build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Легализација на дивоградбите

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 5>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Легализација на дивоградбите
    Posted: 25-Sep-2009 at 17:19
во контекст на пост #134 од нишката Урбанистички планови (општо),  еве мала евиденција до каде се се работите околу легализирањето на дивоградбите

Куќите-дивоградби ќе куртулат од новиот закон за градба - 24.09.20009

Индивидуалните дивоградби ќе бидат изземени од новиот закон за градба и ќе ги чекаат законските решенија за нивно легализирање, реши со амандманска интервенција матичната собраниска Комисија за транспорт, врски и екологија, која вчера го визира предлог-законот за градење во второ читање.

Ваквото решение не ја отстрани дилемата кај опозицијата дека со новиот закон дивоградбите ќе бидат предмет на национализација.

- Наместо да се спречат или да се уриваат, дивоградбите ќе се одземаат и ќе се национализираат, а во понудените законски одредби нема да може да се снајде ниту еден градежен инспектор - вели пратеникот Томе Чинговски од СДСМ.

Законот предвидува можност ако овластениот градежен инспектор утврди дека градбата е спротивна на одобрението, да изрече забрана за оттуѓување или располагање со земјиштето и со објектот. Истовремено, ќе може да определи и плаќање месечни пенали во висина од три отсто од пазарната вредност на објектот (висина на данокот на промет со недвижнини) ако во определен рок градбата не биде сопрена и вратена на нивото согласно со обиената дозвола за градба. Ако сопственикот не ги почитува решенијата или не плати пенали три месеци по ред, по максималниот рок од три години, државата, односно општината ќе може да го активира решението за располагање со земјиштето и објектот, со што таа станува сопственик.

Власта тврди дека ова решение е преземено од стариот закон и со него не се предвидува никаква национализација или конфискување на имотот, туку само можност објектот да биде во согласност со одобрението за градба.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=922ADD96BD922C459E53F29B0CBA5F82

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 25-Sep-2009 at 18:36
...Во сферата на урбанизмот и градежништвото продолжува борбата против урбаната мафија. Според Јанакиески, во септември ќе се донесе законот за легализација на дивоградбите со кои нема да се опфатат бесправно изградените објекти што се предмет на анализа на Државниот инспекторат за градежништво.
www.vecer.com.mk/default-mk.asp?ItemID=2D6CEAE8D24AEF479FEEC111708A003C

според горе кажаното излегува дека ќе се легализираат само објекти пред осамостојувањето!?! а се друго што е диво а неможе да се вклопи во постојните дупови ќе биде конфискувано, но од друга страна напротив контрадикторни изјави од надлежните, пример ко оваа
...Досега Сарај имаше само Генерален урбанистички план, а дури неодамна тој стана дел од ГУП-от на Скопје. Во иднина, градоначалникот и Советот на Сарај ќе изработуваат детални планови кои ќе бидат основа за легализација на дивоградбите.
utrinski.com.mk/default-mk.asp?ItemID=1EB1C252D81FF84CBD041E1A0AAB959F

да причекаме да се донесе законот, но како што ми се чини од него ќе се испили половично разрешување од кое најверојатно ќе добијат само оние кои добро ќе подмачкаат по општинските совети!?! но од друга страна законски доколку некаде е предвидено индустриска или рекреативна зона, негледам како би се вклопиле тамошните дивоградби, иако реално оние кои се впишани во некое од аерофотограметриските снимања низ децениите, се додека некој не го купи земјиштето на кое се дивоградбите подигнати, а на тоа место е зацртано нешто сосем друго, се до тогаш истите таму ќе можат да останат, но доколку објектот е постар од 10 години и е внесен во ортофото картите на катастарската евиденција преку авионските снимки, може и треба да бара отштета од државата или приватникот кој го откупил земјиштето од државата...!
...Градоначалникот на Гази Баба, Трајковски вели дека според деталникот урбанистички план, таму е индустриска зона и нема можност за легализација на објектите. Проблемот можел да се реши, вели тој, единствено со спогодба меѓу населението и инвеститорите на гасната центарала.
vesti.alfatv.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=2&eventId=10659


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 25-Sep-2009 at 19:16
доста луѓе ќе куртулат со законов, но на доста тоа и нема да им појде од рака, затоа можеби единствено решение е оние кои нема да може да си ги легализираат објектите и истите ги изгубат односно им ги конфискува општината, да имаа право за први да лицитираат за нив со некоја бенифиција пример да ги откупат за 50% од проценетата вредност, но во тој случај однапред треба да се донесе законски акт со кои ваквите невклопливи дивоградби за дебела пара би се легализирале! ова би било некој компромис. особено за индивидуалните куќи, додека станбените згради најверојатно ќе се извлечат, освен ако навистина се пречекорени сите можни урбанистички регулативи во однос на проектирањето...

