build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Улогата на архитектурата во општеството

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 678
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 17-Feb-2015 at 20:44

Learning from Sprawl


What is urban sprawl? In this 3-minute history of urban form, Ryan Gravel, Senior Urban Designer at Perkins+Will in Atlanta, explores the cultural motivations for today's sprawl, then connects the dots to predict a hopeful future for our cities.

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #142 Posted: 11-Mar-2015 at 12:38

оваа дилема за понатамошно гетоизирање во комиблокови и нас не чека, или може ко помала земја ќе најдеме волја и сили за рурална реемиграција [1] евентуално дисперзија на економијата во помалите градови а што донекаде почна и да се случува со напливот на нови фабрики по тирз-овите

со ова и самите Скопјани односно оние кои се навлечени или заслепени од скопскиот бето ќе олабават озбилно, вака ќе почне да се растеретува и секторот за недвижности кој за наши услови е пренапумпан во Скопје за разлика пр. од Битола, по која логика квадратот да биде поскап ваму или онаму, цела среќа државата почна и на ова поле да се распостила поозбилно инаку отидоа цените во облаци

веројатно ова ќе отвори простор градежниците во недостаток од лесен профит да го диверзифицираат капиталот и по други гранки, да фрлат некоја инвестиција и во некој погон наместо строго по ѕидои


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #143 Posted: 13-Mar-2015 at 09:09


без осет им се трендовите но не и акалот

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #144 Posted: 14-Mar-2015 at 20:12
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #145 Posted: 16-Mar-2015 at 19:17Originally posted by beTon

LOL а што ако хирургот е слеп или парализиран! кај нас тоа е и проблемот, а дури и во најдобар случај или е коруптивен или нема алат за работа, налет паметот му е само како да го помине денот...


еве горе (фотката) едноставен а оригинален пристап кој посекако можеме да го видиме со леснотија и кај нас, но нашите архитекти размислите ги срочуваат строго по инерција на инвеститорот, што може е во ред но не и тоа да им биде приоритет, мислам дека сеуште нема видено нечиј креативен индивидуален сајт каде наш архитект би закачил своите концепти ако не проекти - освен индиректно што го прават тоа преку корпоративен вебсајт
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #146 Posted: 06-Jun-2015 at 21:25
[1] http://www.mymodernmet.com/profiles/blogs/anagrama-domed-bookshelf-conarte-library?context=tag-design

~

City Health Check: How design can save lives and money
http://issuu.com/ribacomms/docs/riba_city_health_check

This report calls on   local authorities   to integrate public health considerations into planning policies and programmes and to have a truly joined-up approach to improve their city’s health

http://www.architecture.com/RIBA/Campaigns%20and%20issues/CityHealthCheck/CityHealthCheck.aspx


~

епизодна улога 1 - порака / улога 2 - фокусирана порака / улога 3 - употреблив абер визуелен ритам за мотивација, демотивација или провокација

Elements like line, shape, color and texture do not exist in isolation on a building. They are combined to make formal compositions in an architectural design, creating pattern, rhythm, symmetry, balance, contrast, proportion, theme, and unity. [1]Edited by Max - 31-May-2016 at 04:04
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #147 Posted: 15-Aug-2016 at 20:00

мај 20с ~ скопскиот еклектизам и неокласицизам бидна меинстрим балканизам

веројатно Скопје 2014 и навистина е револуционерно но автентично движење, што би рекол Вангел амалгам помеѓу она што е античка традиција и она што треба да е современа национална мисла (изјава од првиот дел на документарецов Ск'14) нормално да не сме покуси од комшилукот онаа произлезна од романтизмот ... а за да таквиот локалпатриотизам го суперфицираме утре наднационално ќе биде ред да го потпреме и на византиски т.е. доцноантички шаблон од ова поднебје ... не дека нема место, па ако мал ринг го обелевме во класика, голем ринг комотно може да го исфасадираме во керамопластика иако веќе има класични упади посреди, таман ќе дојде налик современо-историски фјужн кој би требало ко и до сега нели да го донадгради нереализираниот скопски брутализам, и така ко што рекол Танге Скопје треба да бидне град за не повеќе од 4 милиони население, та не да има место за експериментирање, него незнам, нормално ако светово односно светската економија преживее во она руво во која денес ја познаваме

