build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Информатички технологии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 7>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Информатички технологии
    Posted: 30-Jan-2020 at 23:23
итно ми треебит абер како да ресетирам процес во win 7 кој очигледно ми е слаба алка у заштита од упади [1][1] мислам ајде тешко да се ресетира но бар да контролирам што повикува т.е. да имам увид, преку ZoneAlarm чинам тоа не е возможно, има ли друг програм кој ја лови поединечно активноста на win процесите освен генералниот приказ за активност во taskmng!?

колку удбашки наштиман е и win10 тоа е чудо [2][2][2] бреј никој на форумов од програмери да не предупреди дека може кој како сака да ве пробуши да ви смести и да ви фаќа потоа сеир ако не да ве малтретира некако нему подобно или неопходно! а дури и да сте одлогирани та да неможат да ве хакнат преку вифи или нет [3][3] имаат удбашана и хакери чаре како да ви влезат у кутуија [4]само треба малку да ве дефокусираат и пратат по кафе или пуш пауза за да си одработат фората! mislam ne ni mora ni toa dovolno e do vasiot kkompjuter da sedne i vo dzeb da ima indukciono data-transfer aparatce [5] џемс бонд ноу сноуден ивен лес клевр мејби хари-мата-хари 2.0 ноу-мор-сикретс убаво звучи но кога некој би подметнувал патки тоа не е мелозвучно! за да се заштите можеби најдобро е да си користите тефтерче и тетратка!?замислете што ова значи за власти администрација воопшто банкорп сектор [1] та може најлесна и најздрава заштита ет се’ да е на ачик (ем со биометриска+f2a логинг заштита) та ќе се забележуваат упади ако не поинаку преку чешлање скриншот освен тековни архиви ... вака видено прашање е дали повторно некако би се оградиле од сублиминален агитпроп [2] та дури сте имале и своја национална социјалка [3] Среќата Со Пари Не Се Купува но денес некој може и беспари да ви ја ќердоса или загине! ах вируси, имали поубав начин за имунизација од педантна транспарентност та бар некој да ве потсети Каде Бе Со Тој Памет!?


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 21-Nov-2018 at 01:41

конечно токмак во фејкбук алгоритамскиот удбашлук, кратко но инспиративно интервју на виар гуруто ЏародЛ, чија книга ја здрмува ко што вели во 4:50 техно-религијата во која и без да знаете сте учипени најнапред конзумеристички а потоа и бихејворално општествено, при што жреци ви се некои елити кои во позадина ја штимаат не само вашата свест туку иднина конечно заробуваат вашата душмпо инерција на емоционален зависник дали од лајкохолизам дали од масагитпроп и слично, нормал мамката е дека и секој еден член може ова да си го дозволи, точно, но само на пво флат левел ниво при што ако не се поклопувате со агендите за хедонизам без граници во моментов одмспунт ве рушат таргетирајќи ги вашите следбеници со потсвесвен ако не директен спиндерела удбашлук! да е посмешно нема ни гарант дека тоа наскоро нема да го прават алгоритми во име на технократите и нивните еугеничарски мецени илити нивните бан'кор мецени, за што абер има на последното видео од следнав фуснота [1] велком ту спиритуал'сајбер'ресајклбин, зар не е веќе очигледно кога самите стартери на ова предупредуваат за тоа!?

често ќе речам, да имавме нашнфејкбукнили истиот контролиран од нашата државаакако нод потем врзан за цел останат фејкбук свет - да, но да сме ко овци пред колење во нечие еугеничарски експерименти тоа е навистина касапница иако грото си ја перцепираат ко забавна касапана!
We must learn to be digital citizens, and we can’t do that when we are herded by a big central digital service.

https://www.theguardian.com/commentisfree/2018/mar/27/pioneer-delete-facebook-addiction-social-life

предностте на вакви социјалки се за кризни ситуации идеални, затоамможе и секој треба да има акаунт заради инстант консолидација при тревоги,
но цел живот да ви е скоцкан од алгоритми тоа е жалосно освен болно!


