build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Скопје 2014
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 319320321322323 325>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
102 [53.97%]
83 [43.92%]
4 [2.12%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1214
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #6401 Posted: 20-Nov-2017 at 10:00


него Кло верувааш ли во подобро утре, или уште се надеваш дека хилтите се чаре за се', ја и порано и пак ќе речам, нема ниедна скопска катастрофа, па ни оваа, на која нема да и одолее скопскиот менталитет, оној опуштено-креативниот ... та радувајте се луѓе и на она што го имате какво и да е, иако убо што се отвора простор за некаков, ендлес туристички спин [1][1][1] освен афтершок по вијугите на скопјани [2][2] шанса која препознавјќи ја ко таква максимално би ја искористиле во своја полза, уште дпмне за ова да се искулира ко партија и тоа е тоа ... ту би континју ... може и галиите ќе ги литроса сдс оти се 3д потсетник за астрален поздрав во вардар, но пагански истеран, затоа и Кољо се збуни кога му беше предочено дека иако концептот му бил добронамерен идејата се испилила ко магијска, а заради што дури добивме и белетристичко-конспиративен архи-дневник за последната скопска патина [1] не дека и претхондно сличните немале ист набој [2][2] да не ја тераме до неолит и потака за да не не обвинат за плагијат [3] битно тортите и коктелите низ сите епохи ни се бреинсторм ако не закон за невозможни прилики ...~

се на се, Скопје доби нов лик колку истиот и' да е смешен, а реално фалат поприлично пејсажни интервенции за да се испеглаат доста визури, но не со палми, ами со автентични македонски билки кои на сета коктелијада од форми стилови и идеи ќе стават акцент дека муабетов е сеуште жив, иако во сосем нова форма и со нови агенди ... веројатно сдс ќе удрат посреди патинава минималистички, што би било за поздрав, а тоа веќе го почнаа со ресетирање на локацијата за панорамското тркало [1][1] на што би требало да додадат и рокада на спомениците по кејот 13.11 во една пологична шема [2] за на крај да го дозаокружат сето тоа со бреинсторм лифтинг на балустрираните огради како од бедемот на кејот и мостовите, така и оние по фасадите на новите објекти, бар оние оклу 13.11 и МОБ, и ако не ги заменат со ковано железо, што можат да му го предложат ко такво решение и за Мерлинот, да ги трансформираат во пејсажна романса [3] а можат да затераат и спектакуларно минималистички доколку се дрзнат за некоја експериментална закрпа [3][3][3] но да е само до тие огради [3]
Edited by Zelenikovo - 20-Nov-2017 at 10:01
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1214
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #6402 Posted: 20-Nov-2017 at 10:44

оже прв кој треба за балустрите да даде свое мислење е капетан Вангел бар така го доживуваат сите апропо Ск'14 бидејќи се нафати чоекот да истера амалгам помеѓу изворно и модерно, кој колку и да изгледа недоносено, за останатато неокласично патинирање е сајанс фишкн, во најмала рака заради изворниот омент и момент во неговиот скопски излет и на тоа и остана, иако многумина ќе речат доволно за да стави печат и повлече нога кон понатамошната неокласична експлозија по ул. и пл. Македонија та и потака ... сепак чоекот оштроумен беше и тогаш оштроумен си ет и сега, но нели оти со сатарот не стигнал белетристички самиот да им удри на останатите во метрополата та вака по трибини и дебати кај што е нерзбран и недоречен за многумина, та многу и му се потсмеваат нели наводно ко кум на патинирањето на скопската бруталистичка касаба ...

и порано и сега имам далеку поголем респект кон Вангел него Мирослав и не заради нешто друго туку бидејќи Божиновски бар го милуваше Александар за на плоштад, додека Грчев ако не се лажам на тито бе сакаше сос Црвенковски да му кренат монумент, нејсе, јас би Македониум, а вие, вас кој ве прашува кога тоа аконодавците никаде законски не го предвиделе, а на форум во дискусиите абер немате да земете ...

