build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Граѓани со посебни потреби

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1017
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Граѓани со посебни потреби
    Posted: 06-Nov-2017 at 11:22

може доцниме со ваква нишка на форумов, но никогаш не е касно, бар да направиме рекапитулар за ситуацијата до сега, за што грото досегашно инфо е поместено во нишките како урбана опрема или вести, но за долгорочен фокус неопходна е и една засебна ...

дпмне мислам имаше позитивен исчекор на овој план во својот налет минатите неколку мандата, а што треба сега и сдсм да го продолжат, доколку немаат акал и да го умножат ... би било добро како мотивација да направиме споредба и со Балкан но и со ЕУ во однос на оваа категорија лица, а како што полесно би ја спровеле стратегијата која чинам и да ја има на хартија, во реалност функционира како брзопотезно истурени закрпи без механизми за одржување на истите во кондиција, а не пак нивна надградба ...
инаку прва новина која Скопје ја доби, во други наши градови бар јас ја немам забележано, е нови звучни семафори за слепите, потем беа денивелирањето на тротоарите за инвалидски колички, посетне рампите и лифтовите по институциите, а на крај мислам револуционер новитет беа она атеките за слепи под железничка, но кои ај што се целите бербат ко еднаш стаени и никогаш исчистени, туку речиси се и уништени, комотно слеп чоек да се потепа од оние гумени стопи кои на еден крај ОТКАЧЕНО штрчат за и обичен човек да се сопне, а не пак слеп човек по грешка да се реши некаде по нив да стаса ... за рампите по автобусите нема да говорам, бидејќи сдсм гледам почна саносите да ги враќа, та да не кобам со пофалби бар нека наменат еден два минибуса кои не од станица ами реонски од дома ќе ги превезува сограѓаните во количка, дал се тоа инвалиди или стари лица, мислам дека сега имаат само едно вакво комбе за слична намена ...

еве за почеток на нашиве полат'ичари нека им биде поука туристичкиот акал на Барса во однос на инвалидите како туристичка категорија ...

http://www.barcelona-access.com/ACCESSIBLE

https://www.barcelona-tourist-guide.com/en/transport/disabled/disabled-tourism-barcelona.html

http://www.globalaccessnews.com/spain04.htm

каталонците навистина се уникатни, сепак ваквата мобилност за инвалиди во добар дел е нус ефект и на параолимписките игри за ЛОИ 1992 ...

in Barcelona 129 of 156 metro stations are fully accessible

https://www.theguardian.com/cities/2017/sep/21/access-denied-disabled-metro-maps-versus-everyone-elses

http://www.catalannews.com/life-style/item/getting-around-barcelona-with-a-disabilityEdited by Zelenikovo - 06-Nov-2017 at 11:23
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1017
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 06-Nov-2017 at 13:23

од аспект на зависности, особено тешки, ко што е пушењето, дпмне направи здрав исчекор, но дефакто недоносен, па бидејќи бидна законот со +-0 толеранција кон оваа категорија сограѓани, се доведовме до ситуација ефектите од истиот да се повеќе соблазнителни него сеопшто корисни ... ова го велам пред се во однос на образованието, но јавните претпријатија институции и површини, та речиси без исклучок сите пушачи делуваа како осуденици на пауза, но и дамбетер кога наставниците и професорите заедно со учениците и студентите дремат предпорти на пуш пауза, онака и морално и саркастично сите се соблазнуваат меѓусебно, а заради законска предетрминираност, која за жал се протурка без некоја особена јавна дебата, него онака реформско-европски ...
дефинитивно кога веќе сакаме да бидеме проевропски наштимани, вакви реформи мора да ги пегламе и граѓански а не само експертски, иако и вака еве експериментално стигнавме до озбилна потреба од надополнување на законот, односно за почеток да има посебен простор за пушачи, а строго да е забрането пушење предпорти, дури и во приватниот сектор, особен момент и апропо екологијата ... пр. во клинички се пуши и на подестите освен пред врата, наместо во парковите да има до секоја клупа и пушачка корпа, иако мислам дека е неопходна и по некоја фри сит кафетерија во околина за докторите и сестрите да одморат коски, на Хирургија пможеби идеално на кровот како пејсажна градина [1]

