build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Јавен превоз
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Меѓуградски автобуски превоз

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 21>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 18-Feb-2018 at 20:49
Имав прилика да се возам од Прага до Братислава со Flixbus март месец минатата година. Нови автобуси, чисти, комотни и секако wi-fi . Позитивна вест во секој случај.
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 174
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 18-Feb-2018 at 17:30
Хмм да, но оди само до Белград, потоа од таму кон другите метрополи. Сега проверив од кај мене Руан, поточно од Париз до Белград 32ч со преседување од 4ч во Будимпешта. Иаку добра вест, се надевам дека ќе се развие линијата понатака и до други дестинации. Го имам користено неколку пати превозникот од Руан до Ротердам и супер се, професионални и сигурни. Додека не излеговме од територијата на Франција имаше ви-фи но потоа во Белгија, не беше достапно. Не знам како е сега со исклучувањево на Роаминг за ЕУ од лани, дали ќе се смени нешто или не, но конкуренција со Европски стандарди секогаш е добра работа, посебно за македонските фирми.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2375
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 18-Feb-2018 at 15:53
Луѓе, зошто не кажувате дека Flixbus дошол во Македонија (засега само за Скопје и Куманово)?

https://www.flixbus.mk/avtobuski-linii
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1130
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 18-Feb-2018 at 02:49
Originally posted by BOJAN

Тркало, да знаеш дека денеска Авто Атом имаше плав автобус на релација Кочани-Охрид. Не за друго, го видов на автобуската станица во Прилеп.

Кога говориш за почитување/непочитување на правила во македонски транспорт, еве да ти го дадам моето искуство. Само што се вратив од посета на Крушево. Наместо директен автобус, фатив воз до Прилеп и комбе од таму до Крушево. И ова беше за среќа.

Автобусот на прилепска „Пелагонија“ од Скопје ги истоварил патниците на надвор од станица, им рекол одам по комбе и си останале во Прилеп. Тројца патници од Скопје имаше што се караа на автобуската станица. Каде е комбето . Комбето за   Крушево го нема, ќе мора да чекате наредно комбе од крушевска компанија. И не само тоа, тие што патуваа од Скопје за Крушево мораа да си купат дополнителен билет Прилеп-Крушево. Не сакаа да ги пуштат на станица, бидејќи им кажаа дека они се виновни што му поверувале на шоферот, они го напуштиле возилото... ЛУДИЛО!

И ај тоа, дојде крушевското комбе, ја среќен што наместо 900 денари, си платив 550 на релација СК-КР-СК. Кога гледаш, прилепската станица продала 40-тина билети, а места повеќе од двојно помалку. Па ај чекај друго комбе за Кривогаштани, па од таму дојде друго комбе од Крушево за да не земе. На враќање од Крушево во едно комбе беа пак околу 20 души.

Л-У-Д-И-Л-0


Не знам веќе,се е можно денес.Барем тие останаа од ретките со некој каков таков ред.И таа линија е доста јака, едно од ретките поврзувања исток запад, тука и диви таксисти не верувам толкава сила да покажат па да намалат број како на поблиски линии од типот Охрид - Битола/Кичево/Струга, Прилеп - Битола/Кавадарци/Кичево и слични.
Макар Струмица Експрес пуштаа комбе до Битола, во време кога Транскоп ја откажа истата линија,а и Радовиш-Битола е укината после купување од Струмица Експрес.
Од Гевгелија слична приказна, многу почесто автобуски превоз со комбе.

Ете Транскоп често возат минибуси или комбиња за Охрид/Струга, последен период почнаа и Галеб со мидибус 35/39 седишта, во недела понекогаш и комбе со 23.За споредба на лето одеа и троосовинци со 60 седишта.Тука се најмногу криви инспекциите.Во секој момент имаш минимум пет 'диви'возила кон Струга и Битола посебно.

А за Прилеп...Имаше една таканаречена автобуска компанија (со комбиња нормално) Метро Транс од с.Дебреште, Прилепско.Возат линии Кичево - Прилеп и обратно.Ме насамаруја квалитетно дека Пелагонија не возат веќе во 14:15 за Кичево, па морам со нив во 13:15 или да чекам до 16:00.И ете ги 50 мин после нив Пелагонија во Кичево.збеснување.