интервјуто е кратко пожелно е да го изгледате цело!SaeTh Internet but change the business model ~ https://issuu.com/jgucnyhhdyy/docs/10dfvdfv/130

http://www.qtooth.com/who-owns-the-future-jaron-lanier/Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 21-Apr-2018 at 16:17

најверојатно консолидација пред бура, делуѐт ко да ѐт потсетник дека скоро може да се вратиме во ерата на Пошта&Телеграф а без ИТ&Т


третиот линк интересна споредба, а во костец онаа погоре меѓу енкриптираните месинџери новина е дека и WUP е од крај в крај енкриптиран, но ко што знаеме како америте така и русите бекдор клучеи безбедносно си имет в раце, та бенефит може да ет ваквата енкрипција само ако сте мераклии да си губите телефоните а пронаоѓачо да немоит да ви чепка по приватните шепотења потења и тиња

https://www.rt.com/politics/423996-telegram-app-court-russia/

https://www.quora.com/Is-Telegram-messenger-better-than-WhatsApp-messenger

http://www.dignited.com/23969/whatsapp-vs-telegram-feature-feature-comparison/

https://www.quora.com/Telegram-or-Wire-which-messaging-app-is-more-secure

него додека да си легнат Телеграмци на брашно, судската одлука ФСБ ја спроведува и повеќе од ревносно!

Обидувајќи се да го блокира Телеграм, Русија блокирала милион IP адреси ~ Naum Lokoski

Раководителот на рускиот комуникациски регулатор Роскомнадзор, Александар Жаров, денеска призна дека милиони ај-пи адреси биле блокирани при неуспешен обид за запирање на апликацијата за испраќање пораки Телеграм.

Телеграм се уште е достапен за корисниците во Русија и покрај напорите на властите да влијаат врз него, блокирајќи други услуги. Минатата недела руските власти наредија да биде стопиран пристапот до апликацијата.

Спорот изби, откако апликацијата за пораки, дело на рускиот инвеститор Павел Дуров, одби на разузнавачките служби да им ги предаде податоците за шифрирање. Руските власти инсистираат дека тие им се потребни за да спречат екстремистички напади, но Телеграм го отфрли барањето, оценувајќи дека тоа претставува прекршување на приватноста.

Жаров во интервју за весникот „Известија” изјави дека Русија блокирала 18 мрежи што ги користат Амазон и Гугл, кои, според властите, биле користени од Телеграмот за да ја заобиколи забраната.


Многу руски компании објавија дека нивните интернет услуги се суспендирани поради напорите на Рокомнадзор да ги блокира мрежите.

Според интернет експерти, од понеделникот руските власти блокирале околу 16 милиони ај-пи адреси на милиони руски корисници и фирми.

Жаров призна дека властите безуспешно се обидуваат да го блокираат Телеграм и оти треба да затворат цели мрежи, некои со по половина милион ај-пи адреси, кои ги користат компании што ги почитуваат законите.

Дневниот весник „Ведомости” го спореди спорот меѓу Роскомнадзор и Телеграм со војна.

Жаров најави дека Фејсбук може да биде следната цел на властите, ако одбие да се придржува кон руското законодавство.[url=https://usb.mk/2018/04/18/обидувајќи-се-да-го-блокира-телеграм-р/]https://usb.mk/2018/04/18/обидувајќи-се-да-го-блокира-телеграм-р/[/url


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 18-Apr-2018 at 11:05

05.03.2018 - Russia ready to be cut off from internet with its own web

If Western sanctions go as far as excluding Russia from the world wide web, the country's own internet is ready, according to the Russian presidential aide on the internet, German Klimenko."Technically, we are ready for anything now,” he told NTV news channel. However, the shutdown will not be painless, Klimenko added.

“Failures always occur when moving from one technology to another. Someone will face connection troubles. Probably, it will be found out that someone kept data abroad, although there is a decree to store it in Russia. Someone is still hosting their domains outside the country. They will, therefore, probably experience some difficulties," he added.

Klimenko was referring to Russia’s data privacy law. All companies processing personal data of Russian citizens are obliged to store it on servers within the country’s borders. The professional network website LinkedIn has already been banned in Russia for refusing to comply. Twitter and other social networks have agreed to move data about Russians to the country.