„ЕТАПА“ распродала ДИВОГРАДБА, станарите бараат имотни листови

Седум години страв за купените станови

Во Општина Центар велат дека единствниот излез за станаритена објектот е во законот за легализација на дивоградбите

Станарите во зградата на улицата 29 Ноември број 6, седум години не можат да извадат имотни листови за своите станови што ги градела фирмата „Етапа“. Проблем е тоа што инвеститорите Валентино Константиновски и Александар Наумовски изградиле повеќе катови од дозволеното, ги продале становите во дивоградбата, не платиле комуналии, а надлежните тоа со години го толерирале. Наместо приземје плус три ката, како што гласела градежната дозвола, во 1997 година „Етапа“ си доградила уште два ката. Тогаш Државниот инспекторат за градежништво издал решение за уривање на дивоградбата, кое никогаш не го извршил.

- Да си ја работеле институциите својата работа, односно да ја урнеле дивоградбата навреме, немаше да ги имаме денешниве проблеми. Сега фирмата „Етапа“ повеќе не постои, а сопствениците, кои не' измамија, вешто го избегнуваат законот и си тераат бизнис на свој начин - велат револтираните станари.

Зградата, во која има 40 стана, е вселена во 2000 година. Тогаш инвеститорот им ветувал на станарите дека имотните листови ќе ги добијат најдоцна за два месеца.

- До ден-денес немаме имотни листови за имотот што уредно сме си го платиле. Седум години сме нервозни, бидејќи имаме имот што го немаме и со кој не можеме да располагаме. Ова е сериозен случај на измама и криминал, штом некој дозволил да се изгради зграда без потребната документација - вели Велимир Стојковски, станар во зградата.

Станарите раскажуваат дека против сопствениците на „Етапа“, пред две години, преку адвокатот Синиша Трајковски, поднеле кривична пријава за измама до Јавното обвинителство. Адвокатот вели дека фирмата поседувала одобрение за градба само до третиот кат, а четвртиот и петтиот се изградени бесправно.

- Предметот веќе две години е заглавен во Обвинителството, од каде што чекам одговор дали ќе биде поднесено обвинение или не. Ако има обвинение, тогаш државата ќе треба да поднесе обвинителен акт против сопствениците на „Етапа“, а во спротивно, станарите ќе мора сами да поднесат супсидијарен обвинителен акт - вели Трајковски.

Пролетва, кога Министерството за транспорт и врски и ги одзеде ингеренциите на Општина Центар од областа на урбанизмот, беше разгледуван и случајот со објектот на „Етапа“. Според извештаите од Општината, за зградата е издадено решение за уривање во 1997 година, кое не е извршено, па по децентрализацијата останало на товар на Општина Центар. Со детаљниот урбанистички план за Дебар Маало 1, од 2002 година, објектот е потврден во површина, но не и во висина.

Раководителот на одделението за урбанизам при Општина Центар, Соња Шумкова, вели дека единствениот излез за оваа ситуација го гледа во законот за легализација на бесправните градби, кој е во собраниска процедура.

- Објектот не можеше да биде легализиран при носењето на планот за Дебар Маало, бидејќи според законите за градба и за просторно планирање, дивоизградените објекти и оние што отстапуваат од предвиденото во градежната дозвола не можат да бидат внесени во урбанистичките планови - вели Шумкова.

И еден од сопствениците на „Етапа“, Константиновски, го чека законот.

- Мора да се причека зградата да биде легализирана, тоа убаво им го објаснивме и на станарите. Тие мора да бидат трпеливи. Не гледам друг излез. Остатокот од комуналиите ќе бидат платени кога ќе дојде време - изјави Константиновски.

Тој вели дека зградата постои во ДУП за Дебар Маало, што значело дека проблемот ќе се реши со легализација.