од видеово би го издвоил естетскиот абер од 20-сетата минута како отрезнувачки апропо стилот и наводниот наш плагијат во однос антиката како инспирација, макар и вака ко стиропор пандишпан истурена, за да конечно ви стане јасно дека ова последново патинирање на скопскиот епицентар никогаш нема да го прифатиме додека оваа гачка не си ја расчистиме т.е. наводниот ексклузивитет на грците врз се што е античко на овие простори почнувајќи од културата па завршувајќи со империјализмот, а да е потрагично некој кој во романтизмот се испилил како западноевропски вазал, пробува нам кои самосвесно сме стигнале до слобода, иако преку трчи трчи сопни се титоизам, дека сме никој и ништо, евала бар како православни не сме полтрони до уши ко во нивниот случај ... ајт еве и моја дума во прилог 19-тата минута, белки и сдсм конечно ќе се отрезни и нема и понатака на сопствениот континиум како историја да гледа симптоматично, хм само да не заминат они сега директ у неолит ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=555&PID=54136#54136Edited by Zelenikovo - 20-Nov-2017 at 10:55
Back to Top
MACK View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 23-Nov-2017
Online Status: Offline
Posts: 18
  Quote MACK Quote  Post ReplyReply #6403 Posted: 24-Nov-2017 at 02:37
http://vecer.mk/skopska/shilegov-dal-nalog-da-se-trgnat-galiite-od-kejot-vo-skopje

Kolku li ke ne cini pa sega ova? Znam deka se za nikade ama im dal nekoj dozvola i zavrsena rabota, nemoj da izleze da gi napraime miljoneri gazdite na statickite gusarski brodovi na osnov na tuzbi zaradi protivpravno otstanuvanje
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #6404 Posted: 24-Nov-2017 at 10:12
Противправно отстранување? Ако Шилегов одлучил да ги отстрани галиите, тогаш сигурно имало противправно поставување на овие објекти. Ако го прочиташ законот, отстранување на дивоградба се прави со трошоци на општината, но самата казна и самите трошоци подоцна паѓаат на терен на инвеститорот.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3864
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #6405 Posted: 24-Nov-2017 at 10:55
Не знам точно до каде ќе си оди шилегов. Некако премногу се фокусира што згрешиле другите. Се надевам дека наслоро би почнал со конкретни проекти.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #6406 Posted: 24-Nov-2017 at 11:31
Отстранувањето на потенцијалната опасност од поплава во централното градско подрачје го гледам не како проект, туку како врвен приоритет. Воедно, давањето можност на граѓаните да му се приближат на кејот, да се отвори велосипедската и пешачката патека околу Камени мост, за мене е проект. Секојдневно возам точак до/од Центар до Карпош и многу добро знам што е тоа затворена велосипедска стаза во строгиот центар. Не може центарот да биде вечно градилиште со тараби за да се задоволи вкусот на еден човек!
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #6407 Posted: 24-Nov-2017 at 12:42
Previous
 
На еден човек - сигурен си за ова ?
 
Јас мислам дека повеќемина профитираа од лудилото на пвеводбениците и нивниот пастир, но за жал и сега многумина чекаат да профитираат од новите лудила на зајко кукурајко и плавите жолтици.
 
Еден идиотизам завршува, друг идиотизам започнува. Bash
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3864
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #6408 Posted: 24-Nov-2017 at 12:46
Значи некој мора да одговара.. Инвеститор доаѓа, гради се е ок е сега не е ок? Банана држава
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 333
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #6409 Posted: 24-Nov-2017 at 12:53
Да ги тргне, и да направи непрекинато да може да се вози по кеј со велосипед низ Центар. За тоа да се случи треба и да се направи велосипедската патека да поминува под Камениот мост
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1214
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #6410 Posted: 24-Nov-2017 at 15:00


сдс го предупредуваше дпмне за ова со проточноста на Вардар, незнам само кој им беше изговорот на прво-вториве та си затераа со глава во ѕид, за сега истата да им ја вадат сдс, но повторно за сметка на граѓаните, јасно доколку "експертите" недвојбено бараат итна дислокација, а на тоа инвеститорите си побараат екстра отштета ...

ако ова е случај, најефтино решение би било спуштање на коритото на реката на овој потег, бидејќи и така коритото треба да се поплочува, најскапо би било да се исшутираат а пак народ да плаќа пенали, додека компромис би било доколку Градот успее на својнрачун, а во договор со инвеститорите, да ги пресоблече Галиите во ново руво кое и технички би било корисно за евентуална поплава, а во исто време и ним би им се излегло во пресрет ... тоа е возможно доколку се истера минималистичкиот концепт кој веќе беше дел од конкурсот, а на кој долниот дел од Галијата наместо со фиксни, би бил со подвижни стаклени ѕидови ...

http://www.tetraktis.com.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=7&catid=1&Itemid=3вака и би се решила какафонијата заради незатворањето и на ГТЦ во неокласика, а конекцијата со барокниот екликтизам кај МОБ би ја направиле јарболите такви какви што се, иако и од нив може да се извлече максимум, доколку имаат некаков видиковец за гостите на галиите, чисто ко платформа за фотографи или младенци, доколку веќе би решиле вака да интервенираме ...


Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 604
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #6411 Posted: 24-Nov-2017 at 15:35
Остранувањето на бродовите го сметам за приоритет, но со тоа и треба да се заврши со интервенциите во СК 14 засега, немаме ниту време ниту пари за трошење, иако воопшто не ми се допаѓа проектот. За мене „галииве“ се најголемото какање на лицето на градот, на граѓаните, а да не збораме и за еколошките последици, едноставно - резил. Е сега како ќе го решат со сопствениците.. можат да ги дислоцираат некаде на суво, кај казината во Гевгелија на пример. Ако не, нека се плати и оштета, ако се мора.

За жал не мислам дека тука ќе заврши Шилегов, ми делува дека целиот мандат ќе биде како и неговиот носител. Фрустриран, некреативен реваншизам.
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1214
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #6412 Posted: 25-Nov-2017 at 05:56

пеналите кој ќе ги плаќа, баба зумбала знае ли некој каков договор имаат инвеститорите на галииве, ајде некој нека ископа копија, нели sds се за отчет но и транспарентност, а закон за слободен пристап до информации од јавен карактер и нам слобода да видиме со време пред вториве да не коштаат повеќе од првите, но се надевам Петре не е магаре та од инат да ги бутне бродоите, него според штедливиот табиет со кој билда препознатливост ќе извада рљзумно решение ...
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #6413 Posted: 25-Nov-2017 at 10:42
Не може да има компромисно решение со тумор во телото, нема компромис со тој што изградил дивоградба на сред Партизанска. Има објекти во Вардар, со дадена дозвола за урбана опрема. Овие објекти се потенцијална опасност за предизвикување поплави. Извонредно се грди, психопатски производ на локацијата која е вон памет да се искористи за вакво нешто.

И немојте да почнувате со муабетот за реваншизми сега. „Скопје 2014“ е најголемото градителско лудило што и се случило на Европа по Букурешт од 1980-ти. Сега е моментот за ревизија и за соодветно дејствување против лудилото. Без компромиси!
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1214
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #6414 Posted: 26-Nov-2017 at 00:03

Бојан, јас не велам дали треба или не треба да се интервенира, тоа си знае новата власт и од естетски и од легалистички аспект дали треба, само велам дека не треба да биде тоа на штета на народот, односно онаму каде има простор нека интервенираат, но тоа најнапред нека биде и преку јавна дебата, за да имаат три чисти утре кога ќе интервенираат, та макар тоа во случајов со галиите заради приватни инвеститори би чинело баснословно, таман sds ветувале промени апропо штедливост колку и тоа да е вака лицемерно ...
сепак треба да се има осет и за народните пари, та при интервенциите да се оди со најбезболни опции, и при дислокацијата и при репарациите, која поента тоа дупло сите да не чини заради политички инает или политички реваншизам, а преку грб на народот ... лично и те како сум бил против многу работи во однос истиот, но немав пристап нит порано преку останатите мои профили, а нит сега, ко повеќето членови на форумов за рушења и хилти, него повторно заради народен есап, интервенции и оправања низ прифатлива призма, пред се' економска, а дури потем естетска, иако за рајат на сите ... пр. на овој потег, и во однос на стаклени сплавови ко тераси наместо галии [1] потем во однос на мостовите [2] а конечно и за плажите [3][4]

пак ќе речам треба усул и треба дебата, за жал тие само декларативно ги има, дури веќе и тука на билд, та ако при реализацијата имаше џева од sds сега треба оправдувања и отповеќе, но ко што гледаме тнка работа, битно народ и така и вака пак ќе си го окрка, и по зеб и по психа, ова колку важи за овој потег уште повеќе за плоштад, та наместо креативност ќе не закачи реа'тивност пак ... можеби најбрзо тука ќе ги решат балустрираните огради и скулптурите на нив, доколку се сака, а на нивно место да извадат пооштроумни идеи за поефективни визури, што би било случај само доколку истите ги спуштат по кеј како алеја на великани, а балустрите горе ги заменат со застаклени огради минималистички како би се добила конекција со највата за футиристички гратски трговски ... исто треба особен осет и со Алексо кој заедно со војниците можат да го преместат на Кале, но таму наместо да одат со демолирање на столбот од него да направат некој Македониум со фрактални закрпи, но ако навистина се минималисти би оделе овално ез да ги чепнат рељефите а да надодадат проретчена сфера [1] за да се избалансира помеѓу фонтаната и постаментот на столбот т.е. фамозниот толчник, та дури ако сакаат и кинетички таман можат да ги направат ваквите стаклени витражи подвижни ротирајќи еден под друг в круг [2] дури ако сакаат и пазл варијанта која би формирала една стаклена полутопка на секое пладне како едро на зенитот од нашата историја само нека не тераат со тендери за нови решенија, него ваквата преадаптација да ја остават на самите уметници при ДЛУМ а вентуално таму да протечат граѓански предлози од кои можеби би добиле инспирација и самите скулптори како најсоодветно нзс при евентуална рокада на Алекс на Кале или другде, ете ко уметници и тоа нека падне на нивни товар ко локација, наместо пак на архи-елита на некоја партиска врхушка ...Edited by Zelenikovo - 26-Nov-2017 at 00:16
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 820
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #6415 Posted: 27-Nov-2017 at 03:36