The Russian segment of the internet, intended especially for civil servants, is already working, Klimenko noted. He also reminded people that Russia, like China and the United States, has its own search engines, social networks and advertising.

“The internet is being regulated in all countries and Russia is no exception. However, extreme options like North Korean or Cuba are not our choice,” he said.

https://www.rt.com/business/420508-russia-internet-shutdown-sanctions/
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 26-Nov-2017 at 13:13

хакериве се бетер и до соларна бура, за сега ...
Uber platio hakerima da šute

Kompanija Uber otkrila je da je pretrpjela hakerski napad u kojem su ukradeni podaci 57 miliona ljudi. Međutim, o tome su šutjeli duže od godinu dana. Hakeri tvrde da su uzeli 100.000 dolara otkupnine da ne izlaze s tom viješću u javnost. Podatke su navodno ukrali s Amazonovog servera koji koristi Uber.

http://balkans.aljazeera.net/video/uber-platio-hakerima-da-sute

евала, аир од тоа корпоратистите и нивните агенди, ќе види и народ и слободниот пазар кој ссекогаш треба да наоѓа оштроумни начини како од тиранијата на мамонистите да се одврзи, иако тие ко такви и понатака ќе постојат та макар удрила и здрава соларна бура, нивните идеали се осигурани од дарот на слободната волја се додека на материјализмот ко цивилизација гледаме како незаменлив мотор во светов, а дури кога ова ќе се ресетира дури тогаш ќе можеме да затераме социјализам, било тоа заради рисит од соларна или некоја друга бура ...

убер пристап е добар само за меѓуградски превоз од типот на Бла Бла Кар, се останато слично ќе биде елитен куршлус вака или онака ... децентрализацијата е добра само ако истата е спроведена преку локално а не преку централно ниво, за што помалку да може да биде злоупотребена, иако и тогаш доколку нема механизми како куршлусите да се осуетат и ресетираат бадијала ... цела среќа што ова сомхакирањетомбидна пред и кај нас да завозат ...
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 06-Nov-2017 at 18:34

но чуму толку паника од хакери, кога сето ова како појава кога тогаш ќе рокне [1] а од се' најсклет ќе жали народ зш од целлулоидни свртел на дигитални фотки ... светот енергетски, економски, научно, културно и човечки инстантно ќе колабира, колку и некој да ги има архивирано некаде на безбедно досегашните информации по мрежава ... индивидуално чаре би ви било бекап хардои во оловни кутии [2] но кој воопшто му ја мисли за ова ...

Massive solar storm will ‘kill’ the internet, says space expert - https://www.networkworld.com/article/3117211/internet/massive-solar-storm-will-kill-the-internet-says-space-expert.html

http://www.zerohedge.com/news/2017-10-26/dod-plans-solar-storm-based-national-blackout-drill-during-antifa-protests-november

https://www.extremetech.com/extreme/186805-the-solar-storm-of-2012-that-almost-sent-us-back-to-a-post-apocalyptic-stone-age
http://www.swpc.noaa.gov/content/newsroom


Edited by Zelenikovo - 06-Nov-2017 at 18:38
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 03-Nov-2017 at 23:05


се додека целосно не се енкриптира вебот [1] повеќе или помалку ќе бидеме озбилно хакерски закачени, но и тогаш ќе има многу дупки кои тајните служби, ако не друг, ќе ги користат за масовен надзор и манипулација ..

