build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Пешачки зони и помали плоштади (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пешачки зони и помали плоштади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3334353637 50>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7346
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #681 Posted: 19-Dec-2015 at 06:34
зошто толку збунки има кај нас околу овие работи? не е ни чудо што ги згрешија патекине кога ги фарбаа црвени
широките патеки од внатрешната страна секогаш се пешачки, тесните патеки на самиот тротоар до коловозот, се велосипедски и се предвидени така тесни затоа што велосипедскиот соораќај се третира исто како моторниот и се очекува да се движи во две насоки како моторниот, и во нормална земја би требало да ги има на двете страни од коловозот, да нема бандери на средина и да има рампи на секоја раскрсница или премин
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1913
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #682 Posted: 21-Dec-2015 at 12:51
Originally posted by Џоле

Originally posted by xnx

ova treba da ide vo niska velosipetski pateki i punktovi ne tuka


Ова е патека за пешаци, не за велосипеди.ne e. ova e del od velosipetskata pateka (i peshacka) sto odi po ilindenska, samo sto uste ne e obelezana. znam bidejki ponatamu e veke iscrtana i obelezana, ova e samo uste eden del
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2457
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #683 Posted: 23-Dec-2015 at 23:55
Originally posted by Џоле

Originally posted by xnx

ova treba da ide vo niska velosipetski pateki i punktovi ne tuka


Ова е патека за пешаци, не за велосипеди.Комбинирана е. Возев пред некој ден, имаше исфарбано некаде еднонасочно, некаде двонасочно за точаци на нејзе.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1913
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #684 Posted: 24-Dec-2015 at 11:10
da de, ama glavnata poenta na patekava e deka e del do ednata ruta od skopje velograd. taka da mnogu poveke odgovara vo velosipetski pateki i punktovi otkolku tuka
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 963
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #685 Posted: 24-Dec-2015 at 11:13
Да, оваа патека е дел од рутата 1 предвидена со Скопје Велоград 2017, баш НаТочак ги повикаа сите корисници на велосипеди да ја испробаат рутата пред да биде официјално отворена, за да може да се пратат сите забелешки до Град Скопје.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2457
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #686 Posted: 24-Dec-2015 at 22:23
Сегментот спроти владата е тежок за проаѓање ради паркирани коли, особено на приодите... така да, рута - fail!
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2173
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #687 Posted: 26-Dec-2015 at 12:20


Мал плоштад за населба Жданец / Игор Василевски

Извор: karpos.gov.mk

Автор: Игор Василевски

Година на проектирање: 2015

„Во втор наврат, после современите скали кои наидоа на широка поддршка, населбата Жданец, ќе биде „почестена“ со уште едно прекрасно урбанистичко решение. Имено, архитектот Игор Василевски од Креативниот тим на Општина Карпош, смисли оригинално решение за сквер (мало плоштатче на околу 500 квадратни метри) кој за жителите на Жданец ќе има релаксирачка, но и инспиративна функција.„Алатките“ кои се прапочеток во неговата креативна мисла Василевски успеа да ги преточи во урбана опрема која ќе се најде на скверот во Жданец. Тоа се светилки – клукачи, штипки-клупи, моливи-јарболи, спојувалки-држачи за велосипеди и други апликативни досетки. Сепак, она што е една од најочекуваните и најпосакувание решенија е големото пано за графити каде што урбаните дечки од Карпош ќе имаат простор преку цртеж да ја искажат својата творечка мисла.“Целосна фотогалерија на marh.mk

____________________________________
Мене лично ми се допаѓа плоштадчево, конечно некое поиновативно решение (како она во о. Центар) кое успева да ги вклопи предметите кои ги користиме секојдневно како функционални урбани елементи.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
igorius View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 187
  Quote igorius Quote  Post ReplyReply #688 Posted: 26-Dec-2015 at 19:22
Fala @Staro Skopje
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13077
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #689 Posted: 26-Dec-2015 at 20:18
Ги разгледав фотографиите на линкот, има интересни решенија за урбаната опрема. Се надевам дека ќе се изгради.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13077
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #690 Posted: 07-Jan-2016 at 22:35
Originally posted by Staro SkopjeМал плоштад за населба Жданец / Игор Василевски

