build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Луна Парк - Скопје
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Луна Парк - Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 789
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 664
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #161 Posted: 28-May-2019 at 22:25
Не дека нешто од ова ќе се изгради ама добро е кога човек си ги знае приоритетите...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13134
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #162 Posted: 16-Sep-2019 at 14:21
Влезот......и нужниците:

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6821
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #163 Posted: 25-Nov-2019 at 07:52
Шилегов на мускули го бутка проектот за забавен паркОд Градот засега не сакаат да дадат повеќе детали околу почетокот на изградбата и набавката на новите реквизити, со образложение дека материјалите сè уште не се подготвени и дека не е во ред да се каже претходно, кога за тоа ќе има расправа на седницата што ќе се одржи в средаСкопскиот градоначалник Петре Шилегов е решен да го истера забавниот парк. За таа цел, на седницата на Советот на Град Скопје, што ќе се одржи в среда, ќе побара да ја одобрат Програмата и одлуките со роковите за изградба на забавниот парк, како и набавка на новите реквизити.

Но, од Градот засега не сакаат да дадат повеќе детали околу почетокот на изградбата и набавката на новите реквизити, со образложение дека материјалите сè уште не се подготвени и дека не е во ред да се каже претходно, кога за тоа ќе има расправа на седницата.

Со овие одлуки, всушност се презема досега изградената инфраструктура и претходно набавените седум реквизити во 2015 година (небесен пад, сајбер скок, воз „ел пасо“, конвој „скокај наоколу6“, хепи свинг, кофи кап), кои во моментов не се монтирани, и истите се вклопуваат во концептот на новиот забавен парк, а се носат и одлуки за преостанатите позиции и реквизити. Средства за изградбата на новиот забавен парк ќе се обезбедат од буџетот на Град Скопје, во текот на 2019, 2020 и 2021 година, бидејќи и динамиката за реализација на проектот ќе биде фазна – објаснија градските власти.

Инаку, на 28 мај годинава, италијанската архитектонска фирма „Бауса“ го презентираше проектот наречен „Светот“ за тематскиот забавен парк во Градски парк во Скопје, што треба да биде завршен до средината на наредната година.

Тој беше најавен како најголем во регионот.

Тогаш скопскиот градоначалник Петре Шилегов информираше дека проектот е соодветен за Македонија и се предвидува да има околу 300.000 посети годишно и тоа само од домашни луѓе, односно 3.000 на ден и 1.300 во еден момент, а ќе овозможи 100 директни и 500 индиректни вработувања.

Паркот ќе биде со површина од 26.000 квадратни метри“, објасни Франко Бараѕони, кој во името на „Бауса“ го презентираше проектот насловен „Светот“.

Забавниот парк во Скопје ќе има различни содржини и реквизити, а е замислен да има три области: детска, семејна и адреналинска, со тоа што првите две заедно зафаќаат 80 проценти од просторот. Третата е за оние кои бараат поголема возбуда.

Паркот ќе има 24 реквизити, кои тематски ќе бидат поделени по држави, па оттука и името „Светот“.

Забавниот парк кој треба да стане туристичка атракција ќе има и паркинг од 11.000 квадратни метри, ресторани, продавници, тоалети, фонтани и театар со 200 седишта.

Воедно беше нагласено дека при изградбата на паркот нема да се урива ниту еден објект од некогашниот луна парк, а ќе се зачуваат и сите дрвја и зелени површини.

(А.П.) Фото: (П.С.)

https://www.vecer.press/шилегов-на-мускули-го-бутка-проектот-з/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6821
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #164 Posted: 27-Nov-2019 at 18:25
Град Скопје ќе гради панорамско тркало во новиот Луна парк

По жестока дебата меѓу советниците од власта и опозицијата, за оваа одлука раководителот на Секторот за планирање и уредување на просторот при Градот Скопје Никола Гаџовски рече ова тркало не било исто како тоа на Вардар.

– Станува збор за тематски забавен парк кој ќе привлече многу туристи. Панорамското тркало ќе биде многу поевтино од тоа што требаше да се гради во Вардар. Во забавниот парк ќе има 20 нови реквизити, а ќе бидат вградени и тие што беа претходно набавени, рече Гаџовски, раководител за сектор за урбанизам.

Тој додаде дека за потребите на паркот, ќе бидат комплетно дислоцирани сите летни дискотеки.

Расправата беше по точките од дневниот ред Предлог – одлуката за проектирање, изградба на забавен парк, набавка на опрема-реквизити и нивно монтирање и Предлог – одлуката за изменување и дополнување на Одлуката за изградба на забавен парк (Луна парк), набавка на реквизити и нивно монтирање.