во моментов на удар се сите, помалку или повеќе ... иако има иницијативи како да се намамат потенцијални идни хакери ... бар така делува сето ова со оглед комерцијалниот пристап на шодан пр. во однос е-куршлусите [1][2]
https://null-byte.wonderhowto.com/how-to/hack-like-pro-

https://en.wikipedia.org/wiki/Shodan_(website)

https://motherboard.vice.com/en_us/article/vv7ybx/inventor-of-the-internets-most-terrifying-search-engine-shows-us-how-to-use-it


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 30-Oct-2017 at 23:28
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 25-Oct-2017 at 10:25

од кога е новата страница на Мак. Железници Транспорт, ова уредено ли законски како јавните претпријатија смеат можат ил треба да комуницираат со јавноста, ваква каша мислам нит на Балкан не се најдвит ... конечно зошто не направат е Т-портал каде сите транспортни информации во земјава ќе можат да се најдат на едно место ...

http://mzt.mk/vozen-red/

и зошто старата не ја затвориле кога е веќе хакната или под напад!?

http://mktransport.mk/

mztransportad.com.mk
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 27-Feb-2017 at 22:11

пред години имав тро терсене блог, токму анти-империјалистички, а некаде 2013 кога разбрав дека One ќе го укинува блогерајот блогот и го архивирав, но еве и на серверите на archive.org доколку некому му се сака може да ви хакне одредена страна односно преоптоварувајки ја со overflow да се блокира ... претпоставувам со нешто ко ROP и тоа специфично анти nwo написите, додека останатиот дел што е архивиран, а е безначаен во тој контекст, не е гибнат ... ако има некој чаре за упадот слободно нека фрли абер ...

https://xakep.ru/2011/06/02/55847/

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Return-oriented_programming

[1] https://www.coursera.org/learn/software-security/lecture/vjGZA/return-oriented-programming-rop


Attackers inject a sequence of return
addresses corresponding to a sequence of gadgets, using
buffer overflow vulnerability. When returns are
executed, the program counter is forwarded to the location
of the first gadget. As that gadget terminates
with a return, the return address is that of the next gadget,
and so on
...
http://www.wseas.us/e-library/conferences/2015/Seoul/ACE/ACE-14.pdf

~


и ајт индивидуални ризици ... но се надевам дека како држава имаме ако не генијална бар озбилна сајбер служба која пресретнувала вакви муабети, мада дискутабилно е кој програмер би имал волја да работи 24/7 за буџетска плата

http://crypto.stanford.edu/~blynn/rop/

https://securityintelligence.com/anti-rop-a-moving-target-defense/

https://www.youtube.com/user/Securelist/search?query=rop

In 2007, Shacham first described return-oriented programming, which is a powerful systems security exploit that generates malicious behavior by combining short snippets of benign code already present in the system.
https://www.eurekalert.org/pub_releases/2009-08/uoc--csh080609.php

како појава ROP може односно е и далеку повеќе од хакерски чалам ... aако добро сум сконтал пр. може да се користи како компајлер на различни команди од неколку јазици, односно семплер за COP ил OOP ко C++ илити Java ... тро зарзават од ц-то, сетне тро уље од питоно и на крај тро кајмак од рубито ... во принцип BottomUpDesign метод истурен в програмирањето ...

[1] http://sco.lt/5ScXNB
Edited by +Protagorist - 28-Feb-2017 at 11:22
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 01-Dec-2016 at 01:15


трета по ред веб дизајн работилница во земјава

http://sp.finki.ukim.mk/digit/

https://www.facebook.com/DIGITmk


речиси академија според обемот на гостите, а единствено што им фали се и Курс Дигри како мотивација за што поголема посетеност, но и можност да се донесат и поизвикани имања од браншата пр. агенции ко db ил anti илити која било надреална финска екипа [1][2][3]

што е до кому-веб темата, ќе беше паметно финкаџиите да имаат војла за думање и апропо некакви институционални огласни табли, каде би се пеглале сите недоумици форумски, ко што е веќе сугерирано тука претходно [1] но дали и кој форум денес е најприкладен за интерактивна препознатливост а со тоа и поголема ефективност, можеби нешто помалку интуитивно а повеќе чаламџимско ко што е силверлајтот [2][3]
 
Министерката Арсовска-Томовска ја отвори работилницата „DIGIT 2016“


Министерката за информатичко општество и администрација Марта Арсовска Томовска денеска ја отвори третата работилница DIGIT 2016 на тема: „Digit Web – Community Websites“. Организатор е Студентскиот парламент на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство - ФИНКИ.