друг озбилен момент е здрава регулација на тутунот за виткање кој се продава по пазарите, а каде поминува се што треба и не треба, пр. се продава и прашина како остаток, а реално ова е најканцерогена варијанта за оние посиромашните кои неможат да си дозволат кило тутун да купат, туку ако начекаат на мерење треба да се помират со фактот дека судбинскиот отров им е екстра опасен, а неретко и напудрен под тезга со што се не, амо за што подолго да потрае во тоа картонските кутии од под тезга, кому колку му сече, но има и подобар и полош тутун, само што како потрошувачи на пазар нели права немаме, освен среќа за азиска и афричка стандардизација да ни огрее буџетот ...Edited by Zelenikovo - 06-Nov-2017 at 13:24
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1017
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 07-Nov-2017 at 10:50

законот за пушење би требало да ги опфати и онградските места, како по националните паркови така и рурално, односно да има пропишано во кои услови на какво место може да се пуши ... дали во однос на руралниот туризам пр. е дозволено дегустација на нива, наргиле во трем, илити задолжително портабл пепелник за во природа а особено национални паркови [1]

можеби е дрско да се гледа на пушачите како истоветна категорија со ицата со посебни потреби, но ова е само семантичка законска регулатива, додека во реалноста и пушачите се луѓе на кои им треба помош, која нели бидејќи се намножиле па ајде нека оди се во аут, хм, да не беа то европските знаменца во претпристапната lex стандардизација, со наш памет никогаш немаше да дотераме до постојната зеро-пуш легислатива ... камо да им најдат властите посоодветна замена за цигарите како прешр-валв но природен, што бар во град ко Скопје треба да е максимално исфорсирано ...

и да, чаре секогаш има, но дали постојното е доволно, дпмне истера некаква здрава-кампања, но бидејќи не беше заеднички договорена со тогашната опозиција, сега како социјален инжинеринг начисто ја снема, дури пуштија и вело патеки околу булеварите, но бидејќи за тоа немаше сестрано дебата него ко за почеток оени на мала врата, та велосипедските патеки што ги трасираа претежносе користат за туркање детски колички нормално бидејќи пешачкиот дел од тротоарите е зафатен од авто-каубојци, а вело патеките не се оградени со гумени ивичњаци, настрана што никој нема да ги потсети и велосипедистите за возење во правилна насока, за така збрлавената ситуација повеќе е смешка него решение и за оние кои д секогаш биле на точак, а не пак тоа да биде мотивација за некој да прешалта од кола на тротоар ...

дефинитивно сдсм треба да размислува и апропо оваа категорија сограѓани, кои лават или ја заглавиле на пушење цигари, пред се во однос на урбаната опрема за вело патеки, но и во однос мотивацијата за почист град, држава итн. комотно нека скинат царина и данок на велосипедска опрема, а нека направат и бесплатни вело сервиси успат по главните булеварски артерии [1] нека пуштат вело-градски-автопати [2] а зошто да не исфорсираат и некоја домашна марка [3] а како би имале на претек јавен точак, та дури и по селата, јасно онаму каде има селски туризам или потенцијал за тоа ...
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1017
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 07-Nov-2017 at 11:33

отом потом, но би било убаво бар постојната вело мрежа да ја средат како што треба, мислам дека бојата ја оправија [1] но ко што гледаме тоа не е доволно, заради што не е лошо да се размисли и за гумено сепарирање на вело стазите од пешачките коридори по тротоарите, бар оние булеварските, за почеток нека ги употребат тоа вишоците од високата жолта лента [2] белким тука истите нема да се откорнат ...

