build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Објекти од културата (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Објекти од културата (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 282930
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Online
Posts: 616
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #581 Posted: 10-Sep-2020 at 12:21
Ova novo e ili nekoj star mlin renoviran?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6854
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #582 Posted: 13-Sep-2020 at 10:47
ПЕТРЕ М. АНДРЕЕВСКИ ЌЕ ДОБИЕ СПОМЕН-СОБА ВО РОДНАТА СЛОЕШТИЦА

Великанот на македонскиот пишан збор, романописецот, раскажувач и поет Петре М. Андреевски (1934-2006) конечно ќе добие спомен-соба во родното село Слоештица, Демирхисарско. Таа ќе биде сместена во некогашниот Задружен дом, кој ќе се реконструира и ќе прерасне во нов Мултифункционален центар што ќе понуди и сместување за туристите. Активностите Општина Демир Хисар ќе ги спроведува во рамки на проектот „Откривање на скриените атракции“, финансиран во рамките на ИПА Прекуграничната програма меѓу Северна Македонија и Албанија.

„Со изградбата на новиот Центар ќе биде уредена и спомен-соба на Петре М. Андреевски, кој во родната Слоештица меѓу останатите дела ја напиша и легендарната ‘Дениција’. Во спомен-собата ќе бидат изложени и дел од неговите лични предмети кои ги подари неговото семејство“, соопшти Општина Демир Хисар.

Мултифункционалниот центар ќе опфаќа површина од над 600 квадратни метри, а во негови рамки ќе биде отворена и продавница за локални производи: лековити билки, планински чаеви, печурки, шумски плодови, сувенири и ракотворби автентични за демирхисарскиот крај. Исто така, ќе биде адаптирана летна сцена на која ќе се одржуваат настани атрактивни за пошироката публика и домашните туристи.

Со проектот „Откривање на скриените атракции“ село Слоештица прераснува во туристичка атракција пред се’ поради природните убавини, валавиците и планинарските патеки во непосредна близина, кои исто така ќе се уредат и обележат. Ќе биде уреден и видиковец и неколку места за одмор и рекреација околу селото. Вредноста на овие инфраструктурни зафати изнесува 150.000 евра, додека севкупната поддршка од ЕУ за партнерите од двете земји е 485.000 евра.

Заедно со Демир Хисар, општина Клос од Албанија и невладините организации „Арт поинт Гумно“ од с. Слоештица и ФЛАГ од Тирана ќе развијат туристички патувања исполнети со локални искуства како планинарење, часови за готвење, оф роуд авантури, изработка на домашни ракотворби, собирање лековити билки и други автентични доживувања заедно со локалното население.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/petre-m-andreevski-ke-dobie-spomen-soba-vo-rodnata-sloeshtitsa/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6854
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #583 Posted: 14-Sep-2020 at 06:37
Тетовското кале запуштено и обраснато, претворено во змијарникhttps://alsat-m.tv/mk/тетовското-кале-запуштено-и-обраснат/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6854
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #584 Posted: 12-Oct-2020 at 14:04
Originally posted by stef4o

https://www.facebook.com/hysniismaili1/videos/205047407507606


Бочварски подговен да издаде работна дозвола, до вторник се очекува да се отвори албанскиот театар во Скопјеhttps://tv21.tv/mk/bochvarski-podgoven-da-izdade-rabotna-dozvola-do-vtornik-se-ochekuva-da-se-otvori-albanskiot-teatar-vo-skopje/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6854
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #585 Posted: 19-Oct-2020 at 12:35
Музеј за ретки минерали-Пробиштипhttps://www.facebook.com/Queenlider

Edited by stef4o - 19-Oct-2020 at 12:35
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13137
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #586 Posted: 19-Oct-2020 at 18:34
Ех, штета што отстапува малку од оригналниот проект, ќе добиеше Пробиштип некаков претставителен објектЕве уште некоја фотка што најдов на интернетов:

Во центарот на Пробиштип „никна“ Регионален музеј на ретки минерали. Архитектонското решение е на архитектонското биро „Тагора“ – Скопје, надзорот го вршеше штипското „Атриум студио“ додека градбата е на скопската фирма Промонтинг.

Музејот е со димензии 8,11 х 17,21 метри, односно со површина од 140 метри квадратни, има приземје и кат, а е лоциран во централното градско подрачје.

http://istokpress.mk/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D1%88%D1%82%D0%B8%D0%BF-%D0%B8%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D0%BE%D1%82-%D0%BC%D0%B5%D1%81%D0%B5%D1%86-%D1%81%D0%B5-%D0%BE%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B0-%D1%80%D0%B5%D0%B3%D0%B8/
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7370
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #587 Posted: 19-Oct-2020 at 21:17
панеливе треба вака да изгледаат или треба да ги зачистат малце?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 979
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #588 Posted: 19-Oct-2020 at 22:17
Пробиштип во секој случај е гратче средено за секоја чест. Булевар што е обиколница, среден пазар, чисто, сега и музејов. Дури и вака е подобар објект од редица други.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 282930

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.