На претходните работилници се диксутирало за 3Д моделирање и графички дизајн, а на годинашниов DIGIT ќе се изработуваат Community WEB страни.

Како што соопшти Министерството за информатичко општество и администрација, Арсовска Томовска истакнала дека ги поддржува ваквите настани, организирани од студентите и нивните здруженија затоа што тие обезбедуваат надградба и апликативна примена на нивните знаења, директна комуникација со нивните идни работодавачи и развој на деловна култура и претприемачки дух.

Продеканот на ФИНКИ за наука и соработка Боро Јакимовски им порачал на студентите дека треба да ја искористат оваа можност за да научат многу повеќе и тоа надвор од училишните клупи и да бидат во тек со новите технологии, а во исто време да развијат тимски и натпреварувачки дух.

Работилницата почна денеска и ќе трае пет дена, а обучувачи ќе бидат професори од ФИНКИ и експерти од ИТ-компаниите. Ќе учествуваат 33 студенти од техничкиот кампус, со акцент на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство. Студентите стекнатите знаења и вештини од формалното образование ќе ги надградат и применат во развој на веб страни, од кои најиновативните и најкреативните ќе бидат наградени.

http://www.mio.gov.mk/?q=node/4344


...


Edited by +Protagorist - 01-Dec-2016 at 01:25
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 25-Aug-2016 at 11:22


да потсетиме и тука дека имаме иновативни кризни и хуманитарни апликации

фали уште официјална волонтерска на ЦУК за полесни интервенции, но и некоја на МВР налик "Safe And Well" со онлајн отисок [1][2]

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=429&PID=215136#215136

не дека нема такви кои размислуваат и за real-time hazard алармиhttp://www.latimes.com/local/lanow/la-me-ln-app-mobile-phone-detect-earthquakes-20160212-story.html

http://www.digitaltrends.com/mobile/shake-alert-earthquake-detection-app/

[url=http://www.shakealert.org/]http://www.shakealert.org//url]


Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 18-Jun-2016 at 07:17future of techno monopoly ~ encryptionhttps://www.techinasia.com/thiel-hoffman-china-talk [1]
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 31-May-2016 at 05:35
комшиски маркетинг табиет

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 31-May-2016 at 04:33

chinese gps

http://news.xinhuanet.com/english/2016-05/19/c_135372622.htm

но прво

chinese quantum sat shareware

http://english.cctv.com/2016/05/29/VIDErxcfFFrIhAkPxfdync3k160529.shtml
Edited by +Protagorist - 14-Jun-2016 at 08:50
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 22-May-2016 at 21:54јасно сето ова во блиска иднина треба да е со леснотија надминато односно за неколку нивоа надраснато со новите технологии како кватни компјутери или пак кристални хардови, но за такво нешто сигурно ќе почекаме и 50тина години

еве и поедноставен опис на претходните абери [1][2]~

можеби кај мемориите да видиме нешто побрза револуција достапна до масите со оглед дека на ова кристалните цедиња паралелно работат и јапонците [1] и англичаните [2] ем русите

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=646&PID=162314#162314

Kварцното стакло ќе ги направи податоците бесмртни


Руските научници работат на нови кварцни уреди за архивирање кои ќе ги направат бесмртни дигиталните податоци. Новата пет-де технологија за архивирање податоци во кварцно стакло овозможува нивно чување со милиони години. На новата технологија работат научниците во лаботаријата на рускиот хемиско-технолошки универзитет „Менделеев“, во рамките на Фондот за напредни истражувања.<BR><BR>Тие создале нови медиуми за архивирање на податоци од кварцно стакло кои со својата големина и форма потсетуваат на монета или на мал диск. Информацијата се запишува на стакло и се чита со помош на ласер, а технологијата е слична на онаа што се користи за цеде и дивиди.Kоличествата архивирани податоци зависи од големината на дискот. Една „кварцна монета“ ќе може да архивира неколку терабајти податоци. Во исто време, таквото архивирање е многу поотпорно на неповолни надворешни влијанија.<BR><BR>Kварцниот УСБ-стик ќе го користат државните архиви и претпријатијата од воено-индустрискиот комплекс. Досега се развиени системи за автоматско снимање и читање на податоци, но научниците мора да извршат серија истражувања и развојни проекти пред таквите уреди да ~ станат достапни на јавноста. Тешкотиите се однесуваат на фактот дека научниците мора да обезбедат голема прецизност на влегувањето на ласерскиот зрак во одредена точка. [1]

