build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Градски плоштад Гоце Делчев - Струмица

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 29>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Градски плоштад Гоце Делчев - Струмица
    Posted: 13-Apr-2009 at 13:15
Еве некој проект што се предвидува за струмичкиот плоштад:Edited by lslcrew - 13-Apr-2009 at 13:15
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 24-Dec-2009 at 23:28
Проект: Изградба и уредување на градскиот плоштад "Гоце Делчев" - Струмица
За три години Струмица ќе биде градот со најубавиот и најмодерниот плоштад во Македонија. Преку реализацијата на тригодишниот проект Изградба и уредување на градскиот плоштад "Гоце Делчев" кој опфаќа подземно и надземно вкрстување на Булевар Ленинова со Булевар Маршал Тито, изградба на подземен паркинг простор и пешачка зона ќе постигнеме урбано докомплетирање на центарот на градот на ниво на европските и светски градови со слична големина. (Извадок од програмата на Зоран Заев за 2009-2013)

Како треба да изгледа во 2010 година:
Edited by pbanks - 24-Dec-2009 at 23:36
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 26-Dec-2009 at 02:06
Конечно најгрозниот плоштад во државата ќе стане еден од најубавите!
Инаку плоштадот Гоце делчев во Струмица е изграден 1971 година , во тоа време на истоимениот плоштад се урнати повеќе објекти од Барокната и неокласичната архитектура , поточно објектите од левата страна на улицата Б. Јанков-Мучето А на нивно место се изградени грозни стамбени блокови и огромната стоковна куќа на Југопромет.
Плоштадот е поплочен со бел мермер ( веќе едвај дотраен ) И целиот тој простор нема сензибилитет.
Новитет е тоа што плоштадот ќе биде поголем за околу 40% од сегашниот , а за остварување на тоа ќе се изгради подземна сообраќајница , со подземен паркинг со што целиот строг центар на градот ќе биде само пешачка зона.
Исто така и улицата Б.Јанков ќе биде поплочена и ќе стане составен дел од плоштадот , лично мене тоа ми наликува на плоштадот и улицата македонија во Скопје .
Инаку плоштадот ќе биде поплочен со гранит и калдрма исто како тој во Скопје .
Вчера Зајко изјави цела таа реализација чини 150 милиони денари ( не сум пресметал колку би чинело во Евра )Edited by pbanks - 26-Dec-2009 at 12:25
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1309
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 26-Dec-2009 at 03:26
Дај боже да се исполни!
Но искрено да ви кажам не верувам,еве Скопје веќе 50 години се подготвува да направи нешто слично но некако тешко оди.
Гледам заложени се пари од три буџети(2010,11,12) на Струмица па да се надеваме дека не било само предизборно ветување.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 26-Dec-2009 at 23:09
Да, треба да се интервенира. Според мене најголем недостаток е тоа што ние всушност и немаме плоштад бидејќи половина од него е паркинг, а другата половина коловоз, така да останува само малиот дел пред споменикот на Гоце. Така да сега баш добро е замислено, како и кај секој нормален плоштад, да нема автомобили и да се направи подземен паркинг и сообраќајни ленти. Насекаде плоштадите се без улици, само кај нас има сообраќај, затоа и секое лето поради огромниот број пешаци плоштадот е затворен за возила од 20 до 24 часот.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9091
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 27-Dec-2009 at 00:06
Изведбата може да биде добра ако се користат квалитетни материјали (се надевам дека не планираат уште една паверијада). И сообраќајното решение е супер, не се сложувам со овај_стариот, тунелот не е длабок и не ми изгледа на некоја скапа инвестиција така да сметам дека тој дел од проектот е повеќе од реален.