Советниците на Град Скопје денеска меѓудругото расправаа и за Извештајот за извршување на буџетот на Град Скопје за 2019 година.

Градоначалникот Петре Шилегов истакна дека Извештајот, за извршување на буџетот на Град Скопје за 2019 година содржи и податоци по поединечни сметки, програми и потпрограми кои ги покриваат областите за кои Градот е надлежен, посочувајќи дека податоците од минатото покажуваат дека извршувањето на Буџетот во овој период од годината го задржува релативно истото ниво на остварување во споредба со последните четири до пет години во приходниот дел, додека во расходниот дел бележи зголемување.

– Во периодот јануари – септември 2019 година вкупните приходи се остварени во износ од 3,37 милијарди денари, што претставува остварување од 51,7 отсто во однос на планот за 2019 година. Приходите и понатаму ја одржуваат благо растечката динамика на остварување и споредено со истиот период од минатата година, бележат зголемување од 2,1 отсто. Во структура на вкупно остварените приходи најголем процент на учество имаат: – даночните приходи 47 отсто, приходите од трансфери и донации 39 отсто, капиталните приходи 5,1 отсто и неданочни приходи со 8,7 отсто, рече Шилегов.

Шилегов најави дека во претстојниот период, ќе продолжат да вложуваат максимален труд, желба и напор да ги реализираат проектите за кои се заложиле и кои се од интерес на граѓаните, а во насока на развој на квалитетни и сеопфатни услуги за сите нас. /MИА

https://www.kanal5.com.mk/articles/399074/grad-skopje-kje-gradi-panoramsko-trkalo-vo-noviot-luna-park
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6821
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #165 Posted: 27-Nov-2019 at 18:28
Летечки велосипеди, тајфун, сафари турнеја… ќе го креваат адреналинот

Изградбата на нов тематски Забавен парк, кој ќе понуди повеќе реквизити за забава и возбуда, нови објекти, а во исто време и ќе овозможи поголема безбедност за посетителите, во согласност со технолошкиот развој, европските модерни текови и вкупната економска политика, според градските власти е една од нивните долгорочни цели, со цел дополнително да се поттикне визијата за Скопје како развиен културно-историски и спортско-рекреативен туристички центарЛетечки велосипеди, тајфун, сафари турнеја, антички авантуристички автомобили, семеен ролеркостер, панорамско тркало се дел од авантуристичките, но и адреналински реквизити што ќе се најдат во новиот скопски Луна парк.

Освен овие ќе има и други реквизити и содржини на кои ќе можат да се забавуваат помалите, но и повозрасните кои сакаат да почувствуваат возбуда.

Станува збор и за мини тркало, воздушен балон, туркање со тркалезни автомобилчиња (Round Bumper cars), мини-пирати, семеен ролеркостер, ролеркостер, пиратски брод, возење на тобоган, акваманија, твистер ролеркостер, туркање со автомобилчиња, рингишпил, скај флаер. Ќе има и различни игри и комплекс игралиште.

Освен овие реквизити во новиот Луна парк ќе бидат поставени и плус седум претходно набавени реквизити: небесен пад, сајбер скок, воз „Ел Пасо“, конвој, скокај наоколу 6, happy swing и coffee cup.

Реализацијата на Програмата за проектирање, изградба на забавен парк, набавка на опрема-реквизити и нивно монтирање која беше на дневен ред на вчерашната седница на Советот на Град Скопје предвидено е да се одвива фазно во периодот од 2019-2021 година. Проектирањето ќе биде 2019 – 2020 година, изградбата на инфраструктурата, супраструктура и објектите е 2020 – 2021 година, а набавката на опрема – реквизити и нивно монтирање, 2019 – 2021 година.

Изградбата на нов тематски Забавен парк, кој ќе понуди повеќе реквизити за забава и возбуда, нови објекти, а во исто време и ќе овозможи поголема безбедност за посетителите, во согласност со технолошкиот развој, европските модерни текови и вкупната економска политика, според градските власти е една од нивните долгорочни цели, со цел дополнително да се поттикне визијата за Скопје како развиен културно – историски и спортско – рекреативен туристички центар.

-Врз основа на новата Студијата за новиот тематски Забавен парк во Скопје изработена од „Бауса“ од Италија, направен е нов концепт, кој економски е поисплатлив – сметаат од Градот.

