build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Пешачки зони и помали плоштади (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пешачки зони и помали плоштади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3435363738 50>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #701 Posted: 23-Jan-2016 at 06:35
Originally posted by hcitrS

Настрана Рамковен, ќе речеш ај Албанците се најприродно граѓани на РМ, се зборува во парламент итн... ама не знам дали сте заприметиле дека турската државна агенција ТИКА на таблите врз објекти реновирани од нив прво пишува на турски, а македонскиот е или втор или по албанскиот. Да не збораме дека при реновирањето си носат екипи на работници од Турција... апсолутно шерифско однесување, арно ама нема кој да преречи.

Инаку одличен потег со уредувањето на веќе постоечки објект (ако добро разбрав), фалат вакви урбани проекти во сите градови во државата.


Колку повеќе влегува турски капитал во Македонија уште повеќе ќе гледаме масовна радикализација на турското, ромското и македонско-муслиманското население. Да не зборувам само дека на македонските топ 3 национални телевизии се бомбардира со турски серии и култура секојдневно.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #702 Posted: 09-Feb-2016 at 02:01
Конечно се средува кејот под МНР и Археолошки. Слики само од МНР. Се употребува истата коцка, што е за поздрав (се надевам нема да не прокнижат како за нова).


(клик за поголема)


Back to Top
SkopjeZaVardar View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 13-Dec-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 67
  Quote SkopjeZaVardar Quote  Post ReplyReply #703 Posted: 09-Feb-2016 at 09:16
Како да се израдуваш на коцката кога ќе ги видиш палмиве пред колапс и бродовите што им е место некаде после Мост Близнаци.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #704 Posted: 09-Feb-2016 at 11:45
bravo za kockava, trebase da se upotrebi nekade namesto da se frli. da postavea vakvi setalista po celiot kej nemase site da pesacat po patekite za velosipedi

Edited by xnx - 09-Feb-2016 at 11:46
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7311
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #705 Posted: 11-Feb-2016 at 02:26
се е ок, сам ода ја одржуваат како што треба... коцката на кеј е малце проблематично што многу брзо расте трева во нејзе

инаку, немаше тука и порано коцка пред да се руинира кејот? или плочки беа?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12959
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #706 Posted: 11-Feb-2016 at 10:08
Имаше коцка. Веројатно ја преуредуваат старата, не верувам дека донеле нова или ја користат старата од плоштад Македонија.
За сè има вторпат
Back to Top
ja_licno View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 11-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 110
  Quote ja_licno Quote  Post ReplyReply #707 Posted: 11-Feb-2016 at 12:42
Целиот кеј да го наредат вака со коцка ќе биде многу убаво.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #708 Posted: 11-Feb-2016 at 13:24
daj boze, da ne setaat po celi familii po patekite za tocaci
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7311
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #709 Posted: 12-Feb-2016 at 02:38
Originally posted by Џоле

Имаше коцка. Веројатно ја преуредуваат старата, не верувам дека донеле нова или ја користат старата од плоштад Македонија.
толку долго време кејот е заложник на градежни активности, што заборавив како изгледаше
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
skoz13 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 41
  Quote skoz13 Quote  Post ReplyReply #710 Posted: 12-Feb-2016 at 08:53
Поради добрата местопложба, т.е. неговата ориентираност кон јужната страна, овој дел од реката Вардар, односно самиот кеј треба и ќе претставува најубаво шеталиште.
Посебно што има многу урбана опрема(клупи и сл.)
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #711 Posted: 12-Feb-2016 at 10:58
taka mislevme i za drugata strana na kej koga napravija pateka za tocaci, pa sega po nea osven koli i po nekoj motor ne sum videl nekoj da seta ili vozi tocak
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7311
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #712 Posted: 12-Feb-2016 at 16:08
Originally posted by skoz13

Поради добрата местопложба, т.е. неговата ориентираност кон јужната страна, овој дел од реката Вардар, односно самиот кеј треба и ќе претставува најубаво шеталиште.
Посебно што има многу урбана опрема(клупи и сл.)
па баш и не знам кој би сакал да поминува под „балкон“ кој го надвиснуваат објекти... на површина што нема ни едно дрво и единствената пријатна работа за гледање е тревичката измеѓу патеките
целата делница изгледа депресивно, морничаво и клаустрофобично

Edited by zabegan - 12-Feb-2016 at 16:08
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #713 Posted: 12-Feb-2016 at 17:47
Ako ne gi iselat romskite semejstva od kejot a osobeno od levata strana na Vardar kaj Kale i sproti gradskiot park ni pateki, ni setanje, nisto nema da ima.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3873
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #714 Posted: 12-Feb-2016 at 22:26
А каде да одат? Социални станови добиваат граганите а прашањето е кој вид ма граѓани...
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #715 Posted: 12-Feb-2016 at 22:34
Originally posted by my Macedonia

А каде да одат? Социални станови добиваат граганите а прашањето е кој вид ма граѓани...