Она што ме интересира е окружувањето на плоштадот. Каков е урбанистичкиот план за тој дел и дали ќе се "омеѓи" со објекти. Дали може да ја сликнете фактичката состојба? Сум бил неколку пати во Струмица но единственото што ми останало во сеќавање за плоштадот е дека се работи за еден отворен простор, а тоа реално и не е баш плоштад.
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 27-Dec-2009 at 19:44
Во врска со реализацијата на проектот да ве потсетам дека општина Струмица замислените проекти ги реализира 95% секоја година , досега такво нешто овде не се случило ( барем во изминатите 5 години ) или недај боже пак да започнат нешто па да го заборават ! тоа никако ! Овде кога ќе се почне нешто се тера турбо до крај , независно од обемот на проектот ( цена иили големина ) И тоа е баш за поздравување,
Во нашата општина ако нешто е спорно ( правно или технични ) не се ни помислува на градежен зафат ! Се зависи до останатите ! Ете на пример локацијата за Агро берзата е веќе повеќе од спремна , општината изгради патишта , водоводи , канализации , го осветли , и го расчисти теренот од 11000km2 , фактички ја спроведе цела инфраструктура , и тоа подобро од очекуваното , и сега им е на тацна на инвеститорте од Агрикор .  Кога се изгради Глобал кој е од огромни размери , и катна гража за 500 возила во рок за 16 месеци , тогаш ни малку не се сомневам дека ќе се изгради плоштадот , и тоа не 3 години како што беше планирано туку вчера Зајко во Емисија рече оти до крајот на 2010 ќе биде завршен , оти парите се обезбедини .
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 27-Dec-2009 at 22:14
Ај не го фали толку, го направи Господ.
Прво, да си признаам дека не сум му симпатизер. Второ, проектот за плоштадот е супер и дај Боже се да се заврши како што треба, всушност тоа ќе му биде првиот капитален проект. И трето, не го мешај Глобал бидејќи општината во неговата изградба вложи 0 денари (тоа е општопознато и го имаше во повеќе весници), тоа е инвестиција, Заев не купи ниту една вреќа цемент.
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1309
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 27-Dec-2009 at 22:30
И мене чудно ми падна што го испофали толку,а човеков в затвор беше.Но сето тоа нема врска,ме интересира некој дали има представа дали сето ова може да се исполни за 150 милиони денари,затоа што гледам и подземни гаражи,два коридора,преуредување на плоштадот и др.

И роков од една година ми е преоптимистички.Се надевам дека грешам.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 27-Dec-2009 at 22:43
Јас мислам дека нема шанси да биде готов во 2010 година. Убаво си пишува дека е предвидено до 2012 година. Плус тоа, парите најмногу ќе одат за подземниот премин, површината на плоштадот е рамна, треба само да се поплочи (нема хортикултура, споменици или фонтани).
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 27-Dec-2009 at 23:07
Jas se izvinuvam ako greska sum razbran , nikogo ne falam , ne sum politicki opredelen , no jas zboruvam samo toa sto e vistinata !
znaci pred faktite i bogovite molcat , od 95% dp 98%  od proektite od godsnata programa vo Strumica se realiziraat !i toa vo opredelenite rokovi .
Dodeka ima opstini sto ne stigat ni do 30%
I za kraj da vi kazam edna vistina !
Sekoja godina od Budzetot Prilep dobiva po 150 milioni evra , Bitola po 250 milioni evra , A Strumica samo eden i pol milion ! A na krajot se pokauva deka sme pouspesni i od dvete opstini! Ne samo da go okrivuvame Zaev ! Tuku da ja sogledame surovata realnost !
niti sum za SDSM niti sum za VMRO , ednostavno PRAGMATICNO gledam na politikata so ladna glava , no koga gledam deka 95%  od zamislite se realiziraat A toa e fakt mozete i da ja proverete : www.strumica.ogr.mk A glavniot zbor mi bese deka veruvam deka plostadot ke bide zavrsen pobrzo od ocekuvanoto! A zosto Sper e od Strumica , da mu navestam deka ne samo plostadot ! Tuku i Leblibidzijskata ulica ke se rekonstruira , so granit , a gorniot del od mostot nagore ke bide kaskaden , i isto taka i celo korzo ! Od Hotelot ( Stara Nama ) sto se restavrira sega , se do cesmickata vo golemiot park , Sper ti posto si od Strumica imas predstava od kade do kade e toa .


Edited by leonid23 - 27-Dec-2009 at 23:14
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1309
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 27-Dec-2009 at 23:16
leonid23 нема да биди лoшо ,за овие последниве информации,да ни дадеш повеќе инфо,во смисла некои координати од google earth,пр.каде е точно чешмичката во големиот парк.или пак да постираш некоја мапа од центарот на Струмица па да ги обележиш споменативе места.

Edited by ovaj_stariov - 27-Dec-2009 at 23:16
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 27-Dec-2009 at 23:23

Никој не го обвинува Заев, само ми пречи нереално големата аура која му се придава, човекот не направи нешто спектакуларно, тоа е "суровата реалност" како што и сам си напишал. И нека се гради, немам ништо против, а и Заев нека си купува фабрики и земјиште и ќе станеме како Кратово. Не е само да се изгради набрзина, треба и квалитет. Делот од улица Ленинова пред Глобал со нов асфалт има сто дупки и е брановиден, сто пати само копаат и закрпуваат...