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 19-May-2016 at 09:09

со вакви и слични закрпи ќе имаат блупринт и за нано-мозок, не дека и сега нема слично нешто, но на ниво на прости ботови [1] кои комотно утре би можело да ги пуштаат и телефонски како изботирани нано-чипови, сф!? но за сега сеуште сме на стендбај, иако веќе мобилните се навистина спремни да биднат портабл лабос, опремени екстра сензорски пр. за радијација ех кога ќе се сетам до пред две децении џишок беше невидена револуција, а сега со 'пумпање' на електро-оптичките компоненти пр. батериите е-тенекињава брзо ќе стигнат до ниво на мобилен микроскоп/телескоп, иако веќе има адаптери за ова [1] но повеќе како закрпа за постојни аналогни огледалца [2][3] со оглед дека новите телескопи и микроскопи до еден се опремени со дигитален аутпут [4][5]   

туку дали веќе и не е дојден денот за еугеничарска био-меморија која ќе ја делат при вакцинација како бим плагин и кај луѓето ... комшике дали веќе и' не си умрежен киборг со екстра сензори у себе а додека тоа не го обзнанат ќе не веселат одвреме навреме со оверклокирани комбинации и посреди хардверот и софтверот, идеално сето тоа би било нели врзано во облак за трегерите на едикојси skynet
Tomorrow, according to Micron Technology vice president of advanced storage Rob Pelgar in his Summit keynote, the best choice will be Micron’s 3D XPoint memory. With non-volatility, a thousand times the speed of NAND flash, and far greater density that DRAM, 3D XPoint fits naturally in between big, shared solid-state drives (SSDs) in the rack and DRAM on the blade

...

The End of the Wire

The data center, then, is set for profound changes. A new class of server memory, in-network computing, and a new network topology could all appear in the next few years, each innovation moving us incrementally closer to a single, flat address space where tasks come to data, not data to tasks.
...
A simple view of the IoT (internet of things) has an enterprise’s constellation of Things pouring data into a cloud, from which big-data analyses periodically hand down guiding or controlling edicts. “At last, Operations directly connects to IT,” Bradicich enthused. And then he explained why it’s not going to be like that at all.

To begin with, he cited the volume of data involved. “To take an extreme example of an embedded system, the Super Collider at CERN generates 40 Terabytes of data per second,” Bradicich related. “One ordinary car, connected, can generate 500 megabytes (MB) per minute.” All that data is not likely to be funneling back into the data center, even over some future 5G wireless network. And then there is the matter of security. “Nobody in their right mind would put the nation’s power grid on the Internet,” he observed, perhaps rather optimistically.

In any case, massive bandwidth requirements and stringent security concerns both argue for a stratum of local processing at the network edge. So does latency. Some systems will have control loops or functional-safety overrides that depend both on analysis of the data they are collecting and on having the answers within a known latency. Those systems will require some degree of local computing to achieve latency and jitter requirements that simply could not be met across the best-effort Internet.

Further, that local processing resource needs to be tailored to the application, Bradicich argued. He pointed out that the environment at the edge of the IoT—with its flurries of sensor data, interrupts, and real-time deadlines—is completely unlike the data-center environment. So why try to meet edge computing requirements by deploying data-center server racks?