шала или не, ова византискава предожба е можеби наједноставна опција за да се извлечеме од оштриот изблик на антиквизација во скопската метропола и пополека да го надокнадиме архитектонски повторно она што земјотресити и војните го решиле, тук таму го имаме отоманскиот белег, а потем може да префрлиме веднаш кон уште нешто постмодернизам ко она ротондата на обвинителството, што вели проф. Кокан Грчев да не го изгубиме идентитетот сред глобалното село, иако да не и се робува на традицијата, нашата автохтона архитектура да биде локално препознатлива, нојеки го печатот од поднебјето каде е создадена, веројатно тоа е идејата околу современото застаклување на добар дел од неокласичните објекти, уште балустрите да ги заменеа со некоја пооригинална ограда од ковано железо и топ, а која и трендовски од време на време би можеле да ја ротираат институционално колку да разбиваат монотонијаBack to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #148 Posted: 16-Aug-2016 at 07:30

се додека не почнат надлежните но и одговорните експерти да дебатираат јавно, се до тогаш на терен ќе тераме потпросечно, без отворен дијалог на сите нивоа, а во место со инает во колективна архиваа, она што говадиме на маса а не пак во реалноста е претежно недоносено, иако најчесто за поздрав как волја да се интервенира кон поарно, но само низ отворен и јавен дијалог нештата може да се евалуираат правилно и да се штимаат до перфекција, нормално пред се од оние кои во истите се вични макар и не им биле официјално струка, што нема друг начин него да се промовираат па и наметна како задолжителни за администрацијата Државни Јавни Форуми бидејки еве архитектите и градежниците го имаа овој форум на располагање како незадолжителен па пак никој нит од проектантите нит пак од нивните колеги не се јави за коментар ако не да сподели искуство, евентуално по некј залутан со генерални коментари да излегол, но ништо концизно, но ништо фокусирано
во принцип стручни лица има, наука и образование исто, недоинформирани лаици колку сакаш, на сите нив буквално им треба простор каде низ дискусија на одговорните ќе можат да видат што се случува, како одговорните размислуваат и службите делуваат, нешто од прва рака да научат, а тоа нема да биде возможно освен ако секоја институција законски не биде обврзана на тоа преку како што велам Државни но Јавни Форуми нека почнат поточно може попаметно е да ги групираат по област научно-институционално пример МТВ и Градежен да се обврзани на еден заеднички форум каде проетите па и дуп-овите и гуп-овите доколку на ваков форум се обврзани да објавуваат и општините заради општа експертиза, макар имале и тие свои форуми [1] долгорочно ќе бидат на увид на сите особено на струката па ако веќе не можат да посочат подобрување во истите бар да видат како некој работел по нив, просто да се верификува нечија работа јавно, а нормално преку тоа утре истата да биде и фалена или критикувана

убаво е да има медиумски дебати, па и монофазно по весниците, или двофазно по телевизиите, но дури кога ко такви трофазно ќе бидат префрлени по форумите дури тогаш ќе видите ефект од акалот на секој еден, бидејки на таков форум може и треба аргументирано но со факти поткрепено да се коментира, но јасно за сето тоа треба прецизна модерација, еве пример како двајца неистомисленици од струката можат да седнат на маса и ко луѓе да се разберат - доколку имаат прецизни теми и доколку модераторот на истите знае кој пат да го фати

... 54-та минута ...
Edited by beTon - 10-Nov-2017 at 05:06
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #149 Posted: 10-Nov-2017 at 05:00

лет ми би јор фантази .. си амор, гив ми мор&мор фром јор мол .. ако не сте приметиле последната категорија зависници се шопинг сограѓаните, а и оние кои не се, бидејќи и ко пасивни се сестрано нападнати од топшоп понуди, биднуваат пасивни ритеил џанаци .. но доколку не можеме да воведеме ред аудиовизуелно, можеме тоа да го сториме урбано, зацртувајќи норми колку и до каде смееме да си дозволиме редење шопмол-ламарини, и тоа в сред град ... ва е некој исклучок кој претежно е присутен на Балкан, иако и на запад веќе почнаа да им се инсталираат молови под перница .. што е ок, доколку за вакво сценарио имаме и капацитет освен волја ... зошто го велам ова, та зар не можеме да увидиме дека парлирањето мол на секој чекор ги фрустрира сиромашните, а овие во очај па полесно се дрзнуваат на криминал како би ресетирале гневот и конечно си дозволат да застанат во редот на квалитетно услужени потрошувачи .. зар кај нас то урбанистите заборавија што е архи-социјализација на граѓански слоеви ... од кој аспект како народно дефукусирање дојде ко мевлем СК'14 колку и да ет петпарачки или недоносен ко архи излет, она им се даде некаква можност и мамка за народ да излезенод дома и да се прошета низ град без особена причина ... но нели наместо тој културно историски момент да ни биде стратегија и понатака, ние пак орук назад на малџиски дустабанлук по сардина шопои ..
https://surface.syr.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1297&context=architecture_tpreps