исто, нека размислат да пуштат по Кеј, од НЛ до ЃП, уште една патека за инвалидски колички, ролери и атлетичари ... вака како што е сега е повеќе корзо него рекреативна зона ... ајде и тоа беше чекор блиску кон поздрава урбана живеачка ...
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1017
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 09-Nov-2017 at 02:50

eh 37% nou 50% end kaunting, ako znaeme deka kaj nas anketi ne vrvat bash najtochno vo posledno vreme ...

https://www.klix.ba/lifestyle/zdravlje/bih-i-makedonija-u-grupi-zemalja-sa-najvecim-brojem-pusaca-u-svijetu/140108079

ako sakame kurtul, malku et reklami i kampanji, velo pateki i sl. pred se treba strategija vo kostec statistikata, bidejki e zavisnost za koja sekogash mora da se baraat kreativni pokraj sportski motivi za defokusiranje od pushenje, iako i sportot mora da go kreneme na daleku podobro nivo nego postojnovo zemeno infrastrukturno [1] a eve ushte ednash moze Barsa da ni bide kuraz > 12 sports tracks for running and walking, around 200 km of cycle paths, 130 table tennis tables, 120 basketball courts [2] ...
konechno bi bilo dobro, ako nemoit pushachite kon apstinencija, da gi motivirame nepushachite kon istrajnost, mozebi so nekoj rariteten iskluchok ko japonskiov [3]

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1017
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 10-Nov-2017 at 08:08

прочитав негде дека 90% од пцујачите се како и пушачите, такоѓе неуротични ...

... Sa psovanjem je kao i sa cigaretama,dobro je ako ti vladash njom a ne ona tobom. [1]

политичариве наши се и тро покреативни, бар кога не се крвави и им е до јадење живи луѓе освен испечени животни, но дека пцујат лепат шамари од ракав ил слично, тоа оти елоквентни та си го дозволуваат само во пајташко друштво ...

~

е сега то Фејкбукот бидејќи е прчварница, а воедно таму се испикаа да тераат улична демократија сите па и неродени деца, дојдовме до плафон на простотилакот, некреативноста, со еден збор личносна-мизерија како норма за филтрирање вишокот информации енергии гурабии, и оние кои пушат и оние кои непушат, а посекако и оние навлечени на фармациска козметика .. фејкбукот стана ресајкл бин за фрустрации воајеризам и лајкохолизам ... живот во бунило од букмарзи, кои никој никаде никогаш веќе нема нит да ги чуе нит да ги види, слично ко и со блогоите [1] само што ова е онака џаначка денгуба, евентуално корисна за во кризни моменти и ништо повеќе, а и тогаш поарно на форум ќе пројдете него другде!

можеби решението ни е пред нос, но се додека не биднат реалност обврзувачки институционални форуми, се до тогаш ќе останеме на ниво успани експерти да попунуваат рејтинг по утрински ил вечерни тв програми, во меѓувреме ланцајки го е-подот со сопствената харизма ... вака земено СИТЕ СМЕ ГРАЃАНИ СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ како инфо-навлечени на медиумските недоречености, за потем ко такви и да биднеме рамнодушни, та дури и кон менти како истории или идентитети ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=429&PID=215032#215032Edited by Zelenikovo - 10-Nov-2017 at 08:22
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1017
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 07-Dec-2017 at 00:00

Скопје има супер стационар за улични кучиња, но не најде сили да направи Супер Стационар за Бездомни Сограѓани ... за сега има само два недоносени, еден кај Катланово и еден кај Момин Поток, но едниот е предалеку, а другиот недоволно безбеден, па многу сограѓани и ги избегнуваат ...
ако веќе правиме социјални згради за имигранти со европски пари, најмалку што може државата е ваквиот потег да го услови во ЕУ со реципрочни средства и за нашите бездомници, кои би добиле во поголемите градови Центри за Бездомни Граѓани по европски теркови ... во кои освен Народна Кујна би имало и дисперзирани работилници на Работничкиот Дом за доедукација или преквалификација на бездомните лица кон самоодржливост, но и дисперзирани рехабилитациони програми на Даре Џамбаз, бидејќи добар дел од бездомниците кои се зависници се поризична група како маргинализирани од очај, а потоа за истите а се пренами Катланово како рехаб центар во природа за оние кои конечно би сакале да се тргнат од зависноста, по примерот на центрите во Конопиште и Баница каде програмите се плаќаат, варијанта е таму да можат да одат со државна субвенција ...