Проектирањето, изградбата, набавката на опрема – реквизити и нивно монтирање ќе се изврши на градежно земјиште во сопственост на Република Северна Македонија, доделено на трајно користење на Град Скопје со одлука на Владата од 25.12.2015 година, за урбанистичка парцела 3.1, со површина од 84.040 квадратни метри, со намена парковско зеленило, како и спорт и рекреација.

Носител на инвестицијата за проектирање, изградба, набавка на опрема – реквизити и нивно монтирање е Град Скопје.

Проектот е соодветен за Македонија и се предвидува да има околу 300.000 посети годишно и тоа само од домашни луѓе, односно 3.000 на ден и 1.300 во еден момент, а ќе овозможи 100 директни и 500 индиректни вработувања.

Паркот ќе биде со површина од 26.000 квадратни метри“.

Паркот ќе има 24 реквизити, кои тематски ќе бидат поделени по држави, па оттука и името „Светот“.

Забавниот парк кој треба да стане туристичка атракција ќе има и паркинг од 11.000 квадратни метри, ресторани, продавници, тоалети, фонтани и театар со 200 седишта.

При изградбата на паркот нема да се урива ниту еден објект од некогашниот луна парк, а ќе се зачуваат и сите дрвја и зелени површини.

Вкупната проценета вредност за проектирање, изградба на Забавен парк, набавка на опрема – реквизити и нивно монтирање, изнесува 720.000.000,00 денари без ДДВ.

(А.П.) Фото: (П.С.)

https://www.vecer.press/летечки-велосипеди-тајфун-сафари-тур/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6821
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #166 Posted: 15-Jan-2020 at 08:08


http://samoprasaj.mk/naacik/1532-2020-2?fbclid=IwAR3m4-BnnYgqROAE5GM50M8mqsN2Av_Dy0sJgXS0SZ54qlNtG8wQ2JYbL_4
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6821
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #167 Posted: 03-Apr-2020 at 12:50
Помали фирмарини, поволни комуналии и кирии, Луна паркот за догодина: Кризни мерки на Град Скопје

Советот на Град Скопје на денешната вонредна седница под ведро небо усвои неколку одлуки како сет на мерки за олеснување на економската состојба на граѓаните во време на епидемијата на корона-вирусот. Без дискусија и во рекордно време, Советот усвои повеќе одлуки меѓу кои и одлуката со која комуналната такса за закуп на јавен простор се намалува од 15 на 5 денари по квадратен метар, колкава што е минималната цена дозволена со закон за цела 2020 година.

„Ја намалуваме и фирмарината за стопанските субјекти од 7.000 на 4.000 денари за 2020“, појасни пред Советот Петре Шилегов, градоначалник на Град Скопје. Шилегов, исто така соопшти и дека комуналиите ќе можат да се плаќаат на 18 наместо на 12 месечни рати и дека ова се однесува за градби со комуналии чиј износ надминува 1 милион евра.

Градот им препорача на училишните одбори закупувачите на простор во средните училишта да бидат ослободени од месечните кирии за целокупното времетраење на вонредната состојба.

„Во овие тешки моменти за сите, одржавме седница на Советот на која преземавме конкретни чекори со кои во голема мера ја помагаме домашната економија, а со тоа создаваме услови за сите граѓани да можат полесно да ги пребродат последиците од економската криза предизвикана од пандемијата на коронавирусот“, рече Шилегов по седницата, додавајќи дека ова беше неопходно бидејќи Град Скопје е најголем чинител во македонската економија, каде се остварува најголемиот дел од домашниот БДП и каде што се најголемиот број на работни места.

Советот ја усвои и одлуката со која ќе се откаже кредитот за изградбата на новиот Луна парк, за чиешто завршување денес Шилегов рече дека нема да се случи годинава, како и одлуката Град Скопје да се задолжи за нов кредит на иста вредност за изградба и реконструкција на улици и друга инфраструктура.

Фокусирани сме, рече Шилегов, на враќањето на парите назад во стопанството, преку обезбедувањето на повеќе средства за капитални инвестиции и одлагање на неприоритетните инвестиции како Луна паркот.

Скопскиот градоначалник со порака до Скопјани дека ова лето улиците во Скопје ќе продолжат да се градат, а ќе продолжат да се прават големите паркови кои беа започнати, мостовите, како и реновирањето на јавниот превоз.

https://meta.mk/pomali-firmarini-povolni-komunalii-i-kirii-luna-parkot-za-dogodina-krizni-merki-na-grad-skopјe/
Back to Top
David View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Offline
Posts: 135
  Quote David Quote  Post ReplyReply #168 Posted: 03-Apr-2020 at 13:11
Тууу абе таман сакавме да средиме се и оп криза 30 години криза,се за малце кај нас...