https://en.wikipedia.org/wiki/Cultural_globalization#Homogenization

https://rationalwiki.org/wiki/Wal-Mart#Criticism

https://www.theguardian.com/cities/2017/mar/16/malls-cities-become-one-and-same

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1419&PID=195799#195799

ако не прва, тогаш меѓу побитните дебати која треба да се отвори во јавност е конзумеризмот, кој во однос урбаниот живот најмногу се манифестира преку шопингот, иако најлесно се воочува преку исхраната, веќе маркетиншки аклиматизирани на ненаситност да така сме спремни и сред упм10 и сред гмо да се радуваме на живот ко да сме во рајско село, а тоа да ти ет мочурливо, ко за иронија како општество терајќи социјален инжињеринг френетично па и шизофрено, кога впрегнуваме кампањи за здрава храна додека фастфуд пластиката ни е бутната под нос без никакви стандарди ограничувања или забрани, битно имаме молови како светилишта на конзумеризмот .. неретко ќе речам нашите политичари посебно од левица тераат по овој аршин во секоја ротација на власт, зар гринфилдоите на сдсм не беа најчесто во оваа област, за конечно да дочекаат и кормилар кој и официјално е мал'џија со то неговио стр'ум'чки Глодал, онака реди ор нот глодализација, и тоа изборно парафирана преку шарен глодалистички агитпроп дека ако не се еутанизираме итно како нација нели маф ќе ни ет работа ако не сме у возот на евро-атланската експлоататорска центрифуга ..

од ваков фокус и дпмне не скубна само ракурсот го сврти тро туристички него малџиски, но затоа ни трасираше шина и кран за корпорациски наемлук ко заедница пред трансглобалните корпорации како ветрометина за грин браун и греј индустријализација за социјални случаи ситуации и позиции, она додека се може да догетоизираат уште некого у град, а за да си дочека абракадабра пензија работејќи робски до следната генерација автомати и роботи кои ќе му го скратот и денот и коефициентот на бројлерот ..

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #150 Posted: 04-Dec-2017 at 18:28
Originally posted by Dexter26
$ € Д ¥ £

ова изгледа некој од кочијашите го закачил .. мислам ок разбирам што дпмне оделе со ефтини тендери како домакинска партија, но кој бил тој надзор што дозволил стиропор да оди на ограда, со епокси да го истерале па немало волку смешно да е, мислам ај фасади и ентериери, но стиропор урбана инфраструктура, мислам до волку ни во индија по селата не сенкреативни ... само за ова Грујо треба да си поднесе оставка ко лидер, иако и баш некуца магарето во однос неговата премиерска кариера ... е сега не бил тој крив, биле тие удоле во хиерархијата, тендерскиот пристап нечинел итн. без разлика, чим си дал една милијарда евра за Ск'14 а за тоаннемало јавна дебата, него само параф од народ преку изборна програма, настрана Миле ти реков пристап, и како личност а не пак лидер на партија камо ли премиер со најдол стаж, чоекот мораш и далеку порано да се повлече, како експерт во својата фела со фискализацијатана земјава и инвестицискиот маркетинг доволно би се покрил ко реализиран/нереализиран/одреализиран та и немаше да го поли тоа ако беше и порано, но нема да боли ни сега, и драго ми е да и самиот тоа го искалкулирал и најави оставка во партијата ...