конечно добро е да има поголеми Мобилни Зимски Центри та биле тоа и мултинаменски [1][2] а евентуално за бездомните фамилии да се обезбедуваат помали варијанти кои би се групирале на посебни локации [3][4] на запад дури одат до таму да не чекаат самите бездомници да побараат помош него понудено им е на граѓаните тоа да го сторат во нивна полза [5]

друг момент е освен сепарирање на бездомните семејства од поединци, воедно и правање правење посебни полови центри, а во такви заедно сместени и сос шелтери за малтретирани, хм уште еден хуман начин бар ан жените достоинствено да им се понуди да побараат државна помош како бездомни но по друг основ пријавени ... вака идеално срочени, најдобро би било постојани Сокровишта за Бездомни да се прават во објекти кои државата би ги пренаменила што полесно, пр. како тоа погонот на Стаклара во Пинтија ...

https://edgeofhumanity.com/2017/01/22/make-it-home-for-the-night-noel-house-a-homeless-womens-shelter-in-seattle/
06.12.2017 - Од вечер пунктот за бездомници ќе биде отворен 24 часа

Пунктот за бездомници „Момин Поток“ од вечерва ќе биде отворен 24 часа за згрижување на бездомните лица на територијата на Скопје поради најавата за студен бран, беше соопштено при денешната посета на пунктот на градоначaлникот на Скопје, Петре Шилегов, министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, и секретарот на Црвениот крст на град Скопје, Сузана Тунева-Пауновска.


Овој пункт на бездомниците ќе им обезбеди 24-часовна услуга следниве три месеци, односно во декември, јануари и февруари, и дополнително ќе бидат ангажирани 40 волонтери на Црвениот крст што ќе се грижат за нив.


„Град Скопје се грижи на секаков можен начин да им излезе во пресрет на бездомните лица што живеат на овие простори. Станува збор за наши сограѓани на кои им е неопходна помош, пред сè, сместување. Скопје е солидарен град. Нашата цел е да им помогнеме на овие луѓе особено во зимскиот период кога ниските температури значително им ги отежнуваат условите за живеење“, изјави градоначалникот Шилегов.

Тој потенцира дека планираат ставката во буџетот на Градот за 2018 година, која се однесува на поддршка на прифатилиштето за бездомни лица, да се зголеми од 500.000, колку што досега издвојувал Градот, на 700.000 денари.

„Скопје е град на сите. Секој жител на Скопје заслужува солидарност, заслужува покрив над главата, затоплено сместување, дневен оброк, средства за хигиена и лекарска помош. Нашата заедничка обврска е преку координирани акции да ги ги обезбедиме сите овие услови и на бездомните лица“, рече Шилегов.

Пунктот располага со 32 кревета и санитарен контејнер со 4 туш-кабини, поделен на машки и женски дел, со што може да одговори на потребите на овие лица.

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, го најави отворањето на 3 нови пункта за бездомници во Битола, Струмица и во Струга.

Секретарот на Црвениот крст на град Скопје, Сузана Тунева-Пауновска, нагласи дека соработката со Град Скопје и со Министерството за труд и социјална политика е одлична, како и со дел од скопските ресторани, кои им донираат супи и топли оброци за бездомниците, но и со приватните болници, кои им даваат лекарска помош на овие лица.

http://makfax.com.mk/daily-news/од-вечер-пунктот-за-бездомници-ќе-биде/
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1017
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 07-Oct-2018 at 17:34

покрај двете Црковни Кујни при Ѓаконија првата во кујаната при Црквата Света Петка а втората при кујната во Црквата именувана во чест Светите Апосотоли Петар и Павле, од скоро имаме и една граѓанска инцијатива која ја промовира заштедата на вишоци за оброк од спунт за бездомници, но чинам има од пооамна и мензи при неколку Џамии, битно вака онака за најзагрозените се трудиме да се обезбеди еден минимум наситка, но дали е тоа доволно!? не сум паметен но мислам доколку се сака може на сите нивоа ова да го прошириме и надградиме, доволно е Црквата да ја договорат институционално Верниците бар оние кои сакаат нешто во овој правец да се промени та да вакавското земјиште биде од волонтери обработувано и засеано бар со Компир Зелка Грав Боранија некои основни градинарски култури кои ќе помогнат околу пообемни но и помасовно достапни дневни оброци за сите кои се загрозени или пак залутани во даден миг како во Скопје така и во поголемите македонски градови, нормално за таков подвиг и државата би требало да донира механизација, но и да ги подстимулира дополнително волонтерите со некакви ситни бонуси а што можат да го чинат и со нво-а но дефакто Црквата и Џамијата како појава би биле далеку помасовно помогнати само треба тро транспарентност за да не влетуваат клетници со клизачи како би саботирале една таква кросовер иницијтива ... не чакјте да се случи некој калабалак за да за ова се досетите и волонтерството со државна помош го завозите [1][2]

