build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плочник

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Плочник
    Posted: 17-Jun-2020 at 20:21

ако се дои машински патеката, тампонирањето нивелирањето и поплочувањето е песна [1] но што ако ручни рад е во мода, онаа цацко-анегдотата ~ прво тој работе ја одмарам а сетне ја одмарам он работе еве тро мотивација, за која кусур ет вибратор или ваљак/че наместо рачно тампонирање ...https://www.pavementguru.comинаку Плочник ет Патос (турски Душеме) кој партерно околу објекти или трасиран тротоарски денес се поплочува со Павер Блокои, додека порано претежно со Камени Плочи, a зависно колку Чоек посветил внимание околу тампонот и редењето Патосо по некое време може да бидне патетичен оние павер-плочници со бразди и бранои или може да е симпатичен оние Калкади од орнаментално реден камен, пр. ко на Плоштад МКД каде кусур е само камион во фонтана [1] штета навистина се намачија околу мермерните пиксели [2][2] за партерната фотана да заборават добро да ја осигураат, но Среќа во несреќа ет правовремено да сме предупредени дека таму масовни концерти или митинзи би биле склет-ризична работа, бреј што зијан би било Народ при веселба да пропадне в сред Плоштад, ајт ќе беше за малу бесплатна градскa-адвенчур-туризам реклама после онаа минатодецениската [3]

   

Edited by Zelenikovo - 17-Jun-2020 at 20:51
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 18-Jun-2020 at 05:00ваквите Плочници со Screed Bedding [1] т.е. со нивелирана подлога, доколку немаат геотесктилни фолии лесно биваат изреметени од Мешање На Субстратите или од евентуална вегерација под плочникот, а што може заобиколно да се решава и со хербициди, но тоа би било нелогична еколошка глупост, зависно што вирее во околина од багремови корења па се до трнои или дрвенести растенија, пр. во о.Аеродром доста плочиници имаа токму ваков проблем, сепак едикојси експерт еве вели гајретот од коров е занемарлив, но од мешање на субстратите во доплогата значаен, а со ваков пристап на две мембрани при сеизмички честички полесно би одело прередувањето, незнам зошто но кај нас ретко да сум видел некој да има ваков пристап ...

https://www.pavingexpert.com/faqmembr

https://www.lowes.com/n/how-to/how-to-design-and-build-a-paver-walkwayко намерно да изоставуваат мембрани за ревизии


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 19-Jun-2020 at 11:19

кога ќе потфрлиме кај нашио главен национален плочник, и тоа за време национално-ориентирана власт, [siz3=1]иако не и единствен идеолошки кусур посреди патинирањето пр. христијански етикетираната дпмн испорача екстра неопаганизам ко прометеј&колумбија жрецот-во-мост-око и дионисo-на-тимпано-од-уставно’археолошкио’архив, јасно е дека имаме озбилен проблем, но и тоа ќе да е попрвавливо доколку ојме Угоре пикселно фрактално, тро по околните објекти тро по фонтаната и ацета, коцка-коцка-коцкица само низ фрактален минимализам наместо преоблекување, таман постојано преку инсталации може да се релативизираат современо уметнички сите мани апропо вцентрираната скопска патина ето бар на Плоштад Македонија, а ни помалку ни повеќе од спунт виа пикселната калкада на Плочнико ... мислам да ја оставеа коцката и нанеа да тереа калкадно па пак немаше толку грдо да изгледа, напротив ќе беше и оригинално [1][1][1] макар одоколку мермерно е се’, а камо да истераа одкрај докрај кога веќе ја менуваа калдрмата в чаршијата жолт травертински хоризонтален спој меѓу ул.МКД Плоштад и Чаршија (рипит) но што со сегашната пикселијада, хм, можат да го сторат Охридскио Кеј или Плоштад некако бар низ коридори сонего ... речиси да се чудиш дали во прашање е потфрлање заради тендерски-табиет или може мајсторски-мукает, бидејќи архитеткто сигурно не се надевал на ваква потпросечност!?
Originally posted by Max

тоа "калкадата" на плоштад кај која несвојствено за сите заоблувања апропо барокот одоколу - ете ја истераа кубистички [1] да неречам прљаво на лик, па ај тоа пиксел етикетата, та бар да беа македонски мотиви, некој може ќе рече извлечени од нашите резби, но и да е така тоа не се наши традиционални шари туку општи орнаменти од романтизмот, ајде романтично ако ништо друго, иако требало да тераат со фино исечен претоп од плочи, наместо ова мозаикот од тенки плочки, може думале дека вака полесно би се менувале при оштетувања, друго оправдување нема

Circular floor pattern in the GHQ

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1189&PID=200184#200184

да беа умни груевци да пуштеја широка јавна дебата
та да нарачаа една мултинаменска цнц-ка в Микросам
за секој плочник натака да го склепуваа мелозвучно

https://stonenetwork.com/new-stone-machines.html
Edited by Zelenikovo - 19-Jun-2020 at 11:33
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 20-Jun-2020 at 02:24

Има ли аберџија кој може да се докопа до проектот за Плочнико на Плоштад, или може некој видел инситу како одело редењето, јас чинам еднаш минав но не видов дали имаа ставено ПВЦ Мембрани меѓуредои, ако тоа не е случај, логично Плотадо за некое време ќе дочека бранои бразди длапки вирчиња, А тоа би било прилика за ревидирање на пискел-решението, но повторно нели се отвори широка јавна дебата, ај што Народните Пари ќе завршат в нечив џеб, туку што испорачаното ко по обичај ќе биде потпросечно, та само Чаршија да ја земеме за репер колку без осет во однос Калдрмата пристапија, а не пак тука в Центар партерно каде не е во прашање никаква историска вредност некако!