ова го истакнувам, за утре секој еден кој би се одважил од политичарите да тера естетска реформа, прво да побара консензус за вакви подвизи, а потем преку сестрана јавна дебата да понуди програма за на избори ...
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #151 Posted: 20-Oct-2018 at 05:38како повод за постов, еве имам прилика да посочам дека година дена подоцна ми се чини оваа последна горна предожба-совет-поука (кој како милува) никому не му легнала по вијуги, нормално се надева Чоек дека во недостаток на јавни институционални форуми некој од институциите го чита овој како ентузијастичко-тематски и така го пренесува пулсот на Граѓаните до надлежните, а хипотетички доколку и' се случило такво муабетење меѓу надлежните та макар тоа било и на ААМ ниво меѓупрофесорско и меѓупрофесионално, од страна на властите би било дочекамо плутократски - извинете Архи-господа си имаме како Админ-господа еден куп други гајлиња - нели најмалку што им треба се филозофски анегдоти ако не трактати од едикојси Граѓани та биле и на тематски Градежен еФорум, а прашање е дали тоа би било случај и на експертски еФорум, но бар да тераат ко што беше случај со дпмн да повикувајки се на изборно парафиран легитимитет ги откачуваше ААМ-ци низ обостран медиумски агитпроп ...
но, ок, да видиме што се променило при новата ротација на власт од винд'оф'чејнџ аспект, кој беше најавуван предизборно од сегашната власт како запирање на градежниот башибозук, логично како екс.соц-архи-рефлекс во однос оној кој ги засени локалните бруталистички мастерпис егземплари на светската солидарност низ постземјотрсната обнова, (при што иако до сега во однос претходната власт со излетите/упадите беа претежно изреметени во визурите неколку објекти како МОБ со новиот административен ѕид пред него, исто со триумфалката ЕСМ и Лумикс стилски, но и при проширувањето на Собрание товарење на истото со Куполи, и јасно фасадното пресоблекување како патина за центарските руинирани згради, а капак и карикирањето по ист аршин на МЕПСО, (дури и со исклучок на упадот на Алексо та и сите други споменици та и мостои и галии)), та додека сите очекуваа надминување на градежно-манијакалната ископлексирност преку карамбол исклучивост, се случи обратното да ко таква истата винд'ченјнџерите ги натера да ја надградат метал'чеин'рски вадејќи пристап на терен кој ги надмина и нивните претходници, капак и како корпоративни наспроти ко претходните административни архи-револуционери а за сметка не на засенување или шминкање туку уништување СКОПСКАТА УРБАНА ИСТОРИЈА, та ете дочекавме галиматијас-спин преку инстант рушење на еден од Бруталистички Скопски Егземплари иако тоа немаше ни логика ниту потреба особено доколку се знае дека добар дел неутрални гласачи sds ги придобија токму на архи-табиетлукот на дпмн в Скопје ...

навистина е за неверување да ако претходните бар не си дозволија ни во приватна ни во државна режија рушење на каков и да е бруталистички рецидив од Ск'64, ето новиве и тоа го сторија ако се има предвид како Сајмиште го истретираа, односно експресно погодуваа некому и тоа без никаква поѓирока јавна дебата за промена на ДУП-от за Саем од кого и кога истие да беа истерани, очигледно дпмн при дилот со словенците бар Саемските Хали ги немаа чепнато, но и да ги чепнале во меѓувреме (некои 7 години не бев прател што се случува со тие маркички) посекако sds требаше тоа да го ресетираат, напротив ојде во плафон и тоа дрско Kорпоративно муабетот

http://build.mk/vo-proektot-era-siti-vleguva-grupa/

и на страна дали тоа било кришум тајфаџиски или насила истерано, со ова не сакам да ги оправдам претходните, но логично ако горе нив ги таманам за недоносеност на стиропорлук во однос архи визурите, сегашниве ќе биде нефер а да не ги истимарам во однос Уништувањето на Скопски Саем т.е. Саемските Хали a заради нечиј инвеститорски хир, што до сега вакво нешто не се случило никаде колку што ме држи акал на Балкан, ниту во Белград ниту во Загреб, но ете зошто не и тука, чунки Грчев сега бил презафатен и немал време на своите истомисленици бар да им фрли некаков прашалник ето ако не поинаку тогај преку тв-прилог, ќе си рече Чоек кога тој велеше дека настапува во однос патинирањето како професионалец од фелата (ко што порано потенцираше) ете и сега кога молчел тоа било така, кога не патинирање ами рушење е во прашање, можеби не му кажале дека вакво нешто се случува!?