Извор: karpos.gov.mk

Автор: Игор Василевски

Година на проектирање: 2015


За плоштадот се пишува и во соседството...

http://www.gradnja.rs/trg-u-skoplju-s-mobilijarom-u-obliku-kancelarijske-opreme/
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #691 Posted: 07-Jan-2016 at 23:04
Идеата е за поздрав. Да видиме дали и како ќе се реализира.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #692 Posted: 15-Jan-2016 at 15:06
https://www.youtube.com/watch?v=_OPDovtvkhg
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3881
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #693 Posted: 22-Jan-2016 at 12:12
Струга продолжува со турбо.... (од фб)


Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2173
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #694 Posted: 22-Jan-2016 at 12:37
Според Рамковен, македонскиот јазик го зазема првото место и се пишува со поголем фонт.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
SkopjeZaVardar View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 13-Dec-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 67
  Quote SkopjeZaVardar Quote  Post ReplyReply #695 Posted: 22-Jan-2016 at 15:06
Исто така според сРамковен, македонецот е граѓанин од втор ред во западна Македонија. Или според коалицискиот договор беше, незнам.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #696 Posted: 22-Jan-2016 at 15:18
Момци колку и да се согласувам со вас мислам дека не е ОК тие работи секогаш да му префрлат на My Macedonia. Членот скоро никогаш не провоцирал, за разлика од многумина (меѓу кои понекогаш сум и јас) користи кирилично писмо и пишува на македонски така да негледам причина зошто би требало тој да е повикан на непочитување на македонското писмо, држава и знаме во западните делови на Македонија.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2173
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #697 Posted: 22-Jan-2016 at 15:33
Никој не го спомена my Macedonia, член кој нема радикален став, јас зборам за општинарите од тој дел на Македонија (конкретно за текстот на рендеров)

Edited by Staro Skopje - 22-Jan-2016 at 15:34
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #698 Posted: 22-Jan-2016 at 17:01
Originally posted by Staro Skopje

Никој не го спомена my Macedonia, член кој нема радикален став, јас зборам за општинарите од тој дел на Македонија (конкретно за текстот на рендеров)


За тој проблем треба да си ги прашаш сите тие Македонци од Западна Македонија што се начукаа во Скопје, а тој простор го распродадоа на албанските печалбари. Очекуваш Македонците или македонскиот јазик да е некој фактор во општини со + 60-70% албанско, турско или ромско население? Жал ми е, но самите сме си одговорни за својата судбина. Ниту еден Албанец не ја уништил толку Македонија како што тоа го направија самите Македонци.

Албанците како народ многу се приврзани за традицијата и религијата и сеуште го немаат тој комплекс да бидат “селани и затуцани“ за разлика од Македонците.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #699 Posted: 22-Jan-2016 at 17:06
Прекрасни зборови топла книжевност се напишани на плочата поставена на споменикот во центарот на Струга. Изворна и оригинална, и јас се надевам дека ќе биде задржана на македонски и ќе биде преведена на албански јазик.

Добро е што градоначалникот на Струга се сетил на ова градско катче.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 613
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #700 Posted: 22-Jan-2016 at 17:15
Настрана Рамковен, ќе речеш ај Албанците се најприродно граѓани на РМ, се зборува во парламент итн... ама не знам дали сте заприметиле дека турската државна агенција ТИКА на таблите врз објекти реновирани од нив прво пишува на турски, а македонскиот е или втор или по албанскиот. Да не збораме дека при реновирањето си носат екипи на работници од Турција... апсолутно шерифско однесување, арно ама нема кој да преречи.

Инаку одличен потег со уредувањето на веќе постоечки објект (ако добро разбрав), фалат вакви урбани проекти во сите градови во државата.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3334353637 50>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.342 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.