Улици ќе правел со кредит за Луна Парк(че),па ти мајсторе улиците секоја година ќе ги правиш со оваа возачка култура кај нас,и со таа неизживеаност на копита од Чаир и Студеничани што не им земате возачки и ги оставате да дивеат по улици,и со шлепери од не знам колку тони низ главен град.....цел буџет на градот секоја година за асвалтирање улици иде,врв.

Мада,кога ќе видиш дека требаше паркче да излезе место парк,може и подобро,Коце бар го планираше 84.000м2,овој 47.000м2........ако се лажи да се лажи.

Редно е да се затори темава,"џабе веземе".Edited by David - 03-Apr-2020 at 13:17
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #169 Posted: 03-Apr-2020 at 13:30
Не гледам што има лошо во тоа да се одложи паркот за подобри времиња и каде е лажењето. Инвестиции на јавните средства во инфраструктура се единствен начин да се крени економијата во економска криза, во спортивно ќе се продолжи во стилот на претходната гарнитура каде "немавме за леб, а трошевме на чоколадо".
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #170 Posted: 22-May-2020 at 03:12

Вуна Инка или Магла Парк бидна работава, што сторија бе, да го оставеја онака олдскул и ден денес Деца ќе си играа Голфче возеа Вовче вртеа на Тркалце Рингишпил и Карусел уживанција ќе тераа, ко Дете не се сеќавам ама за убo неделата да тргне секој прв понеделник во месецот Дедо ми сигурно ме носел на сеградското забавишче ...

20.05.2020 ~ Ќе кажaт ли што „ќе“ се случува со Луна-парк, или да чекаме нова најава?


ако види Чоек поубо како ет во Дизни-Ворлд особено колку зеленилото налето им е едвај живо и несредено пр. во споредба зимското ескот Ф&в-шоу [1] нек се чуди споредувајќи колку кај нас во склоп на Градскио Парк шетњата која ја имаа нашите Деца била каде каде попејсажна, недостасуеше само редовно ротирање на свежи Кардбоард Павиљони Скулптури и Знаци евентуално тро отпојќе што бевме мањак Маскоти, но едно време почнаа да шетаат Кловнои бар оние кои испозаспале во летните дискотеки до самио Луна Парк, а сигурно за натака ги беа спремиле груевци то античките аниматори, но еве сеуште стои муабето на почетна срушена фазла локација ... навистина е греота , та да земат само Факултетите да ги запнат чудесии ќе сторат за Децата од парковски атракции и тоа не само во Скопје туку за во сите Градои, нормал една CNC-Машина за принтање Пластика да пушти Микросам и тоа е тоа ... што толку се фураа на јавно-приватно партнерство порано градскиве очуви навистина незнам, а и Кредит да земеа поубо ќе беше тие пари да ги инвестираа во ноу-хау по факултетските лабоси а за сметка на тоа тие редовно да ги одржуваа старите и да склепуваа нови реквизити! конечно сите странски инвеститори можат да донираат по нешто, а зошто не и сите оние компании кои добиваат мрсни државни тендери па макар биле кинези амери грци турци руси итн.

https://en.wikipedia.org/wiki/Morgan's_Wonderland#Sponsorships


ех Мицко во тој случај би сторил сигурно Тобоган од скрап-јард скулптури на кој децатата би скејтале по магнети ... Зајко пак би им пуштил сигурно Баунти придвижувано на батерии од чушки и лубеинци ... мајтапо на страна, но нек си чукнат глаите сега плус и заради тоа паранојата од ковид-от нека распалат со нешто помасивно пр. на Езеро Треска каде на поголемо растојание би можеле да уживаат девата, ем сето тоа нека го врзат и со СРЦ Сарај рекреативно та и Матка природно-научно ... но и на старата локација можат да направат некаков спој со Зоолошка налик забавно катче со Арпаџик Лулашки во форма на Животни ...