Од Министерството за транспорт вчера не објаснија зошто нивниот Инспекторат за градежништво своевремено не реагирал на дивоградбата и така дозволил граѓаните да се најдат во незавидна ситуација. Оттаму само рекоа дека предметот за „Етапа“ по децентрализацијата е префрлен во Општина Центар, а во општината велат дека ги имаат само предметите од 2000 година наваму.

Дневник - Анела Петрова - 17.11.2007


оваа зграда е побезболен случај од повеќето дивоградби и сега најверојатно со наскорешниот закон за лагализација на дивоградбите, а воедно и со измените во законот за урбанистичко планирање, истата брзо ќе можат да ја легализираат! може и кинескиот ѕид ќе преживееше доколку не се случеа промени во министерството т.е. во државниот градежен инспекторат, па и тој доколку подсотанеше заборавен сега ќе немавме таму руина! Bash
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 27-Sep-2009 at 23:17

еве интересен текст, со уште поинтересни коментари... јас би додал само дека оној кому дивоградбата му е основно средство за живеење и тоа како приземен објект, да нему некако да му се излезе во пресрет, другите сепак доколку постојат услови за легализација дупло, а како во случајов со козјак и тродупло да се баждарат...!

Дивоградителска манија

Што ги тера луѓето да прават дивоградби? Да вложуваат големи пари при огромен ризик сето тоа да биде срушено, па згора на тоа да добијат и прекршочна пријава? Да ризикуваат, расправии, па и тепачки со соседите? Ако одговорот е сиромаштијата, како да се објасни ваквото однесување на парајлиите, кои градат на диво дури и во случаи кога нивната викендичка или куќичка може да биде потопена - како што е со дивоградбите на езерото Козјак? Или, пак, промашените дивоградителски инвестиции на Тиквешко Езеро, кои сега се продаваат за пет пари? И како може градежните инспектори, државата, сето тоа да не го гледаат? Викендичките не се кибрити на кибицерите на Камени мост, кои веднаш ги пикаат в џеб штом ќе наиде полицаец.

Навистина кој е овде лудиот, кој е збунетиот, а кој е криминалецот?

Дивоградбите на Козјак само ја повторуваат тажната приказна за македонскиот урбанизам. Кога ги прашавме некои од староседелците посочени дивоградители на Козјак и откако ни се заколнаа дека не се сопственици на викендичките, почнаа да ни објаснуваат дека насекаде во Македонија е така. Па, знаете дека пола Скопје е дивоградба, вели еден од нив. Знаеме и дека се гради во националниот парк Водно, дека е сомнителна легалноста и на викендичките кај Матка. Не треба да сте градежен инспектор за да сфатите дека многуте згради во Скопје, направени веднаш до улица, без место за паркинг, уште помалку место каде што дечињата ќе си играат, се дивоградба по секоја логика. И не само тоа, туку дивоградба е и Судската палата, како што беше објавено уште пред неколку години. Да, дивоградба е истата зграда кај Бит-пазар во која понекогаш се носат решенијата за уривање за дивоградбите.

Она што е особено интересно за Козјак е новата финта како да се заштитиш од уривање. Не можевме да разбереме по која логика дивоградителите направиле викендички до самото езеро, каде што може водата сосема да ги поплави (ЕЛЕМ што управува со езерото и го спушта или подига нивото на водата во зависност од потребата, нема причина да се грижи за дивоградбите бидејќи тие се изградени во зелениот појас околу езерото). Како што не можевме да разбереме од каде нивните сопственици планираат да носат вода во објектите. Но по информацијата на градоначалникот на Македонски Брод, Милосим Војнески, стана јасно како имаат намера да се чуваат од рушење. Трикот е мошне едноставен, личи на шоферската финта, ако сакаш да не те стопира полиција, стави полициска капа на видно место во автомобилот. Овде е слично, со тоа што дивоградителите пуштаат гласини дека газда на викендичката е некој висок функционер, поврзан со власта, а особено со полицијата. Ова сепак не значи дека моќниците не се вистинските сопственици на викендичките. Кога ги погледнавме објектите, нивните прекрасно направени камини, ѕидовите од бел камен, скапите дрвени врати, стана јасно дека цената од околу 20 евра за квадрат, колку што приближно чини парцела во овој крај, не би требало да е проблем за вакви парајлии. Сепак, тие се решиле на дивоградба, иако на само педесетина метри во правец на Скопје, кај истото село Здуње, Министерството за транспорт и врски продава 14 парцели државно земјиште, наменето токму за викендички.