~


конечно фората, да сконтам која била заштитата која во Шпанија ја користат за порозни теракотни плочи, значи дебели 10 сантима а и до полметро големи, просто текстурата воопшто тежината големината самиот пристап да теракотно ко само исушени насонце (а неиспечени в печка (ко арпаџик тулите)) се користат за надворешна подна облога тоа навистина е Уникатно, екстра фора за Селски Плоштади а зошто не и Малџиски каде треба ефтино да се помино а тоа како скулптура без многу страв партерот да потскитне и на околните фасади некако донекаде, можеби низ ленти јавнувајќи ги самите објекти фрактално [1][2] туку фората не ет епокиси него вид на акрилен полиуретенски премаз кој може да се користи и на боен бетон павер па и дрво наредено екстериерно ѕидно или подно особено што издржует велат и до -30 степена (абер од второто видео) сепак муабето е хемија а ко таква погодна за еве надворешни подои во случајов плочници [3] но не и за ентериер [4] за што попаметно ет да се оди со Восок на дрвото [4] бонус на муабетов е што моит во комшилук да се најде фабрика та и попусти би врвеле, ако не друго брзо би се стигнало и до diy рецепти за хоум-кемистри ...

https://www.hunker.com/13414547/what-is-aliphatic-acrylic-polyurethanehttps://ktisis.eu/product/transparent-pu-coating/еве и терацо, фората фрлена ентериерно
сигурно надворешно калцит ќе светка убо
а и алу бакарна ил хром стругоина моит


Edited by Zelenikovo - 20-Jun-2020 at 02:44
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 20-Jun-2020 at 13:19

пред некое време го закачкив Калдер од ози-спунт [1] но таму ни од блиску не изгледа вака скулптурата свежо а заштитено [2][2] та ова е уба поука дека и Металните Скали Рампи илити Урбана Опрема може во еден тон исцело да се измачкани заедно со Плочнико ...

~


ваквата полиуретанска фрактална мачкаинца меѓу Патос и Урбана Опрема, партерно сегаш ќе биде поатрактивна опција од која и да е друга комбинација, Освен доколку имате намера да терате Жив Фрактал мешу Бекатон и Корења т.е. дрвата да избацат корењата надвор по плочникот, за што паметно е да им се ограничи удоле просторо за раст некако дали виа метален контињер или вкопана жардињера, та доколку вака излезат понадвор т.е. тоа ви е намерата тогај павер-плочникот не смеет да е истабан со онаква полиуретенска емулзија, а бидејќи ваква коренита идила си барат влага меѓуредои ...

http://earthporm.com/10-tree-roots-winning-battle-concrete/
Edited by Zelenikovo - 01-Jul-2020 at 00:12
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 01-Jul-2020 at 00:12
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 01-Jul-2020 at 00:25

колку ни фали тука еден Хоумдепот илити Баухаус рента на алат, едно време се појавуваа но се пишманеја, чунки не го осигурувале алато подобно, ниту пак чинеле некаква градација кому му го давале, незнам зошто но ако ваква ачат-рента-луфта не заживее кај нас, просто уште долго дустабанлии ќе изиграваат мајстори, иако потенцијално така и отпојќе би се насобрале, но доколку се стегнат јаки казни за нарачателите стопаните и предузимачите кои ангажираат нерегистрирани мајстори а за Градежни Проекти тогај и би се издиференцирал полезт пазаро, мислам убо да не ет крив комшијата ако изигрува Хаусмајстор, но да изигрува Инжињер тоа чинам не го бива!

http://www.modernbuilds.com/herringbone-paver-patio

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 24-Jul-2020 at 16:49

Стариот Плочник На Нова Железничка
да им срипаше некој да спастри плочките кои Историја значат
а кои сигурно по реновирањето завршиле на отпад [1][1]Edited by Zelenikovo - 24-Jul-2020 at 21:36
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 24-Jul-2020 at 21:48дали не се фасадирани Кулите во Градски Ѕид со истиве Плочки, чинам поситна варијанта ... може ли некој да ископа Инфо чиј Производ биле? едно време ги имаше по речиси сите попретставителни Објекти во земјава, можеби Управни Згради, мислам доле во Дирекција на МЖ ги има истите сеуште, таму чунки не биле испокршени!? кај Беко во Пролазот исто ко да имаше нешто слично, но во основа може да се каже овие Пиксели беа препознатлив естетски дел во титоизмот, нешто налик украсните тули подоцна кои стаа главен фасаден белег транзиционо ...
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 680
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 24-Apr-2021 at 10:38
Koga se zbori za kamen za popločuvanje toj mora da se obraboti tn gaterisan i štokovan kamen za da ne se lizga.

Se upotrebuva ovaa mašinaCNC mašina (freza)za geterisan i štokovan kamen

Edited by nenad - 24-Apr-2021 at 10:39
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 680
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 16-May-2022 at 08:47
Se poveke se koristat i betonski ploči za popločuvanje

https://behatoning-bau.co.rs/proizvodi/
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.