build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Луна Парк - Скопје
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Луна Парк - Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 9>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 06-May-2011 at 00:17
Ја само едно можам да признаам...Посмешна дискусија од оваа на гитар и на крале неам прочитано досега на форумов жими се (ова е пофалба не сум циничен).LOLApplause
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7315
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 06-May-2011 at 20:21
сте размислувале некогаш за дислокација на луна паркот? иако знам дека е тоа на некој начин традиционално место и дека е дел од рекеативните зони на паркот, но според мене веќе нема смисла да биде таму, треба да најдат нова локација, каде ќе направат поголем, поубав и помодерен луна парк
а стариов простор да се искористи за дислокација на терените за фудбал и тенис или да се продолжи паркот
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 06-May-2011 at 22:45
Мислам дека дислокација не е добра, затоа што паркот е и онака преголем и без интересни содржини. Добро е што зоолошката заживува, што стадионот ќе добие и фасада и придружни елементи, ама и луна паркот е добро да се разработи.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7315
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 07-May-2011 at 00:03
Originally posted by krale

Мислам дека дислокација не е добра, затоа што паркот е и онака преголем и без интересни содржини. Добро е што зоолошката заживува, што стадионот ќе добие и фасада и придружни елементи, ама и луна паркот е добро да се разработи.
па ако планираат да доведат нови содржини, таа локација нема капацитет за такво нешто, тоа ми беше муабетот
а такво нешто како голем парк не постои, не значи дека ако е парк дека таму треба да има само трева и дрвја, може да се додадат содржини како што викаш ти, тоа и ми беше идејата
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 07-May-2011 at 00:08
Originally posted by zabegan

сте размислувале некогаш за дислокација на луна паркот? иако знам дека е тоа на некој начин традиционално место и дека е дел од рекеативните зони на паркот, но според мене веќе нема смисла да биде таму, треба да најдат нова локација, каде ќе направат поголем, поубав и помодерен луна парк
а стариов простор да се искористи за дислокација на терените за фудбал и тенис или да се продолжи паркот
Искрено не гледам никаква пречка поголем, поубав и помодерен луна парк да се направи на истава локација. Доколку треба тој може да се прошири према картинг патеката,голф клубот, военото игралиште и бивш Sound Garden, па дури и накај плажите на Вардар. Значи простор има, а поубав и помодерен би можел на било која локација да се направи.
 
Сепак мислам дека локаијата воопшто не е лоша. Сметам дека општо кај нас како нардо ни недостига навика за ваков тип на забава. Сведок сум бил на огромен број пропаднати слични помали објекти во минатото (професионални билијард клубови, картинг патеки, кино сали). Не дека работите неможат да се сменат, како што се смија позитивно во врска со рекреацијата во природа последниве години, но мислам дека поради менталитетот, слободното време попрво го трошиме по кафеани, кафичи, на гости, пред ТВ на тросед отколку на вакви активности. Друго да не заборавиме, Скопје знае да има неколку „лоши“ месеци за ваков тип на рекреација. МАли и температури под нулата во Јануари, Февруари, и +40 во Јули и август, со што доста би се намалил периодот на 100% искористеност. За стандардот на населението и да не зборуваме, но сепак да се надеваме дека некогаш би се подобрил.
 
Токму поради овие факти, сметам дека инвестиција од овој тип не би била исплатлива за било кој инвеститор. Затоа искрено не се надевам премногу дека градот ќе најде партнер, па и се прашувам и колкава би требала да биде ова социјална инвестиција на градот/државата бидејќи сигурно дека под државна капа ваквото претпријати би било уште понерентабилно.


