajde za kjurioziti tuku i za slednata generacija teleskopi go koristat, svrteni kon nas mozam da zamislam i vo dnk-a ke ni gledaat

http://www.qualitydigest.com/inside/quality-insider-article/building-time-machine.html
Edited by +Protagorist - 05-Mar-2016 at 15:18
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 29-Jun-2015 at 08:32

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 19-May-2015 at 10:23


да не се навлекува народ по дифолт на Катиа бидејки не секој може да го снесе тоа јајце, и не само како кад неко повеќе како кам софтвер, а особено бидејки за тоа треба волја за учење, но ова е сигурен начин за неприкосновеност во CAD-CAM просторот, токму да пеат цнц-машините

http://www.emastercam.com/board/topic/65820-catia/

http://www.practicalmachinist.com/vb/cad-cam/how-can-mastercam-so-bad-much-costs-210891/

http://www.practicalmachinist.com/vb/cad-cam/catia-v5-vs-nx-manufacturing-274725/#post2161473

Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 04-May-2015 at 18:55
http://type3.com/EN/home/home_us.php

THE PROFESSIONAL ENGRAVING SOLUTION FULLY INTEGRATED IN CATIA V5HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 07-Mar-2015 at 22:03
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 15-Feb-2015 at 15:15Catia - architectural - http://cad.softwareinsider.com/compare/12-24/CATIA-vs-SolidWorks

i want to know the main difference between catia and solid work because i want to learn one of them

...


OK! Now you know that both are from the same company, refer to their quotes.

CATIA states: Virtual Product.
SolidWorks states: 3D Design.
And they mean it!

In CATIA, you can not only create a car, but a factory in which it will be produced, the machining processes required, and even you can simulate ergonomics studies as well, like weather the current layout of a plant will be comfortable for workers to work or not. So you can simulate the whole thing within a virtual reality, including, and of course, rendering.

SolidWorks: well, it is purely a product to design machines. But, of course, there are other applications, like aerospace, automobile, consumer products, etc. Much user friendly than the former one, in terms of modeling, editing designs, creating mechanisms, etc.

I look at the two by this way: Create an aircraft in CATIA, but create the engine in SolidWorks!

http://grabcad.com/questions/what-is-the-difference-between-catia-and-solidworks--1
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.