...

http://systemdesign.altera.com/new-layers-form-within-cloud/

Edited by +Protagorist - 19-May-2016 at 19:19
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 18-May-2016 at 15:15

и можеби во иднина од сето ова нема да има потреба, ако распалат флексибилно логички ова срч енџините ко што е предочено во текстов подоле, но и потоа чинам сите ќе си тераат по старо, просто програмирањето не е само занает туку и уметност, ко што и куварот не е само готвач

да прецизирам досегашните биполарни GPU-a по серверите [1] бинг гугл & ко ќе ги заменат со тро пореволуционерни FPGA [1][2][3] со што е-кашава ќе биде и послатка и подостапна за масите
So what does this mean for SEO? Barry Schwartz of Search Engine Roundtable pointed out that the improvement was similar to Google’s Caffeine update, only more about the hardware, rather than the data and coding infrastructure. However, according to Bing hardware architect Derek Chiou, Burger’s work will likely have a “real impact” on Bing search results. Could it mean higher relevancy? Will Bing follow in the footsteps of Google and use this advanced technology to snuff out web-spam? I guess we’ll have to wait and see. [1]

MICROSOFT KNOWS EXACTLY WHERE INTEL’S FUTURE IS

...

Streamlining the Future

Altera makes what are called field programmable gate arrays, or FPGAs. Such chips have been around for years. Typically, engineers use them as a way of prototyping new processors—trying out new designs. Companies also put them into specialized hardware, including gear that routes data across computer networks. But a few years ago, Microsoft put them into servers, they could also streamline the operation of a sweeping online service like Bing.

Last summer, Microsoft unveiled a pilot project—Project Catapult—where it tested a network of about 1,600 servers that pair Intel CPUs with Altera FPGAs. Altera chips could process certain Bing algorithms about 40 times faster than traditional CPUs, providing a boost that could make Microsoft’s search engine twice as fast on the whole. Basically, chips help decide how to rank the items that turn up on Bing’s results page.

At the time, Microsoft would move Bing to this kind of hardware in early 2015. The company has yet to make the transition, but it will. “The team is really heads-down right now, trying to make that happen for live customer traffic in the data center.”

‘Absolutely Critical’

The move is just one way that the giants of the Internet are changing the hardware—including the chips—that drive their services. Google, Facebook, Chinese search company Baidu, and others are now using GPUs—chips originally built for rendering graphics—to power the latest in artificial intelligence tools, including speech recognition, image recognition, and natural language processing. And like Microsoft, various companies are exploring other low-power chips that can reduce costs and perhaps boost speeds in the data centers. Google and Facebook are looking at silicon based on the ARM chips that power most smartphones.

According to a recent study from the University of Michigan, if you operate a voice recognition service akin to Apple Siri on traditional hardware, it requires about 168 times more machines, space, and power than a text-based search engine along the lines of Google Search. GPUs and FPGAs, the study shows, can shrink that gap. “It’s going to be absolutely critical that future data center designs include GPUs or FPGAs,” Michigan professor Jason Mars recently told WIRED. “You can get at least an order-of-magnitude improvement.”

Though Microsoft initially described Project Catapult as a way of boosting the performance of Bing—a good old text-based search engine—the company is also exploring FPGAs as a way of running voice recognition tools and other artificially intelligent systems, as it described in a recent research paper. Like GPUs, the company believes, FPGAs are suited for use with “neural nets”—networks of machines that approximate the networks of neuron in the human brain—used to power services that recognize images and spoken words. “The results in that paper were pretty compelling,”.

FPGAs are better suited to a much wider variety of tasks than GPUs. “The FPGA is less efficient for the stuff that’s exactly suited to GPUs,” he explains, “but for everything else, they can be more efficient, because you can customize the pipeline.” He points out, however, that programming an FPGA may require more work and new engineering skills.

“The FPGA solutions are harder to change that software,” he says. “A really, really good FPGA designer can bring up some of these stacks pretty quickly. But there tend to be, I think, fewer people that do that really well than there are GPU programmers.”

The New Moore’s Law
As the Microsofts and the Googles began to explore these new types of chips, Intel was very much on the outside looking in. GPUs are made by companies like nVidia. Doug Burger calls Altera and its rival Xilinx “the Coke and the Pepsi” of FPGAs. But things are changing.

Intel sees where the market is headed, and it wants to be there. The company has already built experimental motherboards that include both Intel CPUs and Altera FPGAs, and after agreeing to acquire Altera, it intends to offer such boards “as highly customized, integrated products,” even as it works to “enhance Altera’s products through design and manufacturing improvements.”