Државата и нејзините градежни инспектори се посебна приказна. Никако навреме да ги забележат дивоградбите. Кога ќе ги видат, тие се или во фаза на легализација, или, пак, дивоградбите станале цели населби.

Ако Македонија е земја на апсурди, не значи дека и таква мора да остане и во иднина. Ако половина Скопје, можеби и половина Македонија е дивоградба, не значи дека другата половина треба исто така да ја запустиме. Да го зачуваме барем тоа што останало, како зелената идила Порече.

Автор: Александар Божиновски

~

Коментари:Musso
Се милсев дали да коментирам или не. текстот баш не ме воодушеви, ама има едно прашање на кое мора да се даде одговор. Имено, А.Б. прашува: “...Ако одговорот е сиромаштијата, како да се објасни ваквото однесување на парајлиите, кои градат на диво дури и во случаи кога нивната викендичка или куќичка може да биде потопена...“ ОДГОВОР: Затоа што тие се така научени да функционираат и така и станале “парајлии“ - со узурпација, насислтво непочитување на другите и правилата... со еден збор насилничко-хулигански. Тоа им е во крвта и затоа така се однесуваат! Тоа се дегенерици - и умствено и морално и социјално и.... апсолутни кретени и дегени од секој аспект!

Petre
Дали знаете што се’ треба да се направи за да се добие градежна дозвола? Колку време и нерви треба да се изгубат додека се добие дозволата? Полесно е да се направи куќата одколку да се добие дозволата. Бирократијата е немилосрдна. Затоа луѓето се решаваат на дивоградби

Скопјанец
Да зачуваме?! Убаво што има некој што уште утопистички размислува. Овде владее ПАРТИЗАМ. Како која партија си дојде на власт, си ја гледа државата како девојка која смее да ја силува кога ќе посака. Ние живееме онаму кадешто да купиш стан без парно ќе те чини колку огромна куќа во Канада! Ние живееме таму каде што компетентноста неможе ниту оддалеку да ти донесе работно место! Ние живееме онаму каде законот важи исклучиво за тие што не се партиски определени. Ние живееме таму кадешто за пари се продава се, па дури и личниот интегритет! Се изненадувам како уште размислувате утописки. И ви се восхитувам. Јас веќе одамна престанав да сонувам...Освен сонот да побегнам одтука...тоа е она што сега ме одржува.

ljubica
Se znae koj e sopstvenik na zemjisteto-Drzavata. Se znae koj go brani zamjisteto-Drzavata. Zad drzavata stojat poedincikoi ne gi sporveduvaat zakonite. More so lisici na race da gi snimate. Fuj

www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=92391057378&id=13&setIzdanie=21794

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 27-Sep-2009 at 23:32
"Дали знаете што се’ треба да се направи за да се добие градежна дозвола? Колку време и нерви треба да се изгубат додека се добие дозволата? Полесно е да се направи куќата одколку да се добие дозволата. Бирократијата е немилосрдна. Затоа луѓето се решаваат на дивоградби"


немам коментар на коментаров стварно, и не ми се допаѓа како почнува текстот со прашањето „Зошто се гради кога постои ризик“, епа баш се гради бидејќи не постои ризик и тоа е најлесниот начин некој да заштеди или да заработи време или пари
наведениот
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 27-Sep-2009 at 23:38
Не е долгата процедура најголмиот изговор. Поголема бења е што на еден му се дозволило, другииот гледа од него дека така е оставен и така етапно домино ефект се решаваат масовно сите на дивоградба, па кога вака дивљата грдња ќе метастазира па тогаше уште потешк да се искорени. Кој е тој будала што на избори ќе им даде понуда на граќаните дека ќе сруши све што е диво кога знае дека третина од објектите се такви! За хаосот у урбанизмот во Македонија треба и жртви и саможртви! А тоа го немаме!
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 27-Sep-2009 at 23:55

лесно е да коментираш од позиција на здомен, тешко на оној кој нема дом! треба јасно да се разграничи што е дивоградба од нужда а што дивоградба од ќеиф!!!