колку што може да се види од рендерите како бил планот претходно, јасно е дека дпмн не ги чепнале во ДУП Халите ни во 2013-та, а дури и тоа да го сториле, логично Грчев требало да интервенира и професионално да ресетира таков ДУП пак ќе повторам по линија на партиска сродност, а не пак да замиже на носење на нов ДУП при кој на местото на Саемските Хали се инсталираат не деловни туку стамбени згради, значи sds ги изигра културно ако не поштено сите со уште поифрит интервенција, каде истата дури и да беше од државен аир ќе беше склет, а не пак што тоа да се чини заради приватен ксмет, нормално за сметка на сета Скопска Архи Историја при што ако кај патинирањето на дпмн теоретски може да се соблечат и фасади, та и да се срушат теоретски згради ко нешто ново и сеуште не толку автентично за градот, во случајот на sds дочекавме демолирање на Скопските Саемски Хали без никој ниту од нивните ниту од опозиција да срипа и да рече АЛО КАДЕ СО ТОЈ ПАМЕТ, нормално ИМАШЕ некаква скромна реакција од Граѓаните, но чиниш тоа ко да било фол за да не испадне ептен автократска-одлуката да се спроведе една ваква непоправлива касапана на објекти кои И спортски И културно И стопански веќе 46 Години се дел од Скопје и неговата архи историја како сведоштво за светски извиканиот правец (ако не план) на Танге како глобалистички поклон за скопјани т.н. СкМастерПлан'64, но кој попрво би рекол беше главен олдскул музички белег на градот, кој сега треба да го супституираат Спортски Објекти како СРЦ-БТ и СРЦ-Кале или пак СРЦ-Вардар илити новиот СРЦ-Работнички бидејќи Универзална Сала нема ниту сличен капацитет ниту дочека обнова или замена, та може да се каже кумуваат инстант властите (и локално и државно) на мешање суштини да Спортски Храмови им/ни станат воедно и хедонистички арени, каде нели не се пуши и не се пие та и побетер, што дури и само од ваков аспект та е зорт не саемскиот упад туку саемскиот десант, вака пак видено дури Скопски Саем и да не бил толку мастерпис или пак бруталистички егземплар како ете не би се мешале опптествени суштини власТите не требаше да го чепкаат бар до евентуален сличен нов државен простор кој би го компензирал хедонистичко-стопанскиот вакум ...