...

http://www.wired.com/2015/06/microsoft-knows-exactly-intels-future/
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 18-May-2016 at 14:14

во секој случај, и на почеток и на крај, она што е бр.1 во сета маркетинг каша, е постојано премерување на целите и импактот кој треба да го има одредена реклама, но пред се' колку истата допрела до масите, а за што треба и одредена маркетинг мантра односно озбилен фокус за и околу индексирањето на самиот веб сајт како константен чекпоинт за рекламата на мрежава, со што би се видела оправданоста за понатамошно вложување енергија во тој правец, иако има и такви компании или производи на кои статистиката не им е битна (лајкови,вјукаунт,кликови) бидејки не се грижат за профитот колку за усреќување и на оние потрошувачи кои ги имаат придобиено, налик константна љубов наспроти упразнување ниски страсти и краткорочен профит, пр. стандард како Меана наспроти стандард како фаст-фуд сендвичарница, да речеме КитКат наспроти најдобриот јапонски кувар [1][2][3]
туку да се вратам на индексирањето Indexability веб процес кој зависи пред се од кодирањето на веб страната и како срч енџините ја индексираат,затоа и не секој може да изваја добар веб сајт, а најчесто треба ангажирање посебен графичар и посебен програмер за да се добие екстра промо комбинација, затоа кога велам погоре се сомневав како ќе излезе потем индексирањето, не мислев дали pbanks ќе ја заврши како програмер добро работата на почеток туку како јас ќе ја одржувам понатака кога ќе го сервисирам веб сајтот, нели претпоставувајки дека сам ќе можам тоа да го правам штом имам одредена рамка,но тука еи замката односно решението та чим еднаш избереш кројач во случајов програмер за да се осигураш дека кројот секогаш добро ќе стои ќе се двои и лесно пегла/дипли тогаш нема менување за тој модел/односно веб страна друг кројач освен ако тоа не е по препорака на самиот програмер кој го стокмил вебот, та ако сте озбилни во намерите (доколку се осигурате дека е достоен) програмерот за ништо не го менувајте ...

... иако незначи по дифолт дека добро кодирање (чист и едноставен код) е и' добра оптимизација.орг [1][2][3][4] за супер индексирање, иако среден код е главен мукает на пребарувачите, ко што и ние кога ќе видиме несредена жена/маж потешко да ги прибереме дома, затоа манакенка со кеиф ке ја спастриме па ни грам солило немала во глата макар има и такви кои намерно се запуштаат како не би им досаѓале разноразни муштерии [5]во контекст инфографиков 3 чекор е доста битна алатка за индексирање како пре и пост оптимизација на вашата презентација односно вебсајт, налик идеен дијаграм но во случајов за веб сајт архитектура [1] иако секогаш можете да се замарате пешки и накнадно околу ажурирањето [2] ...

... и арно ако се заврши со тоа, но на оние кои чаламот не им е удрен во глава, и неимаат потреба од озбилен вебсајт, а посакале да имаат средсело само е-архива, нека одат до програмер со цмс-платформа в рака, претпоставувам некој со шериф+ [1] или динамиквеб [1][2][3] иако не секој еден цмс генератор би им помогнал околу индексирањето

http://pagerankings.com/wordpress-number-website-site-generator/HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 11-May-2016 at 18:38

една од битните грешки што ја прават многумина кога се рекламираат на нет е напињањето со гиф форматот, а всушност во секој поглед пнг е подобра опција [1][2]

потем видео подкаст им е најчесто мисловна именка, а често и за фото блог абер немаат макар имале набутано милион фотки по социјалните мрежи, за ЧПП страна или форум како онлајн подршка и да не говориме, и ајде средните туку и големите компании се во аут на овај планкај нас, та кога локалните хотели немаат озбилен е-маркетинг што пак останатите, просто кај нас сеуште живееме од добриот глас кој само што сега со лајкови го пренесуваме

~

туку има два нови научни формати во игра

http://www.nature.com/news/the-struggle-with-image-glut-1.19834

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.359 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.