Edited by Тркало - 18-Feb-2018 at 03:05
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 17-Feb-2018 at 23:46
Тркало, да знаеш дека денеска Авто Атом имаше плав автобус на релација Кочани-Охрид. Не за друго, го видов на автобуската станица во Прилеп.

Кога говориш за почитување/непочитување на правила во македонски транспорт, еве да ти го дадам моето искуство. Само што се вратив од посета на Крушево. Наместо директен автобус, фатив воз до Прилеп и комбе од таму до Крушево. И ова беше за среќа.

Автобусот на прилепска „Пелагонија“ од Скопје ги истоварил патниците на надвор од станица, им рекол одам по комбе и си останале во Прилеп. Тројца патници од Скопје имаше што се караа на автобуската станица. Каде е комбето . Комбето за   Крушево го нема, ќе мора да чекате наредно комбе од крушевска компанија. И не само тоа, тие што патуваа од Скопје за Крушево мораа да си купат дополнителен билет Прилеп-Крушево. Не сакаа да ги пуштат на станица, бидејќи им кажаа дека они се виновни што му поверувале на шоферот, они го напуштиле возилото... ЛУДИЛО!

И ај тоа, дојде крушевското комбе, ја среќен што наместо 900 денари, си платив 550 на релација СК-КР-СК. Кога гледаш, прилепската станица продала 40-тина билети, а места повеќе од двојно помалку. Па ај чекај друго комбе за Кривогаштани, па од таму дојде друго комбе од Крушево за да не земе. На враќање од Крушево во едно комбе беа пак околу 20 души.

Л-У-Д-И-Л-0
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1130
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 17-Feb-2018 at 21:39
Денеска видов комбе на Авто Атом Кочани на станица во Охрид.Се надевам дека е само дополнително возило на линијата Кочани - Охрид, а не редовно.Ама не видов и автобус.Времето беше 12:10 , според возен ред би требало да е редовната линија.Инаку е околу пет и пол саати долга.

Edited by Тркало - 17-Feb-2018 at 21:41
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1130
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 08-Feb-2018 at 19:05
Originally posted by Тркало

Случајно налетав на вест со најава за нова автобуска (и трговски центар) во Охрид, од 26.01.2016...ни камче не е помрднато оттогаш, ама ете некој каков-таков рендер...
Овде бројам 8 перони, ако е само за тргнување е ок, ако не, тогаш нова утка (сегашната е 8 со 10 на двете страни)
1


2


3


4


5


6


Оригиналната вест на ohrid1.com е тргната, исто како и проектот кој е заглавен
http://www.ohrid1.com/delfina-turs-kje-gradi-avtobuska-i-trgovski-centar-vo-ohrid/

Не гледам ни една од двете улици, 7-ми Ноември или Кленоец (или такси улицата) да е проширена, а паркинг местата според рендерот се многу лошо поставени, супер за застои.Очигледно (логично) многу поголемо внимание се посветило на комерцијалниот дел т.е. на трговскиотДа не викате не знаевме

Сега темава во трговски објекти ќе ја селиме?
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 08-Feb-2018 at 13:20
ХАХАХАХА, и така автобуската станица во Охрид прерасна во...

Охрид го добива својот прв шопинг мол

На површина од 19.000 м2 започнува со изградба првиот шопинг центар во Охрид - Охрид Мол.
Најпознатото туристичко место во Македонија кое привлекува голем број на туристи од државата
и од странство, сега дефинитивно ќе биде уште попривлечно, особено за љубителите на шопингот.
Охрид Мол се наоѓа до новата автобуска станица, на само 2 километри од центарот на градот. Ќе
биде на 2 нивоа, ќе има подземен и надворешен паркинг простор, повеќе од 50 локали за
реномирани домашни и светски брендови, а ќе нуди и најразлични забавни и актуелни содржини
за сите генерации.
Првиот трговски центар во Охрид е македонска инвестиција на компанијата Делфина Турс.
„Охрид Мол е проект за кој јас и моите партнери размислувавме подолг период. Охрид е меѓу
најпознатите туристички места во регионот со многу работи што може да ги понуди, но му
недостасува центар од ваков тип каде што жителите и туристите ќе можат да купуваат. Со оваа
инвестиција Охрид ќе биде уште повеќе посакувана дестинација на туристичката мапа." - изјави
Аднан Исмаил, инвеститор на Охрид Мол.
Ексклузивен агент за изнајмување на деловниот простор е консултантската компанија за
недвижности Фортон Македонија: „Помеѓу првите закупци кои обезбедија простор во Охрид
Мол се грчкиот ланец на супермаркети Веро заедно со Џамбо продавниците. Морам да
напоменам дека веќе има огромен интерес на домашните и светски брендови за закуп на локал
во објектот и очекуваме брзо исполнување на капацитетитот на трговскиот центар.” – изјави
Влатко Богоевски, генерален менаџер на Фортон Македонија.
Изградбата на Охрид Мол е во тек, а отворањето е предвидено за април 2019 година. Вредноста
на оваа инвестиција изнесува 10 милиони евра и ќе биде од значаен придонес за домашната
економија, како и за градот Охрид и овој дел од Македонија.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1562
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 26-Jan-2018 at 13:02
Ептен личи на рендерот! Браво! Само зградата на Општина Карпош повеќе личи на рендерот!
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 26-Jan-2018 at 10:45
Индустриска хала, класика.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 26-Jan-2018 at 10:29
Значителен напредок е ова за период од неколку месеци. Изградбата на автобуската станица до средината на септември беше сведена на недовршена карабина.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 26-Jan-2018 at 07:28