П.С. Да не заборават само да го изгравираат стариот натпис Хотел Српски краљ!Bash


Edited by Шпер - 27-Dec-2009 at 23:27
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 27-Dec-2009 at 23:32
Jas nesto kazav , pa sega koj kako saka neka si go svati !
Od vladiniot budzet Prilep dobva 150 Milioni , Bitola 200-250 milioni , a Strumica samo 1.5 milioni ! toa se fakti ! Ako ne veruvas proveri!
 I povtorno nasata opstina e pouspesna od gorenavedenite ! 
Ako za tebe toa e neuspeh ne znaci deka i za mene e .
Sper , znaes kade se najde nasiot bivs gradonacalnok Kiril Janev neli ? Znae javnosta isto kolku kapitalni objekti si zapleni , i koja para ja lapna dodeka bese na vlast ! a nisto ne napravi za gradot za tie 4 godini , ziti eden tunel so iskopa kaj sobranieto , i toa go odbeleza negoviot mandat ! 
A vo Vrska so Leninova , toa e druga storija ! Se postavuvase nova vodovodna cevka , i veke ja krpat ulicata ! Ti treba da si sreken sto go raskopaa gradot , i sto gi zamenija 'rgosanite  vodovodni cevki so azbestni  i sto ja renoviraa fabrikata za voda ! , I da znaes oti pak ke se kopa ! od Mart pocnuva Gasifikacija na Strumica i zavrsuva do oktomvri !
 


Edited by leonid23 - 27-Dec-2009 at 23:36
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9091
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 27-Dec-2009 at 23:33
Дечки да ја олабавиме малку политикава.

@Leonid

Информациите ти се малку од ракав, тоа се гледа од авион. Буџетот на Скопје е во најдобри години околу 80 милиони ЕУР, државниот буџет до скоро се движеше до околу 2 милијарди ЕУР со исклучок на последниве 2-3 години.

Според твојава математика само Прилеп и Битола зимаат по 400 милиони ЕУР, тоа е малтене како буџетот на Софија.

Така да ајде малку да водиме поаргументирана дискусија. Би било добро да посочиш извор на ова твое тврдење.

Која улица е Леблебџиска? Онаа што почнува од кај општината па после продолжува подолу и низ паркот?
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 27-Dec-2009 at 23:41
pbanks , ne moze da go meris Skopje so 750.000 ziteli so Strumica od 60.000 ziteli !
informaciite , ne mi se od rakav , tuku ja gledav poslednata sednica na sobranieto na opstina Strumica vcera ! A na sednicata se raspravase za budzetot na Opstina Strumica za 2010 godina .
Vo red , moze namesto Denari da sum razbral Evra , no kako i da e ako tie zemaat to 250 milioni denari a nie samo milion ipol ovde stanuva zbor za diskriminacija , no za sreka pak sme pouspesni od tie opstini . Se se kaza javno , , Leblibidzijskata Ulica e onaa ulica sto pominuva od Selekt , I ako si ja minel si videl deka e podelena so most ( nadvoznjak ) i prodolvuva nagore .


Edited by leonid23 - 27-Dec-2009 at 23:44
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9091
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 27-Dec-2009 at 23:44


ПРашањето ми е да не си погрешно чул/помешал со денари (не ЕУР). Сумите кои ги кажуваш се огромни за било кој град, со 250 милиони ЕУР субвенција за Битола за една година ќе изградат нова Битола.


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9091
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 27-Dec-2009 at 23:52
Originally posted by leonid23

pbanks , ne moze da go meris Skopje so 750.000 ziteli so Strumica od 60.000 ziteli !
informaciite , ne mi se od rakav , tuku ja gledav poslednata sednica na sobranieto na opstina Strumica vcera ! A na sednicata se raspravase za budzetot na Opstina Strumica za 2010 godina .
Vo red , moze namesto Denari da sum razbral Evra , no kako i da e ako tie zemaat to 250 milioni denari a nie samo milion ipol ovde stanuva zbor za diskriminacija , no za sreka pak sme pouspesni od tie opstini . Se se kaza javno , , Leblibidzijskata Ulica e onaa ulica sto pominuva od Selekt , I ako si ja minel si videl deka e podelena so most ( nadvoznjak ) i prodolvuva nagore .