едно време комшииве шетаа и кај нас по населбиhttps://en.wikipedia.org/wiki/Incidents_at_European_amusement_parks

https://en.wikipedia.org/wiki/Amusement_park_accidents

[1] https://edition.cnn.com/2018/03/29/health/amusement-park-incidents/index.htmlhttps://boundlessadventures.net/adventure-parks-vs-amusement-parks/

http://www.raapa.ru/en/calendar

https://www.azom.com/article.aspx?ArticleID=11958
Edited by Zelenikovo - 22-May-2020 at 04:12
Back to Top
David View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Offline
Posts: 135
  Quote David Quote  Post ReplyReply #171 Posted: 22-May-2020 at 08:46
Дизни ворлд,ама глеј колку простор има,и улици широки и тротоари,и ресторани и "тезги" само да отидеш на јадење таму изборот е толку голем што ќе не знаеш од кај да почнеш,има такви оброци што кај нас не можеш да ги замислиш а не па да ги вкусиш.Плус имаат авторски права на сите суперхерои,принцези,имаат продавници преполни со играчки,маички,сувенири цела машинерија за правење пари,а за некој големо задоволство. Доживљај е тоа,комплетно искуство.
Кога ќе видиш дека Индијана Џонс делот и Пирати од Карибите делот се колку пола од нашево паркче се ти е јасно за која мизерија станува збор. Подобро што не го почнал граСкиот лопов да го гради,нема поента да нафрлиш само реквизити и да донесеш неколку пуканкари на 47.000м2 и да очекуваш профитабилност на подолг рок,или прај го по светски стандарди со вистински квалитет или не чепкај ич. Вака многу пофер испадна,за сите нас,бар да не се мачиме и да очекуваме којзнае што.
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #172 Posted: 22-May-2020 at 14:01

види безбедноста пред се’, така и нашите битно им било а сигурно и’ им е да нема зијанела некако, колку ме држи памет в Луна Парко немало никаков сличен гајрет, којзнае, порано и немало нешто особено цх-тревожење па да поминало под радар!? што е до лоповлук поголем гајрет од овој аспект се џепароши, бидејќи колку и да краде некој на детските реквизити, сигурно порано се обидел, та и раце му се исушиле! поучени веројатно па и си дуваат на ладно, нормал се додека не се најдат вишок средства за да не замине работа во натиго дајмиго подмаса, но ризици ли се ризици, наместо да се фатиш Пријателе за безбедносните незнам од каде порив да дрмаш на прва за евентуални корупциски, ето ти линк од азијски експоа за адвенџур парк опрема, земи потруди се направи компаративна анализа бар за цени на разни реквизити та ето да бараме бар ние тука подобно нзс наместо да чекаме утре на тендерско!
ако јас се прашував, навистина заради безбедност ваков проект би го остаил во раце на МФС и ЕТФ и тоа да врви нанего постојана хомологација! а доколку се паметни тие што се фатиле на вакво оро ќе размислуваат за Сите Деца по сите Градои, хм, само Необични Инерциски Реквизити да испоредат па ето фестивал за Деца и тоа да ги ротираат на државно ниво, една сезона во еден друга во друг Градски Луна Парк ... она Аеротрим сферата пример кај нас може да се завари за 500 евра +- зависно од лагерите итн. инт. кога велам Микросам моит да стори ЦНЦ за принтање големи блокои пластика или гума, доволно и калапи да штанца, ем таквата машина на сите градои да/ќе им биде од корист, а посекако доколку ова ет На државно ниво вака завозено Микросам и ЕТФ за Сите да почнат да донираат и Автоматитичко Ноу-Хау пример како со кугла дронои да им шеткаа низ Перформанс гумени трансформери ...
во основа треба ко што велам покрај/со Зоолошка некаква спојка а со олдскул но поинтересни реквизити него вообичаените по детските игралишта, само треба да има токму ако не екстра Маскот Анимација можеби и во форма на Бабари Мечкари Сурати но со маски на Шиљо Дако Алигаторо и останати животински цртани ликои, глувци и баш немора да не почнат ко мене дома да си ги чуваат ко домашни тавански миленици ... веројатно паметно е да им донесат Понија ако не Магариња (овие нек ги остават за рурален туризам) и бесплатно а по заслуга да скиткаат уникатно децата пр. штом завршиле полугодие или годината Одлични да можат да свртат околу Парк три круга, многудобрите два, а добрите ученици еден круг и ето га на мала врата мотивација и за учење , за јашање Кенгур би требало можеби диплома од некој натпревар, карикирам, ама поентата ми е дека Луна Парк во сред Град треба да е штопоолдскул а не некаква фантазмагорија, треба на Сите Деца да им е достапен, евентуално да се прави ред во однос делење Келељи за да се распознаваат групи, ем така нема да се секираат кое Дете е поубаво облечено или дали воопшто му е испрано облеклото, навистина би било Греота едни Деца да можат да уживаат макар и за пари, а други не, просто ова што го стори Шилегов е добра луфта за да се Отвори Конечно бар за оваа работа Широка Јавна Дебата!!! само кога би напраиле Бесплатна Жонглерска Школа та секое Дете да поднаучи заради поуба рамнотежа и моторика да жонглира бар Топчиња па ето беспари целогодишна веселба ...Аирлија, поинтересно им било на Деца пред еден век него денеска