патем и еден голем за довчерашните метросексуалци кои баш кога требаше испарија за каков и да е Архи Протест, та бар истиот интерактивно да го истераа кампањски како е-Отпор за касапаната виа или пост башибозукот, а што беше и уште понеопходно бидејќи се случува ваков рушечки спин посреди некои други политички појави односно истите се искористени за да помине неприметно ко таков дури и пред очи на сите, ако не друго Ск'14 имаше контраефект да токму преку еклектизам таквите појави се искулираат, доколку се има предвид дека истите веќе беа дрско спинувани '06-та в Букурешт од едикои појавашлии од комшилук, земено филозофски ефектот кој го имаше архи-упадот на дпмне со Ск'14 го дефокусираше Народ и понатака да си пржи мозок со појавашлиски спинои, и да почне да се занимава со своето поблиско опкружување ето естетски а како би олабаил од дотогашниот двецениски комшиски јавашлук [1][2][3][4][5][6][7] кој парафразирано анатомски веќе почна зафаќајќи го и малиот мозок на граѓаните и' да ги парализира пред тв-а чекајќи од ден на ден кога и како ќе заврши сето ксенофобно мрцврање заради нивната независност, навистина колку и таквиот упад да бил дрзок имал ете бар некаков антидот ефект иако имаше и институционален но и туристички вајб, до душа и ова има сличен но обратнопропорционален вајб за фокусирање на Народ какви промени на поарно не го чекаат туку ги дочекал уште одма како КРШ иднина, та не да така не се олабаил туку напротив поучен е индиректно да утре рамнодушно дрма кој и да е наследник на денешната позиција нели слободно да подзамине со агендите и тро потака - можеби кога можело да се руши нешто автентично од Ск'64 зошто не и нешто новокопонирано од Ск'14 а з'ш не и тазе спинувано од Ск'18 кому како му се може или му треба нели бидејќи приоритет е спинување автократија наместо реформирање од плутократија кон демократија, веројатно ваква треба да биде глобализацијата која ни се најавува како мед&млеко!?   знам сето ова звучи помалку сеирџиски налик ајде и еден и голем да е ваквиот грев сигурно нема да се повтори, но еве бар треба да се посочи некаде некако за и тоа да не се случи повторно, слично ко што беше неопходно да се премеруваат причинити и последиците и од Ск'64 но и Ск'14, а да се надеваме доколку се испостави дека некој нешто смучкал недозволено, ете може дури и оваа грешка во иднина ќе се ресетира, но чунки не дрско како во случајот со Космос на ФијатЦ туку кревање преку возобнова на нов Саем пр. во продолжение на МРТВ, дали од државата, или доколку некој ненамерно ја утнал непотистички, од инсвеститорот како компензација, конечно и од безбедносен аршин убаво ќе беше ете целосна реставрација на Саемските Хали, кои можеби вака ете би рекол од спунт по Божја Промисла допуштено е со време да се спуштат за да се спречи некој поголем гајрет во иднина, пр. можеби од сеизмолошки аспект биле стабилни, но дали тоа било случај и од бзбедносен или пак противпожарен илити локациски ... простете што пробувам оптимистички да изнајдам оправдување дури и во вавки околности да може креативно да се размислува а како би се имало осет и усул и како е логично и како треба во дадени околности некој да дума и делувз а не пак понатака, т.е. насила и сосила убаина небива предвреме а не пак ретроактивно, дури така некој терал претходно, пр. нели кога заради архи-инат би се одлучил некој за хилти во однос Ск'14 наместо да се бара начини како да се постигнат естетски претопи помеѓу брутализмот и еклектизмот, јасно има прoстор така да се затера озбилно околу замена на балустрираните огради и по згради и по кеј и по мостови [1][2][3][4][5] бар со ковано железо за да малку од малку биде атмосферата поамбиентална него еклектична, та макар истото тоа ковано железо е со бакар патинирано та дури и поцинковано, ако сакаат дури и клод бело обоено, иако добар кросовер би било доколку се размислува таквата рокада на балустрираните огради да е футуристичка како би се направило од спунт некој претоп меѓу брутализмот и неокласичност во Мал Ринг ...

единствен лек за сето ова е да се надмине и локалниот и националниот и комшиски и меѓународниот јавашлук на сите нивоа, почнувајќи еве од ова архитектонско-градежното затерување озбилна и сеопфатна реформа за Транспарентност и Соработка меѓу институциите и граѓаните т.е. озбилно терање е-Општество [1][2][3] во спротивно плутократијата и корпцијата и понатака ќе ги држат сите како заложници ако не бројлери пред касапење на овој или оној начин дал индивидуално или колективно, а за што уште треба да се извинува Чоек доколку им закачил суетата некако додека ги коментира нивните зицери промашувања и дебакли!
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #152 Posted: 14-Nov-2018 at 20:48

налет институционалните дебакли, но бар оние кои се инвеститори да имаа малку од малку осет, та ајт ете Саемските Хали не можеле никако да ги вклопат бар некаков естетско ехо да лепнеле на фасада формално, иако можат соодветни налик Културни Кино или Концертни Сали да склепаат на кров иако заради ризик од асовност ќе треба да се екстра структурно зајакнати зградите но што може да се ресетира со помал обем, сепак ошло што ошло бадијала сега жалопојќи, та ова е нкоја логика како можеле властите да думаат при дилањето за уништување на еден жив бруталистички бисер ко Скопски Саем, ако не друго бар во однос на Кулата на МТВ да иманекаква сличност околу разиграност на ламелите, слично ко што ЛиМак во однос Кулите од Градски Ѕид напраиле минимален респект во однос Скелетните Контрафори или попрво тубуларни асеизмички протези [1] кои ко што велат архитектите како нови згради прават контакт со визурите на околните сродни објекти, кој контакт пак кај новите објекти кај Саем треба да се има во оредвид ако не поинаку бар колоритно во однос оние згради од карши Вардар ако не МТВ, Хотел Континентал Посекако, што чисто се сомневам дека ќе биде случај дури и да сакаат сега ретроактивно да ги ремоделираат рендеритеинвеститорите бидејќи за такво нешто требало со време да думаат архитектите кои за една ваква интервенција сигурно ќе наплаќаат дополнително, ЧИМ во Закон ваков абер не е НОРМА ...