https://markukule.mk/Млади-со-срце-како-планина-Волонтери-о/

https://civilmedia.mk/hrana-za-site-siromashtija-za-nikoj/

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1017
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 09-Nov-2018 at 07:28

во однос голем број несреќно настрадани семејни куќи во пожари, ко што скоро имаше нов случај во Радовиш, но и многу други низ годините во земјава ги снашло таква трагедија [] логично ако претендираме да бидеме хумано општество кое пак нема средства во недоглед, за тие семејства кои обично интервентно ги згрижуваат роднини и пријатели, чинам убаво би било кога истите би можело да се сместени пр. во рок од пола година додека се снајдат, неретко ко во случајот сега во Радовиш семејства и со мали дечиња или бебиња, освен што би требало да се има некоја СОС Фондација за Инстант бездомни заради природни катастрофи пожари или деложација, чинам ќе беше паметно (и до сега а и од сега) да им се доделуваше интервентно како општествен sos-простор присобран од Големите Инвеститорски Дивоградби (кои ги рушеше Државниот Градежен Инспекторат) по две соби > простор од екстра поткровја на новоизградени згради па се до цели промашувања заради коти како Космос-Комплексот на ФијатЦ ... навистина ќе беше ПАМЕТНО наместо државата да ги рушеше или пак и натака руши таквите намерни или ненамерни зицери, ИСТИТЕ да ги конфискуваше инстант, а ко такви и да ги доделува на некоја Државна СОС Фондација која токму во вакви интервентни случаи ќе им излегуваше ете бар полугодишно во пресрет со шелтер сместување ...

... пример последниот спрат од Космос да го земеше така Државата дури и ФијатЦ ќе немаше против само како не би му ја удриле сета инвестиција заради промашени коти [1][2][2][3] на страна дали имало или не простор постфестум донесениот закон за дивоградби да се замижи и за ФЦ ко тазе зицер, та по таа логика утре и на други оти биле озбилни инвеститори! посебен бонус исто за ваква цел ќе беше и фамозната инвестиција т.н. кинески-ѕид кај Стадионот Филип 2-ри [1][2][3] ова на прва се коси со легислативата за багер чаре за дивоградби, но верувам законски може да се регулира вакво нешто за А1-Објекти, потенцијално ескиважа и на евентуална административна грешка заради која губиме системско-инвеститорски екстра време и нервози по домашни и веропски судои ем бламирање во недоглед, та и не гледам зошто би било спорно да се интервенира со Хуманитарни Законски Акти за конфискација на а1-високоградби, во обемот на законска отстапка од ДУП-от, вметнати при Законот за Градење и доделување на конфискуваниот дел на иден sos-Фонд како дел од Законот за Заштита и Спасување со кој би раководеле ДЗС и Мин.Соц. т.е. ЗАКОНСКИ АД-АКТА ДА СЕ КОНФИСКУВААТ ПРИВРЕМЕНО ТАКВИТЕ неретко и ненамерни ДИФТАРСКИ ГРАДЕЖНИ ЗИЦЕРИ заради небрежност, кои така би биле sos-подобни ако не употребливи во времетрање на судски лавиринти за одреден објект ...