Edited by UrbanFreak - 07-May-2011 at 00:09
אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 07-May-2011 at 08:56
Јас би рекол на таа локација треба мал Луна Парк, а друг вид на забавен парк - со профи димензии, да се планира некаде кај Гевгелија.
Back to Top
Ljubopitko View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Ljubopitko Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 08-May-2011 at 23:05
Зошто кај Гевгелија?
За на грците да им биде блиску?
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 08-May-2011 at 23:30
Originally posted by Ljubopitko

Зошто кај Гевгелија?За на грците да им биде блиску?Па да... Логиката на овие големи забавни паркови е дека тие мораат да служат на многу поголем реон од само оној што е во локалната популација. СО поставување на таков парк во Гевгелија, се постигнуваат многу интересни предности:

1. Се опфаќа целата популација на Солун и с. Грција со околу 4-5 милиони потенцијални гости (кои исто така имаат и бааги појак стандард)
2. Се опфаќа бројната популација која се движи на овој коридор СЕКОЕ лето, а доаѓа од Полска, Чешка, Унгарија, Србија, Германија и бројни други земји. Тие на ова место би застанале и би потрошиле нешто од нивниот буџет. Туристичките агенции кои вршат превоз, би можеле да организираат застанување и забава или на одење, или на враќање од море.
3. Се опфаќа целата популација која летува на северното крајбрежје на Егејското море, односно тие стотитици илјади странски туристи што тука летуваат (а дошле на пример со авион), може да им се нудат аранжмани за еднодневени посети на овој забавен парк.
4. Скопје и цела Македонија ќе останат корисници, бидејќи вакво нешто нема да има на друго место

Значи локацијата ја предлагам од чиста економска логика.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 08-May-2011 at 23:53
Локацијата е одлична за такво нешто. Според мене Гевгелија преспоро се развива во однос на потенцијалот. Губиме време, а со тоа и пари...
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 08-May-2011 at 23:55
Originally posted by alexgizh

Локацијата е одлична за такво нешто. Според мене Гевгелија преспоро се развива во однос на потенцијалот. Губиме време, а со тоа и пари...Да. Преспоро е. На пример Кожув требаше одамна да работи и да функционира. Во Солун ми се чинат понестрпливи грците да биде завршен, отколку нашиве.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 09-May-2011 at 07:46

Мислам дека изградбата на луна парк (голем мал сеедно) никако не би требало да биде државна обврска. Доколку е добра идеја да се изгради таков парк во Гевгелија (или каде било на друго место) мислам дека централната или уште повеќе локалната власт треба да обезбеди услови за тоа (да оддели соодвтетна локација, да ја постави до парцелата неопходната инфраструктутра), но самата изградба на паркот мора да е на приватен инвеститор. Бидејќи ако е тоа исплатлива идеја, и ако се обезбедени сите неопходни услови, брзо ќе се најде инвеститор (домашен или странски). Јас не сум до толку убеден дека е тоа така, но зошто да не проба општина Гевгелија да предвиди таква локација во близина на автопатот и гранциата, и да проба да ги исконтактира комапаниите во светот кои се занимнаваат со овој тип на бизнис па тие најдобро самите да си направат студија на исплатливост.

אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 09-May-2011 at 09:10
Во право си дека нема да биде лесно да се финансира таков забавен парк.

Но добро би било државата да се заложи за таков проект - односно да се вложи државниот апарат во наоѓањето инвеститор. Земјиштето покрај автопатот е понекогаш и во државна сопственост, па треба да се избере интересна локација за забавен парк и трговски центар.
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 14-Jun-2011 at 04:41
Новиот Луна-парк ќе се дава на 30-годишна концесија

Преку доделување концесија, на домашен или на странски инвеститор, Градот ќе бара фирма која во Скопје би изградила нов модерен Луна парк, според ЕУ-стандарди. На следната седница на Советот на Град Скопје, која ќе се одржи неделава, градоначалникот Коце Трајановски ќе предложи усвојување на одлука за давање под концесија на новиот забавен парк на местото на стариот, и тоа за период од 30 години.

Повикот, кој во план е да се распише набрзо, подразбира проектирање, изградба, управување и пренос во постапка со отворен повик.

Според студијата на шпанската консултантска куќа „Идом“ , потенцијалниот инвеститор во паркот треба да вложи 12 милиони евра.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=6EF1D789AE84A04EAB3E6666171B2CB2
Back to Top
build.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 216
  Quote build.mk Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 04-Nov-2011 at 16:11
Градот Скопје објави тендер за Луна паркот

Тендерот за доделување право на изградба, управување и одржување на скопскиот забавен парк денес е објавен во дневните весници. Градската власт бара концесионер за изградба на нов забавен парк на местото на постоечкиот Луна парк во Градскиот парк во Скопје на површина од 25.327 метри квадратни. Според јавниот повик, проценетата вредност на концесискиот проект изнесува 12 милиони евра.