Edited by Zelenikovo - 22-May-2020 at 14:05
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #173 Posted: 22-May-2020 at 21:07размисливе се како дури и во рецесија да се бара Чаре како брзо а безбено да се интервенира, но ко што потенцирам без Весело Анимирање за Децата, дури и најдобра опрема да има паркчето бадијала, ето од дизниевото видео може да се види дека единствена атракција им е тобоганот, додека се’ останато се Зеленило Штандови и Маскоти, што во нашиов случај лесно е изводливо а недостасува само Градски Невладин Клуб можеби кај Мјузик Гарден каде би Волонтирале Жонглери Акробати и Кловнои кои доколку имаат профи Опрема и Сала за тренинг ем Реквизити така би сториле луфта и за подучување Тинејџери кои пак би ги опслужувале Весело маскотно Зоолошката Луна Парко но и Градскиот Парк, конелно секоја една Народна Манифестација, а евентуално да се помогнати за настапите преку дневници од Спонзори, мислам ако сакаме професионално безбедно а креативно анимирање на младите ова е единствен начин а да може Сите Деца да се Радуваат ... да незаборавам имет простор вака и Пантомимичари и Музичари да се активираат а кои се токму идеални за Кловнои, но ако мислите дека ним не им требаат реквизити сте се излажале јасно зависно колку се амбициозни [1] комотно и Едно Костимографско Студио во прилог ... веројатно би одело и за ова доста камен, арно ама Останува Трајно За Народ ем се приучуваат постојано нови генерации на Весело Волонтерство, нормално и за нив треба бар Сок и Грицки што дополнително би сторило буџетски товар врз Градо, иако топтан се’ далеку поефтин од воа рингишпилите!
во секој случај доколку се оди и само на проста рингишпил тенеќелогија, добро е Некој и Народ да праша што мисли, та паметно ќе беше Градот не на фејкбук туку на својта страна за слични Проекти да има свој еФорум каде сето ова би се пеглало од убо поубо долгорочно, синкир нему не му е мило, напротив во најмала рака би предупредувал на пропустите или претерувањата, а сигурно ќе вади абери и до далечниот исток освен западните милијардерски екскурзии, за кои дури и да имаме капацитет само ќе си ги ушкопиме идните поколенија за Слободоумност, та попрво Марко Цепенков треба да е главна фора на вакви Градски Забавни Паркови него микимаус и компанија, ајт ок ќе разберам да има некаков акцент и на тоа, но тоа да е главна глобалстичка фора мислам каде, та бар Пипи Фифи или Були да се светка финта стутулена тука, ама корпоративни шеми да се главен штоф тоа е жално!
нек се фукусираат градските татковци ширум државата како да ги очистат реките, а сетне Народ сам ќе засука ракаи и ќе почне да импровизира Шоу-а за Најмладите, посекако најпаметно доколку е тоа здружено Невладино па макар и за/со Кајак-Муабет , просто од каде му на Градо камен за Спасувачи кои би внимавале пр. посреди вакви работи, не е само донеси тенеќе, уклучи го на струја и наплаќај карти, неопходно е Цела Заедница да е Анимирана за така Веселбата и Дружењето да Расте и Сплотува ... веројатно некој ќе се досети дека не е некоја филозофија невладино да склепуваме Дрвени Рингишпили и Карусели [1] и тоа цветни пеперутни овошно-зеленчукови, кинетички или со педалинки, така пак посекако некоја фирма заради оптественосвесна себепромоција и’ ќе земе да донира одвреме навреме некаква машина, пополнувајќи го фенси вакумот пред се атрактивен за Тинејџери, но ако немет Градски еФорум како да знаеме дека е избрана најбезбедната освен најефтината, кој тоа да го договори правилно, кој да го сервисира со лесно, ем кој да врши редовен Надзор ...

http://thedod3.com/whitetrashcarnierides/round-up/

https://www.letianplaygroundequipment.com/products

https://www.sansei-technologies.com/eng/product/play/works.php

може попаметно е да се врзе ваквиот low-carb
и за Инфалнтибл Муабет на Кале и Зип-Линијата таму
но најнапред за ова ни треба и соодветна стандардизација

http://eventsafetyservices.com/inflatable-amusement-device-safety/

повторно сето ова е паметно да ет врзано некако Училишно!
доби ли некој петка ето бесплатна зип-балон вожња ...
но и абер дека некои Деца неодат на Школо ...