... во оваа стамбена категорија на објекти има многу пр. кои и ден денес зјаат како луфтерај поткровја пр. зградата до онаа на Стокомак кај подземниот премин кај Скопјанка [1] или тоа вишок спратоите во К.Вода [1] и во Дебар Маало [1] но кои подоцна дочекаа легализација, но и еден куп цели сеуште заглавени карабини како оние на Фиком [2] или пак фамозната Платина [2] нанив слична доста времe беше и онаа партиската Елинг [3] заради која Кирца го шутнаа од дпмн [3] илити многуте сигурно и ден денес заглавени судски урбани зицери од кои дел (но само оние од Скопје) се набројани и на форумов [4] кои можеа и порано, а оние што сеуште се ниваму-нитаму можат со брза преадаптација и како карабини да се користат за инстант шелтер засолништа, дури и за оние економски бездомници кои се родени во дадена општина или град, кои од разни причини немаат глава каде во зима да подзадскријат, конечно (ако не јасно) СЕ ДОДЕКА НЕ СЕ ИЗНАЈДЕ НАЧИН И КАЈ НАС ЗА ЗАКОН ЗА СКВОТИНГ ... во основа може да се склепа SOS-урбан-закон со кој најранливите категории како стари или болни илити семејства со мали деца да можат вакви објекти да ги ползуваат Поучени и Помогнати од Систем и Фондации > со одредена ППЗ стандардизација тро помош за полски кревети, инстант изолација како стиропор-боксои, заедничка кујна и компост тоалети [5>, капак sos вода за пиење и машини за перење, просто многу малку треба за навистина од ХУМАНОСТА ДА ИМА ЕФЕКТ доколку смогнеме сили како и не баш богата држава од зицерите да извлекуваме максимум!!! но тоа не треба да се злоупотребува од придојдени, за кои по ист аршин може да се дума рурално ако се од други градови [5] особено ако станува збор за маса на Луѓе кои утре би влетале заради природни катастрофи [6] или геополитички миграции [6] а кои би се потикнале брзо на Системски Уки Фондациски ако не за Фругал Оштроумност [7][7] тогај на Ф.Самоодржливост [7] или уште поубо Фругал Инвентивност [8]

во спротивно не ви гине и на овој план дифтарлук заради СЕБИЧЛУК

https://en.squat.net/wp-content/uploads/en/2013/01/wates-wolmar-squatting-real-story.pdf

sqek-the-squatters-movement-in-europe-commons-and-autonomy-as-alternatives-to-capitalism.pdfEdited by Zelenikovo - 09-Nov-2018 at 07:30
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1017
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 11-Nov-2018 at 00:58

кога горе велам треба закон за сквотинг, мислам пред се' дека е хумано напуштени општествени објекти да се организираат како социјални места за згрижување бездомни лица, налик запустени фабрики и погони ко Стаклара, Кожара, Светлост, Типо, Хром, АРТ-боилакои, Охис, но и Агросервис и Титов Завод ко пропаднати а чии хали сега во некој обем се рентаат некому за ич пари, па дури и Маврово со оглед дека сплиќаните банкротираа а и останаа должни на државата чинам та имотот е еројатно замрзнат, просто таквите места не само во Скопје туку и по другите градови (додека да се најде инвеститор) да може законски а се регулираат како подобни за шелтер објекти доделени на привремено располагање или на некоја sos-Фондација која легално евидентирано и социјално разработено би ги организирала бездомните во комуни и фамилијарни единици заради полесна помош и едукација на тамошни сквотери, ри што нѐјголем акцент треба да има на безбедноста и зависностите што лесно може да се исконтролира преку скриен видео надзор како места со ризични категории на граѓани ...

чинам на една ваква мерка, а во костец слични рурални комуни во кои пак би се стандардизирало Градењето со Слама [1][2] би се решило голем дел од картонските чергарски маала, само мора да се изескивира озбилно ризик од пожари, што може да се осигура со заедничко канално-коморно греење преку рокет-печки за кои пак ем треба помалку дрва, ем бидејќи социјални комуни и обезбедено огревно дрво навреме како социјална помош [3] наместо да се горат дифтарски гуми паркети ишто се не како што е сега!