Originally posted by Staro Skopje
Originally posted by ZelenikovoBack to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #153 Posted: 15-Nov-2018 at 05:00

можеби да беа паметни ќе одеа и поинвентивно од контакт со локалните архи-визури туку со визии од локални уметнички-константи, накитени ако не ко стаклени тогаш прозирни тензилни мурали пр. со дела од ВаскоТ [1] кои можат да одат или фасадно [2] или како банери [3] и тоа правејќи спој со кружниот ток каде би се излеал муабетот како 3д репринт од тенззилни структури на кој било современ македонски уметник, бар за ова тука има простор само не треба истиот да се затне туку суптилно да почнува кај кружниот ток пополека да расне со лебдечки банери како трага се до бочните фасади на на новите саемски блокои ...

веројатно сеуште сме на ниво да ја перцепираме архитектурата само како 2д изура без воопшто да ја комбинираме и екстериерно со пејсажот, а не пак истата данја тераме пејсажно максимално, а и да се случи тоа камо да имаме тогај креативци чиј абер ко '64-та че се распее мелодично иако тогај брутално но чудно автентично, сега комотно парк а не пак зграда да земе естетски да ја загледа чоек не потпросечност туку нит проста инвентивност нема да најде кај истата онака ко што ги прават од ракав истурени а не пак да очекува дека може да замине муабетот и потака ... се прашувам зошто кај нас фракталната архитектура и фероцементот скулпурално ако не еталот излено пропратно не се користат симфониско архитектонски подобно за денешните морфинг стилови, едвај еден Лумикс истераа и тој го искилавија транзиционо [4][4] чиниш оти бил на дело на Професор, а не пак да очекует Чоек дека ќе дочека нешто пооригинално, којзнае некои идни македонци ...

https://pdfkul.com/100-godini-moderna-kniga-3pdf_59d3f9771723dd2c845b5871.html

Edited by Zelenikovo - 15-Nov-2018 at 06:09
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #154 Posted: 29-May-2020 at 17:17предлогов навидум убо звучи та бил и на јаве впрегнат, но римембер рака подрака со шхонконџани ќи се инфилтрираат и шкинези, а потоа проблем близу Ам.Ам., кусур така нормално Народ сред Поле за Меѓународен Натпревар на табање глобални архи-потпетици!
Originally posted by Staro Skopje

[сон/дрим-кол]Потегот од Влае до Касарна Илинден да се прогласи за „Слободна меѓународна територија“ и таму да се покани Хонг Конг. Економските, па и социјалните бенефити би биле огромни.[/сон/дрим-кол]

Let’s build Hong Kong 2.0 here in the UK

News that Hong Kong’s British National (overseas) passport holders could soon have a path to move to the UK and gain citizenship is a good first step to help people escape growing Chinese authoritarianism in that great city. But it is nowhere near enough: there are only 300,000 current BN(O) passport holders out of Hong Kong’s 7.5 million residents (though many more are eligible), and many have family members who they could not leave behind because people born after 1997 cannot get them.

The real solution is to found a new city and open it up to all Hong Kongers and Brits who want to move there. A Hong Kong 2.0, right here in the British Isles.

A charter city is a city that is set up under a set of rules different to the jurisdiction it is next to. Hong Kong itself is a fine example: under British rule, it enjoyed property rights and the rule of law, which made it a magnet for Chinese refugees fleeing the Communist regime, and for investment in finance and manufacturing that led to Hong Kong’s GDP per capita rising by a factor of 63 between 1960 and 1997, when it was handed over to China. Singapore, too, has flourished thanks to its good governance and strong rule of law.