Сега видов дека веќе си одговорил на ова. Во денари сумите веќе звучат разумни.

А неможам да кажам дека се работи за дискриминација. Кај нас често се претерува со овие теми, но во сите држави побогатите општини ги финансираат посиромашните. Иако се поголеми Прилеп и Битола не се и побогати. Всушност Струмица уште на некои постари мапи непосредно пред распадот на Југославија е бележена како најбогат регион во Македонија, побогат и од Скопје. Денеска многу малку општини имаат БДП над просекот а верувам дека Струмица е меѓу нив.


Edited by pbanks - 27-Dec-2009 at 23:57
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 28-Dec-2009 at 00:26

pbanks  можеби си во право дека побогатите општини трба да ѓи финансираат на послабите , но сепак од 250 милиони до 1.5 милиони тоа е драстична разлика , барем 10-20 милиони да делеле за нас ако не ништо , но како што кажав , среќата е на наша страна , и пак најмногу пари земаме од ЕУ и од прекуграничната соработка со Бугарија и Грција ! 

Сепак нашата општина успева повеќе , но pbankas како што ти кажав некому наводно му пречи сето тоа! Ајде нека ми објасни некој , Дали е нормално институтот за раноградинарски култури , што во Струмица функционира од 60тите да се пресели во Штип ? Па колку што знам во Штипско на пример нема плантажи од киви , или илјадници m2 стакленици ?
Карго Аеродромот во Струмица беше планиран уште од 80тите! Локацијата  ! А сега карго аеродромот ќе се гради во Штип ? Значи раноградинарските и оранжериските производи ќе мора да се возат во Штип наместо дирекно од тука !
А во врска во делот за дека бил најбогат Струмичкиот реѓион , прв пат слушам , колку што знам во Соцојализмот се инвестираше само во Велес и во Штип , цела индустрија !
Струмица почна да се развива од 2000та година наваму , поточно од кога почнаа да доаѓаат Грчките инвеститори , и од кога почна со проектите за прекугранична соработка .
Завчера на шеснаесетата седница на Собранието на општина Струмица се изгласа проектот Реконструкција на Градскиот плоштад Гоце Делчев со 17 гласа ЗА и 7 ВОЗДРЖАНИ , Ја sledev седмицата на ТВ , и имаше интересна расправа , тие 7 воздржани велеа дека поприоритетно било во Струмица да се изгради прочистителната станица отколку плоштадот , а другите тврдеа дека за прочистителната станица се добиваат грандови ! А за плоштад никој не ви дава гранд , И според мене тоа е баш паметно , зошто за плоштади не се делат грандови ! А прочистителната станица е проект од друг карактер( еколошки ) ! На пример цела таа отпадна вода се слива од канал во реката Струма во Бугарија , а од Струма дирекно во Егејското море во Грција , така да овде веќе со сигурност добиваме гранд ! А за плоштадот никако .
Најуспешниот гранд што го доби општина Струмица беше во 2006 година од прекуграничната соработка со Р.Бугарија и тоа од 288.000 ЕВРА .
Еве ке цитирам текст:

Проектот за реконструкција на локaлитетот Цареви Кули го изработивме заедно преку програмата за прекугранична соработка со опптина Петрич од Р. Бугарија, и е финансирана од Европската агенција за реконструкција и од сопствени средства на општината. Интересот на овие две општини е како преку овој проект да  ги возобновиме два локалитети (тврдината крепост во општина Петрич, и Цареви Кули во о.Струмица кои ќе претставуваат нови туристички дестинации, интересни како за нашите граѓани, така и за странските посетители бидејќи локалитетот Цареви Кули е многу одамна истражуван но многу малку па така со овој проект општина Струмица направи голем чекор и во истражувањето и во возобнувањето односно реконструкцијата на дел од самиот локалитет. Инаку проектот е изработен од нашата општина, од одделението за Локален економски Развој а беше одобрен од европската агенција за реконструкција од кои што добивме грант во висина од околу 288.000 евра и и со сопствено учество од буџетот на општина Струмица во висина од 160.000 евра или вкупна сума изнесува над 450.000 евра.

               www.carevikuli.com    Посетете ја странава ! Интересна е Bow
Cheers

Edited by leonid23 - 28-Dec-2009 at 04:39
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 28-Dec-2009 at 12:21
Јас мислам дека забегавте целосно од тематаSmile
И правилно е ги, а не Ѓи Smile
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 29>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.