Да во Охрид е. Проверив преку онаа такси компанија Сузуки што се гледа на фотката.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12542
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 25-Jan-2018 at 23:02
Ова во Охрид да не е?Оттука е земена фотографијата

(предолг е линкот, пишете Delfina Turs на фејсбук)

Edited by Џоле - 25-Jan-2018 at 23:02
За сè има вторпат
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2375
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 07-Jan-2018 at 11:15
Originally posted by MACK

cekaat da vidat koga ke bide prugata do ohrid pa da iskoorciniraat na eden trosok do 2040 godina da bide


Преоптимистички е да мислиш дека ќе ја направат таа пруга до 2040. Многу поверојатно е дека дотогаш ќе ја извадат и пругата до Кичево, како што ја извадија до Бељаковце, отколку да направат било каква железница до Охрид.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
MACK View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 23-Nov-2017
Online Status: Offline
Posts: 18
  Quote MACK Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 07-Jan-2018 at 06:46
cekaat da vidat koga ke bide prugata do ohrid pa da iskoorciniraat na eden trosok do 2040 godina da bide
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1130
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 06-Jan-2018 at 22:02
Еве пак нешто ситно за Охридската станица, не знам дали е претходно постирано.Инаку каснат скоро две години, според првичниот план.

Инаку, во последно време почнаа да се возат и вакви возила, нешто како IFE во авионите...


И ова ќе беше за пофалба, само колкав процент од превозниците го користат е прашалник.Ајде за договорени подолги патувања е полесно, двајца возачи.Ама за пократки и меѓуградски линии со еден возач...од друга страна и културата каква ни е, тешко тие седишта.

Edited by Тркало - 06-Jan-2018 at 22:03
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 17-Oct-2017 at 08:16
Кога последен пат го видов објектот на автобуската станица во Охрид, мене ми личеше како премногу мал за да има било каква дополнителна функција освен автобуска станица. Не знам како ќе ги комбинираат овие две намени споменати, особено што приземјето би морало да биде наменето за чекални, билетара за автобуската станица. Има строг закон за ова. Ако не го направат така, би можеле да ја изгубат лиценцата од Делфина.
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1130
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 16-Oct-2017 at 17:25
Originally posted by Dexter26

Previous  Па, судејќи според тоа што го видов денес кога поминував - бев на погреб - навистина повеќе делува на трговски центар отколку на автобуска станица.  За волја на вистината, немав можност да го фотографирам објектот, но или не видов убаво, или навистина не делува како да има посебен простор за перони за автобусите.


Ништо страшно, кај нас се е прифатливо, се би поминало.И мене болницата во Охрид ми е ко Ренова фабриката на надворешен изглед ама ете болница да ти било
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 16-Oct-2017 at 17:03
Previous
 
Па, судејќи според тоа што го видов денес кога поминував - бев на погреб - навистина повеќе делува на трговски центар отколку на автобуска станица.
 
За волја на вистината, немав можност да го фотографирам објектот, но или не видов убаво, или навистина не делува како да има посебен простор за перони за автобусите.
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1130
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 15-Oct-2017 at 18:39
Од новата автобуска во Охрид изгледа ќе добиеме трговски центар или Веро/Џамбо објелкт во најмала рака.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 21>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.