(...)

capx.co
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #155 Posted: 16-Jul-2020 at 23:55

да ја вратам топката на почеток од нишкава односно нејзиното рефлексно појавување апропо думите зошто ни се случува ова што ни се случува (безидејност) на полето на Урбанизaм и Архитектура (да речеме најмногу) во Скопје ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=188&PID=30657#30657

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=229&PID=30352#30352

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=552&PID=30647#30647

ех, време кога за миг завозе форумов артикулирано-креативно кога дебатата тераше оштроумно наместо дрско, но веројатно фејкбук си го стори своето, а сега дури и оние кои имаат што да кажат тоа го верглаат чаламџиски-дрско, штета што ваква дебата нема веќе на форумов, штета што младите немаат каде слично да ја завозат, или пак професорите научниците учените конечно тоа не им го оставаат како ука во аманет, да се бара чаре за дадена ситуација без да се ремети некој Член низ егоистично онанирање (сеир во најмала рака) чудно но ко Кајгана да стана поатрактивна за Архи-дебата иако станува збор за Вафла еФорум, мислиш интелктуалата ние одкрај докрај метросексуално ориентирана, ајде може ако и кога ќе рокне фејкбук ќе се разбудат интерактивно секој онаму каде му е место ...


Edited by Zelenikovo - 16-Jul-2020 at 23:55
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #156 Posted: 02-Aug-2020 at 01:02

ПРОФ. Д-Р МИТКО ХАЏИ–ПУЉА
У. „Св. Кирил и Методиј“ Архитектонски факултет - Скопје

АРХИТЕКТУРАТА Е ФИЗИЧКА РЕФЛЕКСИЈА НА
КОЛЕКТИВНАТА СВЕСТ НА ЕДЕН НАРОД


„Физичка рефлексија на колективната свест на еден
народ.Рамка во која луѓето треба да можат да се
препознаат себе си, но и да ги споделат своите заеднички
својства и особености“. Вака професор д-р Митко Хаџи
– Пуља ја опишува архитектурата. Вели дека секогаш се
обидува да внесе иновации во своите дела, но тоа не го
прави за да биде интересен, туку за да го натера човекот
да ги преиспитува вредностите на просторот и својата
улога во него.


Изборот на професијата го толкува како Божја волја,
а инспирацијата како Божји дар. Уште од мал бил
фасциниран со градителството. Летата кои како дете ги
минувал во Крушево; низ тесните сокаци, во старите куќи,
пред древните цркви; и денес имаат влијание на неговиот
креативен израз низ кој се проткајувахармонијата на
македонската традиционална архитектура.
На факултет се огледувал од професорите Александар
Никољски, Живко Поповски, Ѓорги Константиновски,
Љубе Најденов, Борис Чипан.

Професионалната кариера ја гради заедно со колегата
Минас Бакалчев со кој имаат потпишано сите свои дела.
Но каде оди архитектурата денес? Во светот, а особено
кај нас се движи во две спротивни насоки, објаснува
професор Хаџи – Пуља - едната е проактивна и свртена
кон иднината, а другата реактивна и ги препрочитува
старите искуства. За него нема погрешен правец, само
погрешна интерпретација.


„И проактивното може да биде негативно бидејќи може
да биде футуристички формализам, а реактивното може
да биде позитивно доколку во него се препознаваат
слоевите на колективната свест“ вели тој.
За него едно дело може да биде духовно големо иако
е физички мало. Чест му е што е еден од проектантите
на црквата Свети Илија во Говрлево која однадвор има
скромен облик, но однатре божествено единство, а крие и
интересна приказна – во неа се вѕидани по неколку камења
од секоја напуштена куќа во селото, од секое згаснато
огниште.
По нивниот проект ја изградиле локалните жители,
аматери кои се покажале како врвни мајстори.

Друго дело кое го издвојува е Лумикс. Го опишува
како зграда која го превиткува просторот на плоштадот
Македонија во Скопје, која претставува отворен дијаграм
и социјално инклузивен објект што ги кани минувачите
и што сраснува со околината. За жал замислата да биде
и амфитеатар на отворено, сцена за перформанси и
културна точка не заживеала.


Македонско – италијанскиот културен центар кој се
наоѓа во склоп на кампусот за општествени науки на
Универзитетот Свети Кирил и Методиј е третиот објект
што го смета за свое значајно остварување. Целиот
е изведен во лим и претставува еден вид скулптура,
а во него се вградени и иновации – закосените под
и покрив создаваат простор во кој посетителите се
чувствуваат добредојдени.
https://www.komoraoai.mk/images/komora/presing/Presing_23.pdf

...


Edited by Zelenikovo - 02-Aug-2020 at 01:07
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 678

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 1.000 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.