Edited by Zelenikovo - 22-May-2020 at 21:07
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #174 Posted: 24-May-2020 at 07:57

веројатно на сите им е јасно дека некогашните класични забавни паркои [1] денес се вишок за тинејџери и возрасни [1] но дефинитивно и ним би можело да им се привлече внимание ако паркот има адекватно Акробатско [1] и Забавно анимирање [1] затоа помалку помпа треба во јавност дали паркот е некаков елитен или не, туку каква Програма имаат оние кои се одговорни за него ...

... Убо би било истиот да е вплотен и со Золошката и со Длабокои Парк и најнакрај Бонсаи Градината, пр. да има висечки мовчиња кои би го спојувале со Животинското Царство, но и теснолинејка за обиколка на цел Длабок Парк, а сето тоа да се спакува во една блок-карта ... така од минијатурен Скопје ќе добие Голем Забавен Парк, а ќе недостасува само со Лифт конекција со Кале за Цело Да Е Кога Има Се’, ако не за друго лиготот да е резервиран за Сограѓни со Инвалидитет, во најмала рака сега тоа арпаџик пешачкиот мост преку Варадар да може со Скали да се тера угоре до некој Парк на Скулптурите [2][2] најидеално веднаш пред МСУ, што заедно со Кале и Чаршија ќе стори изобилна целодневна вкрстена понуда од разни содржини ...

... и ајде разбирам сега немало камен за нешто модерно, но дури и стара опрема да се земе да се репарира и донакити [3][2] та истата ќе биде и функционална и привлечна, а утре со вишокот средства (штом се може) нека купуваат Циркуски Реквизити, можеби прават Замоци од Зелени Лавиринти, а зошто не и склепуваат уникатни модуларни а цврсти (безбедни) павилоњи [4] ова особено ќе биде битно токму сред каква и’ да е идна рецесија, та бар децата да не ја сетат истата, ете од спунт радувајќи ги ако не со бесплатна лунапарковска раазонода тогај со Улични Циркуски Пантомимчарски и Куклени Театри во склоп Градскиот Парк ...

https://www.visitcalifornia.com/feature/smaller-theme-parks-attractions

а доволно е и’ само со Шатори т.е. Тензилни Павиљони да се оди,
за на Секое Дете денот му се стори Невообичаено Радосен , ем вака и полесно би шалтале истите од Град во Град ...кога би си пуштале нозете колку што ни е чергата, верувам ќе имаме капацитет и во секој Градски Парк да инсталираме по еден Детски, веројатно дури и ипард-фондови можат да се искористат за половна опрема, претпоставувам најбрзо низ ЗЕЛС т.е. меѓуоптинска или регионална соработка, а како би се земале различни реквизити кои би ротирале одвреме навреме меѓу поголемите Градои, сигурно некому ова ќе му делувa смешно, но ~ прво во однос оваа класична опрема не станува збор за некоја висока технологија, ~ второ купувањето нова-петпарачка или пак истата довлечкана од страна на некој приватник не значи ниту загарантирана безбедност, а ~ трето пак и пак ќе напоменам ако здрма светска рецесија сакале или не ќе си се радуваме и на олдтајмери, ако воопшто се исплати тогаш да ги довлечкуваме, а бидејќи треба голема претпазливост кога се купува половна опрема која во склет околности прашање е дали нашите надлежни (Машински и Електро Инжињери) ќе можат да скитнат понадвор да ја прочешлуваат ...бреј во новиве ни Балончиња Сапуница немоиш да праиш! Конечно треба да се бара соработка и со оние Збратимени Градови каде се произведува лунапарковска опрема та да посредуваат некако... а натака (рипит) останува да се надеваме дека некоја Општествено Свесна Компанија ќе се нафати да донира нешто ново ем современо , но да се оди по секоја цена на класични-а-нови реквизити, тоа не е луксуз туку аздис имајќи предвид дека и порано и сега државата треба да смогне сили вакво нешто да финансира, што впрочем и имаа намера да го сторат груевци бидејќи не им поминуваше тендерот за јавно-приватно партнерство, но зајковци саде во у друг филм се влезени стркалувајќи му ја топката на ПетреШ ... навистина попрво нека им дадат на МФС и ЕТФ задача да заваруваат хидраулични вртелешки него да се полнат џебои на прекупци или преценети светски производители!