Во критериумите за евалуација на заинтересираните инвеститори мнозински дел заземаат периодот на целосна изградба на забавниот парк (15 поени) и квалитетот и оригиналноста на објектот (40 поени), при што дизајнот на новиот забавен парк ќе носи 20 поени при изборот на најповолен понудувач. Избраниот инвеститор ќе ја добие концесијата за управување со Луна паркот за период од 30 години. Крајниот рок за доставување на понудите на заинтересираните субјекти е 26 декември.

Градот Скопје во јануари годинава објави барање за изразување интерес на заинтересирани компании кои би го изградиле новиот забавен парк. Во првичната фаза градските власти бараа писма за изразување интерес од потенцијалните инвеститори. Неколку години наназад се нижат безуспешни обиди за пронаоѓање на приватен партнер кој целосно ќе го поднови дотраениот објект. Главната причина за досегашната незаинтересираност на компаниите беше опасноста од нерентабилност на забавниот парк.


Бојан Блажевски
http://www.build.mk/?p=10382

Edited by build.mk - 04-Nov-2011 at 16:11
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 23-Feb-2012 at 16:59
Скопје следната година ќе добие нов Луна парк. Изградбата на паркот од 40 000 метри квадратни се најавува за пролет, а ќе чини околу 10 милиони евра.

- Курир

Просторот предвиден за новиот луна парк од 25 илјади м2 ќе се прошири до 40 илјади и ќе чини од 10 до 12 милиони евра.

- 24 Вести

Не знам како да ги сфатам овие вести. Во моментов во тек е тендерот кој требаше да заврши на 26 декември, но рокот беше продолжен до 29 февруари. Во тековниот тендер стои дека паркот ќе се наоѓа на површина од 25.327 м2. Проценетата вредност е 12 милиони евра.

Горните вести може да значат две работи. Прво - новинарска грешка и второ - најден е инвеститор кој е подготвен да го гради паркот на поголема површина од онаа утврдена во тендерот. Доколку се работи за вториот случај, ќе мора да се распише нов тендер.

Критериуми за евалуација на понудите според тековниот тендер:

Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 23-Feb-2012 at 18:52
Хм интересно бодување за еден луна парк. Ова со дневен билет за влез и неограничено користење на реквизити ми е малку глупо дефинирано. Дали имањето таков билет или цената на билетот ќе играат улога и ќе носат бодови? Како и да е според мене тоа е еден небитен фактор, за да му се дадат 40% важност

Имено летово работев во забавен парк во УСА и концептот на дневен билет иако е доста употребуван има една голема негативна страна.Конкретно паркот кај што работев работеше на принцип, секоја атракција различна цена(број на билети). Пример во паркот имате 20 атракции од кои 5 за деца, 10 комбинирани и 5 само за возрасни(над одредена висина). Тие за деца ви чинат 2 билети(билет=долар), тие комбинираните чинат 4 и за возрасни 6. Картите се минијатурни( 4cmx8cm) и на билетара си пресметувате на што сакате да се возите и земате одреден број на карти. Зошто овој систем според мене е подобар од системот на дневна карта? Поради тоа што паркот кај што работев беше со 99% сигурност сличен на тој што ќе го добиеме тука. Односно ќе добиеме парк во кој може ќе има 1-2 атракции(некој среден ролеркостер и нешто слично) + атракции наменети за поширока публика, како рингишпили, колички, брод, балерина и слично. Поентата е дека јас како возрасен ако сакам да се возам на 2-3 атракции и тоа би ме чинело со овој систем 20 билети=20 долари, не ми се исплати да зеам дневна карта која во просек таму се движеше 50 долари. сеа како и да ги прилагодиш цените, систем само со дневна карта ќе биде тотален неуспех.