Зелениково сите тие економско-политички аргумнети стануваат безпредметни кога вардар ќе надојде и поради галиите дополнителните штети од поплава ќе бидат поголеми од пеналите према инвеститорите, по што истите тие што се на власт ќе бидат директно виновни за тоа што не ги дислоцирале порано.
Споредлива ситуација веќе имавме со водите од Скопска црна гора кои се насобраа и поплавија села во скопско поле и причинија големи човечки и материјални штети зошто некој сакал да заштеди на подобро решение за контрола на водотеците при изградба на обиколницата.
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1214
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #6416 Posted: 27-Nov-2017 at 22:04

јас само дадов компромисно решение, а нормално дека експертите ќе кажат дали е попаметно нивно дислоцирање целосно дури и се нашол некој компромис како отворени трупови на галиите ...

поентата е дека од џебот на граѓаните ќе се плаќаат пенали доколку инвеститорите не се согласат на дислокација, дури и судски а не градски да се оспорат сплавоите, инвеститорите ќе ја тужат државата за превара, затоа и попаметно е да се најде нзс за сите, ако мене ме прашуваш за естетиката пред се, ете незнам нека им понудат неодолива понуда како ресторански простор на друга елитна локација во градов та да пробаат со лесно да ја истераат ...

но токму ако се земе аршинот на обиколницата за која колку што знам одговорен е sds се сомневам дека оштроумно ќе постапат и за ова ...
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2388
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #6417 Posted: 27-Nov-2017 at 22:57
Originally posted by Zelenikovo


јас само дадов компромисно решение, а нормално дека експертите ќе кажат дали е попаметно нивно дислоцирање целосно дури и се нашол некој компромис како отворени трупови на галиите ...

поентата е дека од џебот на граѓаните ќе се плаќаат пенали доколку инвеститорите не се согласат на дислокација, дури и судски а не градски да се оспорат сплавоите, инвеститорите ќе ја тужат државата за превара, затоа и попаметно е да се најде нзс за сите, ако мене ме прашуваш за естетиката пред се, ете незнам нека им понудат неодолива понуда како ресторански простор на друга елитна локација во градов та да пробаат со лесно да ја истераат ...

но токму ако се земе аршинот на обиколницата за која колку што знам одговорен е sds се сомневам дека оштроумно ќе постапат и за ова ...


Кој закон за легализација дозволува да легализираш објект со темели во речно корито?
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12101
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #6418 Posted: 02-Dec-2017 at 19:16

Во контекст на моменталниот водостој на Вардар, еве една кратка видео-истражувачка сторија на „Плоштад Слобода“ за регулацијата на коритото на реката и ефектите од Ск2014.Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7133
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #6419 Posted: 04-Dec-2017 at 00:25
реално, не ми е јасно како опстојуваат бизнисите на галииве и зошто некој со здрав памет би сакал да спие, јаде и пие во објект кој периодично е поплавуван од фекална/индустриска канализација... па и да не е поплавуван, самото тоа што е опкружен од неа...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12101
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #6420 Posted: 04-Dec-2017 at 09:09


Ни мене не ми е јасно како воопшто опстојуваат бизнисите. Шушумиги што оставаат пари таму се наоѓаат, но дали се во доволен број за да ги направи галииве профитабилни, особено таа „хотелската“ галија... Можда сепак се повеќе отколку што би претпоставиле јас и ти, ова Македонија, многу луѓе се воодушевени од галииве и од слично Ск2014 ѓубре. Да се спие, јаде и пие во објект кој периодично е поплавуван од фекална/индустриска канализација, во симболична смисла не е нешто поразлично отколку да се живее во држава што го изгради Ск2014.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 319320321322323 325>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.672 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.