build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Македонски градови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стара Битола

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 28-Jan-2010 at 06:10
A kade potocno se naogala starata avtobuska stanica ?
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 21-Feb-2016 at 13:51


до 80ти години немало автобуска, а автобусите се паркирале тука од каршија хотел Солун, сега плоштад Магнолија, свртени кон денешните банки, кај Стаклена (зграда) на гп Пелистер

~

туку пред некој ден ми падна во очи колку на ачик се џамиите в Битола, оние на плоштад, а само саат кулата со Крстот на себе оддава колку толку впечаток дека ова е и' Христијански  град, претпоставувам вака ја доживуваат туристите Битола

но кога сите овие обични дуќањчиња во продолжение старата банка на фоткава (лепнката до убавата куќа со руски кров) би се дислоцирале ето нека ги компезираат пр. со офицерскиот дом ил слично, чинам ке се отвори широк поглед кон Црквата Свети Димитрија од самиот плоштад воедно отворајки простор истиот да се прошири, а така и Баба планина би добила почиста визура зад самата Црква, во овој контекст би било паметно сите тие улички одоколу да ги затворот а тревниците да ги заменат со попрактична пејсажна архитектура, по овој аршин сетне фонтаната би можеле да ја поместат посиметрично помеѓу Саатот и споменикот на фичо, додека споменикот за паднатите херои би го поставиле пр. кон новооформениот дел од плоштадот кај Црквата Свети ДимитријаEdited by Max - 21-Feb-2016 at 13:55
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 21-Feb-2016 at 21:17
може и цепелини да се стават да лебдат врз градот и на нив да пишува: ОВА Е И ХРИСТИЈАНСКИ ГРАД.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 21-Feb-2016 at 21:41


со банери под нив, основан од татко му на Алексо

~

иако звучи морбидно, но не би било лошо да се постави и некоја спомен бесилка по мостоите, со одадена почит за сите неправедно обесени македонци во османлиско, незнам мислам дека имале типично место на некој од мостовите каде  властите редовно ги егзекутирале "предавниците"  

~

исто  би можеле токму под плоштадот да направат некоја музејска зграда, симболично алудирајки односно барајки ја Стара Битола која била екстра сардисана и во првата  и во втората светска војна,  вториот пат по грешка  [1] воопшто за да се одбележи страдањето на градот како најпеплосан на солунскиот фронт 
Edited by Max - 21-Feb-2016 at 21:41
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 21-Feb-2016 at 21:44
Кој требало да биде бомбардиран? Или на авионите случајно им паднале бомбите???
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 21-Feb-2016 at 22:11
па еве од Офицерскиот нека направат музеј, ако фали.

а ова изгледа филмот е снимен 1939та, чудно ми е таа година да имало бомбардирање? Југославија влегува 41ва во војната.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 21-Feb-2016 at 22:25тоа е де по грешка, убо си вели сижето,   аха таљанските авиони испуштиле оловото  на бафтенане, еве абер  кој вели дека тоа било предупредување до југославија да не зазема страна во гачката меѓу италија и грција [1]


Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 21-Feb-2016 at 22:39
ццц.. бескичмењаци. Кај ги бомбардираат та уше и на нивна страна ојдоа. (за Београд зборам да нема забуни)
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 24-Feb-2016 at 10:21


се  чини немале осет дека е нивни град па баталиле, братот вели  исто   дека не било по грешка, прво ко порака до македонците во грчката војска дека треба да олабават со подршката на грците, а од друга страна и порака до Цветковиќ дека не се согласуваат со новото формирање на унисоната хрватската бановина по договорот Цветковиќ-Мачек, ја порпво би рекол поздрав  заради петходното формирање на вардарска бановина    

лично немам двојба зошто да не му верувам на Дрнков претпоставувам требало да истурат авионите бомбите зад пелистер кај грчките позиции в костурско или леринско, или виделе зорт од некоја артилерија, па да не е без ич фрлиле товарот онаму каде им се чинело за корисно, со оглед дека имало многу мал број жртви        

од друга страна  градов во прва светска војна е целосно сардисан 

[1] http://www.macedonium.org/Битола најнастраданиот град во I Светска војна

[1] http://itarpejo.org/za-mariovo/istorija
Edited by Max - 24-Feb-2016 at 10:31
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 24-Feb-2016 at 14:53
Фала Богу ги бутнаа двајцава, заедно со пријателот од дворот, Павле. Имавме среќа што се случија настаните на 27 март, инаку којзнае што ќе се случеше со Македонија.
На интернет најдов само една слика од протестите на 27 март во Битола, дали има уште? Вклучително и слики од Скопје?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 24-Feb-2016 at 18:51


може ќе дочекавме ОМ а може и  потполно ропство, вака ето дотеравме како така до СРМ

што е до слики мене пак ме интересира дали од тој период има некој слики од Пелистерот

Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 741
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 29-Feb-2016 at 01:24
RUSSIAN FORCES IN THE SALONIKA CAMPAIGN 1915-1918. © IWM (Q 32857)IWM Non Commercial Licence

Широк Сокак 1916. Не најдов начин да ја постирам сликата, не работеа линковите кои ги генерираше сајтот.
Лично сметам дека се работи за француска, а не руска војска, судејќи по шлемовите. Башка, русите крајот на '16 се во ситуација во која не верувам дека пратиле значителен број војници во БТ па уште и сликар за истите.

Edited by hcitrS - 29-Feb-2016 at 01:27
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 29-Feb-2016 at 07:32деф. не се Руси. Судејќи според други бројни извори, воопшто не ни имале шлемови, туку ил шубари ил капчиња некакви.

Edited by fichot - 29-Feb-2016 at 07:37
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 29-Feb-2016 at 07:36
еве уште една фотка од 1916

Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 29-Feb-2016 at 07:49
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 29-Feb-2016 at 07:50
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 741
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 29-Feb-2016 at 14:11
Ее браво за последните две, не ни налетав на нив иако ја вртев галеријата.

Интересен момент е дека авлии има само од левата страна на Широк Сокак, гледано кон саатот. Како „градскоста“ да се истурила од чаршијата врз главната улица.

Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 29-Feb-2016 at 18:55
ја набрзинка прелистав пред да одам на работа, можно е да има уште фотки, мада повеќето беа со војници и малку што интересно во позадината.

Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 29-Feb-2016 at 21:27
Уште 2 интересни од iwm.org.uk


Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 743
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 24-Mar-2016 at 06:57
Originally posted by fichot
деф. не се Руси. Судејќи според други бројни извори, воопшто не ни имале шлемови, туку ил шубари ил капчиња некакви.


Ништо чудно да се Руси.
Шлемовите кај Руската Кралска војска се застапени многу пред избувнувањето на Балканските и 1. Светска војна
а се употребувале како и кај сите останати армии во тоа време: во борбени дејствија на фронтовите и при специјални смотри/задолженија.
Останатото време кога немало боеви дејствија војската носела капи или шубари во зависност од годишното време.
.
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.