реалноста е дека сме сиромашна земја, ние е не ни можеме да си дозволиме експерименти, туку мораме итно да бидеме ефективни ... тоа на запад не случајно биле толерантни кон сквотери и во однос приватен имот како би ги натерале сопствениците да бараат по секоја цена кирајџии, да бидат креативни што со имотот, ем да не го оптеретуваат судството, иако сега пр. англичаните заради налетот на терористички ризици та го ресетираат сквотингот, веројатно додека и тие не изнајдат општествен начин ...

https://nomadwiki.org/en/Category:Squat

http://tlio.org.uk/government-anti-squatting-law/

https://en.squat.net/tag/ljubljana/


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1017
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 16-Dec-2018 at 17:27вакви Шелтер Центри можат да бидат бонус за Народни Кујни та оние згрижените за возврат безбеден и адресиран кров над глава да помагаат за возврат, а би можело и Судот да мотивира неплаќачи на мандатни казни да одработуваат Општокорисна Работа таму, иако се' додека не се мотивираат инцидетните Дарители да станат регуларни Донатори муабетов не би завозел озбилно и масовно како би покрил не само Бездомни туку и Социјални Категории Сограѓани како Пензионери Минималци или достава до дома на Зготвен Оброк на стари и немоќни Лица кои живејат сами, што би било случај можеби кога бар Земјоделците би се ослободувале од царина за репроматеријали доколку вишоците од Нивите ги препраќаат до Народни Кујни, или пак се ослободуваат Маркети Сендвичари и Ресторани од ДДВ по обем на донирана храна ... Систем кој би бил прилика за конечно и уличното питачење да се релативизира до ниво на Баскерџии како Улични Артисти кои пример доколку би сакале да бонус од туристи би се труделе да ги унапредат своите Улични Театарски Точки а да биднат ем легални за в Центар на поголемите градови, сепак проблем за улична милостиња не е само Храна туку и Облека а неретко и Зависности, доколку нема како некој да обезбеди ето основни средства така ќе ги брка криминално, та треба поозбилно премерување и амортизирање некако и на овие ризици ...

нова европска стандардизација

https://www.hah.hr/efsa-pojednostavljeni-pristup-s-ciljem-lakseg-doniranja-hrane/

https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/181107

...

канадски мотивациски тертип

http://www.livewelldogood.com/charitable-donations-top-tax-tips.php

https://www150.statcan.gc.ca/n1/pub/89-652-x/89-652-x2015008-eng.htm

https://fastfood.einnews.com/pr_news/471121319/questrade-invests-in-kindness-with-donation-to-food-banks-canadaEdited by Zelenikovo - 16-Dec-2018 at 17:28
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1017
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 04-Jan-2020 at 15:41

колку на мнозина им е неопходен Јавен Туш ете бар зима можат кај Топлана да сторат нешто вакво НО и да го сторат тоа ниту фен ниту пешкир ниту пак шампон некој би им дал, нормал ќе треба тие да се перат а таму Јавна Перална сигурно ќе нема, незнам кога и што треба да се случи за да разберат институционалните експерти дека бар Јавни Перални за Алишта треба да постојат во поголемите градови во земјава! И Не Мора да се хајтек, таман имале и на гурка бубањ та пак ако имаат топла вода многу Бездомни Сограѓани таму би си опрале гардероба, но што ако почнат и другите!?

https://wanderermap.com/

https://medium.com/@lukas_papay/how-have-i-built-the-biggest-database-of-public-showers-in-europe-24e819d07040чинам горе велам дека треба за многу Бездомни Сограѓани да стори Градот некој масивен Шелтер Центар во објект пример ко Стаклара, но се поставува прашање како истиот да биде рентабилен, дали нема таму да се случува гетоизирање и кој тоа да го раководи, та би почнал од последново логично аги таму треба да бидат Социјално и МВР, додека гетоизирање би се ресетирало преку видео надзор и кодирани клучеви до идеално свои соби, НО бидејќи тоа не е финансиски изводливо како почетна акција добро би било да се размислува да се кренат Шелтер Центри во сред град ете по напуштени државни обејкти во кои би имало Капсула Сместувачки Капацитети