Ima za niv predvideno mesto, neznam kade tocno no e vo periferijata na Skopje. I vo najrazvieni zemji zievat vo periferija na gradovi, vo satori a nekade i ogradeni so ograda (ne deka taka treba, no neli EU i zapadot ni e za SE primer). Patem kazano ogromen del od ovie cergari se izbeglici od Kosovo koi nikogas ne se vratija vo maticnata zemja.
No nejse kako i da se resi problemot, treba da gi iscistat od centarot na gradot.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7311
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #716 Posted: 12-Feb-2016 at 23:24
Originally posted by my Macedonia

А каде да одат? Социални станови добиваат граганите а прашањето е кој вид ма граѓани...
кај сакаат нека одат, само нека не изигруваат некое сиромашно население... во многу од тие шупи има телевизори со сателитска чинија, мобилни телефони, па и автомобили... до менталитетот е, не е до сиромаштијата
само кај нас се случува градот и урбаните средини да се заложници на сечија волја

пред некој ден имаше и роми што протестираа пред влада затоа што сакале да ги тргнат запрежните коли и триколките од главните улици и булевари... трагикомично
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #717 Posted: 13-Feb-2016 at 00:13
Неможе за нив да не важат закони. Има и Македонци во очајна економска состојба па пак не идат во центар да се населуваат. И пази таму се затоа што им било по практично во центар за да не патувале многу кога собираат шишиња. Мене ми е јасно дека има тешки човечки судбини, но за тоа делумно се и самите криви и како што реков повеќето од овие чергари се од Косово без никакви документи така да политички пропуст е што не успеавме да ги вратиме таму од каде што идат. Но како и да е законите треба да важат за сите. Ние како млади момци во Струга сакавме да заштедиме некој денар последната вечер од одморот и решивме вечерта да ја поминеме на плажата. Два пати ни доаѓаше полиција да не прашат каде сме пријавени и дали имаме сместување. На крај ни кажаа ако не си обезбедиме смештај дека треба да го напуштиме градот, затоа што не е дозволен престој под отворено небо и непријавен. А ОВИЕ? Далеку им било таму каде што ги сместуваат па се пикаат во центар. На лето кога бев во Скопје беше хорор во паркот. Се капат таму, распоседнати на секое ќоше, ѓубре колку сакаш и слично. Едноставно сликата е многу грда за еден главен град и тоа во централно градско подрачје. Бев и во Тирана летово ги видов само со велосипеди како собираат шишиња, ни коњ ни бутур не видов, барем не во центарот. За вакви диво сместени не станува ни збор, барем во центаров како што кажав. Само кај нас се без УСУЛ, прават што сакат се изживуваат врз животни, узурпираат паркови, мостови, што ќе им дојде. Навистина на ништо не личи кога ќе видиш средено шеталиште, патеки за се живо и диво уништени и узурпирани. Не дека тие луѓе треба да се остават на милост и немилост но треба да се научат на ред. И ако некој им предвидил место треба да бидат таму и да се благодарни и на толку што им обезбедила државата
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #718 Posted: 13-Feb-2016 at 02:54
Колку си ти само далеку од Македонија и Балканот... и физички, и психички.
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #719 Posted: 28-Feb-2016 at 09:22
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7311
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #720 Posted: 28-Feb-2016 at 18:45
зошто подвижни бини на веќе готови плоштади? пак да се копа, да се крши и да се закрпува... затоа што е подобро на секои два дена да нафрлаш идеи на готови простори наместо да креираш еден посериозен проект што го опфаќа сето тоа, секако...
и баш глуматаме 21-ви век онаму каде што не треба, за најобични младински настани не ти е потребно ништо друго освен приклучок на струја... еве доказ ви е тоа дека школка во парк сеуште живее, а додека постоеа свирките и настаните на коцката пред ЕВН во градов беше најубаво да си млад
плус, која иронија е што ќе поставувале таква бина на таканаречаниот плоштад „Мајка Тереза“, таму каде што упропастија цел еден комплекс направен токму за настани под отворено небо
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3435363738 50>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.