А Знае Ли Некој Каде Е То Античката Опрема?Edited by Zelenikovo - 24-May-2020 at 10:57
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #175 Posted: 05-Aug-2020 at 14:00

во принцип вакво нешто е супер скапо како проџекшен мапинг опрема, бар постојната, но којзнае можеби некој Студент ако не Асистент )можеби тимски( од ЕТФ ќе извадат локално ноу-хау за комбинација на mems-проектори затегнати со MicroLEP-сијалици, сепак некој треба и да инвестира во нивните истражувања лабоси универзитетски соработки ... ние не мора да имаме IMAX целулоидна продукција и ласерска проекција, доволно е да се склепа 360 Сцена со дигитални камери која потем Ротоскопски би се шминкала налик Пинк Пантер да трчат по Македонски Сртои и ето Спектакл За Деца ...

https://en.wikipedia.org/wiki/FlyOver_(ride)

http://www.inparkmagazine.com/wp-content/uploads/2016/08/issue63small.pdf


How do domes, anamorphic screens, and 360 cinema
systems affect the public’s perception of a film?


First of all, I view these kind of spaces as experiences, rather than films in a traditional sense. Films traditionally can be used to tell lengthy dialogue or narrative intensive stories. The experiences I spend much of my time developing are way less dialog/narrative intensive “stories.”

So, with the understanding of that central difference, it is my hope that the with the use of the variety of technologies, the guest can reach a point in their experience when they lose all sense of disbelief and become fully “immersed” in the experience. Clearly, the opportunity of much higher projection and capture frame rate stands out as a most important element in helping to produce this immersive effect with dome experiences that I don’t think are as necessary for much of traditional film/video storytelling.

In many cases, having a dome experience without the use of 3D can provide an even more immersive experience than with it.

You also recently worked on a dome with a very
different purpose - the Adler Planetarium. What
similarities and differences did you find between the
Adler and FlyOver Canada?


They are two very different kinds of experiences and applications of dome technology.

With the Adler, the dome was a fulldome application, with the viewer
orientation being from a flat floor, so the principal immersive experience is above and around the viewer.

With FlyOver Canada, the dome is a truncated, vertical half-dome, with the view orientation being from a ride seat that suspends the guest directly in front of the dome, providing an immersive experience in front, below and around the viewer.

The Adler image is provided with over 20 projectors, tiled together creating the perfect system for extremely high contrast (ultra-black) playback, which is perfect for a deep-space planetarium experience. The FlyOver image is provided with a single projector, avoiding all of the tiling issues, given that it is used to project real world daylight and nighttime images of natural settings, where variation of color, even subtle, that results from tiling would be extremely disruptive to the experience.

They really are two very different experiences driven by fundamentally different creative needs. Mostly different, with the exception they both use spherical projection surface to immerse the guests.

In terms of technology and technical design, how
would you compare Soarin’ and FlyOver Canada?


Here are some of the similarities. Guests view a domebased experience while suspended in nine, open-air, flying vehicles. The orientation of the guest in relation to the dome screen, the idea of having image below you, to the side, in front of you, and somewhat truncated at the top are all quite similar.

Now for the important differences. What distinguishes FlyOver first is that the production is all-digital. Soarin’ was shot on film in the IMAX 15 perforation/70mm format; we filmed and projected at 48 frames per second (fps). FlyOver was captured and is presented digitally; shot and projected in 4K digital at 60 fps. With high resolution and higher frame rate, it’s like watching 3D without glasses. The closest objects we captured in FlyOver are probably 15-20 feet from you, but for the most part, everything’s beyond the surface of the screen, out beyond 30 feet in the actual shot, which is past the projection surface of the dome from the guest’s eye. Everything you look at feels natural and real with appropriate parallax. Being able to experience this attraction with no glasses also adds to the sense of reality, given we have added effects like mist and wind.

We filmed with a Phantom 65 digital camera with a Nikon spherical lens. We are projecting with the first commercial installation of a Christie 4K 60 frame projector in the world, with a specially designed and manufactured lens from Schneider Optics. Given our principal capture was digital, it opened up the creative opportunity for us to do a number of unique transitions and effects in post production.

Finally, there’s the length of the attraction. At almost a full 8 minutes, its nearly double the length of Soarin’. Because of this, we were able to shoot in more locations. Conceptually, we wanted to create something that appropriately showcased the landscape and the diversity of the breadth of Canada. Not constrained by capacity and hourly numbers that theme parks demand, the longer experience also allowed us to have sequences that are a little bit longer than the individual sequences in Soarin’.
...
http://www.inparkmagazine.com/wp-content/uploads/2014/04/51a.pdf
...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6821
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #176 Posted: 13-Oct-2020 at 08:59
Ова тотално го баталија,којзнае дали ќе се сетат некогаш да го праватhttps://www.facebook.com/Урбанизам-во-Македонија
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 789

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.