И уште нешто, поради тоа што летото го посетив и еден од најголемите забавни паркови, Six Flags, таму веќе системот на дневна карта функционира одлично зошто се простира на ОГРОМНА површина и има 5-6 ролеркостери кои се во едни од најстрашните и најдобрите ролеркостери на светот. Поентата е таму ако влезеш, се возиш на се, зошто знаеш што те чека. Во мал забавен парк како нашиот, ќе има 1-3 работи на кои би се возел и нема поента купување дневна карта
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 24-Feb-2012 at 11:03
Сепак ќе се оди со нов тендер во кој се предвидува поголема површина за паркот. Моја претпоставка е дека ова е направено на барање на потенцијалните инвеститори.

Нов Луна парк од следната пролет?!

Ако се избере најповолна понуда, во август ќе се потпише договорот, а периодот на изработка на најсложените апарати е шест месеци, така што кон крајот на годината тие ќе се монтираат, велат од Градот.

Град Скопје повторно го продолжи рокот за избор на најповолна понуда за реализација на проектот Луна парк. Новиот рок е до 30 март, а градските власти велат дека продолжувањето е по барање на компаниите за да ги докомплетираат документите.
- Студијата за овој проект покажа дека и тој се движи на граница на профитабилност, бидејќи инвестицијата е скапа, а Луна паркот ќе може да работи само неколку месеци во годината. Веќе неколку компании пројавија интерес за овој проект за кои се надеваме дека ќе се пријават на последниот повик- вели градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски.

Според најавите на градоначалникот ако се избере најповолна понуда веќе во август месец ќе се потпише договорот, а периодот на изработка на најсложените апарати е шест месеци при што кон крајот на годината се очекува да започне и нивното монтирање. Веќе наредната пролет вели Трајановски може да се очекува Скопјани да се забавуваат во Луна паркот по сите стандарди. Од Градот информираа и дека веќе се најдени некои локации во Центарот на Скопје за дислокација на дискотеките во паркот, а се бараат и локации во периферијата на градот.

Изградбата на Луна паркот според Студијата се очекува да чини околу 10 милиони евра. Првично за изградба на Луна паркот беа предвидени 25 илјади квадратни метри, но проширување е направено кон езерцето во паркот со што вкупната површина на овој објект ќе биде 40 илјади квадратни метри. Во проширениот дел не се предвидени градби туку само партерно уредување на просторот. Работното време на Луна паркот би било до еден часот по полноќ. За овој проект интерес пројавиле, американска, турска и италијанска фирма.

http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=6E4E803C7867D045BC3F9B2F4C8BC19C
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 823
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 24-Feb-2012 at 13:27
Реално која и фирма која има искуство во дадениот сектор на тематски и забавни паркови сигурно поради дадениот ограничен број на работни денови во годината и рентабилноста да донесе поатрактивни за нас реквизити кои претходно биле користени во други паркови кои се многу попрофитабилни и на чии места треба да се инсталираат нови помодерни реквизити. Како и да е нема причина зошто и на таквиот вид на набавување реквизити да не им се радуваме, со оглед дека реално нешто порадикално се нема инсталирано во луна паркот многу подолго време него што "second-hand"-реквизитите воопшто биле во употреба во нивниот прв дом.
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 24-Feb-2012 at 14:05
Мислам дека инвеститор не би можел да да си ја поврати инвестицијата само преку реквизитите. Покрај ограничениот период во кој паркот може да работи, вториот важен елемент е ниската платежна моќ на граѓаните. Оттука сметам дека понудата на поголема површина во услови кога проценетата вредност за изградба на паркот останува иста се должи на замислена израдба на повеќе затворени, повеќенаменски објекти кои би се користеле во текот на целата година. На тој начин луна паркот станува далеку попривлечен за потенцијални инвеститори, а за тоа голема улога игра и неговата локација. Доколку тендерот успее, ќе изгубиме дел од градскиот парк. Покрај приширувањето на луна паркот, ќе се појави и потреба од изградба на ново, релативно големо паркиралиште. Можеби инвестицијата е оправдана, но таа би морала да биде последна од ваков тип на оваа локација.   
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 24-Feb-2012 at 15:12
Сметам дека имаат погрешна стратегија со тоа што одземаат дел од паркот за потребите на новиот Луна Парк. За илустрација, еве колку (мислам дека) ќе биде проширен, и еден мој предлог каде би можел соодветно да се смести Луна Паркот, а богами и да се додаде фамозниот Аква Парк во неговите граници:


The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 9>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.