што е до процедурите, да, порано беа катастрофа, за обичен извод од дуп се чекаше повеќе од месец дена со се сите процедури... да не зборуваме што сето тоа се блокираше од чисто митаџиски момент, а неретко и од административна мрзливост, небаре имаат во министерството и по општините попамента работа, да отидеш таму ти гарантирам дека над 50% вработени незнаат ни еден закон на памет, а не па нешто повеќе...

кратко и јасно се до воведувањето на регулаторната гиљотина, со која на институциите колективно им се ограничи рокот за одговор, ваквите куршлуси беа секојдневие! сега може да се каже дека почна народ да дише, што е до бирократија, но сега пак се влече она што го велиш лсл дека сме нашле па сме зашле, па нормално повеќето сограѓани се угледуваат на опкружувањето, што од алчност што од неурбанизираност(онаму каде постои населено место) но се надевам дека по расчистувањето со легализацијава, ќе се отвори простор за целосно применување и почитување на правото, бар на поголемиот дел на територијата на државата, особено бидејќи општините основните извори на приход ги влечат преку комуналните такси.

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 28-Sep-2009 at 00:43
Види макс се слагам околу коцептото дека треба да се разграничи што е од нужда што е од ќеиф и аздисаност. Би одобрил толерантност за оние со нужда но во никој случај легализација и тоа земјиште да добие статус како и секоја друга легална зграда/куќа па да може подеднакво да учествува на пазарот. Едноставно ако е од нужда треба да биде толерирано до крајно решавање на станбено прашање, без можност за препродавање (освен доколку се присатпува кон рушење) што мислам дека е доволно фер. Сепак дивоградба е дивоградба и рачунај дека колку и да секој од нас биде поединствено толератне сепак општеството како целина не може да се поистовети со личност. Усатаври и не се работи за толерантосност, колку што се работи на пример за некоја очајна потреба да решеме треба да проаќа автопат. И мубаетов ниту ми е од позиција со решено станбено прашање и незнам како успеа тоа така да го протолкуваш.


Edited by lslcrew - 28-Sep-2009 at 00:46
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12034
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 28-Sep-2009 at 00:56
@ Max

Нормално дека треба да има градација на дивоградбите. Но дури и оние кои се направени од најголема нужда, не смеат да се легализираат доколку пречат на проекти од општ интерес. Со урбанистичките планови пред се треба да спроведуваме долгорочно издржано и ефикасно урбано планирање, а не социјална политика.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 28-Sep-2009 at 01:22

јасно општините ако ништо друго треба водејќи се според просторниот план, како и ГУПовите и ДУПовите не смее да дозволи на критични точки некоја дивоградба да преживее! обично оние кои се решаваат на дивоградба, најнапред сигурно и се распрашуваат што и како е во околината предвидено, не ми се верува некој на шашма да крева куќа, но сигурно има и такви случаи, имајќи ја во предвид тоталната незаинтересираност за спроведување и почитување на законите и од страна на системот и од страна на граѓаните!

но имајќи предвид дека социјалниот мир во многу подрачја се купува меѓудругото и на овој начин, надлежните неретко и намерно замижуваат пред дивите градежни стихии, кои не е толку проблем околу легализацијата на истите, туку околу нивната безбедност и статички и инфраструктурно, бидејќи јасно дивоградба неможе и легално да се приклучи на јавните инфраструктурни системи - вода, струја, канализација итн. а патем неможат да извадат ниту полиса за осигурување од непогоди... бар тоа е логикта!?! 

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 28-Sep-2009 at 01:40

но во сред главен град оваа пракса не е дозволива!

Општината Чаир - рекордер во дивоградби

Бројот на бесправно изградени објекти на територијата на Македонија во 2008 година изнесува 1.946, соопшти вчера Државниот завод за статистика.