и иако ова горе е хостелски урнек, еве во Барса има и соодветни проекти за месечно скоцкано домување, сигурно и вие ќе речете нехумано НО кога гледам дури и сред зима на отворено исполегнати Бездомни Сограѓани навистина веќе станува збор за озбилно искушение како да им помогнам пример на оние кои се паркирале на тревник до мене, та во сооднос со просечна плата во Шпанија чинам тука 20 евра месечно вака не би му било никому зијан само за да истурка бар зима Човечки на Топло и Безбедно место!!! жално но имам чуено за случаи кои за да не гинат здравје на улица прават кривично дело за да поминат зима во притвор, нека ми каже некој која е оваа логика да нема сред Град места бар Големи Шатори каде би се згреале Бездомни па и Заскитани или пак Набркани Луѓе некако кои ете би нашле вака ако не друго за некој ден засолниште, секаде ги има по свет во разни варијанти, Но кај нас само во форма на гетоизирање надвор од град, каде патем сами себе се чуваат! кога ќе имаме можности за поарно, арно, дотогаш ова воопшто не е лош Итна Сместувачка Помош Момент ...

https://www.theguardian.com/world/2018/sep/06/capsule-housing-plan-for-low-income-workers-causes-outrage-in-spain

https://m.dailyhunt.in/news/india/english/vice+english-epaper-viceeng/these+beehive+flats+might+be+the+depressing+future+of+city+living-newsid-118588220

https://www.forbes.com/sites/anagarciavaldivia/2019/01/14/urbanism-in-barcelona-the-capsule-apartment-project-that-goes-against-the-right-to-decent-housinghttps://cryptonews.bizlim.com/news/tiny-pods-for-poor-people-sparks-outrage-in-spain?uid=91753

https://www.euronews.com/2018/09/07/tiny-2-6-m-apartments-will-open-in-barcelona-with-or-without-a-permit

само што тоа треба да биде бар екстра хигиенски одржувано
пред да срипате видете колку багателна цена се uv-c неонки
исто проблем тука би били цигари струја и вентилација
но со одредено ноу-хау и тоа може да се сведе на минимум ризици
пример циркулација на склет воздух или пак аларми за чад
илити безбедносно на шини евакуациско извлекување кревет


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1017
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 04-Jan-2020 at 21:10горниве видео примери како капсула домување може не се најпрактични за Шелтер Центри иако поентата е некаква приватност, сепак не се акустично изолирани па и ко да ја нема, но ето за скапи европски градои тоа е чакмак не само за нискобуџетни-туристи, просто секој кој сака некаде да се испружи и одмори после цел ден скитање или работа, можеби сезонски работиник кој сака да заштеди што повеќе дневници, 20 евра кревет месечно чинам би било навистина хумано за сите Сограѓанин во невоља, со тие пари таман би се покрило струја вода и надзор што би требало соодветно да се димензионира за да ова бидне самоодржлив систем кој само одвреме навреме би се потпомагал од државата налик нови душеци чаршафи и слично ...

еве модуларен абер кој би одговарал за такви Комуна-Шелтер Центри. што конечно треба да биде достапно како опција и по сега полураспаднатите селски школи каде може да се стокмат вака Кампои ко Воздушни Бањи за Пензионери на кои им треба тро луфта во Природа, корисно дури и распалил екстра Селски Туризам во земјава бидејќи вака дружењето им е загарантирано, уште заедно да спремаат ручек ко на видеово од следната фуснота [1] и мислам ќе посакаат таму Старост да тераат, можеби една година на една планина една на друга итн.патем во минатиот пост го линкувам 5 пати еден ист абер центрирано за да потенцирам колку е битно не само индивидуално да думаме проактивн корисно за еден голем општествен проблем како што е Сиромаштво туку треба колективно се’ да сториме Сиромаштијата да се сведе на минимум, што чинам за мнозина ќе биде само социјална-фатаморгана бидејќи немаат ни кров над глава, ајде да речеме оние придојдените од другде сами си го барале и тоа е онаков решлив проблем бидејќи тие бркале работа, но што со оние Сограѓани кои некако банкротирале ем болести ги навјасале и капак немаат никакви услови за нормален Живот, зошто да немаат самите алтернатива вака да заштедат како цели семејства!?

ПОУЧНО

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=403&PID=236036#236036
Edited by Zelenikovo - 14-Jan-2020 at 21:37
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.375 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.