По општини, најголем број дивоградби има на територијата на скопската општина Чаир, односно 276 објекти или 14,2 отсто од вкупниот број бесправно изградени објекти. Потоа следуваат општините Охрид со 166 дивоградби, Карпош со 135 дивоградби, Прилеп со 100 дивоградби, Куманово со 95 дивоградби и Ѓорче Петров со 78 бесправно изградени објекти.  www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=62491019442&id=10&prilog=0&setIzdanie=21720

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 28-Sep-2009 at 08:40
Вакви исклучителни бројки на дивоградби мислам дека повеќе се рачубнаат како дивоградби пред се поради неплатени комуналии (поради што директно страна општинскиот буџет), одколку што се дивоградби поради непочитување урбаниустички план. Значи требда имаме градација по неколку теми, па така и оваа.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 28-Sep-2009 at 08:45
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 28-Sep-2009 at 10:01

Previous пулсирајучи простор > фарктален урбанизам LOL

не, општина чаир е феномен, потегот од гази баба преку јаја паша се до топаана е навистина без ред, таму просторот беше густо населен и пред девеесетите, но потоа во транзицијата фракталниот урбанизам на мештаните т.е. немањето свест кај урбанистите за една таква појава си го стори своето, истата ситуација е и со сите здивени а урбани подрачја... и пак ќе речам не е толку голем проблем легализацијата на овие објекти колку што е стравот за тоа колку се тие безбедни за оние кои жиеат во нив! кога сме кај статистиките добро би било да ги ѕирнеме сите... смешното е што пола од дивоградбите отпаѓаат во 2008 на згради од кои две трети станбени а една третина деловни... http://www.stat.gov.mk/statistiki.asp?ss=11.02&rbs=7

и не е проблемот толку кај луѓето колку што е кај институциите, прво самите инспектори не се наадлежни да лепат казни, туку само да тераат записници, екстра простор за дивиот да збрка врски или пак инспекторот да има време да го обработи, потоа тука е државата која ваквите казни ги носи на суд, каде се заглавува со процедурата најмалку година дена, и на крај тука е солидарноста на комшиите па кога ќе се крене цела дива населба дали во форма на гаражи, доградби на тераси или пак цели дивоградби, веќе е касно за парцијално решавање па најчесто и се оди на легализација...!


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 29-Sep-2009 at 21:02
(во иднина) Касапана за Дивоградбите (можеби)


http://www.motionbox.com/videos/7c99dbb61b18e5c5f4?iid=switch_player_hd&type=hd

Edited by Max - 15-Jul-2010 at 02:36
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 29-Sep-2009 at 21:11
добро бе политикава стварно служи за да направи кајгана од мозокот на еден обичен човек, па да не знае никој која е правилната постапка, медиумиве па си прават приказни за мали деца и не знаеш кога да им веруваш, лудница Nuts
мене ништо не ми е јасно

еве ќе прашам, што се случува со земјиштето доколку се притвори градителот и се сруши објектот според законите?
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 29-Sep-2009 at 22:18

досега ништо! останува и понатака сопственост на дивоградителот фактички налик средство со кое е извршено кривичното дело е градбата, а не земјиштето... ова сега е дополнителен репресивен механизам кој би требало да ги одврати идните дивоградители, како и оние кои нема дасе амнестираат со законот т.е. нема да се вклопат во дуповите, но најверојатно новиов механизам ќе падне на уставен, имајќи го во предвид расположението на "експертите"!?  

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 29-Sep-2009 at 22:43

ОПШТИНСКИТЕ ИНСПЕКТОРИ ИЗБРКАНИ ОД ПОПОВА ШАПКА

ова е за пофалба, во очи носење на законот општинарите ревносно си ја вршат работата! а каде беа до сега? незнам воопшто дали има простор нешто да биде легализирано на шара, но според големиот број дивоградби, најверојатно и тука ќе се оди со легализација. од зимско-рекреативните места слична ситуација е со маврово и нижеполе...Edited by Max - 15-Jul-2010 at 02:07
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 29-Sep-2009 at 22:46
Ништо нре праиме со инпекцииве додека не смислиме некој модел како со пајак-службата, на процент!
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 30-Sep-2009 at 15:16

инспекциите си се добри треба само редовно да влечат полициска придружба со себе, односно најдобро е да имаат посебна служба при МВР која ќе им биде постојано достапна но и специјализирана за вакви и слични ситуации...

еве и охриѓани се наоштриле за ефективно спроведување на законот, иако се си мислам дека и таму инспекторите ќе бидат набркани како кучиња! Од септември ќе се рушат сите дивоградби во Охрид - Амакпрес - 15.08.2009

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.121 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.